DAX Futures – podstawowe informacje

DAX Futures – podstawowe informacje

przez -
13 9594
Udostępnij na:

Ostatnimi czasy pojawia się sporo pytań na temat specyfikacji DAX Futures, a dokładnie godzin handlu.

DAX kwotowany jest przez system Xetra. Xetra wpuszcza na rynek futures zlecenia od wszystkich tylko i wyłącznie w godzinach od 9:00 do 17:30. Co za tym idzie, handel regularny na DAX Futures odbywa się w godzinach 9:00 – 17:30.

W godzinach (7:50)8:00 – 9:00 oraz 17:30 – 20:30 oraz 20:30 – 22:00 handlowany jest Late/Early DAX. Kalkulowany jest co 60 sekund i tylko przez system obrotu we Frankfurcie i odnosi się do indeksu. System obrotu niemieckiej giełdy z Dusseldorfu rozszerza ten handel do godziny 23:00, a co więcej ich market makerzy umożliwiają handel w weekendy. Więc jak się komuś nudzi to…..

Podobnie jak na kontraktach na WIG20, na DAX Futures pojawiają się fazy rynkowe: rozgrzewka, dogrywka/fixing.

Rozgrzewka od 7:50 do 9:00. W czasie rozgrzewki odbywają się dwa „fixingi” 8:25-8:30 oraz 8:50-9:00 powiązane z indeksem kasowym.

Dlaczego czasami w swoich wpisach wspominam o 9:05 ? Otóż dopiero o godzinie 9:04 na rynek wchodzą ETF’y. ETF’y = hajs instytucjonalny, banki inwestycyjne itd. Toteż w tym czasie idzie największy hajs. Wolumen z DAX Futures tutaj nic nie mówi i nie ma z tym nic wspólnego. Hajs idzie w ETF’y.

Od godziny 13:00 do godziny 13:02 na rynku dochodzi do drugiego fixingu. Ostatni fixing odbywa się o godzinie 17:30 i trwa do 17:35. Prawie 1/3 dziennego wolumenu handlowana jest w zaledwie 10 minut spośród 8,5h regularnego handlu. Z czego najwięcej na ostatnim fixingu.

Co kwartał w trzeci piątek miesiąca o godzinie 13:00 wygasają kontrakty terminowe DAX Futures.

Wszystkie aktualne informacje na temat DAX Futures, godzin handlu, fixingów, instytucji biorących udział w kwotowaniach itd. znajdują się na stronie xetra.com.

Handel 24h dostępny u osób handlujących CFD jest sztucznie kalkulowany na podstawie ruchów indeksów notowanych na Globex w nocy.

Czy indeks podąża za DAX Futures, czy DAX Futures podąrzają za indeksem DAX ?

Kontrakt terminowy to pochodna indeksu. Jednak jeśli na rynek spływają jakieś ważne informacje dotyczące całej gospodarki Niemiec, pierwsze reakcje zobaczymy na DAX Futures, a następnie na indeksie. Dobrze poinformowanym traderom opłaca się bardziej kupić kontrakt, aniżeli koszykami bujnąć 30 spółek od razu. Jeżeli natomiast na rynek spłynie bardzo ważna informacja pojedynczej spółki, w pierwszej kolejności zareaguje indeks/spółka. Inwestorowi nie opłaca się kupować „całego indeksu” jeśli info tyczy się pojedynczej spółki.

Wszelkie dewiacje sprowadzane są do porządku przez arbitraż, który nie pozwala na to by cena instrumentu bazowego i pochodnego rozjechała się. Jeśli pierwsza silna reakcja cenowa będzie na DAX Futures, indeks DAX będzie podciągany do futuresów i odwrotnie.

13
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
11 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
edi

A gdzie można kupic/ sprzedać kontakty na DAX ? Z poziomu Polski oczywiście.

Robert

Bo to jest ważne , jeśli chodzi o opcje , mam czasem takie informacje, ale nikt nie mówi z o źródle tych informacji

Robert

Witam , a wiesz może gdzie można podglądać jak i w którym miejscu są ustawione opcje na dax ?

Hubo

chapeau bas, Speku :)

skaf

ciekawy artykuł o kulisach, o tym co za kurtyną:-)…pozdrawiam

LoL

@spekulant-jeszcze jedno pytanko, po jakiego grzyba im im fixing o 13???

LoL

Dzięki za wspaniały artykuł…ale jedno pytanko:
@spekulant napisałeś „…Kalkulowany jest co 60 sekund i tylko przez system obrotu we Frankfurcie i odnosi się do indeksu”. Przecież Dax Futures ogólnie odnosi się do indeksu obojętnie w jakich godzinach jest notowany, więc czyżby w godzinach 9-17.30 miało coś jeszcze wpływ na Futures? (np.opcje).

Malaga

No teraz wiem czego nie wiedziałem, dzięki

Tomek TMK

Klasa Kierowniku ;) Dzięki !

alex

Dzięki za te informacje:)

Marzena

Ale świetny artykuł . Dzięki :-)