S&P 500 – zmiana trendu?

S&P 500 – zmiana trendu?

przez -
78 2560
Udostępnij na:

Klasyczne założenia analizy technicznej przyjmują, iż w trendzie wzrostowym spadek wartości danego instrumentu o 5%-10% uznawany jest za korektę rynkową. Od momentu ustanowienia szczytu 21.09 do 26.10 indeks S&P 500 stracił -9.24% (liczone metodą close – close) lub 10.63% (liczone metodą high – low). Tym samym obecne reakcje cenowe idealnie wpisują się w klasyczne pojęcie 10% korekty rynkowej.

Model trendowy zakłada występowanie cofnięć, korekt, czy okresów konsolidacji, co przekłada się na charakterystyczne wyższe dołki, wyższe szczyty (trend wzrostowy), czy niższe dołki, niższe szczyty (trend spadkowy).

trend model S&P 500   zmiana trendu?

Co z resztą idealnie można zaobserwować na wykresie SPX w ostatnich miesiącach.

spx trend 3 S&P 500   zmiana trendu?

Generalnie przyjmuje się, a raczej intuicja przeważnie podpowiada, że korekta to tylko korekta i niebawem rynek winien wrócić do głównego trendu. Moim zdaniem wszystko jest zależne od tego, co było powodem korekty. Czy zwykła realizacja zysków, czy też realizacja zysków połączona z odwróceniem się na spadki, czy też po prostu chwilowa utrata płynności spowodowana jakimkolwiek czynnikiem. Dlatego warto spojrzeć na rynek z kilku perspektyw i wyciągnąć wnioski.

Przy okazji budowania zyskownej strategii spekulacyjnej zwracałem szczególną uwagę na nadawanie wartości/wagi swoim prognozom/analizom. Tego typu podejście nie jest obce dla handlujących na opcjach, którzy mówiąc językiem BSM z łatwością prognozują to co się może stać, czy to z pochodnymi ceny opcji, czy premią pod wpływem zmienności, czy zmianą ceny instrumentu bazowego. Oczywiście tyczy się to tych składowych, które można przewidzieć z dużą dokładnością. To samo podejście sprawdza się w handlu futures – bez znaczenia, czy handlujemy automatycznie, intuicyjnie, hybrydowo, czy w jakikolwiek inny sposób. Każdy uczestnik rynku prognozuje, każdy uczestnik rynku reaguje na swoje prognozy.


SMA/EMA

Notowania S&P 500 od 4 sesji znajduje się poniżej 200-SMA/EMA, co może oznaczać zmianę trendu.

spx 3 S&P 500   zmiana trendu?

Jednak patrząc z perspektywy czasu zejścia poniżej 200-SMA nie tworzyły długotrwałych trendów spadkowych. Przeważnie były to jedynie korekty pogłębione mniej lub bardziej oraz okresy konsolidacji. Jedynie dwukrotnie w ostatnich 20-tu latach trend spadkowy mierzony zejściem poniżej 200-SMA rozciągnął się w czasie. Tak się składa, że były to „pęknięcia baniek spekulacyjnych”.

spx long S&P 500   zmiana trendu?

Niemniej jednak utrzymanie się handlu poniżej 200-SMA wskazuje nie tylko na korektę, ale również i zmianę trendu. Kwestią drugorzędna jest długość trwania trendu.

Jeżeli spojrzeć no notowania z perspektywy średnich kroczących, można zaobserwować dość znaczące odejście od strefy cen uśrednionych 10-SMA.

esz8 3 S&P 500   zmiana trendu?

A co za tym idzie, możliwość wystąpienia krótkotrwałego mean reversion.


Irracjonalność retail traderów

Przepływy kapitałów pomiędzy funduszami spadkowymi/wzrostowymi Rydex osiągnęły poziom paniki/irracjonalności.

rydex 1 S&P 500   zmiana trendu?

To sugeruje możliwość krótkotrwałego odbicia.

