Podsumowanie strategii VXV:VIX 2018

Podsumowanie strategii VXV:VIX 2018

przez -
5 4052
Udostępnij na:

W 2018 strategia VXV:VIX wygenerowała 1 klasyczny sygnał sprzedażowy oraz 11 sygnałów zakupowych. Jest to rok rekordowy pod tym względem, co wynika głównie z irracjonalności retail traderów, efektów kuli śnieżnej i wysokich oczekiwań co do zmienności. Jak widać jest to wyraźne przeciwieństwo tego, co miało miejsce w ubiegłym roku.

vxv vix 2 Podsumowanie strategii VXV:VIX 2018


Koncept VXV:VIX

VIX – indeks 30-dniowej zmienności implikowanej dla indeksu S&P 500 w ujęciu rocznym.
VXV – indeks 90-dniowej zmienności implikowanej dla indeksu S&P 500 w ujęciu rocznym.

Właściwie są to indeksy 31-dniowej i 93-dniowej zmienności implikowanej. Indeks zmienności implikowanej nie jest tym samym co zmienność implikowana !

Ogólne założenia nt. S&P 500 z uwzględnieniem VXV:VIX przedstawiłem tutaj: VIX, VXV, VXV:VIX zmienność i S&P 500 Futures

Kopalnią wiedzy na temat zmienności implikowanej na S&P 500 jest blog VIX and More.

Kolejnym świetnym źródłem informacji na temat badania rynku S&P 500 i produktów skupiających się wokół zmienności implikowanej jest blog Six Figure Investing.

Niestety w Polsce badania rynków pod tym kątem są praktycznie nieobecne i zdaje się, że jestem jedyną osobą w Polsce poruszającą kwestie VXV:VIX. Z racji tego, że przedstawiam tutaj podejście z punktu widzenia retail traderów, poruszane kwestie skupiają się głównie na wykorzystaniu sygnałów w spekulacji poprzez kontrakty terminowe E-mini S&P 500 Futures, czy też kontrakty CFD (spot/futures).

Russel Rhoad w 2011 r. wydał książkę „Trading VIX Derivatives: Trading and Hedging Strategies Using VIX Futures, Options, and Exchange Traded Notes”, gdzie dokładnie opisany jest koncept handlu na derywatach z wykorzystaniem spreadów VXV, VIX oraz ratio VXV:VIX.


VXV:VIX vs S&P 500

W 2018 indeks SPX spadał przez 49.6% czasu, przez 73% czasu indeks znajdował się w tzw. mean reversion. Jak w takich warunkach sprawdziła się strategia VXV:VIX?

spx up down Podsumowanie strategii VXV:VIX 2018

VXV:VIX sygnał sprzedażowy

Sygnał był jeden – sesje 8-9 stycznia 2018

SPX MFE: 5,07 pkt
SPX MAE: -16,47 pkt

Wynik końcowy (ESF): -8.5 pkt ($425)

VXV:VIX sygnał zakupowy

Na 10 aktualnie zrealizowanych sygnałów strategia traciła dwukrotnie (-21.5 pkt oraz -67 pkt). Prowizje, spread, podatek i inne opłaty związane z prowadzeniem rachunku brokerskiego nie są uwzględnione.

p l vxvvix Podsumowanie strategii VXV:VIX 2018

Z racji tego, że nie wszystkie sygnały były handlowane, przyjąłem najgorszy z możliwych wariantów jaki mógłby mnie spotkać. Czyli analiza nie uwzględnia przejścia na interwał H1 i dalszego prowadzenia pozycji. Maksymalne zasięgi indeksu SPX podaję każdorazowo przy wygenerowanym sygnale (oczywiście z pominięciem tych tygodni, w których sygnał nie został opublikowany na stronie). Niemniej brak publikacji na stronie nie oznacza brak sygnału.

Sygnały sprzedażowe generowane przez zejście VXV:VIX poniżej bariery 1.00, jeżeli uprzednio odczyt znajdował się powyżej tego poziomu (tzw. efekty kuli śnieżnej), nie zostały uwzględnione.

Strategia wyszła z okresu drawdown, który miał miejsce pod koniec 2017 r.

vxvvix perf Podsumowanie strategii VXV:VIX 2018

Niepokojący mógłby być swing na portfelu po spadku -67 pkt, co przy średnim zysku 43.50 pkt daje R:R na poziomie 1:1.
Z drugiej strony analiza MFE/MAE nadal wskazuje na potencjał tej strategii.


Strategia całkowicie nieodpowiednia do handlu na wysoko zlewarowanych instrumentach CFD.

Handel na kontraktach terminowych i zlewarowanych CFD indeksowych jest nieodpowiedni dla osób bez racjonalnego zarządzania kapitałem i ryzykiem. Mogą wystąpić ponadprzeciętne straty.
Na zlewarowanych CFD rekomendowana wielkość pozycji: 0.1 lota na każde zdeponowane 10 000 zł.

5
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
3 Comment threads
2 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Andrzej

Całej ekipie Spekulanta…. Szczęśliwego Nowego ! Zdrówka, kaski i dobrego życia prywatnego !

Andrzej

coś tam w UK mieszają z Brexitem bo funt dziś jak rakieta do góry. GBPUSD ponad figurę od otwarcia. Ale jakichś świeżych newsów nie ma, może za chwilę będą….

Gryzli

Wracając do Dax’a to uważam, że znajduje się aktualnie w bardzo ciekawym miejscu. Przy pozytywnym sentymencie za oceanem mamy szanse przetestować okolice 11 tys. Na załączonym screenie trudno nie zauważyć negatywnej dywergencji na macd histogram na wykresie dziennym, oraz jednej z moich ulubionych formacji inside bar zaznaczonej w elipsie. W którą stronę pójdzie rynek? czas pokaże.

DAX.jpg