VIX i zmienność implikowana – część II

VIX i zmienność implikowana – część II

przez -
14 12691
Udostępnij na:

W pierwszej części w sposób bardzo ogólny została omówiona kwestia indeksu 30-dniowej zmienności implikowanej VIX. Znajomość zmienności implikowanej będzie niezwykle potrzebna przy handlu opcjami na S&P 500, DAX, czy też WIG20. Opcje na VIX pomijam całkowicie. Kilka tygodni temu na jednym z for internetowych przeprowadziłem gorącą dyskusję odnośnie zmienności implikowanej i grek na opcje indeksu VIX. Wśród brokerów oferujących handel tym instrumentem, czy też samych traderów często panuje błędne przekonanie, iż cena spot jest bazą dla opcji.

cboe VIX i zmienność implikowana   część II

Jest to o tyle istotne, iż znaczne ruchy na samym indeksie, nie zawsze mają odzwierciedlenie w kontrakcie VIX Futures szczególnie w tych z dalszym terminem wygasania.

vix futures2 VIX i zmienność implikowana   część II

Z racji tego, że VIX Futures są stosowane jako zabezpieczenie dla opcji, popyt i podaż na kontrakcie są głównym elementem wpływającym na zmienność implikowaną i tym samym na wycenę opcji w tym samym co kontrakt lub bardzo bliskim terminie wygasania. Stąd też decyzja o tym, iż opcjami na VIX zajmować się nie będę i radzę to każdemu innemu, który nie ma wystarczającego doświadczenia z VIX i VIX Futures.

Także w tym miejscu uzupełniłem informacje z pierwszej części, gdzie również negatywnie opowiedziałem się za handlem na derywatach z VIX w nazwie.

Jeśli chodzi o WIG20, indeks zmienności implikowanej został stworzony przez Rafała Rudzkiego i można podejrzeć go tutaj – WIV20. Jest to tylko ciekawostka i nie ma nic wspólnego z wyliczeniami indeksu VIX.

VIX jest indeksem 30-dniowej oczekiwanej zmienności implikowanej na S&P 500 Futures w ujęciu rocznym. Aby przekształcić ujęcie roczne na ujęcie miesięczne, czy dzienne wystarczy bardzo prosta operacja. Aby otrzymać oczekiwaną zmienność na S&P 500 dla jednego miesiąca, należy podzielić wartość VIX przez √12. Dla odczytu VIX 10%, będzie to 10 / √12 = 2.88, √12 = 3.46(..) Czyli wycena opcji na S&P 500 mówi nam, iż rynek oczekuje ruchu o 2.88% w górę lub dół.

ujęcie roczne -> dzienne = VIX / √252
ujęcie roczne -> tygodniowe = VIX / √52
ujęcie roczne -> miesięczne = VIX / √12

Jednak do dokładnego zrozumienia wartości reprezentowanych przez VIX potrzebna jest znajomość standardowego odchylenia (standard deviation). Wikipedia – Odchylenie standardowe

Uzyskana wartość z powyższej operacji informuje rynek o potencjalnym zasięgu ruchu o jednokrotność standardowego odchylenia w ciągu dnia, tygodnia, miesiąca, roku. Wynik pomnożony przez 2 da nam informację o ruchu o zasięgu dwukrotności standardowego odchylenia.

Jeśli zmierzymy standardowe odchylenie na podstawie logarytmicznej stopy zwrotu dla zadanego okresu i na tej podstawie zechcemy wyliczyć zasięg ruchu o 1x, 2x, czy 3x standardowego odchylenia zauważymy różnice w porówaniu do odczytu bazującego na VIX. Ale o tym kiedy indziej.

Dlaczego wartość VIX wzrasta, gdy notowania S&P 500 spadają ?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta i wynika bezpośrednio z handlu na opcjach na S&P 500 w okresach słabości rynku. Podczas zawirowań rynkowych, czy też paniki inwestorzy zabezpieczają swoje inwestycje akcyjne/kontraktowe poprzez zakup opcji put na S&P 500. Zakup opcji put, czyli zabezpieczenie na wypadek spadku instrumentu bazowego. Im większe i bardziej dynamiczne spadki, tym samym bardziej agresywny zakup opcji put. Im popyt staje się bardziej agresywniejszy, cena opcji put wzrasta i tym samym wzrasta zmienność implikowana, a co za tym idzie wartość VIX. Stąd też określenie indeksu VIX mianem „indeksu strachu”. W USA funkcjonuje dodatkowo indeks „przezajebistego strachu” tzw. indeks SKEW. Indeks SKEW informuje nas o prawdopodobieństwie wystąpienia zdarzenia nieoczekiwanego, którego ruch przekroczy 2x lub 3x standardowego odchylenia liczonego z 30-dniowej logarytmicznej stopy zwroty.

vix vs sp500 VIX i zmienność implikowana   część II

Z racji tego, iż przeciętny Kowalski operujący portfelem od kilku tysięcy do kilku milionów jest bardziej nastawiony na spekulację, aniżeli inwestycje. Jego udział w zabezpieczeniach z wykorzystaniem rynku opcyjnego jest cały czas niewielki. Natomiast może on wykorzystywać opcje do spekulacji. Co za tym idzie, index VIX jest indeksem strachu całego rynku (instytucje, retail, producenci). Wbrew ogólnemu przekonaniu, nie jest to indeks strachu małych graczy, a bardziej odzwierciedla strach wśród tych większych.