Generalnie handel na amerykańskim indeksie sięgnął dwa cele dla spadków 2700 oraz 2630-2600. Tym samym, na tę chwilę nie mam powodów do wznowienia pozycji krótkich z obecnych poziomów. Jeżeli rzeczywiście trend spadkowy zostanie utrzymany, winien pojawić się wyższy szczyt.

Trend spadkowy = niższe dołki, niższe szczyty.

Scenariusze na wzrosty:

1) Naruszenie piątkowego szczytu (2692.75) jako powrót do strefy cen uśrednionych 10-SMA.

esz8 strat S&P 500   zmiana trendu?

2) Pozycja długa w strategii VXV:VIX

3) Long intraday – naruszenie 2672.75 (strefa popytowo-podażowa)

Scenariusz na spadek:

1) Short intraday – naruszenie 2641.00 (strefa popytowo-podażowa)

2) Wybicie piątkowego dołka – 2627.25

W tej chwili w portfelu pozycje krótkie na przyszłych seriach VIX Futures, pozycja krótka na FANG+ Futures i pozycja krótka na FTSE 100 Futures.

pozycje 4 S&P 500   zmiana trendu?

78
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
24 Comment threads
54 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
16 Comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Andrzej

Dawid jaka Twoja opinia nt tej końcówki sesji ? 1,5% do góry wyciągnęli. Chyba nie po to żeby zaraz to oddać ? Jakiś czas powinno być up teraz ? Rozumiem że ponowileś S na DAX. Już 3ci raz próbują 2640 wybic w dół i się nie udało na razie. Mieli dzis idealną okazję panikę wywołać a jednak ktoś pociągnął do góry. Nie było ruchu na USDJPY ani na Edku i ten ciąg w dół nie był do końca wiarygodny. Czyli zły news nie zadziałał. A to pachnie że za chwilę (np. jutro) będzie dobry news i pojadą do góry. Na… Czytaj więcej »

LAST KURA

Zamiast wysłuchiwać bajek o nieskończonych milionach graczy intraday proponuję bulionerom zapisać się na jakieś kółko dla licealistów i dowiedzieć się rzeczy elementarnych na temat gier z niepełną informacją . Jedynym wygranym jest zasadniczo organizator zabawy [ w dłuższym terminie ].

Patrycjusz

duzo mozna przeczytac prognoz na temat ruchu cen, wole antycypacje z okresleniem szansy na zysk i jego wielkosci w stosunku do ryzyka

LAST KURA

Tak, tak ci co grali intraday na getin noble bank w hossie z 20 pln do 0,50 groszy na wzrost to zyskali a ci co grali na spadek to stracili . Czekamy na dalszy ciąg rury do góry .

LAST KURA

To że większość nie potrafi rozwiązać równania kwadratowego czy obliczyć procentu to norma . Trudno więc oczekiwać znajomości elementarnej filozofii . Problem przyczynowości został wystarczająco jasno sformułowany przez Huma . Trudno oczywiście znać zasadę symetrii Curie ,która jest podstawą współczesnej nauki [w zakresie przyczynowości]. Jeśli ktoś nie potrafi zrozumieć tak elementarnych rzeczy no lepiej niech nie wypowiada się na temat ekonomii , gdzie sprawy są nieskończenie razy trudniejsze .

Patrycjusz

i co z tego ze cena naruszyla 10 sma jak potem zrealizowala spadek, w takich fazach rynku nie mozna sie miotac intraday bo tylko czlowiek sie wkurwia

Patrycjusz

jak tam wasze longi na sp500?

US.500+Weekly.png
Andrzej

Spadamy po newsie z USA ze jak Trump i Xî sie nie dogadają to bedzie wiecej ceł. Jakieś spore kwoty padły. Do tego momentu klimat był wzrostowy. Ale eurusd ani mysli spadać. Jpy tez tylko lekko sie wzmocnił. Moze częścią kampanii spadkowej na dax jest podawanie takich newsow. W koncu GS ma w kieszeni wielu polityków. A ci tez chcą dorobić.

LAST KURA

Jeśli dax ma maksa dzisiaj i nie wyżej do końca tygodnia to totalna masakra .

