Środa bez USA – tym razem jest inaczej

Środa bez USA – tym razem jest inaczej

przez -
41 3187
Udostępnij na:

Z racji tego, że w środę nie będzie handlu kasowego w USA, można sobie odpuścić handel całkowicie. Co prawda kontrakt E-mini S&P 500 Futures będzie notowany do 15:30 czasu polskiego, ale wolumen nie powinien jakoś szczególnie powalać. W Europie normalnie, Jankesi Europie do szczęścia nie są potrzebni od dawien dawna i vice versa.


DAX Futures

Po raz kolejny pojawił się niższy szczyt w silnym trendzie spadkowym. Jeśli trend spadkowy ma być kontynuowany, musi pojawić się niższy dołek. W tym przypadku nowy niższy dołek musiałby nastąpić poniżej poziomu 11 000 pkt.

DAX D1 Środa bez USA   tym razem jest inaczej

Z racji tego, że co raz mniej czasu do końca serii i co raz mniej czasu do strzelenia modelowego poziomu, nie będę nic zmieniać w składzie portfela. Zostaje tak jak zostaje. Temat będzie rozegrany zero-jedynkowo: albo 10 850, albo break even.

pozycje1 Środa bez USA   tym razem jest inaczej

spy poz Środa bez USA   tym razem jest inaczej


S&P 500 Futures

W przedostatnim wpisie wspominałem o braku strachu wśród amerykańskich grubasów – Czy Niemcy kupią amerykańską euforię?

A kiedy nie ma strachu przy spadkach rzędu 3.5%? Gdy koncentracja pozycji jest po stronie krótkiej.

spyvol Środa bez USA   tym razem jest inaczej

Bardzo możliwe, że właśnie dzisiaj został światu przekazany sygnał o rozpoczynającym się większym trendzie spadkowym na SPX. Tym samym jest jeszcze bardziej możliwe, że moje założenie, iż SPX nie spadnie poniżej 2550 do 18 stycznia 2019 może być błędne.

No nic. Czas pokaże. Pozycje krótkie zostają tak, czy siak.

Warto sobie jutro zajrzeć w celach czysto rozrywkowych/edukacyjnych/informacyjnych na odczyt sentymentu retail traderów – Market-Harmonics.com – Nova/Ursa Sentiment Ratio. Wiem, że jest to tylko i wyłącznie mały wycinek z bardzo ogromnego rynku. Jednak obserwacje tego sentymentu od niespełna 6 lat pozwoliły na wyciągnięcie wielu trafnych wniosków (w mojej ocenie). Ułatwiają mi one znalezienie ekstremalnych punktów zwrotnych na rynku. I nie chodzi tu o odnalezienie punktu w postaci 1234.56. Po prostu irracjonalizm (euforia) retaila faworyzuje pozycje krótkie lub realizacje zysków z pozycji długich. Z negatywnym nastrojem jest trochę inna bajka, ale to innym razem. Gdybym był kamikaze założyłbym się o rękę, że jutro zobaczymy całkowicie odmienny odczyt sentymentu – zbliżony 0, a nawet niżej.

Generalnie podchodzę do tematu jak do analizy fundamentalnej. Analiza fundamentalna co do zasady jest dla mnie bezsensowna. Jednak są rynki, gdzie analiza fundamentalna jest podstawą. Nie cena, nie popyt i podaż, a fundamenty. Są to rynki produktów rolnych, czy ropa. W tym przypadku fundament to podstawa. Po pierwsze trzeba być świadomym, że handlując kontraktem na kukurydzę handlujemy zupełnie inną kukurydzą w czerwcu, a zupełnie inną w grudniu. W tym wypadku analiza fundamentalna wskazuje rynek surowcowy, na który należy zwrócić uwagę, a analiza techniczna (szeroko pojęta) może pomóc w określeniu momentu wejścia z rynku. Chciałem kiedyś być jak ci wszyscy wielcy i handlować na surowcach. Przez prawie 4 lata czytałem o tym rynku, obserwowałem, notowałem, a gdy przyszło co do czego i zacząłem handlować na surowcach. Pojawił się NewConnect :-)

Tak, czy inaczej… sentyment Rydex Nova/Ursa pomaga w określeniu mi, którą stronę rynkową należy faworyzować, ale nie mówi na jakiem poziomie i kiedy wejść w daną pozycję. Jeżeli faworyzowana jest strona popytowa, strategie wzrostowe mogą odegrać swoją rolę.

