GPW oderwana od rzeczywistości: kolejna część sagi.

GPW oderwana od rzeczywistości: kolejna część sagi.

przez -
1 1193
Udostępnij na:

Zachowanie warszawskiego parkietu po raz kolejny pokazało, iż trwająca od początku roku hossa na zachodnich rynkach jest czymś zupełnie obcym w Polsce. Patrząc na dzisiejszą sesję trudno na pierwszy rzut oka o konstruktywny komentarz, który w sensowny sposób mógłby wytłumaczyć zachowanie się polskiej giełdy. Choć nie będę ukrywać, iż osobiście zadowolony jestem z takiego rozwoju sytuacji. Na portalu stooq.pl pojawiła się dość ciekawa analiza techniczna kontraktów FW20M13 stworzona przez Biuro Maklerskie BPH.

Bardzo zaciekawił mnie jeden fragment:

Sytuacja techniczna nieznacznie pogorszyła się, ale dopóki kurs FW20M13 będzie utrzymywał się powyżej 2 245 pkt (minimum z ubiegłego tygodnia) – będzie szansa na mocniejsze odreagowanie ostatnich spadków. Za takim scenariuszem przemawia w dalszym ciągu RSI, który razem z kursem tworzy pozytywną dywergencję.

Moje osobista interpretacja jest lekko odmienna od przedstawionej prognozy. Jeżeli spojrzeć na wykres kontraktu w ujęciu miesięcznym widać wyraźnie, iż utrzymywanie się kontraktu poniżej poziomu 2293 daje bardzo negatywny obraz kontraktu, choć negatywny to słowo bardzo delikatne na określenie tego układu. Toteż obecność kontraktu powyżej poziomu 2245 jest obecnie bez większego znaczenia. Dla krótszego przedziału czasowego najważniejszy jest wg. mojej interpretacji poziom 2280. Tak długo jak dzienne świece będą zamykać się poniżej tego punktu należałoby spodziewać się dalszych zniżek. Dopiero dzienne zamknięcie powyżej 2280 daje szansę na lekkie ocieplenie nastroju, chociaż ciężko w takim przypadku mówić o lekkim ociepleniu. Większe podejścia będę traktować jako okazje do wejścia w pozycje krótkie.

Miedź dzisiaj znalazła się na historycznych minimach, co niejako może tłumaczyć niechęć WIG’u do większego odreagowania:

%name GPW oderwana od rzeczywistości: kolejna część sagi.

Toteż w dalszej predykcji ruchu FW20M13, bardzo cenna może się okazać analiza kontraktu miedziowego.
Jak widać na poniższym wykresie tygodniowym dla tego instrumentu, doszło do wybicia w dół z formacji trójkąta symetrycznego.
miedź GPW oderwana od rzeczywistości: kolejna część sagi.

Jeżeli poddać się klasycznym założeniom co do wybić w dół z formacji trójkąta symetrycznego może się okazać, iż spadek kontraktu miedziowego sięgnie poziomu 291. Po czym należałoby spodziewać się odreagowania, niejako za odreagowaniem na miedzi przemawia RSI. Pytanie jednak, gdzie umiejscowione są większe zlecenia Stop Loss nieco poniżej 300, czy 291 ? Jeżeli stopy znajdują się poniżej 291, test dołków z 2010 jest bardzo prawdopodobny.

Co to może oznaczać dla FW20M13 ? Nic jak tylko dalsze spadki. Mam nadzieję, że 2184 w końcu pojawi się na notowaniach.

Tymczasem w świat poszła plotka o rzekomym ataku terrorystów na Biały Dom, przez co S&P 500 spadło na chwilę o 20 punktów. O ile od razu pojawiło się dementi – ulubione sformułowanie dziennikarzy TVN CNBC Biznes :-) – to i tak gwałtowne zejście lekko pokrzyżowało plany co niektórych instytucji. Robi się co raz ciekawiej na rynkach…

1
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o

[…] z formacji trójkąta symetrycznego sugeruje zejście w rejon 291. Szczegółowo opisałem to tutaj GPW oderwana od rzeczywistości – kolejna część sagi. Na tę chwilę nie DAX, nie S&P 500, nie EURUSD, a właśnie miedź jest tym głównym […]