Contango i backwardation na indeksowych kontraktach terminowych

Contango i backwardation na indeksowych kontraktach terminowych

przez -
31 3271
Udostępnij na:

Nie lubię bzdur, szczególnie bzdur mających niesamowitą tendencję rozprzestrzeniania się w Internecie w trybie geometrycznym. Prowadzi to do ogłupiania społeczeństwa w ekspresowym tempie. Wstyd, że w Polsce trzeba wyjaśniać tego typu kwestie. Pokazuje to tylko, że edukacja finansowa w kraju nad Wisłą jest w totalnej ciemnej dupie.

Wartość każdego kontraktu terminowego na świecie składa się z:

  • Cena instrumentu bazowego (np. WIG20, DAX, SPX)
  • Koszt przechowania instrumentu bazowego
  • Wartości dodatniej instrumentu z portfela bazy(np. dywidenda)

Koszt przechowania instrumentu bazowego w przypadku indeksowych kontraktów teminowych rozliczanych w gotówce to koszt trzymania kasy na x czasu – oprocentowanie.

Czyli FW20 = WIG20 + dywidenda – oprocentowanie (minus dlatego, bo jest to koszt)

Czyli FW20 + oprocentowanie w PL = WIG20 + dywidendy
E-mini S&P + oprocentowanie w US = SPX + dywidendy

Skąd wziąć oprocentowanie? Najczęstszym benchmarkiem są obligi rządowe, które uwzględniają aktualne stopy procentowe. Stąd też mówi się, że „10-latki” mają wpływ na notowania giełd.

Załóżmy, że poziom wypłacalności dywidend wynosi 1%, oprocentowanie 10-latek wynosi 0% czysto hipotetycznie do lepszego zobrazowania sytuacji.

ESF = 2700 + 1% – 0%
ESF = 2727 – 0%

2727(ESF) + 0% = 2700 (SPX) + 1% (27 pkt)

Contango – wartość kontraktu jest wyższa od wartości bazy. Wartość kontraktu będzie wyższa gdy koszt przechowywania gotówki jest wysoki (wysokie stopy procentowe).

Backwardation – wartość kontraktu jest niższa od wartości bazy. Wartość kontraktu będzie niższa, im większe oczekiwania co do wypłaty dywidend w przyszłości.

W przypadku Backwardation sytuacja będzie wyglądać tak.

Godzina 8:00 – arbitrażyści kupują kontrakt/shortują SPX
ESF – 2700
SPX – 2727

Godzina 9:00
ESF – 2710
SPX – 2734

Chwilowy wzmożony popyt na kontrakcie

Godzina 10:00
ESF – 2749
SPX – 2743

Łatwe pieniądze dla arbitrażystów. Arbitrażysta shortuje kontrakt/kupuje SPX.

Godzina 11:00 Sytuacja wraca do normy
ESF – 2750
SPX – 2751

Godzina 12:00 Jest już prawie idealnie
ESF – 2753
SPX – 2758

Jak widać powyżej backwardation i contango nie jest wywołane popytem i podażą. Wiele osób uważa, że skoro notowania kontraktu znajdują się poniżej ceny bazy to pojawiła się jakaś niesamowita podaż. Jak już wiadomo, contango i backwardation są różnicą w przepływach pieniężnych pomiędzy kontraktem a bazą.

Im wyższe oprocentowanie, przy małych dywidendach tym bardziej opłacalne jest trzymanie kontraktu. Stąd wartość kontraktu będzie wyższa od bazy.

Im wyższe dywidendy tym bardziej opłacalne jest trzymanie akcji i uzyskanie dywidendy niż trzymanie kontraktu, który nie da dywidendy.

Tym samym cena kontraktu terminowego nie ma wpływu na notowania bazy. Jeżeli kontrakt jest notowany poza rynkiem kasowym, wtedy na otwarciu następuje parowanie/krosowanie/fixing – jak zwał tak zwał.

Co ma natomiast wpływ na notowanie bazy i kontraktu terminowego to obligacje np. 10-letnie i dywidendy.

Jeżeli panuje backwardation, a kontrakt z jakiś powodów jest wyżej od ceny bazy poza regularnym handlem rynku kasowego. Rynek kasowy otworzy się luką powyżej wartości kontraktu terminowego lub luką bliską poziomowi kontraktu i dzięki arbitrażystom cena kontraktu powróci pod cenę bazy chwilę po otwarciu.

Zadaniem arbitrażystów jest utrzymanie backwardation tak długo jak to tylko możliwe, czyli utrzymanie handlu terminowego poniżej bazy bez względu na jej aktualną cenę.

