KGHM, miedź i ogólnie o surowcach

KGHM, miedź i ogólnie o surowcach

Udostępnij na:

W piątek na rynkach doszło do bardzo ciekawego zjawiska. Ten kto tego nie zauważył, może teraz odrobić lekcje :-)
Najważniejsze instrumenty finansowe odbiły się, lub zatrzymały na 10-dniowej prostej średniej kroczącej.

DAX – znalazł wsparcie na 10-dniowej średniej kroczącej, w ostateczności rynek zamknął się powyżej 10 SMA (najwyższe ceny). Aha, jedna z osób odwiedzających mój blog napisała maila, co rozumiem przez 10 SMA (najwyższe ceny). Standardowo proste średnie kroczące prowadzone są po cenach zamknięcia, w analizie technicznej bardzo często używane są średnie kroczące poprowadzone po cenach maksymalnych czy minimalnych. Niestety nie wszystkie platformy transakcyjne, czy te do analizy technicznej dają taką możliwość, jednak najbardziej popularny Meta Trader umożliwia nam coś takiego. Dlatego warto posiadać konto demo u brokera oferującego MT4.

Aby zmienić wyznaczenie średniej kroczącej po cenach maksymalnych wystarczy dodać takową średnią do wykresu:

1 KGHM, miedź i ogólnie o surowcach

A następnie w polu „Apply To” wybrać „High” lub „Low”

2 KGHM, miedź i ogólnie o surowcach

Wracając do DAX. W poniedziałek jakiekolwiek zejście intraday poniżej tego poziomu będę traktować do zajęcia pozycji krótkiej z celami wymienionymi w poprzednim wpisie.

Dobra, ale nie o tym chciałem pisać. Odwiedzający mojego bloga wysłał zapytanie o KGHM, no i tu rzeczywiście byłoby grzechem nienapisanie o tym walorze.

W ocenie KGH’u ważny jest również czynnik fundamentalny, jednak na tę chwilę można odstawić go na bok. Ostatnio dość sporo mówi się o podatku miedziowym i opłacalności wydobycia miedzi. Wydaje mi się, że nasz Rząd znajdzie jakieś alternatywne metody łatania dziur w budżecie i ten podatek zniknie lub zostanie pomniejszony. Mniejsza z tym.

Zacznijmy od analizy KGHM z perspektywy Fibonacci Pivot Points. Kalkulator Fibonacci Pivot jest dostępny chociażby na mojej stronie pod tym adresem: Fibo Pivots.

Poniżej przedstawiłem poziomy w ujęciu rocznym. Poziomy dla 2013 zostały wyliczone na podstawie skrajnych wartości i zamknięcia 2012 roku. Dla 2014 korzystamy z ceny max i min oraz zamknięcia 2013.

KGHM KGHM, miedź i ogólnie o surowcach

Co wynika z powyższego ?

Jeżeli którakolwiek ze świec tygodniowych zamknie się powyżej 134.70 możemy w perspektywie 3-4 miesięcy od tego zamknięcia zobaczyć poziom 162. Jednakże na tę chwilę trudno ocenić czy 134.70 zostanie skutecznie sforsowane. Rynek próbuje jakiś wzrostów za globalnymi notowaniami miedzi jednak wygląda to średnio. Piątkowa sesja na kontraktach miedziowych zatrzymała się na 10 SMA. Dzienna świeca jest bardzo brzydka i jeżeli poziom 336.80 nie zostanie wybity można spodziewać się dalszych spadków łącznie z testem 200 SMA.

miedź KGHM, miedź i ogólnie o surowcach

Jedna z analiz poświęcona miedziakom mówiła o złotym krzyżu, czyli przecięciu się średnich kroczących – wolnej z szybszą. Problem w tym, iż ów formacja została wykreślona z udziałem prosty średnich kroczących (SMA), miast wykładniczych średnich(EMA). Także z tym złotym krzyżem nie tak prędko :-)

krzyz miedz KGHM, miedź i ogólnie o surowcach

Jakoś tak wszystko wygląda, że na KGHM prędzej ujrzymy test wsparcia 107.22 aniżeli oporu w punkcie Pivot.

2
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o

Takie blogi jak Twój podziwiam i codziennie przeglądam. Bardzo ciekawy wpis. Mam nadzieję, że się nie obrazisz, jeśli dodam Cię do mojej listy najlepszych blogów o tematyce ekonomicznej – blogiekonomia.blogspot.com. Łatwiej będzie Twój blog znaleźć. Pozdrawiam, Kasia.

Anna

Świetny wpis. Mam nadzieję, że się nie obrazisz, jeśli dodam Cię do mojej listy najlepszych blogów o giełdzie – najlepszeblogiogieldzie.blogspot.com. Będzie łatwiej znaleźć Twój blog. Pozdrawiam, Ania.