W przyśpieszonym tempie

W przyśpieszonym tempie

przez -
28 4638
Udostępnij na:

Na początku grudnia 2017 r. informowałem Czytelników o prognozach Bank of America Merill Lynch odnośnie celów inwestycyjnych tego banku – Gotowania żaby ciąg dalszy. Strategia banku zakładała wzrost indeksu S&P 500 do poziomu 2932 z celem inwestycyjnym na poziomie 2863. Zaniżony cel ma oczywiście uzasadnienie w stosunku zysku do ryzyka. Jednak nie o tym. Warto skupić się na stosunkowo szybkim tempie wzrostu notowań.

Czy zatem realizacja celów inwestycyjnych jeszcze w styczniu, a nie w sierpniu jak BofA zakładał, jest oznaką irracjonalnego zachowania uczestników rynku ?

Trudno na to pytanie odpowiedzieć, gdyż ciężko oceniać irracjonalizm tłumu tu i teraz, a dokładna analiza tego typu zachowań będzie możliwa dopiero za jakiś czas. Niemniej jednak faktem jest, iż w nieco ponad miesiąc indeks S&P 500 wzrósł o niespełna 200 punktów z czego ostatnie cztery sesje przejawiają niespotykaną w całej historii aktywność retail traderów po stronie zakupowej.

Na rynku pojawia się co raz więcej dziwnych zachowań jak chociażby wzrost indeksu VIX wraz z dynamicznym wzrostem notowań S&P 500. Mimo, iż jest to dziwaczne zachowanie pozwala na stworzenie dość ciekawego portfela. Skoro obecne wzrosty tworzą okazje zakupowe na VIX, rozważyłem sytuację w której pozycje długie na VIX są „hedgowane” pozycjami krótkimi na indeksach.

pozycje portfel W przyśpieszonym tempie

W normalnych warunkach tego typu podejście nie miałoby sensu i obarczone byłoby potężnym ryzykiem. Jednak zachowanie indeksu VIX uzależnione jest od zachowań uczestników rynku opcyjnego, a to może ocierać się o totalny irracjonalizm lub po prostu spore obawy inwestorów o możliwość wystąpienia gwałtownego cofnięcia w dowolnym momencie.

Niestety z racji braku statystycznej próbki w ocenie jakości tego portfela, opieram się tu głównie na całkowicie luźnych przemyśleniach kierowanych obserwacją i intuicją. Czy wyłapanie tego dziwacznego zachowania zaprocentuje ? Czas pokaże. Oczywiście żywotność portfela ma charakter średnioterminowy i ograniczona jest żywotnością kontraktu wygasającego w lutym. Rolowanie na późniejsze serie, czy też spekulacja z ich zastosowaniem obecnie mija się z celem, co przedstawia term structure.

vix term structure W przyśpieszonym tempie

W czasach amerykańskiej hossy jednym z czynników zwiastującym korektę był rajd na jenie, na który rynek akcyjny reagował z lekkim opóźnieniem – około 30-dniowym. Obecny rajd został zapoczątkowany w końcówce ubiegłego roku, więc w najbliższych sesjach przekonam się, czy rynek ponownie zareaguje cofnięciem na rajd na jenie.

usdjpy W przyśpieszonym tempie

Szczyt hossy jest nadal formowany i póki co nie ma żadnych znaków, iż obecny ruch w górę liczony od czwartku jest traktowany jako kolejna „fala” trendu. Zachowanie inwestorów bardziej wskazuje na szczyt.

Osobiście kończę przygodę z obecną hossą i pozycjami trendowymi na S&P 500 Futures z uwagi na możliwość nieracjonalnego zachowania. A jeżeli czegoś nie rozumiem to po prostu odpuszczam sobie. Historia pokazuje, że euforia wśród retaili nigdy nie skończyła sie dobrze, a rynek potrafił zaskoczyć w najmniej spodziewanym momencie. Do pozycji długich trendowych wrócę ewentualnie wraz z zanikiem euforii wśród retail traderów i powrotu rozsądku na rynku.

Podsumowanie rozegrania obecnej hossy umieszczę w weekend.


Mean Reversion

Obecna hossa na NASDAQ Futures pokazała, iż mean reversion w trendzie jest jednym z lepiej profitujących podejść, oczywiście poza samym trendem. Z racji, iż aktualny trend składa się w większość z mean reversion, ponownie zostały stworzone idealne warunki do wyłapania potencjalnego cofnięcia. Jeżeli cofnięcie do średniej wartości miałoby nastapić w środę, poziomem do wyłapania tego zjawiska będzie poziom 6919.60

mean reversion nasdaq W przyśpieszonym tempie

Na S&P 500 Futures będzie to poziom 2828.50

mean reversion spx W przyśpieszonym tempie

Dla DAX Futures poziom wejścia w mean reversion to 13 511

mean reversion dax W przyśpieszonym tempie


Handel na kontraktach terminowych i zlewarowanych CFD indeksowych jest nieodpowiedni dla osób bez racjonalnego zarządzania kapitałem i ryzykiem. Mogą wystąpić ponadprzeciętne straty.
Na zlewarowanych CFD rekomendowana wielkość pozycji: 0.1 lota na każde zdeponowane 10 000 zł.