Michal

Przecież sam Pan wskazuje że 15-tego listopada się wszystko rypnie.
Zgodnie z tą tezą jakieś anomalia powinny się już pojawiać:)

LAST KURA

Szczególnie źle wygląda wig 20 w świetle pary eur pln .

LAST KURA

Z moich pobieżnych analiz wynika , że na Dax należy z krótką poczekać do 2 listopada .

Michal

Niestety już otwarta, a jakie maksimum/ekstrema Pan przewiduję w tych najbliższych dnia (do 2 listopada)

Michal

Dawid otwierasz S-ki na DAX z poziomu 11440 lub jego okolic?

Rafal

Dawidzie a na jakiej podtsaie ten short 11440 na daxie? – przepraszam jesli cos gdzie nie doczytalem. I czy masz gdzies SL na tych krotkich pozycjach ?

LAST KURA

Ciekawą koncepcję połączenia czasu i ceny miał Gann . Niestety poziom matematyczny jego prac jest bardzo słaby [rozumiejąc jego wiedzę i czas w którym żył] . Wszelki granice analfabetyzmu przebija Armstrong z teorią pi#1000 . Dlatego ma tak dużą estymę wśród znawców teorii pi# drzwi .

Deser

zastanawiało mnie skąd u profesora taka ksywka ale teraz już wiem… ciągle gdacze i gdacze…

LAST KURA

Pośród miękkich [ jakościowych ] teorii teoria fal Elliota zasługuje na uwagę szczególną . Wprowadza ona liniowość do bardzo skomplikowanych struktur nielinowych poprzez zliczanie punktów . Niestety próba formalizacji pod względem matematycznym jest trudna i o ile mi wiadomo nikt tego nie sformalizował . Osobiście stosuje top-down permutation Arnolda , sprawa dość prosta i mają głębokie uzasadnienie w teorii punktów osobliwych. .Jest to jedyna wizualizacja jaką stosuję .

@Last Kura

Próbę uzasadnienia fal Elliota podjął Tonny Plummer w książce psychologia rynków finansowych, choć nie znajdziemy tam ścisłego matematycznego formalizmu na jakim panu by zależało.

Andrzej

Dawid, coś zmieniasz w pozycjach ? Mam na myśli te Ski na UK100 i FANGA. DAX nic ? No i rozumiem że 15.30 będzie L na SP ?

KURA – jakieś prognozy ? Wiemy tylko o VIX na 56 ale kiedy ? Przecież tam sa rolowania i jeśli 56 ma być za 3 lata to Cię rolowania zjedzą. Podaj jakieś konkrety bo masz ciekawy punkt widzenia ale żebyś podał co masz, dlaczego i do kiedy to z tym już słabo. Każdego można obśmiać jak mu nie wyjdzie ale pokaż ….siebie,

LAST KURA

Zatrzymanie dla s@p 500 z punktu geometrii rzutowej -mój blog .

LAST KURA

Panie Tomku ponieważ jest pan wielkim matematykiem z pewnością śladami Newtona i Fishera po krachu pójdzie pan w za ich przykładem i zacznie po fakcie wymyślać przyczyny .

LAST KURA

Co było fizyczną bezpośrednią przyczyną krachu w october 2008 . Amatorzy myśleli ,że upadek i upublicznienie wiadomości o upadku LB I VIX NA POZIOMIE 45 JEST KOŃCEM SPADKU I ŻYCIOWĄ SZANSA . TO WŁAŚNIE ONI SPOWODOWALI WTÓRNĄ PANIKĘ Z VIX 89 .

Michal

Z tym się zgodzę całkowicie.
Panie Jacku czy można podać => Target Point’y dla VIX, US500 oraz może dla DAX (którego tak lubimy) na 15listopada ?
Termin ten nie jest tak odległy, będzie można sprawdzić skuteczność i rozwiać wątpliwości.
Zresztą większość z nas tutaj, widzi ten sam kierunek;)

LAST KURA

Matematyka nie jest żadnym rozwiązaniem . Dopiero realne połączenie teorii i praktyki daje szanse . Doświadczenie bez teorii , teoria bez doświadczenia jest zasadniczo fałszywym trendem . Oczywiście jestem dumny ,że pokazałem uzasadnienie Minsky moment jako procesu tworzenia szczytów w styczniu i aktualnego . Dla noblistów z ekonomii pozostawiam bajki o niczym .

