Tym razem jest inaczej

Tym razem jest inaczej

przez -
32 2265
Udostępnij na:

Mimo iż korekta na SPX zakończyła się 29.10, to na pierwszy rzut oka rynek nie zdecydował się co do konkretnego kierunku. Niemniej jednak nie jest to jakąś większą przeszkodą dla daytraderów, którzy tracą i zyskują z uwagi na podwyższoną zmienność.

spxvol Tym razem jest inaczej

A ta jak widać, jest stosunkowo wysoka. Od grudnia 2016 r. Miesięczna zmienność historyczna nie przekroczyła 10%, a średnia wyszła na poziomie 6.83%. Podobnie ma się sprawa ze zmiennością oczekiwaną reprezentowaną przez indeks VIX.

vix Tym razem jest inaczej

Z uwagi na występowanie mean reversion na zmienności, zdaje się być to bardzo dobry okres do handlu na krótko na zmienność. Oczywiście nie mam tutaj na myśli handlu poprzez wystawienie opcji put na SPX, a pozycje krótkie na przyszłych seriach kontraktów VIX Futures, które notabene znajdują się już w portfelu.

Wcześniejsza pozycja krótka na listopadowym VIX Futures została zamknięta, co prawda na zysku i jako tako była to dobra spekulacja, jednak timing całkowicie zły. Także zysk nie zrekompensował wirtualnej straty, która pojawiła się w trakcie trzymania pozycji.

pozycje Tym razem jest inaczej

Co jednak rzuca się w oczy to silna dywergencja pomiędzy dwoma indeksami strachu SKEW i VIX. Wysoki odczyt VIX i niski odczyt SKEW.

skew Tym razem jest inaczej

W tym przypadku może to faworyzować stronę popytową w krótkim terminie. Generalnie historia pokazuje, że wysokie odczyty VIX przy niskim odczycie SKEW uzyskiwały najwyższe arytmetyczne stopy zwrotu

skew vix spx Tym razem jest inaczej

Oczywiście przy założeniu, że nie wydarzy się nic nieoczekiwanego typu „black swan”. W przypadku „black swan” amerykańscy traderzy zostaną wzięci z zaskoczenia. Niski odczyt SKEW wskazuje na odejście od zabezpieczeń portfela, czyli innymi słowy amerykańskie instytucje nie wyceniają możliwości wystąpienia czegoś nadzwyczajnego.

Z technicznego punktu widzenia, 200-SMA na SPX będzie dla mnie stanowić punkt zwrotny, czy to do wejścia w pozycje krótkie, czy też długie. Zależnie od reakcji cenowych przy tych poziomach, ale o tym dopiero jak się wydarzy, o ile się wydarzy.

Z psychologicznego punktu widzenia i zarazem nieco technicznego poziom 2700, który jeśli zostanie naruszony będzie potwierdzeniem trendu spadkowego na SPX i powolnego osuwania się indeksu do końca roku – czyli pozycja krótka w okolicach 2700.

Na tę chwilę kampania krótka na DAX za pośrednictwem CFD na indeks z niezmienionym celem 10 850. Ekspozycja została nieznacznie zwiększona. Pozycja krótka na przyszłych VIX Futures, oraz pozycje krótkie na złocie w USD i EUR. Tutaj gwoli wyjaśnienia, pozycja krótka na kontrakcie /GCZ8 była zahedgowana pozycją długą w kontraktach na EUR.

Na FTSE 100 pozycja krótka utrzymana i tutaj również hedge został zamknięty i zostaje sam naked short na CFD indeksowym.

ftse Tym razem jest inaczej

Anglicy podobnie jak Niemcy znajdują się w silnym trendzie spadkowym i na tę chwilę nie widzę żadnych przesłanek, by pozycje long w długim terminie dały przewagę nad pozycjami krótkimi.

32
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
8 Comment threads
24 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Jedrzej

U retaile w USA ( średni termin) zerkając na rydex stwierdzić można że mamy prawie euforię.
Panie prezesie…”sell the rally bitches”? :)

Bartek

a krótkoterminowcy pobili wszystkie rekordy emocji

Andrzej

S EURUSD po 1,1429 ale tylko 0,5 lota

Andrzej

Nasdaq100 odrobili 55% spadku z października, SP 65% DJ 70% Dax 45% UK100 45% CAC 45% Nikkei 48% CHN 62% W20 80% Mogłeś się Dawid nie pomylić że short squeze na SP może być na 3000 :) Dzisiejsza sesja w USA szok, ale dziś W20 był trochę zapowiedzią. Liczę na to że jutro Europa trochę „nadgoni”. na Daxie wybicie 11680 -11706 otwiera drogę do 11840-60. Górne ograniczenie kanału spadkowego na ok. 12000. Na walutach wg mnie tylko gra na GBP. EURGBP Ska, GBPCHF L, GBPCAD L. Do wyboru. Mocne powinny być też AUD i NZD. Jena to bym nie tykał,… Czytaj więcej »

Bartek

Co to się dzieje? S&p 500 potrzebował 8 sesji żeby zejść 200 pkt, a teraz 8 sesji żeby wzrosnąć 200pkt. w roku 2016, 2017 te wartości były osiągane w ciągu 4-5 miesięcy (piszę o 200 pkt). Jak tak dalej będzie to za tydzień lub dwa 3000pkt, albo 2400:)

Andrzej

L Dax po 11630. Liczę na 2 setki.

Andrzej

Widzę Dawid że twardo S na DAX :) Hmm, na razie USA idzie na H1 w układzie impuls do góry- korekta czyli 2 kroki do góry i jeden na dół. Na Dax można wyrysować kanał wzrostowy na H1/H4. Póki trzyma kanał to ja się na S nie porwę. UK100 ma na D1 formację podwójnego dna i dopiero rozbicie 6840 przypieczętuje trend spadkowy. Gold…. ciężki temat ale chyba na razie Edek do góry więc nie widzę spadków złota

Patrycjusz

short złota to korekta pod ten ruch z października? fajnie moze to wyjsc, duzy zasieg

Górnik

Wygrana Demokratów w obu izbach i mamy pięknego łabędzia jak nic. Niby tylko 10% szans… ale… :)