Atak ransomware, a indeksy giełdowe

Atak ransomware, a indeksy giełdowe

przez -
31 6897
Udostępnij na:

Wielu spekulantów, inwestorów i być może „wannabe-traderów” zastanawiać się może nad negatywnym wpływem piątkowego cyber-ataku ransomware WCRY na indeksy giełdowe. Dla niewtajemniczonych w temat, ransomware to złośliwe oprogramowanie szyfrujące dane na dyskach komputerów. Tego typu ataki zdarzają się dzień w dzień, a ofiarami są niekiedy spółki notowane na niemieckim DAX, czy NYSE. To co wydarzyło się w piątek to zmasowany atak dywanowy na instytucje i organizacje publiczne z wykorzystaniem luki bezpieczeństwa w protkole SMB wykorzystywanej przez amerykańskie NSA. Zainteresowani mogą zgłębić temat chociażby w tych dwóch artykułach:

Masowa, niezwykle skuteczna kampania ransomware wyłącza całe firmy
Wyciek z NSA = nowy ransomware błyskawicznie atakujący kolejne kraje (Wana Decrypt0r 2.0)

Z mojej strony radziłbym każdemu odwiedzającemu tę stronę zainstalowanie najnowszych łatek bezpieczeństwa Microsoft, a w szczególności łatek:

Windows 7
• KB4012212 – Win7
• KB4012215 – Win7
Windows 8
• KB4012213 – Win8
Windows 10
• KB4012606 – Win10
• KB4013198 – Win10
• KB4013429 – Win10
Starsze wersje systemów (XP, Vista)
https://technet.microsoft.com/en-us/library/security/ms17-010.aspx

Ale wracając do tytułu… czy atak ma jakikolwiek wpływ na notowania ?

Z punktu widzenia bankowości inwestycyjnej, atak ten jest bez znaczenia. Większość banków inwestycyjnych dość rygorystycznie podchodzi do tematu zabezpieczeń. W marcu 2017 pojawiła się łatka bezpieczeństwa – ujawniona przez grupę hackerów Shadow Brokers – która po zainstalowaniu całkowicie eliminuje podatność na WannaCry ransomware. Tym samym w centrum zainteresowania hackerów będą jedynie instytucje korzystające z przestarzałego oprogramowania – Windows Server 2003, czy Windows XP. Liczba tych firm jest znikoma w porównaniu do firm korzystających z najnowszych uaktualnionych systemów operacyjnych, aczkolwiek liczba komputerów liczona w setkach tysięcy jest nadal „imponująca”.

Problem pojawia się wśród potężnych spółek giełdowych bazujących na starszym oprogramowaniu jak Windows Server 2003, czy Windows XP. Dla tych spółek modernizacja systemów operacyjnych to wydatek rzędu wielu milionów dolarów, stąd też odkładanie modernizacji na dalsze lata w myśl zasady „Działa to działa. Po co zmieniać”. Jednak jest to problem tyczący jedynie tychże spółek. Zdecydowana większość spółek notowanych na DAX, czy NYSE jest całkowicie niepodatna. Co za tym idzie, atak na indeksy giełdowe ma znikomy wpływ. Natomiast notowania spółek jak Deutsche Bahn, Deutsche Bahn Schenker mogą zaliczyć minusy w poniedziałek.

Z racji tego iż atak odbył sie w trakcie trwania sesji giełdowych, warto spojrzeć na dwa indeksy odzwierciedlające strach na rynkkach- VIX oraz VDAX.

vix Atak ransomware, a indeksy giełdowevdaX Atak ransomware, a indeksy giełdowe

Jak widać powyżej, atak jakoś szczególnie nie wpłynął na indeksy strachu. Podobnie indeks mega strachu – SKEW indeks – nie wskazuje na możliwość wystąpienia jakiegoś większego zawirowania rynkowego.

skew Atak ransomware, a indeksy giełdowe

Natomiast VXV:VIX wygnerował sygnał sprzedażowy. Jest to sygnał krótkoterminowy obejmujący jedynie 2 sesje i nie ma jakiegokolwiek związku z atakiem ransomware.

vxv vix 1 Atak ransomware, a indeksy giełdowe

Powyższy sygnał sprzedażowy na S&P 500 Futures pokrywa się z sygnałem sprzedażowym z innej strategi, gdzie wygenerował się na zamknięciu świecy dziennej poniżej 10-SMA.

sp500 fut 10sma Atak ransomware, a indeksy giełdowe

Potwierdzeniem tego sygnału będzie zamknięcie sesji poniżej 10-SMA (low), czyli bardzo bliskich okolic poziomu 2381.

Negacją tego sygnału będzie zamknięcie ponad strefą cen uśrednionych 10-SMA, a stop loss na poziomie 2402.90

Założenia co do DAX Futures pozostają bez zmian.

31
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
8 Comment threads
23 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Max.B

Heja Dawid, jak tam srebro, coś złapałeś? :) Target pod 16.950 wydaje się realny dziś jeszcze. Tak jak pisałem kilka dni temu miałem koncepcję na rozegranie pod ten poziom, jeśli wszystko pójdzie po myśli jeszcze dziś powinni podejść, a wtedy TP zmienię, a jedynie SL na zysku przesunę.

srebro4.jpg
EmilTJS

jeszcze jedno pytanie co sadzisz o konkursie xtb ? duzo osob wykrwawilo sie, takie konkursy maja racje bytu ? niektorzy mowia ze handel w konkursie nie jest jak handel na realu

EmilTJS

vxv:vix dopiero po 15:30 z tego co dobrze zapamietalem ??

Kuba

Gospodarzu czy możesz dołączyć do analizy Dax opory i wsparci , z góry dziękuję.

Beniaminek

Nie bądz leniem . Wylicz sam

Kuba

Chętnie ale jeszcze nie ten poziom umiejętności.

Janek

mozesz skorzystac wpisujac w wyszukiwarkę kalkulator piwot point, wyliczysz piwoty i wsparci i opory. To już umiem

Beniaminek
Kuba

Również dziękuję za link.

Janek

Dawid , czy na fw20 podobnie scenariusz został juz kompletnie zanegowany ? wydaje sie że po pozytywnym ratingu powinni zaatakowac i wybić szczyty

Marcus

Witaj Spek. W nawiązaniu do poprzedniego pytania: Intrygujące było nie to, że oczekujesz zejścia około 800pkt w dół na dax, ale to, że dołączyłeś do tego ramy czasowe. Stąd zastanawiałem się czy to jakiś model komputerowy? Bo gra w oparciu o 50sma nie uwzględnia czasu, bo sma podąża za ceną i jej test może się odbyć tuż przy szczycie. Zatem skąd tak precyzyjne określenie zasiegu i czasu, w którym ma się zrealizować. Czy obecne zachowanie rynku przypadkiem już odrzuciło taką możliwość. Dziś przebiliśmy szczyt..

Dawca Kapitału.

Witam! Czy znajdzie się pomocna dłoń i poleci w miarę sprawdzonego brokera z notowaniami na Dax- całodobowo? Z góry dziękuję pomocnej duszy.;)