FED w akcji

FED w akcji

przez -
24 2422
Udostępnij na:

Co prawda jeszcze tydzień pozostał do wdrożenia „zaciśniania ilościowego” przez FED, ale już teraz czuć na rynku S&P 500 Futures pewną „presję spadkową”. Oczywiście FED zdaje sobie sprawę z tego jaki wpływ na rynek akcyjny ma redukcja bilansu, stąd też w początkowych miesiącach podaż będzie ograniczona i stopniowo zwiększana co kwartał zaczynając od 2018 r.

Z perspektywy spekulacji na S&P 500 Futures może to być jedynie pretekst do wyprzedaży, a być może paniki, czy też wejścia w wieloletnią bessę. Jednak na tę chwilę jest za wcześnie, by mówić o którymkolwiek z tych zjawisk. Swoją uwagę skupiam na powrocie ceny do jej średniej tzw. mean reversion / return to mean. Problem polega na tym, że szukam mean reversion na D1, a jak wspominałem tutaj wielokrotnie, wyłapanie mean reversion na D1 jest cholernie ciężkie. Sesja z 22 września 2017 r. tego najlepszym przykładem.

Rynek na D1 nie od razu wraca do swojej średniej, nawet jeśli wysłał taki sygnał. Sygnałem tym oczywiście było przejście ceny przez 10-SMA.

es f 10 SMA 1 FED w akcji

Warto jednak dodać, iż w tej spekulacji został dorzucony czynnik subiektywny, tym samym podejście pod wyłapanie powrotu do średniej zostało lekko zmodyfikowane. W idealnych warunkach sygnałem do zajęcia pozycji krótkiej w ramach mean reversion byłoby zamknięcie D1 poniżej 10-SMA, a potwierdzeniem dalszego sygnału sprzedażowego zamknięcie D1 poniżej 10-SMA (low). W zmodyfikowanej wersji, przejście ceny w handlu intraday przez 10-SMA z D1 sygnalizowało zajęcie pozycji krótkiej. Czas pokaże, czy pozycja krótka zostanie strzelona na stop lossie w stracie, czy też na zysku.

Jeśli już o pozycjach krótkich.

VXV:VIX zamyka ubiegły tydzień na rekordowym poziomie 1.34. W całej historii VXV i VIX tylko trzy razy miało zamknięcie powyżej lub na poziomie 1.34.

vxv vix 1 FED w akcji

W każdym z trzech przypadków, rynek spadał w kolejnym tygodniu. Oczywiście tutaj VXV:VIX tyczy się bardziej samego indeksu, gdzie te wyniki są bardziej obrazowe. Jednak z racji spekulacji na rynku futures, wziąłem pod uwagę zachowanie rynku terminowego.

Marzec 2012 – spadek o 1.78% (25 pkt.)
Sierpień 2012 – spadek o 2.04% (29.1 pkt.)
Wrzesień 2017 – spadek o 1.04% (25 pkt.)

Co jest jednak najbardziej istotne to spadek nie odbywał się od razu po starcie rynku terminowego w poniedziałek, a dopiero we wtorek. Czy w nadchodzącym tygodniu będzie podobnie i rynek wpisze się w statystykę ? Nie wiem. Jeśli będzie podobnie, wtedy można śmiało powiedzieć o pojawieniu się powtórki z historii opisanej w ostatnim artykule – Szepty Godota na S&P 500 Futures

Ciekawostką może być fakt, iż zbliżoną strategię uskutecznia Stephen Aniston w zarządzającym przez siebie funduszu Measured Risk Strategy Fund. Co zdaje się być oczywistym, iż produkty oparte o zmienność idealnie nadają się jako zabezpieczenie ryzyka spekulacyjnego/inwestycyjnego.

