Podsumowanie strategii VXV:VIX 2018
W 2018 strategia VXV:VIX wygenerowała 1 klasyczny sygnał sprzedażowy oraz 11 sygnałów zakupowych. Jest to rok rekordowy pod tym względem, co wynika głównie z irracjonalności retail traderów, efektów kuli śnieżnej i wysokich oczekiwań co do zmienności. Jak widać jest to wyraźne przeciwieństwo tego, co miało miejsce w ubiegłym roku.
Koncept VXV:VIX
VIX – indeks 30-dniowej zmienności implikowanej dla indeksu S&P 500 w ujęciu rocznym.
VXV – indeks 90-dniowej zmienności implikowanej dla indeksu S&P 500 w ujęciu rocznym.
Właściwie są to indeksy 31-dniowej i 93-dniowej zmienności implikowanej. Indeks zmienności implikowanej nie jest tym samym co zmienność implikowana !
Ogólne założenia nt. S&P 500 z uwzględnieniem VXV:VIX przedstawiłem tutaj: VIX, VXV, VXV:VIX zmienność i S&P 500 Futures
Kopalnią wiedzy na temat zmienności implikowanej na S&P 500 jest blog VIX and More.
Kolejnym świetnym źródłem informacji na temat badania rynku S&P 500 i produktów skupiających się wokół zmienności implikowanej jest blog Six Figure Investing.
Niestety w Polsce badania rynków pod tym kątem są praktycznie nieobecne i zdaje się, że jestem jedyną osobą w Polsce poruszającą kwestie VXV:VIX. Z racji tego, że przedstawiam tutaj podejście z punktu widzenia retail traderów, poruszane kwestie skupiają się głównie na wykorzystaniu sygnałów w spekulacji poprzez kontrakty terminowe E-mini S&P 500 Futures, czy też kontrakty CFD (spot/futures).
Russel Rhoad w 2011 r. wydał książkę „Trading VIX Derivatives: Trading and Hedging Strategies Using VIX Futures, Options, and Exchange Traded Notes”, gdzie dokładnie opisany jest koncept handlu na derywatach z wykorzystaniem spreadów VXV, VIX oraz ratio VXV:VIX.
VXV:VIX vs S&P 500
W 2018 indeks SPX spadał przez 49.6% czasu, przez 73% czasu indeks znajdował się w tzw. mean reversion. Jak w takich warunkach sprawdziła się strategia VXV:VIX?
VXV:VIX sygnał sprzedażowy
Sygnał był jeden – sesje 8-9 stycznia 2018
SPX MFE: 5,07 pkt
SPX MAE: -16,47 pkt
Wynik końcowy (ESF): -8.5 pkt ($425)
VXV:VIX sygnał zakupowy
Na 10 aktualnie zrealizowanych sygnałów strategia traciła dwukrotnie (-21.5 pkt oraz -67 pkt). Prowizje, spread, podatek i inne opłaty związane z prowadzeniem rachunku brokerskiego nie są uwzględnione.
Z racji tego, że nie wszystkie sygnały były handlowane, przyjąłem najgorszy z możliwych wariantów jaki mógłby mnie spotkać. Czyli analiza nie uwzględnia przejścia na interwał H1 i dalszego prowadzenia pozycji. Maksymalne zasięgi indeksu SPX podaję każdorazowo przy wygenerowanym sygnale (oczywiście z pominięciem tych tygodni, w których sygnał nie został opublikowany na stronie). Niemniej brak publikacji na stronie nie oznacza brak sygnału.
Sygnały sprzedażowe generowane przez zejście VXV:VIX poniżej bariery 1.00, jeżeli uprzednio odczyt znajdował się powyżej tego poziomu (tzw. efekty kuli śnieżnej), nie zostały uwzględnione.
Strategia wyszła z okresu drawdown, który miał miejsce pod koniec 2017 r.
Niepokojący mógłby być swing na portfelu po spadku -67 pkt, co przy średnim zysku 43.50 pkt daje R:R na poziomie 1:1.
Z drugiej strony analiza MFE/MAE nadal wskazuje na potencjał tej strategii.
Strategia całkowicie nieodpowiednia do handlu na wysoko zlewarowanych instrumentach CFD.
Handel na kontraktach terminowych i zlewarowanych CFD indeksowych jest nieodpowiedni dla osób bez racjonalnego zarządzania kapitałem i ryzykiem. Mogą wystąpić ponadprzeciętne straty.
Na zlewarowanych CFD rekomendowana wielkość pozycji: 0.1 lota na każde zdeponowane 10 000 zł.
Całej ekipie Spekulanta…. Szczęśliwego Nowego ! Zdrówka, kaski i dobrego życia prywatnego !