S&P 500 i E-mini S&P 500 Futures – technicznie II

S&P 500 i E-mini S&P 500 Futures – technicznie II

przez -
10 2079
Udostępnij na:

Notowania indeksu S&P 500 doszły do dolnego ograniczenia formacji megafonu w dniu wczorajszym i tym samym zrealizowały się zasięgi dla krótkoterminowych kampanii spadkowych opisane w jednej z ostatnich analiz – Bull(shit) calling – S&P 500

megafon 1 S&P 500 i E mini S&P 500 Futures   technicznie II

Handel oczywiście nadal odbywa się zgodnie z zasadami tejże formacji, jednak czy wzrosty będą kontynuowane? Jeśli chodzi o pozycjonowanie się to zasada jest prosta. Odbicie od dolnego ograniczenia pozycja długa, wybicie formacji megafonu dołem to pozycja krótka.

W nawiązaniu do wzrostów w formacji można spojrzeć historycznie i technicznie, a z pomocą przyjdzie indeks VIX.
Spadek indeksu S&P 500 wywołał wyskok w oczekiwaniach co do zmienności – jest to oczywiste i nie wymaga dodatkowego komentarza. Natomiast nie zawsze relatywnie niskie spadki, wywołują tego typu wyskoki w oczekiwaniach co do fluktuacji cenowych.

Podobnych sytuacji w tym roku było już kilka, a te najciekawsze zostały zaznaczone na poniższym wykresie.

vix spx S&P 500 i E mini S&P 500 Futures   technicznie II

Na tę chwilę notowania indeksu S&P 500 znajdują się powyżej dolnego ograniczenia formacji megafonu ze sporym zapasem, ale indeks S&P 500 startuje dopiero za niespełna 5 godzin.

A jak zachowują się wobec tego kontrakty E-mini S&P 500 Futures? Generalnie dwie pieczenie na jednym ogniu, potwierdzenie sygnału sprzedażowego i zejście do strefy cen uśrednionych 50-SMA.

esz8 2 S&P 500 i E mini S&P 500 Futures   technicznie II

Jeżeli dojdzie do wybicia dołem istotnej strefy wsparć (2870-90) wspomnianej w ostatniej analizie, możemy sobie co najwyżej pomarzyć o zwyżkach na nowe historyczne szczyty w krótkim terminie.

Nasze pozycjonowanie długoterminowe nie ulega zmianie, czyli dopuszczamy możliwość pojedynczych epizodów wzrostowych, jednak koniec końców obecny trend nie zostanie utrzymany bez chociażby 6-8% cofnięcia. Zakładamy, iż to cofnięcie pojawi się nie później jak do wygaśnięcia listopadowych VIX Futures. To podejście jest idealnie odzwierciedlone w niekierunkowej strategii opcyjnej VIX Futures. Czyli niezbyt wysokie zarobki podczas wzrostów, większe zarobki podczas spadku indeksu S&P 500, no i oczywiście strata jeśli spadki przekroczą nasz cel. Do końca tej kampanii pozostało jeszcze niespełna 50 dni.

pozycje S&P 500 i E mini S&P 500 Futures   technicznie II

Patrząc na indeks S&P 500 z perspektywy modelu trendowego, trend póki co nie jest zagrożony, a nawet samo wyłamanie linii trendu będzie co najwyżej potwierdzeniem wystąpienia korekty rynkowej.

spx trend 1 S&P 500 i E mini S&P 500 Futures   technicznie II

Linia trendu natomiast została wyłamana na równoważonym indeksie S&P 500.

spxew trend S&P 500 i E mini S&P 500 Futures   technicznie II


FTSE 100 Futures

Na Angliku zrealizował się scenariusz spadkowy z celem 7337 – scenariusz i podejście opisane w artykule z 27 września – „Wielkie mi mecyje, żeby to pierwszy raz”

FTSE100 S&P 500 i E mini S&P 500 Futures   technicznie II

Także cash i poza rynkiem. Wznowienie kampanii spadkowej bo wybiciu poziomów wsparć z prostokątnej formacji.

10
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
3 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o

[…] Nasze podejście do SPX od kilku miesięcy było jasne. Utrzymanie się trendu wzrostowego z możliwością wystąpienia 6-8% tąpnięcia pod co została wdrożona niekierunkowa strategia oparta o opcje VIX Futures, która zakończyła swój żywot 12 października – S&P 500 i E-mini S&P 500 Futures – technicznie II […]

Krzysztof

Jak interpretuje Pan, piątkową sesję doszło do wybicia dołem z formacji megafon czy nie. Pozdrawiam,

Mercedes

@Krzysztof, nie obraź się,ale przypomniała mi się pewna anegdota…
Otóż ksiądz na ślubie zapomniał imię pana młodego i pyta go cichusieńko:
– Jak pan ma na imię?
Pan młody odpowiedział bez zastanowienia
– Pan ma na imię Jezus