Obiektywizm vs subiektywizm w tradingu

Obiektywizm vs subiektywizm w tradingu

przez -
17 2765
Udostępnij na:

Obiektywizm według definicji to bezstronność, postawa wolna od przesądów i przekonań. Subiektywizm natomiast charakteryzuje się stronniczością, oceną „przedmiotu” na podstawie własnych odczuć, czy też przekonań. W tradingu te pojęcia są bardzo często mylone ze sobą, traderzy nie rozróżniają obiektywnego podejścia od czysto uznaniowego lub po prostu nie wiedzą co jest czym.

Subiektywne(uznaniowe) podejście w tradingu to takie, gdzie metodyka spekulacji nie jest dokładnie zdefiniowana, a spekulacje zawierane są na podstawie własnych przekonań. Z uwagi na niedokładność nie ma możliwości przetestowania takich metod pod kątem określenia prawdopodobieństwa wystąpienia profitów w przyszłości. Natomiast metodyka jest obiektywna tylko i wyłącznie wtedy, gdy możemy ją zapisać w logiczny, matematyczny sposób i da nam konkretny wynik. Wynik, czyli pozycję rynkową. Wszystkie metody, których nie da się zapisać w taki sposób, są metodami subiektywnymi.
Daje to traderowi możliwość wstępnej oceny, czy jego obiektywna strategia jest warta stosowania, czy też reguły są złe i w dłuższej perspektywie nie przyniosą profitów.

Często w Internecie można spotkać się z wypowiedziami traderów, którzy uważają iż obiektywne strategie to święty graal dający 100% skuteczność. Nic bardziej mylnego. Obiektywizm z zyskownością, czy też skutecznością ma niewiele wspólnego.  Co więcej,  za obiektywne metody/strategie uznawane są tylko i wyłącznie algorytmy. Nic bardziej mylnego. Oczywiście, że handel mechaniczny jest w 100% obiektywny, ale równie dobrze można handlować manualnie taką strategią. Warto również mieć na uwadze fakt, iż zarówno metody subiektywne jak i obiektywne mogą być zyskowne.

Skoro obie metody są zyskowne, po co utrudniać sobie życie ? Otóż trader stosujący metody subiektywne jest bardziej podatny na wszelkiego rodzaju pułapki psychologiczne oraz często wystawia się na ponadprzeciętne ryzyko, którego konsekwencje mogą być bardzo złe. Jeżeli trader kończy swoje spekulacje na margin call, oznacza to mniej więcej tyle, iż stosuje metody subiektywne, czyli ulega swoim przekonaniom. Handluje uznaniowo. Co do tego tak naprawdę nie ma dyskusji i jeżeli ktoś uważa, iż trading jest w 100% uznaniowy jestem otwarty na wszelkiego rodzaju dowody potwierdzające te „stwierdzenie”.

Obiektywizm, czy na pewno ?

Jak na początku napisałem, obiektywizm w tradingu ma miejsce tylko i wyłącznie wtedy, gdy strategię można rozpisać w logiczny i matematyczny sposób. W literaturze często stosowany jest przykład z psem, który dosadnie tłumaczy jak winno wyglądać logiczne podejmowanie decyzji/spekulacji.

Warunek A: Pies.
Warunek B: Cztery nogi.

Jeśli pies, wtedy cztery nogi.
Pies
Więc cztery nogi.

Błędnym natomiast jest rozumowanie:

Jeśli pies, wtedy cztery nogi.
Cztery nogi.
Więc pies.

Jak przełożyć to na trading ? Najłatwiej wytłumaczyć to na średnich kroczących.

Poprawnie:
Jeśli cena poniżej 50-SMA, wtedy short.
Cena poniżej 50-SMA.
Więc short.

Błędnym natomiast byłoby stwierdzenie:
Jeśli cena poniżej 50-SMA, wtedy short.
Short.
Więc cena poniżej 50-SMA.

Dlaczego powyższe jest błędne ? Otóż cena może znajdować się powyżej 50-SMA, lub znajdować się np 200 punktów poniżej tej średniej. Jeżeli cena jest wyższa niż SMA i zajmujemy pozycję krótką, handlujemy wtedy uznaniowo, ponieważ nie respektujemy swoich założeń. Natomiast jeśli cena będzie znajdować się 200 punktów niżej i nie handlowaliśmy manualnie, może okazać się iż odległość od średniej jest już zbyt daleka na zajęcie pozycji short.