LAST KURA

Panie Mercedes pan zakłada , że odległość z Pcimia Dolnego do Pcimia Górnego jest fundamentalna . Czas w końcu dowiedzieć się spraw elementarnych . W geometrii jest hierarchia – geometria rzutowa, afiniczna i na szarym końcu euklidesowa . Wszelkie wypociny i wymysły ,które rozpoczynają się i kończą na geometrii euklidesowej są ekstremalnie subiektywne . Ekonomia nie polega na tworzeniu bajek , ale pokazaniu sposobu redukcji szumu . Proponuję w końcu raz w życiu przeczytać popularny wykład Diraca o geometrii rzutowej . Wszelkie teorie OB są bełkotem, gdyż a priori zakładają geometrię nieskończenie małych wielkości – ciała liczb rzeczywistych . W… Czytaj więcej »

Mercedes

Panie Last Kura,subiektywne to jest zakładanie,co mi rośnie lub nie rośnie…Byli już w historii nobliści,których genialne systemy się wykładały.Mądrzy się Pan tutaj starając się podbudowywać swoje ego przy ludziach,którzy nie są matematykami,fizykami,czy innej maści naukowcami.Jest to żenujące i świadczy o ogromnej pysze!!!Bez odbioru

Tomek

LAST KURA to jest gość! Ale generalnie słaby z niego matematyk. Ja jestem lepszy i zarabiam więcej od niego.

alek

Też mi odwala jak zarobię parę groszy więcej, uspokajam się po wtopie. Taki klimat.
A na marginesie…czy tylko mnie się wydaje, że wpisy Pana Last Kury są nieco bełkotliwe?

Mercedes

chłopaki nie zrobili na razie najdłuższej korekty w trendzie więc zachowują ob. Zakładam równość na 2598 lub innym pomiarem 2592 i ruch w górę ponad SMA 200

IMG_20181028_223104.png
Screenshot_2018-10-28-22-23-23.png
LAST KURA

Praktycznie niewielu zrozumiało film ” The big short ” . Grupa rzekomych wygranych tak naprawdę jest kompletnie przegrana , gdyż od wielu lat grali na spadek pod pseudo – argumenty i przypadkowo po wielu latach coś zarobili . To widać po wszystkich blogach mentalnie i intelektualnie gracze nie są przygotowani i nie zrobili żadnego wysiłku oprócz powielania sloganów aby dostać szansę wygranej . Są przegrani na starcie . Gorzej wielu na mniejszych polskich spółkach już widzi niebotyczną hossę . Nakupili się bzdur i żyją hossą , która była .

gaweł

Film „Tytanic” chyba też niewielu zrozumiało. Jak płynąłem do Helsinek to tylko ja stałem na rufie. Reszta była mentalnie i intelektualnie nieprzygotowana i zajadała się ostrygami na pokładzie. Przegrali.

Filip

Cieszę się ze trafiłem na te stronę. Z zaciekawieniem sprawdzam kilka razy dziennie co i jak :)
Nie próbuje nawet mierzyć się z waszym poziomem analizy, ale obserwując otoczenie ekonomiczne tj. Rosnące stopy %, kończący się qe, koniec hurraoptymistycznych wyników bluechips to czuje ze jednak trend ulegnie zmianie na spdkowy. Pod to buduje obecnie pozycje głównie na Dax, no ale czas pokaze.

Zawsze jak obstawiam spadki to przypomina mi się scena z bigshort ze jednak w takiej sytuacji ludzie tracą mnóstwo pieniędzy i oszczędności… no ale co zrobić. Transfer kapitału nieustannie ma miejsce.

Pozdrawiam!

Patrycjusz

zobaczymy jak na zmiennosc zadziala haloween w srodku tygodnia. moga byc dymy

Joker

No I zajebiscie to opisales fajnie jeszcze by bylo jak bys mial kanal na YouTube:) Pozdrawiam.