Czy czytając forum bankier.pl lub parkiet.com można zwariować ?

Czy czytając forum bankier.pl lub parkiet.com można zwariować ?

przez -
0 2005
Udostępnij na:

Na wstępie należy zaznaczyć, że fora internetowe na bankier.pl czy parkiet.com nie są całością tych serwisów. Są jakimś wycinkiem, bardziej hałaśliwym, na swój sposób wyróżniającym się spośród tego co jest zaoferowane. Zanim przejdę stricte do tego co się dzieje na forach dyskusyjnych, napomknę iż osobiście nie znajduję nic ciekawego na tych portalach.

Wchodząc na bankier.pl odnoszę wrażenie, że ktoś próbuje wcisnąć mi jakiś słaby produkt bankowy. W oczy rzucają się reklamy oraz nagłówki, które kilka godzin wcześniej pojawiły się w innych serwisach np.: wyborcza.biz, biznes.onet.pl, egospodarka.pl, wp.pl itd. Być może korzystają z tych samych agencji PR – nie wiem, nie sprawdzałem i prawdę powiedziawszy nie interesuje mnie to. Pod tym względem trochę lepiej wygląda parkiet.com, gdzie redakcja położyła większy nacisk na nazwijmy to „autorskie komentarze rynkowe”, choć komentarze nie powalają z nóg i tak jak u bankiera jest słabo.

Dziwi mnie natomiast ilość polubień na Facebook

  • Bankier.pl – 23 931
  • Parkiet.com – 15 910

Jeżeli spojrzeć przez pryzmat statystyk parkiet.com, wygląda średnio słabo. Ale, żeby uspokoić… jakiś czas temu korzystałem z forum na stockwatch.pl, gdzie autorzy serwisu próbowali mi wmówić, iż jest to największe forum w świeci poświęcone spekulacjom, inwestycjom i innym takim. 7 180 polubień na Facebook jakoś specjalnie nie przemawia za tym… Nie wiem z czego to wynika. Może te nieszczęsne ceny zamknięcia ? :-)

No ale wracając do meritum.

Coby nie powiedzieć to na bankier.pl znajduje się największe forum dyskusyjne poświęcone szeroko pojętym zagadnieniom inwestycyjnym. Potencjał serwisu moim zdaniem nie jest wykorzystany, mógłby być z tego drugi Bloomberg, mogłoby się tam trochę więcej dziać, ale to już nie moja brocha. Forum na tym serwisie, a raczej wyrażane opinie, są dalekie od ideału. Co mniej więcej odzwierciedla portret przeciętnego inwestora w Polsce. Oczywiście nie wszystkie wypowiedzi są złe, znajdzie się sporo ciekawych zdań, komentarzy, itd, ale jednak jest to zdecydowana mniejszość. Nie chcę tutaj nikogo urażać, ale czytając to wszystko jawi mi się obraz przeciętnego polskiego inwestora buraka, niedouczonego kolesia o plebejskich gustach. W większości przypadków pojawia się brak szacunku do rozmówcy, osoby siedzącej po drugiej stronie monitora. Jakakolwiek osoba wyrażająca sprzeczny pogląd jest mieszana z błotem przez tzw. „kółeczko wzajemnej adoracji”. Nie da się rozmawiać, nie da się dyskutować, tylko jest okopanie się na własnych pozycjach, poglądach i ten po drugiej stronie monitora to debil, prostak, naganiacz, manipulant.

Forum bankier.pl ma to do siebie, że czasami osobami wypowiadającymi są ludzie powiązani ze spółkami notowanymi na GPW, a w szczególności notowanymi na NewConnect z głęboko zakorzenionymi przekonaniami, iż są w stanie w jakikolwiek sposób wpłynąć na notowania swoich spółek poprzez swoje wypowiedzi. Wielokrotnie próbowałem nawiązać jakąkolwiek dyskusję na poziomie z tymi ludźmi – niestety bezskutecznie. Za każdym razem „prezesi” wmawiali mi, że uprawianie tzw. „czarnego PR” – cokolwiek to oznacza – jest zabronione, karane i cytowali jakieś paragrafy o manipulacjach kursem, itd. Czyli wg. nich mówienie o tym, że spółka jest chujowa bo kurs spadł 0 90% w 5 sesji i ktoś stracił dorobek życia jest karane :-) Mniejsza z tym, na forum bankier.pl z pewnością ciężko o coś rzeczowego.

Sytuacja na forum parkiet.com wygląda trochę odmiennie, lecz pewne podobieństwa można zauważyć. Jakiś czas temu wśród użytkowników trwała dyskusja na temat udostępniania prywatnych wiadomości osobom trzecim. W tej sprawie zostało wysłane stosowane zapytanie do Presspublica sp. z o.o. Pan Błażej Żak odpisał, iż tego typu proceder nie jest uskuteczniany.

Witam

W odpowiedzi na Pańskie pytanie, pragnę poinformować, że Wiadomości Prywatne
wszystkich użytkowników są prywatne. Ich treść nie była i nie jest udostępniana
osobom trzecim, a jedynymi osobami mającymi do nich wgląd są Nadawca i Odbiorca.

Pozdrawiam,
Błażej Żak

Dział Online
Presspublica Sp. z o.o.
ul. Prosta 51 00-838 Warszawa
tel. +48 22 46 30 518
www.rp.pl

Temat zniknął z forum, jednak tak czy inaczej jakaś rysa została.

Z resztą w internecie można znaleźć sporo dziwnych opinii na temat forum parkietu, jak chociażby moja ulubioną: http://www.bankier.pl/forum/pokaz_tresc.html?thread_id=3045167&strona=1

W odróżnieniu od bankiera można było tutaj częściej uczestniczyć w merytorycznych, rzeczowych dyskusjach. Jednak poziom wypowiedzi sukcesywnie schodzi na psy.

Wśród użytkowników parkiet.com bardzo ciekawą grupę stanowią osoby, które udzielają się w temacie kontraktów terminowych. Sam nie wiem co jest przyczyną tego typu zachowań, ale niektórzy użytkownicy wierzą, że forum jest czytane przez Goldman Sachsa, który ich notorycznie dyma… Zbiorowa schizofrenia ? Co najciekawsze… użytkownicy forum parkiet.com w tym roku życzyli sobie przede wszystkim…. zdrowia psychicznego :-)

Dochodząc do sedna, czy czytając forum bankier.pl lub parkiet.com można zwariować ?

Jeżeli swoje decyzje inwestycyjne opieramy na tym co jest napisane na forum internetowym, z pewnością jesteśmy bardziej narażeni na jakieś szaleństwo, czy chorobę psychiczną. Nie chodzi o to, że opinie są wygłaszane przez „niedouczonych” ludzi, bo o wiele bardziej wolę poczytać kogoś, kto ma zdrowe podejście do spekulacji, aniżeli wykształconego ekonomicznie anala z korporacyjnie zrytym beretem. Chodzi o to, że większość forumowa to zwykli idioci.

Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
  Subscribe  
Powiadom o