S&P 500 & VIX vs FW20 – strach na giełdach ?

S&P 500 & VIX vs FW20 – strach na giełdach ?

przez -
1 3571
Udostępnij na:

Wieczór,

Dzisiaj warto spojrzeć na wykres VIX potocznie zwany indeksem strachu oraz indeks S&P 500. Na szczególną uwagę zasługują lokalne dołki na VIX oraz lokalne szczyty na amerykańskim indeksie S&P 500. Zostały one połączone zielonymi liniami, niestety żaden z polskich portali nie oferuje „normalnych” wykresów S&P 500, czy VIX. W rezultacie musiałem wspomóc się wykresami z finance.yahoo.com. VIXSP500 S&P 500 & VIX vs FW20   strach na giełdach ?

No dobra, ale co wynika z powyższego ? Albo VIX jest za nisko, albo S&P 500 za wysoko. Jeżeli spojrzymy na dni gdzie VIX osiągał skrajne – dolne – wartości i porównamy z poziomamiS&P 500 to można odnieść wrażenie, że S&P 500 po prostu walnie z hukiem w dół w nadchodzącym tygodniu. Co najciekawsze w tym wszystkim to fakt, iż na S&P 500 nie doszło do większej korekty w momencie gdy VIX przekroczył wartość 16 % kilka dni temu.

Ktoś może pomyśleć, że VIX to ściema i w ogóle nie winno patrzeć się na zachowanie tego instrumentu. No cóż… można i tak. Tak czy inaczej jest coś o czym mało osób wie, a jest cholernie użyteczne w spekulacjach na S&P 500. To index SKEW – http://www.cboe.com/micro/skew/

Czym jest indeks SKEW ?

W bardzo wielkim skrócie jest to wskaźnik na bazie opcji – podobnie z resztą jak VIX – przewidujący rozkład ogona ryzyka z logarytmicznych stóp zwrotów na indeksie S&P 500 w 30-dniowym horyzoncie czasowym – kurwa ciężki zwrot :-) . Ten kto nigdy nie miał styczność z teorią ryzyka bardzo możliwe, że pierwszy raz spotyka się z terminem „ogon ryzyka”. Starsi giełdowi wyjadacze, z pewnością słyszeli o ogonach przy okazji większych krachów giełdowych. Jeżeli, ktoś chce sobie poczytać o tych ogonach, polecam publikację Rafała Werona: Ryzyko, czarne poniedziałki i długie ogony
oraz Ryśka Kutnera: Teoria Ryzyka Rynkowego

Całą interpretację SKEW, z przykładami, można znaleźć na stronach Chicago Board Options Exchange – Skew Index FAQ.

No ale wróćmy do sedna sprawy.

Gdy wartość SKEW wynosi 100 lub znajduje się w jego bliskim otoczeniu, rynek zachowuje się normalnie. Gorzej gdy wartości rosną i osiągają dziwne poziomy. W raz z rajdem na S&P 500, który został zapoczątkowany rok temu, wzrosła również wartość SKEW z 112.47 do 143.20 – gdzie maksimum zostało osiągnięte kilka dni temu. Obecnie wartość ta wynosi 126.15.
Jeżeli weźmiemy pod uwagę te wartości oraz zachowanie rynkowe w bardzo krótkim czasie po wystąpieniu maksimum na tym wskaźniku, można dojść do wniosku, że w bardzo niedługim czasie dojdzie do potężnego tąpnięcia na światowych giełdach…. No ale to jako taka ciekawostka z zadaniem domowym do odrobienia :-)

Co stanie się z WIG20, gdy Jankesi walną w dół ?

WIG20 jako tako wygenerował potężny sygnał sprzedaży w końcówce 2013 i w chwili obecnej zmierza do potężnego wsparcia w punkcie 2266. Oczywiście nie należy oczekiwać, iż rynek w jednym ruchu/dniu – czyli jutro :-) – dotknie tego poziomu, ale jak najbardziej do końca miesiąca 2266 na naszym kontrakcie wigowskim powinno się pojawić. Jeżeli zobaczymy to jutro – super. Jeżeli nie, trudno – kilka sesji jeszcze zostało. Przewertowałem kilka ostatnich analiz poświęconych kontraktowi na WIG20 i widzę, że większość anali ustawiona jest na wzrosty, co mniej więcej można oznaczać, iż w niedługim czasie zostaną wydymani przez polskich Goldmanów. :-) Można również pokusić się o stwierdzenie, iż w średnim terminie zobaczymy zejście poniżej 2000 punktów, co może niejako zejść się z ewentualną paniką w Stanach Zjednoczonych.

Najbliższą okazją do zakupów na FW20 będzie w mojej ocenie poziom 2384 z pierwszym celem 2399, a następnie 2418. Negacją dalszych spadków będzie wyjście 2484, co na tę chwilę jest scenariuszem bardzo odległym.

ps.

Dzisiaj na otwarciu rynku terminowego w USA powinniśmy zobaczyć lukę w dół na S&P 500 futures, bądź lukę w górę na VIX, co winno przełożyć się na jakieś spadki… :-)

1
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o

[…] Generalnie o SKEW i innych cudach techniki pisałem ochoczo w ubiegłym roku, więc jak ktoś ma ochotę to może sobie doczytać o SKEW, VIX i ogonach ryzyka, może sobie zajrzeć chociażby do tego wpisu: S&P 500 & VIX vs FW20 – strach na giełdach ? […]