Rok 2017 w pigułce

Rok 2017 w pigułce

przez -
8 1479
Udostępnij na:

Zdumiewającym jest, iż jeszcze w 2017 r. można znaleźć ogromną ilość osób wierzących w skuteczność jako klucz do sukcesu w spekulacji rynkowej. Jest to tym bardziej zdumiewające jeśli spojrzeć na ilość obecnych kampanii edukacyjnych nt. spekulacji. Pojęcia nie mam dlaczego tego typu przekonanie jest aż tak mocno zakorzenione wśród retail traderów. Czy jest to wynik kampanii marketingowych brokerów ? Czy jest to wynik jakości materiałów edukacyjnych ? Niemniej jednak osoby szukające 100% skuteczności winny dość szybko zejść na ziemię i uzmysłowić sobie, że skakanie z systemu na system w pogoni za ów skutecznością nie jest gwarantem sukcesu.

c36cbb82 d578 4d0a b68d 9300174b1970 Rok 2017 w pigułce

Sposobów spekulacji jest tak dużo jak dużo jest uczestników rynku. To co dla kogoś działa, dla kogoś może być totalną porażką i odwrotnie. Z drugiej strony niektóre wyniki uzyskiwane przez traderów mogą być kwestią przypadku. Jeśli spekulowałbym z zastosowaniem liczby aut koloru czerwonego przejeżdżających przez most Piłsudskiego w Toruniu i potwierdził to statementem z „me too trader” na kwotę 25 mln. zł – każdy powiedziałby, że to kwestia przypadku, a nie ilości aut. Gdybym powiedział, że kierowała mną intuicja, usłyszałbym „Ty to czujesz rynek. Jesteś najlepszy.”. Gdybym powiedział, że to „średnie kroczące 3266 SMA i 1884 EMA na minutówkach” 3/4 traderów z czystej ciekawości zaczęłoby stosować te średnie. Pieniądz ma niesamowicie ogromną siłę perswazji.

Wobec tego do tradingu należy podchodzić obiektywnie i w taki też sposób prowadzę swojego bloga. Staram się przedstawiać wiele obiektywnych podejść, które znacząco różnią się od tego co można usłyszeć na webinarach, od maklerów, przypadkowych guru rynkowych, w społecznościach internetowych itd. Podejść słusznych, ale nie jedynych ! Niestety bycie w sprzeczności z twierdzeniami wygłaszanymi przez analityków, pracowników bankowych, w społecznościach spekulacyjnych/inwestycyjnych powoduje napływ negatywnych opini od osób, które nie są w stanie lub nie chcą otworzyć swojego myślenia na nowe możliwości.

2017 r. tego najlepszym przykładem. Zastanawiam się, czy w 2018 r. nie pójść śladem seekingalpha.com sprzed 14 lat.

seekingalpha Rok 2017 w pigułce

8
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
3 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Robert

Dawid, a kiedy uznajesz że system którego używasz przestał jednak działać?
czy np po przekroczeniu historycznych ekstremów czy dopiero gdy wyzeruje rachunek ; P
pozdrawiam i dołączam się do noworocznych życzeń

Skibinski

Czym jest to alpha, o ktorym mowa w artykule?

Marzena

W punkt! Ja lubię Twoja niezwykle merytoryczna „ pisaninę” . Lubie Twoje spojrzenie na rynek ,. Zaraziłeś mni nim i chyba czas publicznie za to Ci podziękować . To, ze systematycznie mam dobre wyniki tradingu zawdzięczam w ogromnym stopniu Tobie . Pamietam te wieczne „ pranie” mnie sprzed lat pt „ nie kombinuj” „ daj pożyć pozycji” „ Marzena ……qrde „ i wiele innch . Dziękuję za cierpliwość, tłumaczenie najpierw prostych, a pozniej coraz bardziej skomplikowanych spraw i zasad rynkowych . Minęło juz sporo czasu ale ja pamietam :) Najlepszego Dawid w Nowym Roku :) Ot …..taka sobie refleksja ;)

koperkowy sos

skoro życzenia to i ja się przyłączam z refleksjami i zyczeniami.
no ja nie pamiętam tych czasów co Marzena nad czym bardzo ubolewam, ale chce tez przyłączyć sie do podziękowania za prowadzenie tego bloga. jest dla mnie kopalnią przemyśleń i kierunkowskazem, zimnym prysznicem i niekończącym się źródłem wiedzy. nie omieszkam też stwierdzić ze zyskuje (czyli nie trace) dzieki wiedzy zdobytej od Gospodarza i jego gości wypowiadających się na forum.
Najlepszego Gospodarzu w Nowym Roku