41
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
12 Comment threads
29 Thread replies
11 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
17 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Łukasz

Speku – gratulacje , tym razem target trafiony z zapasem!
Duże brawa za twarde scenario
Zrealizowałeś zysk?
Co teraz ? widzisz stad odbicie czy przerwa?

wrona

Byłaby szansa, gdybyś napisał skąd akurat 10850?

Rafal

10850 trafione wlasnie. BRAWO !!!!

Patrycjusz

przez tego shorta spx broker do mnie dzwonil az boje sie odebrac pewnie mi rachunek chce zamknac hehe
96 pkt w zysku. jest tak blisko celu ze nie wiem czy jest sens dalej ciagnac to, historycznie na dolkach rysowal sie choppy market, ale nie zamkne bo chce miec mozliwosc pociagnicia jakby przewalili te dolki to bylby hit, ciekawe bedzie otwarcie kasowego

Pawel

Też shortuję ale Nasdaq 100. Dziś się rozpędzą, a jutro może być panik sell. W takiej sytuacji mało kto jest skłonny brać długie pozycje przed weekendem.

Patrycjusz

dlugie pozycje moga wynikac z realizowania zyskow z pozycji krotkich

Andrzej

No to poznaliśmy przyczynę spadków. Otóż 1-go grudnia w Kanadzie na prośbę lub polecenie USA aresztowano cfo huawei. Przy okazji jest to córka założyciela firmy. Upublicznienie informacji było w punkt na otwarcie cfd o godz o.oo dzis. Czyli po pierwsze niektórzy wiedzieli wcześniej a po drugie znamienny jest moment upublicznienia. Mam wrażenie ze od pewnego czasu ktoś robi duża kasę sterując tematem chińskim w Ww sposób. Nie zdziwię sie jeśli za chwile kobitke zwolnią i powiedzą ze to pomyłka uprzednio zapakowawszy sie w longi. Jest tez opcja ze Xî tego chciał bo np ktoś ważny w Chinach chce przejąć huawei.… Czytaj więcej »

grant

Powinieneś napisać książkę o spekulacji, byłaby bestsellerem.

Michał

Jak ktoś chce książkę Dawida to proponuję bloga od początku przeczytać;)

zwykly_czleniu

no to sie namiotali -)
jeszcze mozliwy test 11850 ? czy raczej rajd sw mikolaja sie zaczyna idealna wrecz okazja dla kazdego

Wilk

Spekulant właśnie twój target został osiągnięty – ten pośredni 10950 był przed chwilą

Rum

Patrząc na Rydex widać, że miotają się jak nigdy – zwłaszcza midterm. Czy to coś oznacza ?

Patrycjusz

odczyt rydex nova/ursa rzeczywiscie dzisiaj ponizej zera, zysk z shorta spx zabezpieczam na sl 2750, cel to 2626.

Patrycjusz

speku pisalem komentarz dzisiaj o tym ale sie nie wyswietlilo, jaka role wedlug ciebie odgrywa popyt/podaz na kontraktach np e-mini? skoro instrument macierzysty to spx, to order book wedlug mnie moze dac pewien obraz sil rynkowych, ale nie bedzie z deifinicji bezposrednio kreowal ceny, dobrze mysle? spekulujac na fw20 „obstawiamy” 20 spolek indexu wig20, index bedzie wiec emanacja tych spolek a popyt/podaz na kontraktach odzwierciedleniem aktualnej sytuacji, ale bazą zawsze bedzie wig20 i papier.

Andrzej

Ładnie Dawid zarabiasz. Zwałka ostra wczoraj. Zdumiony jednak jestem siłą w20. To nie pasuje do tej logicznej układanki. I dzis o dziwo tez jest silny. Zakładam ze jeśli USA i dax maja iść w dół i to mocno to raczej w20 nie bedzie szedł przeciw światu. Mi w20 uratował polowe zysku od powella. Czy ruch w dół jest w miarę pewny ? Zobaczymy ale raczej nie dzis

Mateusz

Andrzeju czemu raczej nie dziś?:) przyjrzyj się na historie wcześniejszych reakcji rynków po tak mocnych zjazdach jest wielce prawdopodobne że dołek się pogłębi, pozdrawiam.