Sceptycyzm jest wszystkim

Sceptycyzm jest wszystkim

przez -
29 2843
Udostępnij na:

Nasz kolega Max z spekulant.pl zadał niedawno bardzo ciekawe pytanie „Czy można zarabiać pieniądze na futures?” Trudno nie zgodzić się z uwagami Maxa będącymi na tyle uniwersalnymi, że z powodzeniem można je odnieść do innych rynków. Częstokroć zadaję podobne pytanie swoim młodszym kolegom rozpoczynającym etatową pracę jako trader. Odpowiedzi przeważnie krążą wokół wyuczonych umiejętności. Zgoda. Pewna znajomość analizy technicznej, fundamentalnej, mikrostruktury, Blackscholes, hedgowania, oceny ryzyka itd. jest potrzebna. Tego można nauczyć się i gdyby trading opierał się na takich oczywistościach każdy mógłby zarabiać pieniądze na futures lub opcjach. Postanowiłem zadać pytanie w trochę inny sposób. Nie czy można, a kto może zarabiać pieniądze na futures i opcjach?

Podglądając osoby tracące i zarabiające na rynkach mogę wyodrębnić kilka uniwersalnych szablonów typowych dla obu grup traderów.


Kim trzeba być, aby zarabiać pieniądze na opcjach i futures?

1. Styl życia
Osoby tracące chcą zarobić jak najwięcej w jak najkrótszym czasie. Nie chcą pracować wielu godzin dziennie. Patrzą na trading jako narzędzie do finansowania swojego stylu życia (często próżnego). Dla zarabiającego tradera, trading jest jego stylem życia. Na koniec miesiąca, kwartału, roku to on odcina kupony.

2. Spojrzenie na świat
Osoby tracące mają deterministyczne spojrzenie na świat. Bezustannie uważają, że jedno spowodowało drugie. Doszukują się związków przyczynowo-skutkowych. Zarabiający trader wie, że przyczyna może być nieznana i nie szuka jej za każdym razem, gdy doszło do zmiany ceny.

3. Ideologia
Osoby tracące opierają trading na ideologiach. Zarabiający traderzy patrzą na dane.

4. Kreatywność
Osoby tracące patrzą na trading z jednej perspektywy. Nie dopuszczają do siebie sprzecznych perspektyw. Nie są kreatywne. Zarabiający trader stosuje wiele pomysłów, nawet jeśli są ze sobą sprzeczne. Jest po prostu kreatywny.

5. Zyskowność
Osoby tracące uważają, że jedynie czego potrzebują by dowieść, że są zarabiającymi traderami to bardzo wysoki stan konta z krótkiego okresu tradingu. Zarabiający trader doskonale zdaje sobie sprawę, że wysoki stan konta to jego cel. Wie, że krótkoterminowe wyniki nie muszą być wysokie i skupia się na odpowiednim zarządzaniu i doborze instrumentów, by w długim terminie mógł odciąć jeden duży kupon.

6. Analiza i predykcja
Osoby tracące uważają, że posiadają bardzo dobre umiejętności analizowania i przewidywania rynków. O ile analiza jest konieczna w tradingu, o tyle zarabiający traderzy sceptycznie podchodzą do swoich umiejętności analizy oraz przewidywania rynków i w każdej chwili potrafią zmienić swoje zdanie względem wcześniejszej analizy, jeśli tylko dostaną na to dowód.

Sceptycy mają największe szanse na sukces w tradingu na opcjach i futures. Sceptykami są najbardziej znani, zarabiający traderzy.

29
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
12 Comment threads
17 Thread replies
8 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Wojtek

hej, z innej beczki pytanie.
Mógłbyś polecić dobrą lekturę z zakresu działania funduszy oraz bankowości inwestycyjnej? Kojarzę,że siedziałeś w takich sprawach,więc z czegoś napewno korzystałeś. Pozdr

Patrycjusz

wracajac do tego artykulu musze sie niezmiernie zgodzic co do punktu 3. ideologia, sam moglbym wymienic paru teoretykow rynku czy spekulantow na „polskiej scenie tradingowej” ktorzy zadziwiajaco sporo energi poswiecaja na roznych historiach, „life style tradera” czy doslownie filozofują.

