Sok pomarańczowy tanieje !!!!!!

Sok pomarańczowy tanieje !!!!!!

przez -
0 2527
Udostępnij na:

Po spektakularnych wzrostach kontraktów na sok pomarańczowy, które 10 stycznia osiągnęły maksima z 1977 roku, a kilka dni później wystrzeliły w górę ustanawiając historyczne szczyty na poziomie 227 dolarów, nastąpił…. zjazd w dół. Warto dodać, że skok w cenach kontraktów na sok oparty był na niepotwierdzonych doniesieniach o znalezieniu grzybów w dostawach owoców do USA i zablokowaniu dostaw z Brazylii.

Zjazd interesujący z uwagi na doniesienia z Departamentu Rolnictwa USA jak i raport dotyczący zagrzybienia pomarańczy w dostawach do Stanów Zjednoczonych. Jankesi w swoim raporcie stwierdzili, że produkcja pomarańczy w 2012 spadnie o 4% w porównaniu do zeszłego roku i wyniesie 51 mln ton. Natomiast produkcja soku pomarańczowego w porównaniu z 2011 będzie niższa aż o 8%. Spadek produkcji owoców wywołany jest suszami, które dotknęły Brazylię oraz Meksyk. Brazylijczycy również przyczyniają się do spadków w produkcji soku, tłumaczone jest to względami ekonomicznymi. Większości producentów bardziej opłaca się sprzedawać całe owoce do lokalnych sieci handlowych/sklepów, aniżeli handel z zakładami przetwórstwa owocowego. Mimo tego Brazylia zwiększy eksport o 3% wykorzystując towar z zapasów. Import w USA pozostanie na niezmienionym poziomie, natomiast eksport skurczy się aż o 13% !

Jak to przełoży się na ceny kontraktów ? Departament Rolnictwa US ze szczególną uwagą będzie nadzorował wszystkie dostawy z Brazylii, w przypadku wykrycia czegoś podejrzanego można się spodziewać bana dla Brazylii, a to spowoduje wzrost na kontraktach OJ_F. Póki co sytuacja jest opanowana, więc większych rewelacji nie powinniśmy zobaczyć. Na krótki termin przewiduję osuwanie się kursu w dół w strefę wsparć 180, a następnie kierunek północny.

Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
  Subscribe  
Powiadom o