Nie do zatrzymania

Nie do zatrzymania

przez -
2 1774
Udostępnij na:

Bieżący tydzień na DAX Futures to nic innego jak potwierdzenie wielomiesięcznego trendu spadkowego. Potwierdzeniem ów trendu jest oczywiście nic innego jak wypracowanie niższego dołka 11 września. Jeżeli trend spadkowy ma być nadal kontynuowany należy spodziewać się kolejnego niższego szczytu.
O modelu trendowym, jego charakterystyce, rozpoznaniu i wykorzystaniu w zyskownych strategiach spekulacyjnych pisaliśmy przy okazji Budujemy własną zyskowną strategię spekulacyjną.

W tym momencie podstawowe pytanie jakie może zadawać sobie retail trader tyczy czasu i poziomu wystąpienia niższego szczytu. Z punktu widzenia spekulacji to pytanie jest tak naprawdę nieistotne z bardzo prostego powodu, jeśli niższy szczyt nastąpi to nastąpi i z łatwością zauważymy to na wykresie z perspektywy czasu. Czas nas w ogóle nie obchodzi. Dodatkowo przewidzenie co do ticka poziomu szczytu mija się z celem. Najprawdopodobniej nie dostaniemy satysfakcjonującej nas płynności pozwalającej na realizację zleceń.

Dlaczego jednak to pytanie jest tak często zadawane? Oczywiście pomijamy aspekt czysto analityczny. Pracując z retail trader’ami na przestrzeni ostatnich 8 lat zauważyliśmy pewną ciekawą tendencję. Otóż wiele z tych osób udziela się bądź udzielało w Internecie i w obawie przed utratą reputacji w sieci uległa tzw. konformizmowi. Nie wiedzieć czemu w Internecie utarła się opinia, iż handel w countertrend (czyli wystąpienie mniejszego trendu do trendu głównego) jest czymś złym. Stąd też retaile najczęściej szukają idealnego miejsca do wyłapania np. pozycji krótkiej w głównym trendzie spadkowym. Z drugiej strony złapanie pozycji krótkiej przed wystąpieniem szczytu 100-200 pkt na chociażby DAX Futures będzie uznane za handel countertrend.

Rozumiecie absurd myśleniowy retaila w Internecie? Bardzo dobrze obrazuje to poniższy tweet:

Aby to bardziej zobrazować:

countertrend Nie do zatrzymania

Zagrania countertrend są czymś normalny na poziomie chociażby instytucjonalnym. Wszystko jest zależne od naszej indywidualnej, obiektywnej strategii spekulacyjnej i jej horyzontu czasowego. Niestety jest to niezrozumiałe dla większości retaili i aby uniknąć ryzyka reputacji retaile, z którymi mieliśmy/mamy okazję współpracować niestety ulegają bezsensownym opiniom w Internecie. Co w konsekwencji powoduje rodzenie się wielu błędów poznawczych.

Wracając do DAX Futures i obecnej sytuacji.

W strategii DAX Futures swing long H4 pojawił się sygnał zakupowy – który przy obecnym trendzie spadkowym jest niczym innym jak countertrend. Wstępny zasięg dla tej pozycji ma dosyć niekorzystny stosunek ryzyka do zyska, gdyż wynosi około +100 pkt.

dax swing Nie do zatrzymania

Jednak jeśli spojrzeć na DAX Futures z perspektywy tzw. „big picture”, ostateczny zasięg niezaburzający obecnego trendu spadkowego może wynieść +300 pkt (+/- 50pkt).

dax swing2 Nie do zatrzymania

Nasz cel dla pozycji krótkich dla wrześniowej serii DAX Futures wynosi 11 800 punktów, czyli ponad 1000 punktów niżej przy opublikowaniu projekcji. Handel zbliżył się do naszego celu na niespełna 60 punktów, jednak same pozycje zostały strzelone na stop loss’ach 12 050 i 12 055 w dniu wczorajszym. Dało to zysk nieco ponad 400 pkt. per kontrakt CFD.

Naruszenie dzisiejszego szczytu dołka będzie dla nas kolejną okazją do wznowienia pozycji krótkich z celem 11 800 do wygaśnięcia serii. Oczywiście poziom wejścia może ulec zmianie, jednak handel na obecnej serii nie będzie uskuteczniany dłużej jak do czwartku.

2
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Adam

Dlatego już dawno przestałem dyskutować na forach, nie da się. My w Polsce przechodzimy dokładnie przez to samo, co 10-15 lat temu na elitetrader.com albo forexfactory.com. Masa niedośwadczonych traderów, próbujących wmówić innym, że ich sposób jest najlepszy. Jak ktoś gra D1 to już inny grać nie może ticków, bo tylko liczy się D1. Dobry wpis, dzięki!