Techniczne zniszczenie

Techniczne zniszczenie

przez -
59 5108
Udostępnij na:

Poniedziałek przyniósł kolejną falę wyprzedaży na rynkach, która w drugiej połowie dnia przerodziła się w panikę rynkową wywołując nieoczekiwane reakcje rynkowe. Ruchy w dół na indeksach przekroczyły 3x standardowe odchylenie – prawdopodobieństwo wystąpienia takiego zdarzenia było o wiele niższe niż wygrana „szóstki” w lotto.

Dow Jones zalicza największy spadek w historii, jednak należy pamiętać, iż notowania znajdują się powyżej 24 tys. punktów, więc spadków najwyższych w historii może być jeszcze wiele. Niemniej jednak rekord został pobity z przytupem.

bin Techniczne zniszczenie


DAX Futures

DAX Futures zblizyły się w czasie jednej sesji na 25 pkt. do celu wyznaczonego z formacji podwójnego szczytu. Oczywiście jednosesyjny ruch o zasięgu 608 pkt. jest anomalią. Tym samym obiektywnie patrząc ruch w dół jest kwestią przypadku, a nie sygnału technicznego.

szczyt dax Techniczne zniszczenie

O ile nie pojawi się luka w dół przeskakująca cel, naruszenie poniedziałkowego dołka może być okazją do wyłapania 25 pkt. w ramach tejże formacji. Mówiąc obiektywnie – spekulacja bez sensu.


Efekt kuli śnieżnej

Najwięcej kontrowersji pojawia się wokół ruchów w USA i instrumentów opartych o zmienność, gdzie pojawił się tzw. efekt kuli śnieżnej. Wyjaśnienie tego efektu zostało przedstawione w październiku ubiegłego roku – Niewiele brakowało i efekt kuli śnieżnej

efekt Techniczne zniszczenie

1-sesyjny rebalans portfeli w zlewarowanych funduszach jest dobrze widoczny na takich instrumentach jak UVXY, czy XIV.

%name Techniczne zniszczenie
%name Techniczne zniszczenie

Niestety nie jest to dobra wiadomość dla posiadaczy pozycji, gdyż na wykresie widać wyraźnie wymuszone zamykanie pozycji na stratach, co w tym przypadku oznacza bankructwo wielu podmiotów i traderów. W ciągu kilku godzin powinniśmy poznać przyczyny tego typu zachowania i ewentualnie plotki o problemach Credit Suisse, który odpowiedzialny jest za XIV.

Według Wall Street Journal, luty przyniósł rekordowy napływ kapitału handlujących na spadek zmienności.

short vol Techniczne zniszczenie

Sam indeks VIX zaliczył najwyższy wystrzał w historii.

vix move Techniczne zniszczenie

Podobnie na kontraktach terminowych VIX Futures.

chart 4 Techniczne zniszczenie

VXV:VIX schodzi grubo poniżej poziomu 1.00 i jest to anomalia, która nie pojawiła się nigdy wcześniej w historii notowań S&P 500.

vxv vix Techniczne zniszczenie

Dodatkowo doszły awarie systemów CBOE. Indeks SKEW nie został wyliczony z uwagi na błąd systemu.

Jakie mogą być tego efekty ? Pojęcia nie mam. Z giełdy wyparowały setki miliardów jak i nie biliony dolarów ulokowanych w instrumenty oparte o zmienność.

Wykorzystanie strat innych osób rodzi duże prawdopodobieństwo handlu na krótko na spadek zmienności. Parafrazując „kupuj, gdy leje się krew”, krew się polała. Tutaj jednak kupno należy zastąpić sprzedażą. Jeżeli dojdzie do spadku zmienności, ruchy na instrumentach opartych o zmienność, zdetronizują bitcoina. Tak jak wspominam od jakiegoś czasu, VIX i jego pochodne nie będą miały sobie równych w 2018 r. Kwestią czasu jest pojawienie się „zmienności” w mainstreamowych mediach.

To wszystko może rodzić pęknięcie bańki w funduszach typu ETF. Warto wiedzieć, iż 82% z ponad $3 bilionów aktywów ulokowanych w funduszach ETF w USA jest zarządzana przez trzy podmioty – Vanguaard, BlackRock i SSGA. Już teraz wiadomo, że zarządzający nie do końca sobie radzą z sytuacją.


Co dalej ?

Jutro na otwarciu giełd powinniśmy zobaczyć efekt „uzupełniania depozytów”. Ostatni raz tego typu efekt miał miejsce w sierpniu 2015, gdy doszło do dewaluacji juana.

Handlujący na kontraktach CFD dostali niebywałą okazję na spekulacje, gdzie w ciągu zaledwie kilku minut indeksy giełdowe wykonują ruchy przekraczające 1%. Przy dźwigni 1:100 daje to mozliwość podwojenia konta lub straty całego kapitału.

