S&P 500: problem z 1461

S&P 500: problem z 1461

przez -
1 2049
Udostępnij na:

Popyt ma nie lada problem z forsowaniem oporu w rejonie 1461. Podczas pierwszej próby udało się na chwilę wyjść powyżej (1462.50), jednak strona podażowa szybko zepchnęła handel w „niższy” rejon. Ostatnie sesje pokazują, iż niedźwiedzie kompletnie odpuściły i przekazały kontrolę nad rynkiem bykom. Na jak długo ? O tym zadecyduje poniedziałkowa sesja. Jeżeli 1461 zostanie sforsowane i utrzymane, należy się spodziewać korekty z większego poziomu, którym być może byłoby 1478. Jeżeli w poniedziałek dojdzie do zepchnięcia kontraktów do 1452.60 ( z możliwym lekkim odbiciem z tego poziomu) należałoby się spodziewać wyprowadzenia ruchu korekcyjnego z zasięgiem nawet 1381-80 ( extreme :-) ). Przy normalnych warunkach korekta nie powinna przekroczyć poziomu 1413.

Formację klina zwyżkującego można uznać za spaloną, więc nie generuje już jakichkolwiek sygnałów technicznych. Można jednak spojrzeć na wykres indeksu S&P 500 (ważne, nie jest to wykres kontraktów!)pod trochę innym kątem.

sp5002 S&P 500: problem z 1461
Na indeksie wyrysowała się wyraźna formacja rozszerzająca się w górę – warto zwrócić uwagę na dość ostry kąt nachylenia. Formacja ta nie daje jakichkolwiek sygnałów technicznych, jednak wypadałoby o niej wspomnieć z kilku względów. Strome nachylenia może sugerować, iż w przypadku wybicia w górę, zasięg wzrostów będzie bardzo znikomy. Dlatego typu formacji, każdorazowe wybicie w górę kończy się przeważnie dość silną korektą oraz cechują się sporą ilością niepełnych wzrostów oraz spadków. Niebieską linią zaznaczyłem potencjalny scenariusz na najbliższe 2-3 tygodnie.

Dodatkowo uwagę przyciąga wyjątkowo niski poziom indeksu VIX, który znajduje się w okolicach historycznych minimum/wsparć. 1 stycznia na kontraktach na ten indeks zostały pobite dwa rekordy: 1) największy wolumen w historii oraz 2) największy jednorazowy ruch w dół. Wydawać się może, iż inwestorzy w najbliższym czasie nie spodziewają się większej zmienności na indeksie S&P 500. Wszystko to niejako wskazuje, iż przyszły tydzień będzie stał pod znakiem bardzo nudnej konsolidacji lub umiarkowanego ruchu w dół. Jednak nie do końca, o czym za chwilę. Indeks VIX można obserwować tutaj: Indeks VIX.

Potencjalne wybicie w górę z powyższej formacji
oraz obecny poziom VIX nie przemawiają za większym ruchem w górę w najbliższych sesjach. Co więcej, mogą sugerować potężny ruch w dół. Dlaczego ? VIX kończy tydzień na minusie: -39.1% – jest to jeden z najgorszych wyników w historii. Co działo się w przeszłości z indeksem S&P 500 po tak solidnych ruchach w dół na VIX ? 25 marca 2011 zamknięcie tygodniowe VIX wyniosło -26.5 % wkrótce po tym indeks S&P 500 spadł o prawie 300 punktów. Jednak najbardziej spektakularny spadek S&P 500 zaliczyło po tym jak VIX zakończył tydzień 24 sierpnia 2007 na minusie przekraczającym 30%. Tego dnia wartość indeksu S&P 500 wynosiła 1479, 6 marca 2009 osiągnęła minimum: 667 punktów. Oczywiście spadki nie nastąpiły od razu, poprzedzały je „lekkie wybicia w górę” jednak były one nieporównywalne słabsze od ruchów w dół. Czy historia i tym razem się powtórzy ?

1
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o

Świetna analiza i jak najbardziej prawdopodobna coś nie długo powinno się zacząć dziać zresztą e/u już rozpoczął korekte to też jakiś sygnał ja bym jeszcze dodał że ładnych kilka tygodni może potrwać taka głębsza korekta