Natomiast wiem, iż retail traderzy zredukowali swoje krótkoterminowe pozycje długie i na tę chwilę są mniej więcej neutralni. Natomiast średnioterminowe pozycje długie retail traderów nadal w grze, więc niebawem należy spodziewać się realizacji zysków z tychże pozycjie. Dlaczego ? Ano dlatego, iż retail traderzy- jak wspominałem w „Oczekiwaniu na korektę” – są nienauczeni lub nieprzyzwyczajeni do przetrzymywania pozycji w zyskach.

nu FED w akcji

nulong FED w akcji

Obawy przed wyprzedażą na rynku akcyjnym spowodowaną przez decyzje FED widać na momentum spółek, które nieznacznie wyhamowało mimo ostatnich wzrostów na S&P 500.

momentum spx FED w akcji

24
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
7 Comment threads
17 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Joker

Dawidzie Andrew wspomiał ze pisałeś o 2465 masz rację nie pisałeś o takim ów poziomie ale tam znajdowało sie Twoje tp przy wykresie sp500 kto pokazałes może dlatego przytoczył ten poziom . Tak na marginesie sp500 narazie nie spadnie muszą jeszcze z niedoświadczonych Trejderów wyciągnąć trochę wiec konsola jak długo nie wiadomo ale przez sytuacje z Korea to warto mieć s-ki na sp500 a zwłaszcza przez weekend tylko moja opinia . Nie powinno się zostawiać otwartych pozycji przez weekend wiem nie jeden day trader tak powie ale wojna wisi na włosku , i można zarobić .

Andrew

Dawid jak pisał Joker „Znając sp500 to pod koniec sesji wrócą do 2500” wrócili ale czy powrócą w opisywany często przez Ciebie poziom 2465 o którym już pisałeś ? Panowie z SP nie zamykają poniżej dziennego poziomu więc co ? „Wóz Drzymały”?

Arno

Ludzie myślcie trochę, jakie 2500 na futach pod koniec sesji wczoraj ?????

[…] W przypadku pogłębienia obecnych dołków podczas wtorkowej sesji, potwierdzi się statystyka co do performance S&P 500 Futures i VXV:VIX przedstawiona w ostatnim wpisie – Fed w akcji. […]

Joker

Znając sp500 to pod koniec sesji wrócą do 2500

Sławek

Od niedawna zajmuję się tworzeniem potfolio akcyjnego niemieckich i amerykańskich spółek, gdzie chcę wykorzystać relatywne momentum do osiągnięcia jak najlepszej stopy zwrotu skorygowanej o ryzyko dla inwestycji od 2 do 4 lat. Zaciekawił mnie ten artykuł: http://spekulant.com.pl/2017/03/31/dax-futures-koniec-tygodnia-4/ i mam pytania o sposob wyliczenia R3, S3 oraz jaki interwał filtrujesz przez RSI i Stochastica ? Widzę, że często odnosisz się do momentum, nawet w tym artykule,. Czy jest to wiedza oparta o doświadczenie, czy zdobyta z książek, seminarium ? Mógłbyś polecić jakieś mało znane ksiązki o momentum ? Dziękuję za odpowiedzi i gratuluję bardzo ciekawej strony.

emka
eranet

U mnie bez zmian, 2509-2534 strefa do zawrócenia… Idealnie by było tam wejść…

SPX500USD - Primary Analysis - Sep-24 0945 AM (1 day).png
Kris

A jaki wykres daxa widzisz?

eranet

od 2 tyg. ten sam… wynik wyborów pewnie jednak będzie ważniejszy niż kreski…

DE30EUR - Primary Analysis - Sep-22 1948 PM (1 day).png
Soul

Nieoficjalny wynik wyborów po północy.
Z mojej perspektywy również Sell patrząc po wykresie, strefa 12650 ponownie wybroniona, wydaje się być tam mocny opór.
Miłej niedzieli wszystkim :)

Bartek

Jak widac Dax wraca na szczyt to moje zdanie. Wynik wyborow slabszy ale to wcale nie przeszkodzilo daxowi isc jak widac

Achmud

earner: jaki problem? Wlaz I zaciskah poslady…