Korekta, panika, krach, histeria rynkowa?

Korekta, panika, krach, histeria rynkowa?

przez -
8 2998
Udostępnij na:

Gdy tylko pojawiają się rynkowe turbulencje – a nie daj Boże zawirowania na amerykańskim SPX – bombardowani jesteśmy nagłówkami w parkiet.com, stooq.pl, bankier.pl i w innych mediach o krachu, zagładzie, czy rynkowej panice. Nie wspominając już o retail traderach, którym przy 1% tąpnięciu SPX wyłaniają się czterej jeźdźcy apokalipsy zza rogu.

I na nic zdało się biadolenie przez cały rok o tych wszystkich zabezpieczeniach portfeli, risk parity fundach itd. Pokazuje to jak bardzo mechanizmy rządzące rynkami są nierozumiane i/lub nieznane dziennikarzom i większości retaili. Tyczy się to też tych wszystkich blogerów geopolitycznych, którzy z uporem maniaka myślą, że jak kupują jednostkę ETF na rynku, to ETF bierze od nich kasę, „idzie” na rynek i kupuje akcje SPX lub E-mini S&P 500 Futures, a jak sprzedają to walą PKC’em na rynek.

Nagle okazuje się, że 10-letnia hossa sprowadziła się do jednego dnia. Czyli całe pieniądze świata zostały wpompowane 1 grudnia 2018 i panika, bo całe pieniądze świata znikają. ETF’y i fundusze pasywne wyprzedają swoje aktywa w zastraszającym tempie, a SPX leci po 2% dziennie. Jest to bullshit medialny i rozemocjonowanych retail traderów. Słowo panika samo w sobie jest już tak negatywnie nacechowane, że Kowalski widzący powtarzający się nagłówek od X dni ma przed świętami taki rozpierdol w głowie, że jedyne co zrobi to w emocjach zacznie działać irracjonalnie.

Pamiętajcie: „Po piąte, nie dajcie się zwariować…”

santa vs easter bunny Korekta, panika, krach, histeria rynkowa?

Irracjonalnych zachowań w tym roku było już wiele.

Dwadzieścia siedem krótkoterminowych zachowań odbiegających od racjonalnego myślenia spekulanta.

nu 2 Korekta, panika, krach, histeria rynkowa?

Osiem średnioterminowych irracjonalności.

nulong Korekta, panika, krach, histeria rynkowa?

Aby zrozumieć nasze podejście do spadków SPX rozpoczęte w październiku i kontynuowane w grudniu, do których przygotowanie miało miejsce jeszcze w wakacje, polecam prześledzić wszystkie wpisy na blogu od listopada do dzisiaj. Da to ogólny obraz dlaczego na rynku obecnie nie ma paniki. Co więcej tej paniki nie może być.

Dobitnie pokazuje to indeks SKEW.

skew 4 Korekta, panika, krach, histeria rynkowa?

Czy ta panika w ogóle kiedykolwiek się pojawi? Nie wiem. Być może jednodniowy spadek SPX powyżej 2x sigma wywołałby panikę i w konsekwencji efekt kuli śnieżnej – tak jak miało to miejsce chociażby w lutym 2018. Na tę chwilę na rynku obecny jest kontrolowany spadek w postaci spokojnego dostosowywania zabezpieczonych portfeli przez wszystkich managerów potocznie zwanymi grubasami, którzy zapakowani są w pozycje długie na akcjach i pozycje długie na obligacjach, czy kumulacja pozycji krótkiej na derywatach typu E-mini S&P 500 Futures.

To samo tyczy się wszystkich portfeli bardzo popularnych w USA – 80/20, czy 60/40. Czyli 80% akcji, 20% obligacji (najczęściej 10-latek) lub 60% akcji, 40% obligi.

Jeżeli obligacje i rynek akcyjny będą poruszać się w tym samym kierunku, logicznym jest rebalans portfela, aby utrzymać oczekiwane 80/20 – 60/40 i nie ponosić strat i zarabiać podczas każdej kondycji rynkowej (risk parity). I tak dzieje się obecnie.

parity Korekta, panika, krach, histeria rynkowa?

Także jak wspominam od wielu dni, obecne ruchy nie mają nic wspólnego z krachem/paniką, czy czymkolwiek innym o bardzo negatywnym wydźwięku.

Rekordowe odejścia z pasywnych ETF? Ależ oczywiście. W czasach hossy, gdy kierunek jest jeden – pasywne zarządzanie – ma przewagę nad aktywny zarządzaniem. Gdy na rynku pojawia się zmienność, nie ma sensu trzymać kapitału w funduszach pasywnie zarządzanych. Czy odpływ kapitału z indeksowych ETF ma negatywny wpływ na rynki? Nie. Proces umarzania jednostek działa tak jak działa, co więcej może dostarczyć brakującą płynność. Tak jak miało to miejsce chociażby w czasach kryzysu greckiego, czy w roku 2008.

Rekordowy odpływ kapitału z pasywnego ETF jest reakcją na spadek na rynku akcyjnym, gdzie po części odbywa się realizacja zysków.

Media natomiast szukając jak największej poczytności zbombardują emocjami używając słów kluczy: „panika”, „krach”, „rekordowy spadek”, „rekordowy odpływ kapitału”. Wykorzystują profil psychologiczny odbiorcy – czyli deterministyczne spojrzenie na świat retaili. Powód prosty – media zarabiają na reklamach, dziennikarza nie obchodzi portfel jego czytelników. Ma być daleki zasięg, co da więcej zysku z reklam.

Porównanie z 2008? Nie wiem, czy ma sens…

2008

vanguard Korekta, panika, krach, histeria rynkowa?

2018

vanguard 2018 Korekta, panika, krach, histeria rynkowa?

Także trend spadkowy na zasadzie niższe dołki / niższe szczyty powinien być jeszcze kontynuowany. Przy czym nie ma co wariować, gdy pojawi się potencjalny 8-10% ruch w górę w zaledwie kilka sesji – gdyż będzie to coś naturalnego.

8
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
5 Comment threads
3 Thread replies
5 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Patrycjusz

spx wali codziennie nowe low a ja szukam counter-trend longow, takie moje szczescie, rok handluje na rynkach i wchodze pierwszy rok a indeksy walą spadkami od czasow 20 letniej hossy.

zostalem dzieckiem bessy przez bitcoina i spx hehe.

zwykly uczestnik wigilijnej wieczerzy..

spadek indeksu sp500 ponad2 % juz nikogo nie dziwi nawet przy wolnym w europie sp500 …. ale to nie jest realizacja zyskow … bo vix w kosmosie czyli ktos sie zabezpiecza … czy ja zle rozumuje ?.. dax moze otworzyc sie z potezna luka w dol.. ja ksadzicie ? a moze mi wigilijna potrawa zaszkodzila .

pablo

patrze na to co speku tu kiedys wrzucal na vixcentral.com, vix w kosmosie, ale kontrakty vix w miejscu stoja, pierwszy raz widze cos takiego

Maria

piszesz ze nie ma paniki obecnie czyli mam rozumiec ze przez minimum kolejne 6miesiecy indeksy amerykanskie beda jeszcze spadac i na samym koncu spadkow dopiero wystapi panika oznaczajaca tak naprawde okazje do longow?

Patrycjusz

zastanawiam sie czy piramidowanie z nizszczych interwalow w tym momencie nie byloby oplacalne? skoro range ruchow z wyzszych interwalow sie zwiekszyl? speku pisales kiedys o bledach poznawczych w przy piramidowaniu zyskow…