Hacking – strategia mean reversion DAX Futures na rozpoczęciu dnia

Hacking – strategia mean reversion DAX Futures na rozpoczęciu dnia

przez -
10 2679
Udostępnij na:

W ostatnim wpisie na temat badania strategii sentymentów przedstawionej w grupie Trading Jam Session przez Rafała Zaorskiego wspomniałem, iż jest to strategia typu mean reversion lub posiadająca takie cechy. Czym jest strategia mean reversion ? Jest to powrót ceny do jej średniej, co tutaj na blogu nazywam powrotem ceny do strefy cen uśrednionych.

Strefą cen uśrednionych określam strefy cenowe wyznaczone przez 50-SMA poprowadzone po cenach minimalnych, zamknięcia i maksymalnych dla określonego interwału czasowego. Przeważnie jest to H1 lub D1, choć w zagraniach intraday, czy też czystko skalpingowych wykorzystuję strefę z interwału 5-minutowego.

Cena wraca do swojej średniej zawsze !

Ktoś może pomyśleć „No okej – skoro wraca zawsze to mamy świętego Grala, dlaczego więc ludzie tego nie stosują i nie chodzą zarobieni ?” Odpowiedź na to jest stosunkowo prosta:

1) Mimo że cena wróci do swojej średniej, nie wiemy kiedy to nastąpi i jak długo taki powrót będzie trwać. Może wrócić w ciągu kilku sekund, ale może też trwać to wiele tygodni. Wszystko zależy do jakiej średniej wróci !
2) Strategie mean reversion na niskich interwałach czasowych nie będą odpowiednie dla dużych graczy handlujących na rynku rzeczywistym. Po prostu nie znajdą tam płynności.
3) Strategia mean reversion nie stanowi „rynek musi teraz spaść/wzrosnąć”. Mean reversion to nie przewidywanie kierunku w jakim podążą notowania !
4) Strategia mean reversion nie jest strategią podążania za trendem. Jest osobną strategią, jedną z wielu:

  Mean reversion – co idzie w górę…. musi spaść – powrót ceny do strefy cen uśrednionych z pivotem stanowią mój święty Graal.
  Momentum – trend jest Twoim przyjacielem – niby to samo, a jednak nie to samo co trend.
  Strategie oparte o wartość – kupuj dołki, sprzedawaj górki
  Sentymenty – kupuj plotki, sprzedawaj fakty, nie są to sentymenty poprzednio omawiane
  Sezonowość – rajd świętego Mikołaja, sell in may and go away
  Trend – kupuj górki, gdy rośnie, sprzedawaj dołki gdy spada.

Załóżmy, że ktoś jest maniakiem mean reversion i stwierdzi „Przed otwarciem rynku kasowego DAX, notowania DAX Futures wracają do średniej ceny otwarcia każdej sesji.” Nieistotne na razie jaka to jest średnia, po prostu tam wracają.

Głównym błędem traderów „MT4”, czyli tzw. „Me too, trader” :-) jest eksploracja danych i dobór takich parametrów aby było idealnie, najlepiej z poklaskiem, polubieniem na facebook i hulaj dusza. Nie tyle co sama eksploracja jest błędem, ale zbytnie szukanie idealnych parametrów, optymalizacja prowadząca do curve fittingu. Coś na zasadzie „Przecież nikt inny nie mógł wcześniej wpaść na ten pomysł. Ja to ja w końcu.” i inne tego typu dyrdymały.

W rezultacie trader dostaje coś takiego:

curve fitting Hacking  strategia mean reversion DAX Futures na rozpoczęciu dnia

No kurde. Idealnie. Nie !

Curve fitting to samo zło i wyzwala u tradera jakieś porąbane wyobrażenie o wszechmocy. Jeżeli coś wracało do powiedzmy sma 44, następnego dnia może wrócić do 43. Ktoś pomyśli „Przecież to nie apteka, co za różnica, czy sma 44, czy SMA 43”. Jeżeli strategia byłaby zautomatyzowana, po pierwsze curve fitting by się wysypał bardzo szybko, a po drugie, gdyby cena zeszła do sma 43, nie odpaliłoby się zlecenie stojące na sma 44.

Rzeczywistość w tradingu bywa jednak brutalna i po zderzeniu ze ścianą krzywa kapitału w handlu na mean reversion na otwarciu rynku terminowego DAX Futures, a przed otwarciem kasowego wyglądałaby trochę inaczej.

mean reversion dax futures open Hacking  strategia mean reversion DAX Futures na rozpoczęciu dnia

Co to oznacza, że cena przeważnie wraca do swojej średniej, przed godziną 9:00 ? Jeżeli nie wróci, wyjście ze spekulacji następuje automatycznie wraz z otwarciem rynku kasowego.

Wątpliwości budzą natomiast okresy strat jak ten poniższy od 31.10.2014 do 17.06.2015

straty Hacking  strategia mean reversion DAX Futures na rozpoczęciu dnia

Tym samym może się zdawać, iż strategia tak naprawdę może mieć bardzo długi zastój, a porywczy trader bez doświadczenia życiowego i tradingowego spisze taką strategię na straty,”bo tu panie przez ponad 150 dni ani razu milion mi na koncie nie strzelił, a ja młody i chcę trochę poszaleć. Jak żyć panie, jak żyć ?” Nic bardziej mylnego, na tego typu sytuacje są ciekawe rozwiązania, ale o tym w „następnym odcinku” budowania zyskownych strategii spekulacyjnych. Na tę chwilę jest baza, która jest obiecująca i można ją doszlifować bez curve fittingu w prosty sposób.

10
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
5 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Seba

Dzisiaj „sentymenty” perfekt ale po dziewiątej.

tomek

wspomnieć by można o sytuacji kiedy to średnia /”wraca do ceny „/ bo zdaje się takie sytuacje też są

Ali

Maly pstryczek w nos musial byc :)

NaviF

No wreszcie! Nic dodać, nic ująć. Sucho i treściwie. Inteligentnie i prosto! Wyważony bezpośrednio i zarazem… tak jak trzeba uszczypliwie dla myślących. Żadko tu jestem, bo „trzeba panie jakoś żyć, trzeba żyć”, a swoje lat już mam, panie. Mam. Gratuluję świetnego wpisu i pozdrawiam.