Hacking – Sentymenty wg. Trading Jam Session

Hacking – Sentymenty wg. Trading Jam Session

przez -
23 5665
Udostępnij na:

Ani się chciałem za to zabrać, ani wiedziałem jak, ale dostawałem pogróżki, że jak czegoś w tej kwestii nie napiszę to przyjadą po mnie i dostanę wyrok a’la Boguś Linda. Nie chciałem się za to zabierać, bo obalanie czy potwierdzanie teorii innych osób, czy guru tradingowych często wiąże się z hejtem internetowych sfrustrowanych snobów. Szczególnie, gdy umieszcza się te informacje publicznie. Jak można wnioskować po tytule, na celownik wziąłem tzw. sentymenty przedstawiane w grupie Trading Jam Session. Dlaczego akurat to ? Dość często dostaję pytania „Co sądzę o tej technice handlu ?” itd.

Problemem w ocenie sentymentów TJS jest ich 100% subiektywność. Co za tym idzie brakowało jakichkolwiek dowodów na potwierdzenie, czy też zanegowanie działania tej teorii i potencjalnym wykorzystaniu w codziennym handlu.

Jeśli ktoś nie zna TJS i teorii sentymentów

Muszę przyznać, że zobiektywizowanie 100% subiektywnej teorii opartej na przekonaniach, gdzie istnieje duże prawdopodobieństwa występowania błędu poznawczego autora jest arcyciekawym zajęciem. Po dokładnej analizie powyższego wykładu i dostępnych informacji, sentymenty TJS można uznać za strategię mean reversion lub wykazują cechy mean reversion. Ciekawym natomiast jest, iż strategia ta ma kilka podobieństw z moją strategią RSI na DAX Futures i FW20, gdzie relative strength factor jest wyliczany tylko i wyłącznie dla 3 ostatnich świec nie większych jak M15 w przypadku intraday oraz 3 ostatnich sesji dla D1. Zamiast ilorazu średnich wartości wzrostu i spadku cen zamknięcia z „X” dni, stosuję wartość logarytmicznej stopy zwrotu dla „3” ostatnich dni, czy też 3 ostatnich świec nie większych od M15 dla intraday. Gdzie negatywne wyniki dawały sygnały zakupowe, a pozytwne – sprzedażowe. Dało mi to mniej więcej obraz jak zobiektywizować sentyment i w jakim kierunku iść.

Poniższe testy zostały wykonane na podstawie danych z ostatnich 4 lat obejmujących „okres sentymentów” zdefiniowany dla DAX Futures – godzina 8:00 – 10:00. Początkowy depozyt 100 000 PLN. Wielkość pozycji 1 lot CFD DAX Futures BOSSA FX. Spread, prowizje, podatek nie zostały uwzględnione.

pozytywne sentymenty tjs Hacking   Sentymenty wg. Trading Jam Session

negatywne sentymenty tjs Hacking   Sentymenty wg. Trading Jam Session

sentymenty tjs Hacking   Sentymenty wg. Trading Jam Session

Jak widać powyżej, zarówno handel tylko i wyłącznie na negatywne lub pozytywne sentymenty ma okresy gdzie działały relatywnie bardzo dobrze lub po prostu nie działały. Zachowania rynkowe zdefiniowane jako sentymenty miały miejsce w 47% wszystkich zachowań rynkowych pomiędzy 2013, a 2017 rokiem.

Największa strata na jednej transakcji: -7546.90 PLN
Największy zysk na jednej transakcji: 14677.10 PLN
Średnia strata na transakcję: -1544.48 PLN
Średni zysk na transakcję: 1591.36 PLN
Największe obsunięcie na kapitale: -21.30%
Największy przyrost na kapitale: 28.70%
Całkowita strata brutto: -738262.76 PLN
Całkowity zysk brutto: 698606.81 PLN

23
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
9 Comment threads
14 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
LucKY

Każda strategia wydaje się być dobra jak się sprawdza prawda? Wtedy to nikomu nie przeszkadza. . Ja powiem krótko. Po 15 latach nie jestem wolny od błędów. A zwłaszcza ma to miejsce jak zaczynam słuchać wszystkich na około podjęcie zabawy pod koniec roku dało mi do myślenia czy moje ego nie jest porównywalne co do niektórych tutaj. Strategia z najlepszych zwie się fundamentalna , pora i czas podjęcia decyzji to juz analiza techniczna. Coś mi mówi że do końca roku 1996 pkt na SP500 ale będzie potrzebne małe boom np banki włoskie albo wybory we Francji…. tymczasowo końcówka Stycznia może… Czytaj więcej »

Małgosia=^.^=Kocioł

Kotła okiem- nieświadomie/świadomie robicie sobie reklamę. A każdą strategię należy przedyskutować , tym bardziej,że jest ogólnodostępna, wiec Raf wie co robi udostępniając swoje strategie i Spek luźno o tym gada, tym bardziej,że Spek również publikuje ogólnodostępnie swoje widzenie rynku i godzi się na ocenę.
I prawidłowo ,bo to kasa i trzeba o tym gadać.

Krystian W.

Ciekawe, że się tego podjąłeś. Ja też próbowałem już dawno, ale na kartce papieru. Testowałem to w taki sposób, że jeśli H1 między 8-9 jest spadkowa to long, jak wzrostowa to short, SL do zmienności z ATR(24) dla walut, ATR(14) indeksy. Może w d**ie byłem i mało widziałem, ale dla mnie to też bardzo trudne zadanie realnie, obiektywnie to odwzorować, tym bardziej, że każdy trader ma własną interpretację sentymentów, co niestety jest wadą dla zwolenników strategii obiektywnych, które jednak uważam za jedyne zyskowne. Wszystko zależy od osobistych przekonań na temat rynku, u mnie subiektywizm, w tym większość PA leci do… Czytaj więcej »

Małgosia=^.^=Kocioł

pszczółki moje patrzą na Dow ?

Piotr

Wszyscy patrzymy na Stocha i Żyle , czy Dow tez skacze ?

Małgosia=^.^=Kocioł

Dow też skacze ,ale chyba do głownej grupy skoczków nie wejdzie i nie zobaczymy go w drugiej rundzie :D

Cheecky

Witam.Uderz w stół… :)

RAfał Zaorski

powinines wrzucic algorytm jak go zinterpretowałeś… wtedy byłoby do czego sie odnieść
W sumie na warsztat mógłbyś tez wziąść PA i stwierdzic ze nie działa :) albo cokolwiek bo pominałeś głowę tradera i to jak ustawiamy strategie na sesje. Sentymenty to nie automat tak samo PA.

Wiec badanie pod względem naukowym mało kompletne i nie można nawet odnieść się do Twoich założeń.

Max

Jakie warunki otwarcia i zamknięcia pozycji?
Jakie wnioski?
Czemu nie ma optymalizacji?

Mimulus

Ciekawa analiza! ale dlaczego oś x ma różne wartości?