Efekt stycznia – podsumowanie

Efekt stycznia – podsumowanie

przez -
0 1502
Udostępnij na:

Szansa na ponadprzeciętne zyski w styczniu jest taka sama jak w każdym innym miesiącu, podejście przedstawione zostało w artykule „Efekt stycznia a spekulacja„. Aczkolwiek trzeba pamiętać o błędzie przeżywalności w stosunku do badanych indeksów.

Jak sytuacja wyglądała w tym roku ?

Logarytmiczne stopy zwrotu dla wybranych indeksów.

styczen stopy zwrotu Efekt stycznia   podsumowanie

Skumulowany logarytmiczny przyrost kapitału w styczniu 2018 dla poszczególnych indeksów.

kapita styczen 2018 Efekt stycznia   podsumowanie

Portfele z ekspozycją na wzrost indeksów w styczniu wykazały zysk. Główną uwagę przykuwają amerykańskie indeksy, które w minionym miesiącu pozwoliły na wykazanie bardzo wysokich zysków w strategii „kup i trzymaj” z wykorzystaniem efektów sezonowych.

Warto pamiętać, że efekt stycznia jest częścią efektu Halloween, który zakończy się w maju. Jednak już teraz można mówić o ponadprzeciętnym potencjalnym zysku handlujących pod październikiowy „fenomen”, aczkolwiek rekord z 2016 r. jeszcze nie jest pobity – Efekt Halloween a spekulacja.

Jak prezentowałby się portfel w oparciu o komponenty WIG20 ?

komponenty Efekt stycznia   podsumowanie

Nie wszystkie spółki wchodzące w skład WIG20 przyniosłyby oczekiwaną pozytywną stopę zwrotu w styczniu. Aczkolwiek inwestycje w niektóre spółki, które osiągnęły pozytywny wynik, pozwoliłyby na pokonanie rynku, gdzie benchmark w postaci WIG20 wyniósł 3.61%.


Powyższa analiza obarczona jest błędem przeżywalności, dlatego nie może być traktowana jako idealne odwzorowanie zachowań indeksów w miesiącu styczeń.

Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
  Subscribe  
Powiadom o