S&P 500 i E-mini S&P 500 Futures – technicznie
Na indeksie S&P 500 można wyodrębnić dodatkową formację w formacji. Jest to klin zwyżkujący w formacji rozszerzającej się tzw. megafon.
Jeśli nie dojdzie do strzelenia celu dla pozycji krótkiej w postaci dolnego ograniczenia, formacja klina zwyżkującego weźmie górę. Kliny zwyżkujące najczęściej pojawiają się przed kontynuacją ruchu w dół, tudzież przy szczytach.
Zasięg spadku dla ruchu po wybiciu formacji wynosi 36.82 pkt, co w przypadku wybicia dołem będzie zasięgiem wypadającym w strefie, o której wspomniane zostało w ostatniej analizie.
Zmienność historyczna w ujęciu miesięcznym dla indeksu S&P 500 szoruje po dnie, co może sygnalizować, iż rynek znajduje się w „przededniu” pewnego zwrotu, chwilowego wyskoku zmienności podyktowanego np. realizacją zysków. W przededniu nie w rozumieniu dosłownym. Okres do wygaśnięcia listopadowych VIX Futures w naszej ocenie jest całkiem realny do wystąpienia zwrotu na zmienności, co w ujęciu long-term jest „przededniem”.
Implementacja strategii opcyjnej na VIX Futures przygotowała na taką ewentualność.
S&P 500 Futures
Sytuacja na E-mini S&P 500 Futures nie uległa zmianie. Handel odbywa się w strefie cen uśrednionych 10-SMA i czekamy na potwierdzenie sygnału sprzedażowego z 26 września. Czy sygnał zostanie potwierdzony dzisiaj? Trudno powiedzieć, na pewno dolne ograniczenie w postaci 10-SMA (low) stanowi na tę chwilę wsparcie nie do przejścia.
FANG+ Futures
Bardzo ciekawa sytuacja. Amerykańskie giganty straciły już 8.51% od czerwcowego szczytu i korekta nie ma się ku końcowi.
Pozycja krótka z serii wrześniowej została zrolowana i nie pozostaje nic jak czekać do grudnia, a może i wcześniej pojawi się oczekiwany cel, o którym wspomniane zostało w ostatniej analizie.
Zachowanie spółek z FANG+ pokazuje dodatkowo bardzo ciekawą rzecz. Gdy indeksy takie jak Dow Jones, Nasdaq, czy chociażby S&P 500 wchodzą na nowe szczyty, wiele spółek tworzące te indeksy po prostu spada i co chwila dołączają do nich kolejne.
Dla przykładu 167 spółek z S&P 500 znajduje się w długoterminowym trendzie spadkowym, natomiast aż 244 spółki (niemalże połowa) znajduje się w średnio lub krótkoterminowej korekcie.
Bullish Percent Index dla indeksu S&P 500 pokazuje to dobitnie. Przewaga byków wynosi zaledwie 34%.
Nie byłoby niczym zaskakującym, gdyby pojawiło się irracjonalne zachowanie retaili w niedalekiej przyszłości.
Dawid – możesz napisać lub pokazać na screenie z skąd wychodzi Tobie/Wam 10850 na Dax Futures. Proszę po raz kolejny