31
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
10 Comment threads
21 Thread replies
9 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
16 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Andrzej

no…. jednak są newsy. Otóż rzekomo DT nic nie wiedział o planie aresztowania Pani z Huawei podczas G20. To mi wygląda na próbę łagodzenia tematu. No to już wiadomo dlaczego odbija „po całości” czyli indeksy, Copper, AUD. Nieźle chłopaki rozgrywają – to jednak jakaś megazmowa do robienia kasy na robieniu sentymentu (przeplatanie strachu i nadzei). To jutro w20 znów up na otwarciu chyba że za chwilę znów wolta.

Andrzej

newsa brak a tu już prawie 40pkt odbicia na Sp. To chyba zaraz ten news będzie……może już nawet DT zasiadł do Twittera żeby napisać.
Nawet Dax próbuje do kanału wrócić

FDE30.Daily.png
Gryzli

Andrzej u siebie mam podobny kanał wymalowany i dodatkowo jeszcze linia poprowadzona po niższych dołkach pośrodku kanału. W poniedziałek ta linia idealnie zadziałała.

Gryzli

Co tu dużo pisać, cierpliwość i konsekwencja zawsze przynosi rezultaty. Niższy dołek zaliczony z nawiązką, przestawiłem pozycję w długą przy 10800 zobaczymy co z tego wyjdzie.

Marzena

Miszczu…..gratki:) dobrze,ze funkcjonuje ta strona to przynajmniej wiem, ze zyjesz ;)

Darek

Jak myślicie warto zaryzykować L na ropie po 50,60 licząc że OPEC ograniczy wydobycie ?

Andrzej

śliski temat, coś tam obradowali dziś ale chyba nic z tego. Generalnie łapanie dołka – niebezpieczna zabawa. Natomiast najbardziej z wiarygodnych banków wg mnie czyli Morgan Stanley przewiduje EURUSD na 1,18 a USDJPY chyba na 108 i pod to próbuję grać. Edek wrażłiwy na Brexit ale wszystko jest możłiwe.
Dawid – szacun, masz jakieś pomysły teraz ? SP też zamknąłeś ?

Ogórek Kiszony z Chili

Dokładnie tak jak Andrzej pisze nie łapiemy dołków o ile nie odbija się od jakiegoś pp tygodniowego z obowiązkowym sl i szybkim be. Teraz na ropie masz momentum wzrostowe – 10% od dołka, cofnięcie do okolic 50 i ograniczenie wydobycia przez opec teraz można szukac L, wcześniej to iluzja i łapanie noża. Tylko ropa jest na tyle nie fajna, że potrafi SL wybić i iść w odwrotnym kierunku ale bez SL na tym instrumencie to bankrut. Cięzki instrument manipulowany przez politykę.

Melex

Spekulant wielkie brawa za to co pokazałes, konsekwentnie 10850 na dax przez tyle miesiecy i wkoncu jest ;)
Ogromny szacunek.
Pozdrawiam

Andrzej

ciekawe co tam dziś zatwittuje DT w związku z Huawei i jego nową przyjaźnią z Xi. Tymczasem póki co już nie spadają ale jak to dalej to nie wiem. W20 też chwilowo jakby próbował odbijać ale za chwilę może być inaczej. O godz. 11 spory wolumen poszedł na Daxie na tym dołku (wg „real volume na XTB”)

Patrycjusz

wez mi nie pisz o tym brokerze na iks, oni daja dostep do equity cfd gdzie masz shorty i dzwignie, ale minimalna prowizja to 25pln, powoduje to ze co z tego ze masz dzwignie i maly wymog depozytowy jak i tak zeby wykorzystac 0.25% musialbys miec stop lossa 10k pln zeby to bylo optymalne chyba ze lubisz placic prowizje i tracic regularnie fajny procent.

Łukasz

Korzystam od roku z XTB. Gram na indeksach cfd i nie płacę prowizji.

Mirek

Bo o tym zawsze się mówi przy surowcach, a nie kontraktach na indeks. W pracy bardzo często spotykam się z myśleniem, że kontrakty są poniżej bazy, bo pojawiła się podaż i wszyscy liczą na spadki. Krótko i zwięźle opisane.

Jacek

Na FW20 to słabo działa. Bo ujemna baza czasem się pojawiała na obecnej serii, w sytuacji gdy nie ma żadnych dywidend. A także ostatnio dodatnia, w okolicach 5-6 pkt czyli ponad ćwierć procenta przy rozliczeniu za 2 tyg i 1 dni. Mała płynność po prostu.
I jest coś w tym, że wysoka baza często wskazywała na bycze akcenty rynku. Ostatnie mocne ciągnięcie rynku było przy zawyzonej dodatniej bazie ..

Andrzej

Dawid był moment że tylko 30 pkt brakowało do celu na DAx… oby Ci nie zawróciło

Darek

Po otwarciu w USA rynku kasowego jeszcze zadołują i bedzie DAX 10850.

Darek

I masz 10850 . Poziom 10830-800 można spróbować małe L :)

Michał

Dawid przestawiasz sie na L jak puknie poziom 10850 czekasz z S dalej ,czy wychodzisz obserwujesz ?