Czego boją się Amerykanie ?

Czego boją się Amerykanie ?

przez -
5 3016
Udostępnij na:

Indeksem SKEW zainteresowałem się stosunkowo niedawno, bo jakieś 3,5 roku temu przy okazji badania zmienności zarówno na rynku terminowym jak i opcyjnym. Od tego momentu indeks SKEW stał się moim nierozłącznym kompanem w spekulacjach na S&P 500 Futures. Stali Czytelnicy tego bloga z pewnością wiedzą, czym jest index SKEW i w jaki sposób go interpretuję, czy wykorzystuję do odnajdywania tzw. pułapek cenowych na kontraktach S&P 500 Futures.

Mówiąc bardzo oględnie, indeks SKEW to rodzaj pomiaru, oceny ryzyka wystąpienia negatywnego zdarzenia na rynku określanego jako „czarny łabędź”, czy „długi ogon”. Pytanie, w jaki sposób to ryzyko jest mierzone ? Jest ono mierzone poprzez różnice w wycenach opcji put i call na indeks S&P 500, a to przekłada się na na indeks zmienności VIX i jego nachylenia. Im wyższy pomiar, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia dużego ruchu cenowego.

Szczegółowy opis indeksu SKEW i w jaki sposób jest wyliczany, można znaleźć na stronach CBOE (Chicago Board Options Exchange)
http://www.cboe.com/micro/skew/documents/SKEWwhitepaperjan2011.pdf

Natomiast większość moich wpisów tyczących się indeksu SKEW jest otagowana „SKEW”, więc można znaleźć je tutaj:

http://spekulant.com.pl/?s=skew
http://spekulant.com.pl/skew/

Po piątkowej sesji index strachu SKEW wzrósł do dawno niewidzianego poziomu 146 punktów.

Co zgodnie z wyliczeniami autorów tego cuda, oznacza ponad 14.45% szacowanego ryzyka na ruch przekraczający 2-krotność standardowego odchylenia i prawie 3% szans na wystąpienie spadku przekraczającego 3-krotność standardowego odchylenia poniżej średniej. To właśnie spadek o tą 3-krotność standardowego odchylenia określany jest mianem „czarnego łabędzia”.

skew pomiary Czego boją się Amerykanie ?

Indeks SKEW w przeszłości skutecznie „ostrzegał” przed zbliżającym się silnym zawirowaniem cenowym.

skew 2 Czego boją się Amerykanie ?

Czy tym razem będzie podobnie ? Warto również mieć na uwadze, iż jest to indeks liczony na podstawie wyceny opcji, a głównymi uczestnikami handlu na opcjach na indeks S&P 500 to instytucje. Nie jest to indeks kontrariański w przeciwieństwie do sentymentu Euwax, który jest wyliczany tylko i wyłącznie na podstawie zleceń opcyjnych składanych przez traderów detalicznych.

VXV:VIX na koniec sesji w piątek wyniósł 1.26, więc i tutaj na podstawie tego wskaźnika można oczekiwać rozpoczęcia tygodnia od spadków (poniedziałek – wtorek).

Natomiast co jest ciekawe to spread pomiędzy SKEW i VIX. Mimo, iż te dwa instrumenty nie są ze sobą w jakikolwiek sposób skorelowane, różnice w spreadzie pomiędzy indeksem SKEW, a indeksem VIX dużo mówią o rynku.

skew vs vix Czego boją się Amerykanie ?

Niski odczyt VIX to niska 30-dniowa oczekiwana zmienność implikowana, która towarzyszy głównie trendom wzrostowym. Natomiast wysoki odczyt SKEW to obawy amerykańskich instytucji przed wystąpieniem gwałtownego ruchu w dół. Może to być ruch jedno-sesyjny, czy bardzo krótkoterminowy, a następnie powrót do trendu wzrostowego.

Zupełnie odmienny stan rzeczy miał miejsce w sierpniu 2015, gdy rynek spadł w związku z dewaluacją juana itd. Wtedy to indeks zmienności VIX był wysoki, a odczyt SKEW niski. Oznacza to mniej więcej tyle, że instytucje zostały złapane z „nienacka”. Sam z resztą w tamtym okresie w początkowej fazie ruchu w dół zostałem „wzięty z nienacka”.

Wszystko pięknie ładnie, ale jak to przełożyć na trading na lewarze 1:100 na S&P 500 Futures ? Najlepiej nie handlować w ogóle. No ale uzależnienie od dopaminy nie pozwoli niehandlować w ogóle :-)

Na interwale D1 nadal czekam na potwierdzenie sygnału sprzedażowego z 17.01.2017 w postaci zamknięcia świecy D1 poniżej strefy cen uśrednionych 10-SMA. Póki co handel odbywa się wewnątrz strefy, ale na pewno kiedyś ją opuści – jest to 100% pewność.

sp500 1 Czego boją się Amerykanie ?

Negacją tego sygnału będzie oczywiście wybicie szczytu, który da sygnał do zajęcia pozycji długiej. Natomiast wybicie dołka ze świecy ustanawiającej lokalny szczyt (06.01.2017) po wystąpieniu anomalii rynkowej mean reversion, będzie sygnałem do wystąpienia kolejnej anomalii rynkowej mean reversion i być może jakiegoś innego zdarzenia, które wywoła silny ruch w dół.

sp500 Futures2 Czego boją się Amerykanie ?

Tym samym w chwili obecnej obowiązuje u mnie niepotwierdzony sygnał sprzedażowy na S&P 500 Futures oraz brak jakichkolwiek potwierdzonych sygnałów na long.

5
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o

[…] wzrosły do prawie 15%, a spadek o trzykrotność standardowego odchylenia na prawie 2.9%. Czego boją się Amerykanie 3x STDev to czarny łabędź, o którym możemy powiedzieć dopiero wtedy gdy się wydarzył. Jest […]

[…] ponownie zagościły pewne obawy na podobieństwo tego co opisywałem niespełna miesiąc temu: Czego boją się Amerykanie ? Z czego mogą wynikać te obawy ? Czy są spowodowane brakiem wybicia nowych szczytów i sygnałem […]

[…] Wczoraj niespodziewanie nastąpił wzrost indeksu strachu VIX oraz indeksu SKEW, którym towarzyszył również wzrost na S&P 500. Tego typu zachowania graczy opcyjnych na S&P 500 są często sygnałem pojawienia się pułapki byka na indeksie. O rozpoznawaniu pułapek z wykorzystanie VIX oraz SKEW pisałem wielokrotnie chociażby tutaj: SKEW, VIX, pułapka misia i S&P 500 Futures oraz przy okazji ostatniego strzału na SKEW Czego boją się Amerykanie ?. […]

[…] mean reversion – co było poruszane m.in. w tych wpisach: Żaba została ugotowana , Reset, Czego boją się Amerykanie – pozycji krótkiej szukałbym dopiero na wybiciu dołka świecy wybijającej […]

Emil

Jak Europa nie wyciągnie do 15:30 w Ameryce będzie otwarcie dolną luką. To może być dobra okazja na longa na kilka punktów na domknięcie luki.