Podsumowanie strategii VXV:VIX 2017

Podsumowanie strategii VXV:VIX 2017

przez -
18 2959
Udostępnij na:

W 2017 roku strategia VXV:VIX wygenerowała 22 sygnały sprzedażowe. Jest to więc rok rekordowy nie tylko pod względem nowych szczytów na światowych indeksach giełdowych.

vxvvix histogram Podsumowanie strategii VXV:VIX 2017


Koncept VXV:VIX

VIX – indeks 30-dniowej zmienności implikowanej dla indeksu S&P 500 w ujęciu rocznym.
VXV – indeks 90-dniowej zmienności implikowanej dla indeksu S&P 500 w ujęciu rocznym.

Właściwie są to indeksy 31-dniowej i 93-dniowej zmienności implikowanej. Indeks zmienności implikowanej nie jest tym samym co zmienność implikowana !

Ogólne założenia nt. S&P 500 z uwzględnieniem VXV:VIX przedstawiłem tutaj: VIX, VXV, VXV:VIX zmienność i S&P 500 Futures

Kopalnią wiedzy na temat zmienności implikowanej na S&P 500 jest blog VIX and More.

Kolejnym świetnym źródłem informacji na temat badania rynku S&P 500 i produktów skupiających się wokół zmienności implikowanej jest blog Six Figure Investing.

Niestety w Polsce badania rynków pod tym kątem są praktycznie nieobecne i zdaje się, że jestem jedyną osobą w Polsce poruszającą kwestie VXV:VIX. Z racji tego, że przedstawiam tutaj podejście z punktu widzenia retail traderów, poruszane kwestie skupiają się głównie na wykorzystaniu sygnałów w spekulacji poprzez kontrakty terminowe E-mini S&P 500 Futures, czy też kontrakty CFD (spot/futures).

Russel Rhoad w 2011 r. wydał książkę „Trading VIX Derivatives: Trading and Hedging Strategies Using VIX Futures, Options, and Exchange Traded Notes”, gdzie dokładnie opisany jest koncept handlu na derywatach z wykorzystaniem spreadów VXV, VIX oraz ratio VXV:VIX.


VXV:VIX vs S&P 500

Mimo iż indeks S&P 500 w tym roku zaliczył rekordowe poziomy, przez 45% czasu indeks kończył sesję na minusach. 77% czasu trwania trendu stanowiło mean reversion, czyli powrót ceny do jej tzw. fair value, czyli ceny uśrednionej. Średni dzienny ruch wynosił 5.87 pkt.

spx updown Podsumowanie strategii VXV:VIX 2017

Czy zatem wokół tak sprzyjających warunków, sygnały sprzedażowe generowane w strategii VXV:VIX mogą przynieść rezultaty spełniające oczekiwania ?

Poniżej zachowanie indeksu i kontraktów S&P 500 po wygenerowaniu się sygnałów sprzedażowych, liczone metodą „open-close”.

perf Podsumowanie strategii VXV:VIX 2017

Z oczekiwaniami bywa różnie. Czytając niektóre komentarze pod artykułami, gdzie były prezentowane sygnały sprzedażowe VXV:VIX można dojść do łatwego wniosku, iż niektórzy retail traderzy mentalnie są jeszcze w średniowieczu prowadząc krucjaty przeciwko samym sobie w poszukiwaniu Świętego Graala dającego 100% skuteczność.

Jeżeli weźmiemy oczekiwania retaili, strategię VXV:VIX można odrzucić już na samym początku z uwagi na brak 100% skuteczności.

Jak zatem zachowywała się strategia ?

Od początku roku strategia zachowuje się całkiem przyzwoicie, aczkolwiek obecnie weszła w okres drawdownu. Z racji tego, że do końca roku zostały jeszcze 2 tygodnie, strategia zakończy rok na plusie. Poniżej performance strategii w modelu „wejście w pozycję krótką na otwarciu rynku terminowego w USA”. Reszta parametrów bez zmian jak w opisywanych na stronie strategiach. RR 1:2

vxvvix perf Podsumowanie strategii VXV:VIX 2017

Skuteczność strategii wynosi 64%. Czyli 8 kampanii zakończyło się na minusie.

5 ostatnich kampanii zakończonych na minusie, z czego w 2 ostatnich kampaniach wszystkie wejścia skutkowały stratami. Jak to rozumieć ?

Jeżeli w poniedziałek pozycja zakończyła się stop lossem na stracie 3x ATR(60) dla H1, a we wtorek pozycja zakończyła się zyskiem, ale mniejszym niż strata z dnia poprzedniego. Cała kampania traktowana jest jako stratna. Ostatnie dwa sygnały to straty zarówno w poniedziałek jak i wtorek.

