Strachy na lachy

Strachy na lachy

przez -
1 1812
Udostępnij na:

Zarówno indeks VIX jak i indeks SKEW są wskaźnikami strachu dla amerykańskich trader’ów. Oba indeksy bazują na 30-dniowej zmienności implikowanej na opcjach indeksowych S&P 500. Różnice pomiędzy tymi indeksami strachu polegają na tym, iż ten pierwszy wyliczany jest na podstawie zmienności implikowanej dla opcji ATM, ten drugi dla OTM.

Na chwilę obecną indeks VIX znajduje się na relatywnie niskich poziomach, co mniej więcej przekłada się na krótkoterminowy trend wzrostowy, który zapoczątkowany został w drugiej połowie czerwca, a potwierdzony na początku lipca.

vix 3 Strachy na lachy

Z drugiej strony indeks SKEW znajduje się na relatywnie wysokich poziomach. Wzrost tego indeksu wskazuje na wysoką aktywność hedge (zabezpieczania) portfeli, co mniej więcej oznacza, iż ich oczekiwania co do wystąpienia nieoczekiwanego zdarzenia na rynku są stosunkowo wysokie.

skew 3 Strachy na lachy

Czy obawy Amerykanów są uzasadnione?

W tym celu należałoby przeprowadzić bardziej dociekliwą analizę, która mogłaby wyjaśnić obecne zachowanie. Z całą jednak pewnością można powiedzieć, iż obecne wzrosty nie powodują ucieczki z pozycji długich w portfelach akcyjnych, natomiast wywołują większą chęć do hedgowania. A masowa ucieczka z pozycji długich, może przerodzić się w „panikę”, stąd też możliwe uzasadnienie aktywności po stronie hedge. Oczywiście może stać też inny czynnik, o którym jeszcze masy nie wiedzą.

Póki co aktywność na large capach stymulowana jest przez wyniki finansowe. Jednak warto spojrzeć na to co dzieje się na małych spółkach, które w ostatnich czasach zaliczały spadki, gdy ich więksi koledzy rośli.

russ Strachy na lachy

Pojawił się ruch korekcyjny, znoszący częściowo ostatnie wzrosty. Czy zatem zachowanie małych spółek również uzasadnia hedge? Pozostawiam do własnej oceny.

Ostatnie nieznaczne wzrosty na przestrzeni tygodnia spowodowały większe zainteresowanie po stronie średnioterminowych retaili. Jednak czy nie jest to – mówiąc potocznie – zbyt późne wejście do pociągu?

nulong 2 Strachy na lachy

1
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Czorcik

Dawid SKEW ponad 154 pkt!!!!!