Co z tym złotem ?

Co z tym złotem ?

przez -
0 1163
Udostępnij na:

Mainstreamowe media, blogi mniej i bardziej znane co chwila dopatrują się co raz to lepszych, a może i nawet prześcigają się w wymyślaniu teorii spiskowych, które w jakiś sensowny sposób mogły wytłumaczyć kwietniowe ruchy na rynku złota. Sprawa rzeczywiście jest skomplikowana, a jedyne sensowne wytłumaczenie tego wszystkiego związane jest raczej z miksem wszelakich spekulacji, a nie z jednym wydarzeniem.
Z jednej strony obwinia się, że rynkiem wstrząsnęły plotki na temat możliwości pozbycia się złota przez Cypr, z innej strony złe dane makro. Jeszcze inni obwiniają za to Sorosa czy JP Morgana, który od lutego sprzedał 2 mln uncji fizycznego złota.

Na blogu dwagrosze.com pojawił się dość ciekawy wpis, link do pełnego artykułu: Gold is dead – Soros. Wielki Filantrop redukuje swoją pozycję w złocie o połowę

Znalazło się tam kilka ciekawych sformułowań, moją uwagę przykuło m.in. to:

Zwłaszcza kiedy zaczyna twierdzić że złoto rozczarowało publikę ponieważ miało być ultymatywną bezpieczną przystanią. Jest to nonsens. Złoto stoi tak jak stało, niezmiennie od 5 tys. lat pisanej historii, na straży praw własności. Jest ultymatywnym przechowalnikiem wartości i zabezpieczeniem na wariactwa elit i ich fałszywych proroków.

Tak się zastanawiam co autor miał na myśli pisząc „Jest to nonsens”. Jestem ciekaw czy autor ów bloga kupując – czysto teoretycznie – złoto w latach 80 za nieco ponad 2 tyś dolarów za uncję (mimo, iż „kurs złota na wykresie” nie przekraczał 1 tys. dolarów), mam nadzieję że autor wziął pod uwagę takie czynniki jak inflacja/deflacja, nie byłby wkurzony gdyby po kilku latach cena spadła do $500 dolarów, a następnie czekałby 30 lat aby złoto zbliżyło się nieco pod cenę zakupu… Także nie takie bezpieczne jest złoto jak się z pozoru wydaje.

Można zastanowić się, dlaczego Soros mógł sprzedać swoje udziały w „złotym ETF’ie” ? Jeżeli już idziemy torem teorii spiskowych, a może po to by odkupić od JP Morgana 2 miliony uncji fizycznego złota ?

No ale teraz trochę techniki. Tak czy inaczej polecam zaznajomić się z tekstami prezentowanymi na dwagrosze.com (sporo wartościowych i interesujących tekstów).

złoto Co z tym złotem ?

Na wykresie klin zwyżkujący (żółte przerywane linie) i flaga. Kliny zwyżkujące jak wiadomo są zapowiedzią dalszych spadków. Jeżeli doszłoby do wybicia dołem z tejże formacji należałoby oczekiwać testu dolnego ograniczenia formacji. Silnym poziomem wsparć jest stosunkowo szeroki rejon 1438-1383. Jego ponowne naruszenie winno skutkować zepchnięciem kontraktu na złoto poniżej 1300.

Ciekawie również prezentuje się wykres tygodniowy, gdzie rynek lekko naruszył dolne ograniczenie kanału spadkowego a następnie odbił się. Silnym oporem będzie poziom 1509, a następnie 1563. Jeżeli doszłoby do wyjścia powyżej 1500 punktów, szanse na dalsze wzrosty zwiększają się.

złoto tydzień Co z tym złotem ?

Czy będziemy mieli powtórkę z historii, a dokładnie z tego co wydarzyło się na notowaniach ropy w 2007 roku ? Spora korekta przed potężnym ruchem w górę ? Czas pokaże. Na tę chwilę myślę, że warto skupić się na sygnałach wysyłanych przez technikę.

ropa Co z tym złotem ?

Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
  Subscribe  
Powiadom o