Andrzej

More than $46 billion was redeemed from U.S. stock mutual funds and ETFs between Dec. 5 and 12, the largest weekly outflow since Lipper began tracking weekly flows in 1992. Umorzenia zbiegają się w czasie z tą akcją Huawei. Inwestorzy uciekają po tym jak nadzieja po g20 zamieniła się w farsę, wręcz oszustwo, a wymowna świeca z 4.12 jest prawdopodobnie, jak słusznie zauważył Gospodarz, początkiem czegoś większego. Grubi nałykali się S w przedziale 2800-2700 wiedząc zawczasu o aresztowaniu i teraz kula śnieżna leci już sama. Potem nawet nie podeszło już wyżej niż 2720, czyli grubi są już sporo zarobieni. Moim… Czytaj więcej »

Umorzenia jednostek w ETF nie mają nic wspólnego ze sprzedażą akcji na rynku, nie miały i nigdy nie będą mieć. Jest to technicznie niemożliwe. Ucieczka z funduszy, które handlują pasywnie jest czymś naturalnym. Pisałem o tym przy okazji omawiania ETF, że jak tylko pojawią się spadki, pojawią się analitycy, którzy będą pisać o odejściach z funduszy pasywnych na rzecz funduszy aktywnych – w tym przypadku gotówkowych. Jeden z czytelników również słusznie zauważył, że w grudniu patrząc na to, co się dzieje teraz będziemy widzieć odpływ z ETF. To jest coś normalnego. Gdy rynek będzie rosnąć, wtedy pojawią się rekordowe napływy… Czytaj więcej »

Patrycjusz

i tak sie tworzy historia na spx hehe, historyczne dolki. jakos nie zalapalem tego ruchu szukalem counter-trend longow, moze po wykonczeniu momentum spadkowego bedzie okazja ale tak jada do dolu ze trudno bylo zlapac odpowiedni moment na shorty, mysle ze o to ci chodzilo speku jak pisales ze niedzwiedzie najwiecej traca podczas spadkow, byki wchodza po schodach a niedzwiedzie skacza z okna, czyli zmiennosc podczas hossy/bessy i emocje uczestnikow rynku.

bobik

Trudne są te spadki, w 15 minut zrobili prawie 1% do góry, nie do wytrzymania jak dla mnie. Czekam na uspokojenie sytuacji. Można zarobić i stracić miliony na longach i shortach teraz. Nie patrzę na fundamenty, bo jakbym gral day trading na spadek od wejścia hamburgerów to tylko bym stracił.

Andrzej

a niedawno pisałeś że nie ma pojęcia bessy na indeksach :)

Patrycjusz

notowania spx spelniaja obiektywnie definicje trendu spadkowego bo wlasnie dzisiaj jestesmy swiadkami tworzenia sie nizszych dolkow, to ze indeks jest skonstruowany tak ze spolki ktore sa ponizej jakiejs wartosci w rankingu sa zastępowane innymi nie oznacza ze indeks nie moze spac, tylko trzeba brac pod uwage ze trend spadkowy moze byc w jakis sposob ograniczony.

Andrzej

jak widac nie ma kto kupować……. podaż zalewa rynek. Odpływy kasy z funduszy w USA robia swoje. Jeżeli te swingi na D1 traktować jako konsolidację z której wybili dołem to dopiero ok. 2440 może być kupno. Ale FED może dużo zmienić choć nie wiadomo w którą stronę. Dziś nieracjonalność retaili okazała się całkiem racjonalna

bobik

Komu sprzedają jak nie ma komu kupować? :)

Andrzej

tym co się jeszcze łudzą :) ale jak znamy życie to jutro ktoś się może pojawić kto położy grubą kasę
More than $46 billion was redeemed from U.S. stock mutual funds and ETFs between Dec. 5 and 12, the largest weekly outflow since Lipper began tracking weekly flows in 1992.

