Apple – Krzyż śmierci – zapowiedź spadków ?

Apple – Krzyż śmierci – zapowiedź spadków ?

przez -
4 1515
Udostępnij na:

Sporo osób zaczyna zastanawiać się czy na notowaniach światowego giganta Apple wygeneruje się techniczny sygnał sprzedażowy określany „Krzyżem Śmierci”. Krzyż śmierci to nic innego jak przecięcie się dwóch średnich kroczących (długiej i krótkiej) na wykresach dziennych, tygodniowych bądź miesięcznych. Przeważnie stosuje się średnie 50- i 200-sesyjne. Istnieją również kombinacje oparte na średniej 100-sesyjnej. Patrząc na historyczne notowania spółek czy indeksów giełdowych wydaje się, że sygnał ten w większości przypadków sprawdzał się niemal za każdym razem. Spoglądając na wykres Apple można odnieść wrażenie, że średnie kroczące rzeczywiście mogą wygenerować takowy sygnał.

ap1 1024x567 Apple   Krzyż śmierci   zapowiedź spadków ?

Jednak czy aby na pewno w przypadku przejścia 50SMA przez 200SMA będzie można mówić o Krzyżu Śmierci, zapowiedzi zwrotu w trendzie ? NIE :-) Proste średnie kroczące oparte na zamknięciach generują zwykle fałszywe sygnały, co więcej sygnały generowane z zastosowaniem takich metod zwykle są opóźnione i pojawiają się w nieciekawych momentach – szczyty, dołki.

Aby pojawił się sygnał sprzedażowy potocznie zwany Krzyżem śmierci, należy szukać przecięć 50 i 200 sesyjnych wykładniczych średnich kroczących (EMA). Wykładnicze średnie kroczące są „czystszym” i lepszym wskaźnikiem do wyznaczania sygnałów chociażby zmian trendów.

A jak przedstawia się wykres Apple z 50 i 200 EMA ?

ap2 1024x579 Apple   Krzyż śmierci   zapowiedź spadków ?

Jak widzimy średnie EMA mają jeszcze trochę miejsca by się skrzyżować. Stosując SMA wystarczy już niewielki ruch by doszło do przecięcia i pojawił się krzyż, który z pewnością krzyżem śmierci nie będzie.

By bardziej to zobrazować, należałoby popróbować samemu ze średnimi na różnych wykresach i zauważyć, że nawet jeżeli dochodzi do przecięć SMA i EMA to średnie wykładnicze dają w większości przypadków sygnały do wejść w lepszych momentach. Osobiście rzadko używam metod przecięć, a jeżeli już stosuję są dla mnie jedynie filtrem do wychodzenia z pozycji średnio bądź krótkoterminowych.

Być może niektórzy nie zgodzą się z tą teorię, ale do szukania Krzyży Śmierci należy stosować tylko wykładnicze średnie kroczące (EMA). Z nieznanych mi powodów w Polsce głównie używa się SMA :-)

4
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o

[…] O „Krzyżach” pisałem kiedyś ochoczo, chociażby w tym temacie: Apple – Krzyż śmierci – zapowiedź spadków ? […]

[…] ruchów na kontraktach terminowych na DAX,a po drugie Apple. Z nieznanych mi powodów wpis o krzyżu śmierci na Apple został przeczytany kilka tysięcy razy i jest nadal najpopularniejszym wpisem na tym […]

[…] ja dla przykładu), co maja $$$ zainwestowane w akcje Apple-“Złoty krzyż śmierci” dla Apple: Spekulacje – Apple Krzyż Śmierci – spekulant na NYSESpekulacje giełdowe Komputer: HP G71-340US Telefon: iPhone 5 16 […]

Młody

Witam,

Dziekuje za notakte nt apple. Potencjalnie pozytywny zabieg PRowy aby zlokalizowac małą fabryczkę w usa do macintosha podbiła kurs a może pogłoski o ustąpieniu republikowanów nt klifu. Koniec końców dzisiejsze zamknięcie zbliżyło wstęgi i do przecięcia dojdzie. A co potem rynek pokaże.

A co do korzystania ‚lokalnych’ przyzwyczajeń SME i EMA to podobnie w Polsce odwrotnie identyfikuje się bazę odejmując od futeres rynek kasowy a tymczasem na świecie robi się odwrotnie.

pozdrawiam,