Quo Vadis, WIG20 ?

Quo Vadis, WIG20 ?

przez -
8 2078
Udostępnij na:

Nie od dziś wiadomo, że motorem napędowym WIG20 jest m.in. KGHM – spółka zależna chociażby od wyceny cen miedzi na światowych rynkach. Tym samym spadki notowań chociażby kontraktu miedziowego winny mieć przełożenie na cały rynek WIG20. Może nie w 100%, ale pewna korelacja (nie zależność!) może istnieć. Należy jednak pamiętać o jednej pułapce, która występuje zawsze przy poszukiwaniach korelacji, z której nie zdaje sobie sprawy wielu jak i większość retail traderów. Z racji tego, że WIG20 handlowany jest tylko przez kilka godzin, a kontrakt miedziowy praktycznie przez całą dobę – porównując stopy zwrotu świec chociażby dziennych 1:1, można otrzymać stosunkowo fałszywy „wskaźnik korelacji”. Także tam, gdzie Domy Maklerskie przedstawiają tabele korelacji, lub analitycy piszą o korelacji wobec instrumentów handlowanych na różnych giełdach w odległych strefach czasowych i korzystają ze współczynnika korelacji Paersona, mówiąc oglądnie: istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia błędu. Im większy interwał (tym samym większe wygładzenie dziennych logarytmicznych stóp zwrotu – używanych do wyliczeń korelacji) tym mniejsza szansa na pojawienie się błędu.

Uniknięcie tego typu błędu w poszukiwaniach korelacji i dostarczenie jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistości informacji, zostało opisane przez Doug’a Martin’a „Robust covariances – common risk versus specific risk outliers” – jednak tego typu podejście wymaga pewnej wiedzy z zakresu chociażby programowania. W prezentacji przedstawione są kody źródłowe w R – stąd czytelnik, który śledzi mojego bloga i przeszedł przez kroki opisane w Automatyzacja tradingu I nie będzie mieć problemu z implementacją kodu z prezentacji D. Martin’a.


FW20M1820

Notowania miedzi od końca grudnia 2017 r. wykazują tendencje spadkową.Jeżeli presja podażowa na cenach miedzi będzie utrzymana, może pojawić się przełożenie w postaci spadków na FW20M1820.

hg wig20 Quo Vadis, WIG20 ?

Tym samym zakres cenowy od 2520 do 2600 jest dla mnie najdogodniejszy do zbudowania dużej pozycji krótkiej. Wyjściem z pozycji będzie odejście 1.5% od obecnych szczytów WIG20 lub wybicie szczytu $3.28 na notowaniach miedzi.

Ciekawostką jest pojawienie się spadków wraz z wypełnieniem się formacji filiżanki z uszkiem na kontrakcie miedziowym.

hg f Quo Vadis, WIG20 ?

Zasięg spadków na FW20H1820 nie jest tak oczywisty i będzie ulegać ciągłym korektom – oczywiście jeśli w pierwszej kolejności dojdzie do zejścia do poziomu minimum 2520, gdzie zakończone zostanie budowanie pozycji krótkiej.

Oczywiście w tym wszystkim gdzieś znajduje się miejsce dla czynnika politycznego, który może mieć duży wkład w to, gdzie znajdzie się WIG20 za x-sesji.


Handel na kontraktach terminowych i zlewarowanych CFD indeksowych jest nieodpowiedni dla osób bez racjonalnego zarządzania kapitałem i ryzykiem. Mogą wystąpić ponadprzeciętne straty.
Na zlewarowanych CFD rekomendowana wielkość pozycji: 0.1 lota na każde zdeponowane 10 000 zł.

8
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
3 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o

[…] z założeniem z 21.01.2018 r. – Quo Vadis WIG20 – zejście poniżej 2600 aktywowało typowy short bias, który jest nadal utrzymywany. […]

edek

Niestety z wigiem to nie wyjdzie, widać jak wół że idą na 2700

eranet

U mnie to wygląda na strefę zwrotu. Tak mi kiedyś wyszło…

wig.jpg