Zrozumienie zmienności implikowanej oraz obserwacji indeksu VIX może być pomocne przy stopowaniu się przed podjęciem głupich decyzji inwestycyjnych na kontraktach terminowych S&P 500 Futures, czy na rynku akcyjnym. Dlatego też od wielu lat VIX jest moim jednym z podstawowych narzędzi bez których nie wyobrażam sobie handlu.

VIX oraz jego odpowiednik na DAX Futures – VDAX są bardzo dobrymi narzędziami przy handlu w oparciu o strefy cen uśrednionych 50-SMA podczas występowania konsolidacji, a w połączeniu z Fibonacci Pivots staje się to kombajnem w okresach konsolidacji. Wynika to z faktu, iż VIX jest bardzo dobrym filtrem w krótkoterminowych ruchach nieprzekraczających 1 dnia tradingowego, czy też 1% ruchu indeksowego dla S&P 500.

Warto również pamiętać o indeksie 3-miesięcznej zmienności implikowanej VXV, który głównie wykorzystuję jako krótkoterminowy wskaźnik w połączaniu z VIX, co stanowi współczynnik VXV:VIX na koniec tygodnia trejdingowego. VIX, VXV, VXV:VIX zmienność i S&P 500 Futures

Generalnie przez większość czasu VXV notowany jest wyżej jak VIX. Jednak zdarzają się okresy, gdy VIX jest notowany niżej. Gdy VIX gwałtownie schodzi poniżej VXV bez większego tąpnięcia na S&P 500, jest to najczęściej sygnalizacja wystąpienia jakiegoś większego zawirowania. Dlatego początkowe odczyty VXV:VIX poniżej poziomu 1.00 są sygnałem do zajmowania pozycji krótkich, a dopiero ostateczny odczyt koniec tygodniowy daje sygnalizację do zakupu. Jednak handlujący na zmienność muszą być świadomi, iż zmienność implikowana nie uwzględnia handlu 24-godzinnego.

vxv vix trump VIX i zmienność implikowana   część II

vxv vix sierpien 2015 VIX i zmienność implikowana   część II

To już od tradera zależy, czy wyłapuje wszystkie odczyty, czy tylko te skrajne na koniec tygodnia. Osobiście dla mnie większą wartość ma odczyt z końca tygodnia.

Zmienność to bardzo obszerny temat, ale jej znajomość pozwoli implementować w swoim handlu zupełnie inne spojrzenie na rynek z wyeliminowaniem kierunkowości. Zmienność ma to do siebie, że możemy tracić oraz zarabiać bez względu na kierunek rynkowy. Handlując na krótko przy wzroście kontraktu terminowego tracimy. Handlując z wykorzystyniem zmienności, kierunek zmiany ceny nie musi mieć wpływu na nasze wyniki.

Mam nadzieję, że po zakończeniu marcowej serii kontraktów terminowych całkowicie do góry nogami wywrócę spojrzenie na handel wśród czytelników tego bloga i uda mi się temat podjąć tak, aby uniknąć hipokryzji w stwierdzeniu, iż przechodząc z kontraktów terminowych na rynek opcyjny pokazujemy swoją „słabość”.

14
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
6 Comment threads
8 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o

[…] 500 Futures, warto sobie przypomnieć co miałem do powiedzenie na temat VXV:VIX poniżej 1.00. VIX i zmienność implikowana – część II. A dokładnie chodzi o poniższy […]

Łukasz

Opcje na vix nie są złe polecam zaawansowanym regular butterfly spread i put broken wing butterfly spread http://www.bigtrends.com/options/trading-volatility-with-vix-butterflies-broken-wing-advanced-options-strategy optionalpha.com/vix-index-22197.html ale vix futures dadzą lepiej zarobić przy zwiększonym ryzyku. $1000 za 1 pkt na kontrakt.

Piesek preriowy

Najgorsze co może być to gdy pracujesz nad jakąś ideą przez kilkadziesiąt godzin, czasem kilkaset i na końcu dostajesz skuteczność 29% i expetancy 0,08 po optymalizacji :( I teraz musisz sobie powiedzieć, że to co robiłeś przez ostatnie tygodnie jest warte niczego i trzeba się z tym rozstać.

Corridor Implied Volatility Index (CX) daje przewagę nad Vix poprzez bardziej dokładne pomiary zmienności w czasie i brak specyficznych dla Vix błędów np. 15-sekundowe pułapki.

ps. fajny blog

Vici

Trejduje zawsze w jednym kierunku. Gdy cena schodzi poniżej vwap wchodzę w krótkie i tylko to gram. Nie gram w dwie strony. W długie wchodzę dopiero gdy cena wyjdzie powyżej vwap. Zastanawiam się czy można podobnie zagrać na vix. W artykule o vxv:vix piszesz o sygnałach na procentowym odchyleniu od średniej. Próbowałeś z vwap zamiast sma ?

Marcin

Kolego, a jakie ustawienia vwap masz, jaki okres? I na jakim TF obserwujesz?

Marcin

Dzięki za ten wpis i wszystkie inne. Szkoda, że w Polsce jest tak mało informacji na temat zmienności.

tomek

nasuwa się pytanie co ta zmiana ma dać większe zyski ? oszczędzić czas ? zmniejszyć ryzyko ?