Akumulacja na ropie trwa w najlepsze.

Akumulacja na ropie trwa w najlepsze.

przez -
1 2873
Udostępnij na:

Jakiś czas temu pisałem o tym co się stanie po przełamaniu linii trendu spadkowego na notowaniach ropy Crude Light: Co da przełamanie trendu spadkowego na ropie. Zdania nie zmieniłem i nadal twierdzę, że obserwujemy akumulację, która jeszcze chwilę potrwa zanim zobaczymy cenę powyżej 60 dolarów za baryłkę.

Co jednak przykuwa moją uwagę, to całe zamieszanie z zapasami ropy w USA. Serwisy informacyjne, analitycy wszelkiej maści trąbią wszem i wobec jaka to wielka tragedia dzieje się w związku ze wzrostem zapasów. Niektórzy winszują nawet, iż w krótkim czasie zabraknie miejsca na składowanie ropy. Teorie bardzo ciekawe, jednak czy mają pokrycie z rzeczywistością ?

Temat został bardzo ciekawie opisany na: managed-futures-blog.attaincapital.com/2015/03/06/where-do-we-put-all-this-oil/, gdzie znajdziemy odnośniki do innych równie ciekawych artykułów, wliczając w to informację o stworzeniu nowego instrumentu pochodnego w postaci kontraktu na „Oil Storage Space”, czyli po polsku – kontrakt na przestrzeń magazynową ropy. O samym instrumencie można przeczytać łamach Wall Street Journal: : The Newest Commodity: Oil Storage Space

Czy wzrost zapasów ropy ma rzeczywiście wpływ na nurkujące ceny ? Jest to o tyle ciekawe jeżeli spojrzymy pod kątem walki o globalną dominację na rynku energetycznym między Jankesami, a OPEC. USA w niskich cenach ma swój bardzo ważny interes, może wywrzeć presję na OPEC na zmniejszenie wydobycia ropy, a następnie zalać świat amerykańską ropą, jeżeli rząd Obamy zniesie restrykcje eksportowe z lat 70-tych. W tym przypadku upychanie ropy pod korek ma swoje logiczne uzasadnienie. Niestety osobiście uważam, że sytuacja trochę wymknęła się spod kontroli i na spadkach notowań czarnego złota obecnie zyskują głównie spekulanci spychający ceny do poziomów niższych, niż było to ustalone :-)

Oczywiście nie chcę tutaj pisać żadnych teorii spiskowych, ale firmy z branży energetycznej raczej szykują się na zniesienie rządowego zakazu eksportu ropy z USA. Debata nad tymi restrykcjami trwa już od jakiegoś czasu, więc kto wie. Jeżeli tak by się stało w najbliższych miesiącach, to tylko Jankesom możemy pogratulować pomysłowości.

1
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o

lookie here