Giełdowe niedźwiedzie w ataku…

Giełdowe niedźwiedzie w ataku…

przez -
22 8346
Udostępnij na:

Zdaję sobie sprawę, że to co zaraz napiszę może zabrzmieć totalnie absurdalnie, ale od kilku dni można zaobserwować ucieczkę giełdowych byków z amerykańskiego rynku S&P 500.

Bullish Percent Index obecnie znajduje się na poziomie, który tak naprawdę niewiele dzieli „hossę” od „bessy”. Pomimo wzrostu indeksu S&P 500, maleje liczba spółek z sygnałami zakupowymi na wykresach punktowo symbolicznych.

bpspx Giełdowe niedźwiedzie w ataku...

W przypadku kolejnego tąpnięcia na indeksie, liczba tychże spółek może drastycznie spaść. Efektem tego może być „mini panika”.

Z racji, że od 1 marca kolejne wybicia szczytów okazywały się fałszywymi wybiciami, czwartkowe wybicie szczytu zdaje się być również takim samym – co niejako może potwierdzać powyższy wykres.

W kontekście tego wszystkiego dość ciekawie prezentuje się zachowanie VXV:VIX, którego odczyt zawędrował pod graniczny próg sygnału sprzedażowego 1.25

vxv vix 2 Giełdowe niedźwiedzie w ataku...

Jeżeli dojdzie jutro do wyciągnięcia indeksu na kolejny szczyt, wskaźnik ten może przekroczyć magiczną barierę 1.25, tym samym wygeneruje sie sygnał sprzedażowy na pierwsze 2 sesje kolejnego tygodnia. Zbyt dynamiczny ruch w dół nie winien znacząco wpłynąć na ten odczyt, podobnie jak utrzymywanie się handlu pomiędzy czwartkowym dołkiem i szczytem.

Pikanterii sygnałom sprzedażowym dodałby wzrost wskaźnika sentymentu rynkowego Rydex Nova/Ursa, który 6 dni temu wygenerował krótkoterminowy sygnał zakupowy.

rydex Giełdowe niedźwiedzie w ataku...

Patrząc na korelację DAX vs S&P 500, widać gołym okiem zbliżanie się do punktu kulminacyjnego, który w tym przypadku sygnalizuje ostry ruch w dół.

korelacja Giełdowe niedźwiedzie w ataku...

Czy warto teraz handlować na długo ? Jeśli chodzi o poziomy 2400 – 2410++ nie widzę tutaj jakiegokolwiek sensownego R:R przemawiającego za pozycjami długimi. Zejście poniżej poziomu 2400 (ba! nawet i obecne poziomy zdają się być atrakcyjne dla średnioterminowych shortów).

Ktoś może nazwać to próbą łapania szczytów, którą piętnnuję tutaj od wielu lat . Racja ! Jest to swoiste łapanie szczytu, jednak w odróznieniu od innych szczytów nie widać tutaj przegrzanych wskaźników, a wręcz przeciwnie…

No dobrze… tyle analizy a jak to przełożyć na trading ? Generalnie tak jak napisałem przed chwilą, w kontekście R:R poziomy od 2350 do obecnych mają jak najbardziej korzystny stosunek zysku do ryzyka na rzecz średnioterminowych pozycji krótkich. Tym samym, gdybym był pozycji tu i teraz, wchodziłbym w średnioterminową spekulację na krótko z realizacją gdzieś pomiędzy 2250-2280. Zejście poniżej 2389 byłoby dla mnie najbezpieczniejszą opcją zagrania na krótko.

Na jaki wariant zdecuję się ? Niestety ku uciesze niektórych, zarówno na DAX Futures i dwóch amerykańskich indeksach siedzę w pozycjach krótkich. Ktoś może pomyśleć, że bez sensu siedzieć na krótkich gdy rynek rośnie. Owszem bez sensu jest siedzieć na pozycjach krótkich, gdy jest średnioterminowy bias na wzrost. Jednak na tę chwilę rynki w USA, czy Europie nie dają jakichkolwiek sygnałów do tego by średni, czy długi termin był wzrostowy.

Gdyby to ode mnie wszystko zależało, jutro zrzuciłbym DAX Futures poniżej 12 518, a S&P 500 Futures poniżej 2390.

22
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
9 Comment threads
13 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o

[…] Brak wykorzystania momentum w pojawieniu się trendu, może sugerować to co opisane zostało w ostatniej analizie: Giełdowe niedźwiedzie w ataku […]

Łukasz

Panie Dawidzie, jeżeli można doprecyzować w jakich dwóch amerykańskich indeksach ma Pan otwarte pozycje S i jaki poziom SL?

Judym

ciekawa analiza. czyli od dzisiaj według Ciebie większe spadki ?

Bartosz

Bla bla bla. Gdybanie i myslenie zyczeniowe. Ja widze RR na longi 1 do nieskonczonosci, zreszta podobnie w kierunku poludniowym :-) Na wielka besse czekamy juz ponad rok, a ochotnicy lapania nozy juz dawno zmienili branze. A wg mnie bedzie, co bedzie ;-) Milego!

gbur

1 do nieskonczonosci ma ludzka glupota tak to widzi Einstein :))) kto czeka od roku na wielka besse ? od lutego zeszlego roku w gazetach, wszedzie pisza o hossie. moze ty z marsa jak ten comparica ? :)))

waldon

odwaznie,odwaznie,ale tylko pozornie,juz od dluzszego czasu trwa ubieranie ulicy w longi albo akcje,tak czy siak wczesniej czy pozniej(raczej wczesniej) nadejdzie dzien sadu

gbur

bloomberg podaje ze teraz tylko garstka spolek ciagnie jankesa do gory