Średnia strata: -5.98 pkt.
Średni zysk: 8.92 pkt.
Największa strata: -11.6 pkt.
Największy zysk: 17.4 pkt.

Ilość kampanii zyskownych z rzędu: 6
Ilość kampanii stratnych z rzędu: 5

Czy strategia wyjdzie z okresu drawdownu i po nowym roku pojawi się ponownie seria zysków ? Nie wiem. Niemniej jednak potencjał tej strategii jest dla mnie odpowiedni. Będzie rozwijana/optymalizowana w kolejnych latach zarówno dla rynku futures jak i opcyjnego.Strategia nieodpowiednia dla retail traderów szukających 100% skuteczności.

Handel na kontraktach terminowych i zlewarowanych CFD indeksowych jest nieodpowiedni dla osób bez racjonalnego zarządzania kapitałem i ryzykiem. Mogą wystąpić ponadprzeciętne straty.
Na zlewarowanych CFD rekomendowana wielkość pozycji: 0.1 lota na każde zdeponowane 10 000 zł.

18
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
5 Comment threads
13 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Tomasz

Nie rozumiem czyli dzisiaj raczej zamykanie longow ! a we wtorek dopiero szukanie okazji na sell ?? a dlaczego nie dziś szorcenie ?? -pozdrawiam

Kocioł z ziołami

Nie wiem czy ktoś tu czyta wypiciny kotła z ziołami, podłączonego pod tą stronkę,ale rola jego tu jest taka ,by wrzucać nowinki, ciekawostki i dyrdymały na które Gospodarz nie ma czasu. Jednym z nich jest
https://twitter.com/stebottaioli/status/939481940176056322 ,a czają się pod 2700. Moim zdaniem (jeśli Kocioł może mieć zdanie) dzisiejszy szczyt może zapłacić przynajmniej do środy rano, bo to nawiedzony naród jankeski i spełnić strategię Gospodarza

Tomasz

co masz na myśli że dzisiejszy szczyt może zapłacić przynajmniej do środy rano / bardzo proszę rozwiń bardziej ten wątek/.pozdrawiam

Kocioł z ziołami

Sugestia tylko pod tą Dawida strategię-Dawida strategia 2 dniowa!! zakłada wejście w S po otwarciu terminowego lub kasowego (danego dnia-pon wt) nikt nie mówi,że jutro kasowy ,lub terminowy będzie wyżej ,niż dzisiejszy szczyt, stąd moja sugestia, że jeśli strategia ma się sprawdzić to raczej ^^ opaść powinni niżej ,niż 2697 about dzisiejszy atm szczyt.
A jak się strategia nie sprawdzi to można spojrzeć na twit ,który załączyłam jeśli cokolwiek „ich” powstrzyma :)

Tomasz

Dawid to dalej szortujesz według systemu na open ? czy coś się zmieniło -oczywiście mam na uwadze sp500 !!

Jan

niewiarygodne jak te indeksy amerykańskie rosną, nawet w nocy to coś się szykuje bo to nie jest normalne. Ja jestem w szoku

dominik

heja, mam takie pytanie o opisywana strategię. Będziesz brał S pod strategię pomimo faktu, że SP500 wystartował prawie 10pkt wyżej jednocześnie robiąc coś odwrotnego wobec tego co ma wynikać ze strategii…?

Co to za sygnał sprzedażowy z luką hossy na pół procenta?
Wiem, że w piątek na ryenek spadła informacja o reformie podatkowej w USA i wiem, że inwestorzy jej jeszcze nie zdyskontowali, ale sygnał nadal obowiązuje?

Czy można się spodziewać, że po podpisaniu ustawy przez trumpa za kilka dni inwestorzy zaczną dyskontować pozytywne zmiany w gospodarce? czy w tym przypadku 2800 do końca roku może się przesunąć na do swiąt?

ignac

takie pytanie spek, jakie strategie opcyjne uzywasz/rozpatrujesz w wypadku spodziewanego wystrzalu vix lub jego spadku? czy uzywasz uvxy albo svxy, ktorych opcje sa plynne czy moze jakiegos vxx/xiv a jesli tak to czego bys szukal na konkretnych opcjach bo tu greki „chodza” troche inaczej niz na klasycznych opcjach. Pytam bo sam probuje vix rozgrywac na opcjach instrumentow pochodnych indeksowi vix ale na razie nie jestem przekonany jeszcze co do slusznosci moich zalozen pod wzgledem risk/reward porownujac do zagran ta sama strategia ale na sp… innymi slowy sp czy to kontrakt czy opcje wychodza lepiej niz na vix poza wyjatkami (niektore… Czytaj więcej »