Tydzień trzech wiedźm czas zacząć

Tydzień trzech wiedźm czas zacząć

przez -
9 2583
Udostępnij na:

Edycja 15.12.2018

Ten tekst musiał się pojawić, bo aż razi po oczach to, co wyprawia się w mediach traktujących o handlu na rynkach kapitałowych:

10 grudnia 2018 Eurex wprowadził rozszerzone godziny handlu dla DAX Futures. Mimo upływu 6 dni od tej daty, wiele portali i wielu analityków nadal publikuje wykresy, gdzie jakoby DAX Futures są notowane od godziny 8:00. Jeżeli gdziekolwiek pokazywane są wykresy z początkową godziną 8:00, można z całą pewnością stwierdzić, że nie są to pełne notowania DAX Futures lub najpewniej zwykłe CFD, a autor tego typu rewelacji nie dołożył należytej staranności lub nie ma pojęcia na jakim instrumencie handluje.

Co ciekawe, w piątek większość portali i analityków jak jeden pies podała informację o otwarciu luką spadkową DAX Futures. Owszem, DAX Futures otworzyły się luką, ale wzrostową – 10 908.50 to poziom otwarcia DAX Futures z 14.12.2018, każda inna informacja jest wprowadzaniem w błąd.


Rozpoczął się tydzień trzech wiedźm na kwartalnych seriach instrumentów pochodnych.
E-mini S&P 500 Futures oficjalnie zostały zrolowane na serię marcową 2019, a kontrakty na Nikkei już wygasły. DAX Futures będą rolowane dopiero w przyszłym tygodniu.

Jak okres rolowania to i okres aktywności traderów, którzy uskuteczniają skomplikowane strategie tylko i wyłącznie w tym czasie. Co prawda większość strategii jest już niemożliwa do uskuteczniania z uwagi na zamknięcie handlu fizycznego i przeniesienie wszystkiego na Globex, jedynie E-mini S&P 500 Futures zostały z handlem na parkiecie. Niemniej jednak wszystko wskazuje na to, że wczoraj i dzisiaj podczas rolowania E-mini i kontraktów na pozostałe indeksy U.S. aktywność tych traderów była dość mocno widoczna, ale nie o nich teraz. Jak będzie czas to i o nich się coś skrobnie – jeńców nie biorą.

header3 1200x675 Tydzień trzech wiedźm czas zacząć

Jak wspominaliśmy 5 grudnia – Środa bez USA – tym razem jest inaczej – na rynku nie ma w ogóle strachu, co oznacza ni mniej, ni więcej, że koncentracja pozycji była po stronie krótkiej. A jak my mamy rację to już nikt inny mieć jej nie może, a wyjątki tylko potwierdzają :-)

skew 2 Tydzień trzech wiedźm czas zacząć

Uwierzcie bądź nie, ale gdyby tutaj działo się coś nadzwyczajnego to SKEW latałby w kosmosie, a VIX już by wysadzał Felixa w kolejnej edycji Red Bull Stratos. Generalnie zmiana odczytu VIX o 1% to odpowiednik ruchu SPX o około 25 pkt. SPX ruszył się dzisiaj o 29.73 pkt, a VIX zmienił wartość o 1.14% co jest odpowiednikiem 28.5 pkt na SPX. Także jak widać jest tu wszystko zgodne z normą, nie ma żadnej anomalii.

vix 2 Tydzień trzech wiedźm czas zacząć

Natomiast ruchy o 1.5-2% będą wywoływały efekt zachwytu lub wybuchu bomby atomowej w klatce piersiowej u zlewarowanego retaila – zależne, czy zlewarowany retail będzie ustawiony w dobrym kierunku.