28
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
16 Comment threads
12 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Bartek

Myślę, że trzeba poczekać cierpliwie, nie znamy przyszłości… emocji coraz więcej, bo w USA są na historycznych maksimach już 14 razy w tym roku jak się doliczyłem. 30 stycznia posiedzenie FOMC, potencjalnie może mieć to znaczenie dla kilku następnych sesji z analizy technicznej od 2011 roku, rejon 2850-2865 jest górnym ograniczeniem całej hossy, moim zdaniem ryzykowny jest ten przedział punktowy.. większa korekta może rozpocząć się od niemałego zamieszania, mam dwa scenariusze: 1. otwarcie luką hossy, na niespotykanych poziomach, potem rozpoczęcie korekty 2. sesja w której nastąpi dynamiczna zmienność w okolicy rekordu, szybkie podbicia na nowe maksima i rozpoczęcie korekty celem… Czytaj więcej »

miro

Dodatkowo moim zdaniem luty przyniesie dyskontowanie dobrych wyników spółek, które nie sa jeszcze w cenie.

Orno

Ty osobiście będziesz dyskontować dobre wyniki spółek ?

Waldu

Te niby „dobre” (czyli po prostu wyższe od oczekiwanych) już są zdyskontowane na 10lat z góry :) Ty naprawdę myślisz że ta hossa ma coś wspólnego z wynikami finansowymi spółek?

miro

Panowie cały czas piszecie o tych korektach… na potwierdzenie, że zaraz się zacznie wklejacie specjalnie wyszukane info, które pasuje do waszej tezy. Wskaźniki sentymentu typu novarydex jest jednym z nich. ehhh zrozumcie, że obecne poziomy za pare tygodni beda silnym wsparciem i bedziecie je w ciemno obstawiać elkami.

Jedrzej

Tak, wszyscy czekaja na korekte w stanach. Lacznie ze mna. Nietrudno sie zgodzic ze ostatnie tygodnie to juz po prostu jakis rodzaj hiperboli.
Pytanie ktore sobie stawiam jest takie. Czy jesli tam zainicjuje sie jakas korekta kilku tygodniowa, to czy pociagnie to za soba daxa ?
W sensie czy sa mozliwe wzrosty u niemiaszkow ?
Korelacji miedzy USA / DAX ja za bardzo nie widze, ale jako malo doswiadczony gracz zastanawiam sie jak to moze byc.
Czy gospodarz ma jakies przemyslenia / wiedze historyczna na ten temat ?

Czorcik

Wszystko się rozstrzygnie w najbliższych sesjach.Jak spadną poniżej 2807-2793 to zwała kilka procent

olo

Zaczeli bawic sie w roznego rodzaju rekordy, co chwila new high, ktorys to juz miesiac z rzedu na plus bez zjadu na es, dow, nsd w skali msc. na kazdym rekord ever (oprocz nsd) nominalnych wzrostow. Wracaja lata 2000 jak na nasdaq…. Jak zwykle nie wiadomo co wykreca, ale poczatek roku boski. Kolejny ciekawy rok przed nami. Oby w tym roku nie brakowalo niespodzianek gospodarczo-politycznych, niech zaczna wychodzic trupy z szafy. Brak plynnosci na nizszych poziomach pozamiata rynki

Orno

U Helmutów dzisiaj ładnie buzowało i fruwały batony jak za starych dobrych czasów. Ktoś ładnie tym buja. Potrafi podrzucić wysoko i szybko zrzucić, a przy amerykańcach wydźwięk takiej sesji wydaje się chyba podwójnie negatywny.

Orno

Późny wieczór i nagle ktoś nacisnął na klamkę, drzwi zaskrzypiały posępnie jak kot nadepnięty na ogon. Grobową ciszę przeszyły dwa słowa „Nadchodzi korekta”.

EsPi

Ah taka tam korekta… po prostu amerykański Pan Kowalski psa poszedł wyprowadzić wrócił i już kupuje

Orno

Ciekawe ilu wyskoczyło na idealnie wyniuchanej górce i czemu ta górka dzisiaj została wyniuchana ?

Bartek

Trzeba czekać na potwierdzenie tego sygnału, czyli przejście przez wczorajsze dno na sp500 okolice 2828 tak jak gospodarz pisał

ALi

Ja pamiętam jak było również pisane o prognozie na koniec 2017 r. o poziomie 2275 S&P …

alek

Gdyby dzisiaj spadła bomba atomowa na NYC to byłby to znakomity pretekst do kolejnego rekordu.

Orno

U Niemca trochę nerwowości i widać brak determinacji kapitału. Potrzeba teraz energicznego kształtowania świecy, żeby pojawiło się systematyczne ciągnięcie kursu. Brak lewarowców najbardziej wadzi. Fruwające batony są chyba dopiero w fazie inwestowania. Pamiętacie co ostatnio pisałem, że brakuje mi 2% ruchu, no i mam teraz.

alek

Obojętnie i tak szykujmy się na nowe rekordy. Dopóki nie przestaną na poważnie pompować kasy jedziemy w górę.