Dobrym przykładem jest sygnał long z strategii VXV:VIX, gdzie w zaledwie 55 minut kontrakt S&P 500 Futures wykonał ruch w górę o 1%.

comment 101193 attachment images 1 Techniczne zniszczenie

W obecnych warunkach handel w oparciu o jakiekolwiek sygnały techniczne może być bardzo niebezpieczny jeżeli trader nie posiada nawyku szybkiego cięcia strat i racjonalnego zarządzania kapitałem.

59
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
21 Comment threads
38 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
22 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
drdax

to juz mozna stracic orientacje co tu sie w koncu dzieje…. vix wysoko to kupować?

http://www.etf.com/node/274007

drdax
edek

Dawid czy obecny poziom na nasdaq czyli 6650 ma znaczenie?

Darek

Wszyscy domagali się korekty więc ją dostali. Teraz pora na wystrzał w górę jak to u amerykańców bywa

Darek

Od dzisiaj rynek będzie rósł i rósł i rósł… Pewnie do 3200 pkt na sp500 w tym roku.

niedźwiadek

wydaje mi się, że cena jeszcze powinna spać wrócić do dołków…., a pod koniec sesji lekki wysyp powinien nastąpić

Orno

To teraz przyznać się kto wyniuchał, że dax spadnie wczoraj 630 punktów, żeby dzisiaj wzrosnąć o 550 punktów ?

olo

tego pewnie nikt. Ale ta podbitke o 20-30 bylo widac. (dow 600 pkt niezla podbitka co :D), wszystko ladnie sie ulozylo, macd, srednie, dax nawet jakas inatraday linie trendu zrobil -choc tego nie gram bla bla bla i znow atak szczytowy dzisiejszego high (pozdrawiam chlopakow z k2), dalej do okraglych liczb – wracaja do ukladanki, lepiej sie gra jak jest porzadek u niemcow juz to widac.. chociaz obroty wciaz potezne – ustawiaja sie ewidetnie, pytanie w ktora strone?

STRONG BUY

Credit Suisse decides to halt XIV ETN

Marek

Wygląda że już po strachu. Na wszystkich dziennych wykresach pro wzrostowe pinbary… Chcieli tylko szybko dotknąć lini 200 sma żeby mieć korektę z głowy i żeby zachęcić innych do wchodzenia w longi na indeksach. (Po co męczyć się z korekta przez tydzień czy miesiąc skoro można to zrobić w dwa dni). Jak jest korekta to wszyscy czekają aż dojdzie do 200 sma na wykresie dzienny bo przeważnie więcej już nie spada. Na indeksach amerykańskich nie istnieje coś takiego jak bessa. Jest to zawsze tylko korekta…

drdax

Być może to odpowiednia 5 na dax…

D4ABCE74-4541-4CED-90CC-3A5E07EA25E9.jpeg
9302849F-6954-496F-B54A-DE215B5F89C9.jpeg
Mars

Helmut się trzyma jak usrańcy będą chcieli zagrać pod 2700 to oni zrobią 12570-600 wsparcie na 12340 chyba że wsparcie nie wytrzyma to jazda 12200 a może niżej i nowa kombinacja

Piotrek

Ciekaw jestem czy te spadki są spowodowane zamykaniem przez dużych graczy pozycji długich czy też otwieraniem przez nic pozycji krótkich…

STRONG BUY

cóż rosło non stop od 2016 to się korekta należy jak psu kość. Zrobili flash i zanim ulica się zorientuje że to TA korekta na którą czekali trzeci rok ona już bedzie się kończyć

roman

Dawid.O ktorej rozliczają kontrakty na DAX .

Gryzli

Pierwsza fala za nami, jakieś odreagowanie się należy, trzeba patrzeć w którą stronę będzie podążać kolejna fala. Rączki swędzą żeby coś tam pozamykać.

Pawel

Zmienność jest. Trochę osób widzę wróciło. Zapraszam do dzisiejszej dyskusji. Pewnie polatamy, grubości, chudsii też poplyneli oni tak tego nie zostawia

Orno

Co tu dużo pisać, poszaleli czas na stabilizację. Raczej nikt się tego nie spodziewał. Czy można mówić już o końcu hossy ?

Pawel

Bez znaczenia. Lepiej wykorzystać najbliższy okres na skalping, kolejne miesiące pewnie to potwierdza

alek

Jest takie ryzyko, może miesięczna świeca pokaże. teraz należy się odbicie jak psu buda, potem zobaczymy.

Orno

A z jakiego poziomu to odbicie ? Jankes poleciał stówkę, niemiec trzy stówki w górę to nie jest odbicie ?

ALi

11700 na CFD dax w nocy .I mnie zdumialo.Glupio rosło to teraz zgarna kasę z ulicy.