Oczywiście jakoś niespecjalnie szukamy wytłumaczeń ostatnich zachowań innych uczestników rynku, ale dzisiejsza i wczorajsza sesja to zapewne efekt obecności traderów wymienionych na początku. Nie oznacza to jednak, że nie nastawiamy się na spadki.

spyvol 2 Tydzień trzech wiedźm czas zacząć

Nasze podejście pozostaje niezmienione. Rynek najprawdopodobniej 5 grudnia zasygnalizował światu pojawienie się większego trendu na SPX, który będzie odbywać się na zasadzie niższych dołków i niższych szczytów, a nie liniowego spadku niczym wyrzucony Felix w stratosferze.

stratosfeathedjt1 Tydzień trzech wiedźm czas zacząć

Aczkolwiek istnieje ryzyko, iż nasze założenie „SPX nie spadnie poniżej 2550, ani nie wzrośnie powyżej 2895 do 19.01.2019” może się nie sprawdzić. Tu już czysto hipotetycznie temat jest rozgrywany, po tym jak żelazny kondor został spieprzony dwa tygodnie temu.

Dodatkowo short call na SPY z wykopem 11.01.2019 zakłada, że SPX zamknie się poniżej poziomu 2740. Tutaj póki co na pełnym luzie ze sporym zapasem czasu.

spy poz3 Tydzień trzech wiedźm czas zacząć

Dzisiaj w Internecie można było spotkać sporo narracji dziwaków twierdzących, że DAX utrzymujący się na poziomach 10 8XX to silny DAX. Biorąc pod uwagę, że jest to ponad 20% spadek w ostatnim półroczu oraz ponad -16% YTD nazywanie takiego stanu rzeczy silnym DAX’em jest niczym innym jak dziwactwem.

Z tadingowym pozdrowieniem.

9
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
6 Comment threads
3 Thread replies
5 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Wilk

Spekulant – możesz dokładnie wytłumaczyć co to jest ten Globex?

Okeanos

Globex to elektroniczny system transakcyjny https://www.cmegroup.com/globex.html

Węcka

Zapomniałem zapytać w ostatnim komentarzu. Czy opłaca się kupić put spy ze strikem 40 i terminem wykonania za 2 lata? Znajomy pokazał mi ostatnio u siebie takie coś. Kupił put spy 40 na grudzień 2020. Nawet jeśli sp500 nigdy nie spadnie do 400, będzie można zarobić cokolwiek gdy vix urośnie. Robił ktoś podobnie?

lotek

Serio? Ktoś ma puta na spy ze strikem 40? :)))

bobik

Możesz zarobić, ale nie tyle ile myślisz.

Węcka

2550 jest pivotowy na miesięcznym i 2635 na rocznym tak myślę – jeśli przebijemy 2550 wtedy miśki będą mieć szansę na większy ruch. Ale trzeba poczekać do środy. Reakcja na Fed zadecyduje co rynek zrobi dalej. ISM 59,30 więc Fed nie powinien luzować już i tak mocno poluzowanej polityki. Myślę, że jak Fed nie zaskoczy w środę, to do końca roku wspinaczka na 2800 albo trochę wyżej. Mam longa z piątku na 2600.

Okeanos

Wpis zaktualizowany o informacje o Dax futures.

Andrzej

https://www.marketwatch.com/story/stock-investors-you-have-now-been-warned-for-the-last-time-2018-12-14?mod=ampfoot_mostpop gość dość ciekawie pisze. Sporo analogii z 2007. W innym artykule tez ciekawe argumenty za coraz gorszym makro. Rosnące koszty firm z powodu taryf celnych na materiały i komponenty, cen energii (?), spadek siły nabywczej konsumentów (znów cła), presja płacowa, kosztowne przenoszenie fabryk, Ew stagflacja. . Chyba 2019 to definitywny bear market ale jak zwykle kluczowy timing wejść i wyjść. Porządna bessa to zwykle 60% spadku. Sp 1200 ? Dax 5500 ? W to ciezko dzis uwierzyć ale kto wierzył ze w20 spadnie z 3900 do chyba to było 1300 w 1,5 roku. Vix ma ponoć bujac mocno w… Czytaj więcej »