Uwaga na zmienność

Uwaga na zmienność

przez -
14 3260
Udostępnij na:

Generalnie był to jeden z trudniejszych tygodni na indeksowych kontraktach terminowych w tym roku, gdzie ta trudność była szczególnie widoczna w zwiększonej zmienności na poziomie intra-day. Zwiększona zmienność intra-day prócz tego, że stwarza wiele ciekawych okazji spekulacyjnych, niesie za sobą pewne pułapki psychologiczne, na które winien zwracać uwagę każdy retail trader. Na przestrzeni ostatnich 10 lat osobiście doświadczyłem tychże pułapek stanowiących bezpośrednie zagrożenie dla spekulacji i oczywiście portfela. Niestety wielu retaili, ba nawet analityków ze znanych polskich domów maklerskich, czy redaktorów znanych polskich portali o spekulacji/inwestycjach wciąż bagatelizują ten problem. Po części rozumiem tego typu podejście, gdyż bagatelizują to osoby stawiające na pierwszym miejscu swojego ego i ambicje.

O co chodzi? Zmienność intra-day wywołuje wiele chaosu w tym jak kształtuje się cena, a co za tym idzie trader nieuskuteczniający obiektywne strategie spekulacyjne jest podatny na wszelkiego rodzaju negatywne emocje związane np. ze zbyt częstym strzelaniem stop loss’ów, co w konsekwencji wywołuje zmęczenie psychiczne, a dopamina nakręcająca retaila do zawierania dalszych transakcji w połączeniu z „psychologicznymi rozterkami” sprawia, iż retail zachowuje się idiotycznie i popełnia co raz to więcej stratnych transakcji kończących się np. drenażem w portfelu.

Z racji tego, że retail trading w Polsce jest jeszcze na poziomie „średniowiecza”, który promowany jest przez krakowskie, czy warszawskie portale, musi minąć jeszcze wiele lat, by mentalność polskiego retaila i szanowanie zmienności ceny uległy rewolucyjnym zmianom.


DAX Futures

Tygodniowe wsparcia i opory na DAX Futures
Opory: 12 872, 13 006, 13 224
Wsparcia: 12 437, 12 303, 12 086

Tygodniowy pivot na poziomie 12 654.

Sytuacja na DAX Futures jest bardzo klarowna. Szukam okazji do agresywnej spekulacji na krótko. Handel znajduje się poniżej 200-SMA oraz wybita została strefa cen uśrednionych 50-SMA. Średnio i długoterminowy target dla tych spekulacji to poziom 11 704, czyli do zgarnięcia potencjalnie około 1000 punktów na kilku spekulacjach.

dax 2 Uwaga na zmienność

Okazji do shortów bedę szukać w przypadku zamknięcia sesji poniżej 12 654 oraz dołożenie do shortów na naruszeniu dołków z ubiegłego tygodnia, czyli poziom 12 431. Chyba, że poniedziałek rozpocznie się od zejścia poniżej 12 431.

Co jak widać w połączeniu z tygodniowymi wsparciami, może być świetną okazją do wyłapania niespełna 350 punktów.


Handel na kontraktach terminowych i zlewarowanych CFD indeksowych jest nieodpowiedni dla osób bez racjonalnego zarządzania kapitałem i ryzykiem. Mogą wystąpić ponadprzeciętne straty.
Na zlewarowanych CFD rekomendowana wielkość pozycji: 0.1 lota na każde zdeponowane 10 000 zł.

14
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
7 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Kowal

Niemcy posypały. Dawid rozumiem, że do 11704 może być jeszce kilka podskoków. Będziesz wychodzić z pozycji po drodze i ponawiał shorty, czy zostawiasz je i czekasz?

Kowal

w takim tempie 11704 jeszcze w tym tygodniu będzie

Orno

Obiektywnie patrząc, dax spadł 800 punktów od zeszłego tygodnia ^^ i zapowiada się na więcej

Zbigniew Klos

Zmiennosc nie jest problemem, tylko nieumiejetne jej wykorzystanie. Jako zwolennik wprzagania w strategie elementow subiektywnych, a nie tylko obiektywnych mowie, ze nie masz racji wylewajac krytyke na brak obiektywnego podejscia. Sam zapewne subiektywnie oddzielasz sygnaly, z ktorych korzystasz, od tych, ktore nie posluza do wejscia w rynek. Zatem wydaje Ci sie tylko, ze jestes obiektywny. To moje zdanie poparte wieloma dowodami i wieloma zywymi przykladami. Jestem otwarty na polemike :>

EsPi

Szorcisz jak Dzik Dawidzie ?? :)