To samo tyczy się jednego z błędów, który popełniają traderzy, czy też czytelnicy tej strony. Jest to tzw. błąd afirmacji. Którego najlepszy przykładem jest:

Jeśli cena poniżej 50-SMA, wtedy rynek musi spadać.

Założenie „jeśli cena poniżej 50-SMA” jest tylko obiektywnym warunkiem do zajęcia pozycji short i na podstawie testów, które dały przykładowo wynik 65% pozycji krótkich zakończonych sukcesem w strategii z wykorzystaniem 50-SMA, mamy dowód iż system można stosować na rynku. Co za tym idzie 35% spekulacji zakończyło się na stratach, lub na B/E. Więc stwierdzenie „rynek musi spadać” jest typowym błędem afirmacji.

Jest to bardzo prosty przykład jak rozróżnić podejście obiektywne od uznaniowego. I czym nie jest podejście obiektywne. Jeżeli przestawimy myślenie w tych kategoriach, prawdopodobieństwo sukcesu na rynku wzrasta drastycznie, aniżeli przy stosowaniu strategii uznaniowych.

Mogłoby się zdawać, iż obiektywizm przypisany jest tylko i wyłącznie do handlu na podstawie wskaźników. Nic bardziej mylnego ! Najlepszymi przykładami strategii obiektywnych jest podążanie za trendem, momentum, czy też wspominane przeze mnie tutaj mean reversion, czyli powroty ceny do strefy cen uśrednionych.

Udanego weekendu !

17
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
7 Comment threads
10 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o

[…] Obiektywizm vs subiektywizm w tradingu I Obiektywizm vs subiektywizm w tradingu I Obiektywizm vs subiektywizm w tradingu III […]

Rafał_Z

Witam, chciałem poruszyć kwestię Run prezentowaną przez TJS. Kilka dni temu czytałem komentarze do Twojego artykułu, w którym również pisaliście o Run Fx. Ogólnie bardzo negatywnie się do tego odniosłeś podsumowując, a raczej pieczętując swoją wypowiedz podając przykład p. Victora, który stracił wszystko, a mógł stracić i życie. Bardzo męczę się z tym tematem i nie umiem jednoznacznie ocenić czy to na prawdę jest takie gówno. Nim rozwinę dale swoją wypowiedz kilka słów o sobie, by osoby to czytające wiedziały kim jestem, tutaj moja historia – http://forum.comparic.pl/viewtopic.php?f=2&t=4221 Ogólnie przez nie stosowanie SL i złym obrotem sprawy moim czarnym łabędziem były… Czytaj więcej »

Patrycjusz

porzuc spekulacje, to nie jest zajecie normalnych ludzi tylko robotow ktorzy oddali dusze diablu xD
wiekszosc przegra wiec tym sie mozesz pocieszyc ze nie jestes sam

Jacek

Jeżeli to przeczytasz czy mógłbyś się odezwać na maila?
Szukam pomocy w programowaniu.
Dzięki
Dangym@interia.pl

Wojtek

Dzięki za kolejny mądry tekst. Przy okazji pytanie, czy można w najbliższym czasie liczyć na IV część budowania własnej strategii inwestycyjnej? I drugie (przyłączam się do poprzednika), czy mógłbyś spojrzeć na ujka pod kątem powrotu do cen usrednionych? Pozdrawiam

Toja

Po tym wykladzie stwierdzam ze ujek , bedzie szybkim strzałem leciał do srednich MA, bo juz daleko wyskoczył. Ale nie musi.
Szkoda by bylo oddać profit.
Speku, prośba. wrzuc pare słów o ujku…

Max

„Natomiast metodyka jest obiektywna tylko i wyłącznie wtedy, gdy możemy ją zapisać w logiczny, matematyczny sposób i da nam konkretny wynik.” Czyli można zbudować algorytm, który handluje automatycznie tą metodyką. Bo jeśli nie da się klepnąć algorytmu to znaczy, że metodyka jest subiektywna.

Mojepole

Rowniez udanego weekendu