Węcka

2560 mocno trzymane, widać duże kupno na dołkach, chyba wyciągną na 2600 na koniec.

es.PNG
Węcka

Jednak nie teraz, albo pod sam koniec będzie wyciągnięcie. U mnie out sl na 2549

Jan

comment image

Andrzej

a teraz rynek pałuje dolara „pod FED”. Ale to może być fałszywka, jednakże do środy USD może obrywać. Po FED może być odwrót

Andrzej

dziś DT pałował FED że chcą stopy podnieść

Węcka

Od rana test wytrzymałości z moim longiem. Europa w nocy stabilnie utrzymała się na niskich poziomach. Pachnie zielenią.

Mateo

Zielenią na US 500? Czy waszym zdaniem też FED może być wsparciem dla indeksów ?

Gryzli

FED może być wsparciem ale też i katem. Już w latach 70 guru Edson Gould opierał swoje przepowiednie na zmianach polityki FED. Jego słynna zasada „trzy kroki i potknięcie” jak widać nadal jest aktualna.

Andrzej

Zastanawiam sie jak bedzie na sp i usd rozegrane posiedzenie fed. Czy czasem nie bedzie powtórki. Tzn miękki komunikat sp gora usd dół ale znów zostanie to wykorzystane do sella na sp a efekt na usd tez tylko na chwile. Za takim scenariuszem przemawia krótkotrwałość wzrostów sp i spadków usd po powellu a także zupełny brak zmiany w pozycjonowaniu na Usd w raporcie CFTC po powellu.

Węcka

Dopiero reakcja na Fed w środę pokaże jak zakończy się rok. Po co zastanawiać się teraz, co będzie w środę? Możesz napisać, dlaczego coś miało się zmienić w pozycjach w dolarze po „Powellu”, skoro on przekaże swoje stanowisko dopiero w środę?

Andrzej

pod koniec listopada zmienił „narrację” – ze3 2-3 dni przed G20 miał speech że „stopy są prawie na poziomie neutral”.

Andrzej

pamiętaj że grubi to na tygodnie nawet miesiącve patrzą do przodu i ustawiają rozgrywkę, jeśli dla Ciebie 2 dni to „za daleko” to ja inaczej patrzę na to

Węcka

Smart money reagują na informacje, a nie żyją wyobrażeniami. Jeśli decyzja miała być podjęta w grudniu, dlaczego ktoś miałby ustawiać rozgrywkę miesiąc wcześniej? Sam sobie trochę zaprzeczyłeś. Najpierw napisałeś, że nic się nie zmieniło na dxy, a teraz piszesz że już wcześniej ustawili rozgrywkę. Po środzie zobaczysz zmianę na dxy, ale nie wcześniej.

Andrzej

Smart money to raczej kreują informacje uprzednio zapakowawszy się właściwie a nie na nie reagują.

Węcka

A skąd masz takie informacje? Prywatnie patrzę na cotrt.com i pozycje dużych graczy w czasie rzeczywistym. Widać jak grubasy reagują na informacje i które są dla nich ważne, a które nie. Byłbym bardzo wdzięczny, gdybyś mi pokazał źródło, na którym bazujesz swoje wyobrażenie i to o czym mam pamiętać. Dziękuję z góry.

Andrzej

np. cała akcja z G20/Huawei. Jeżeli oczekujesz linka to takowy nie istnieje

Andrzej

https://www.marketwatch.com/story/investors-flee-us-stock-funds-at-record-pace-lipper-2018-12-14 Dawid jak sądzisz jest to jakaś istotna informacja ? Jakby nie patrzeć to twarde dane a nje tylko robienie atmosfery. Po tym g20 to wyglada ze możesz mieć racje z trendem spadkowym na sp. Przynajmniej w średnim terminie. Dopóki tej czarnej świecy nie zakryją z wtorku po g20 to wzrosty mało realne. No bo czym jak inwestorzy wyprowadzają kasę z funduszy ? Fundusz musi sprzedawać zeby wypłacić kasę klientom. I kula śnieżna moze sie rozpędzić do 2400 dość szybko. Nawet w formie krachu. Ta cała zagrywka po g20 była jakby takim sygnałem na zmianę trendu. Z tym sie zgadzam… Czytaj więcej »