VIX i Wielkanoc

VIX i Wielkanoc

przez -
11 1504
Udostępnij na:

Czy można przewidzieć zachowanie indeksu VIX w tygodniu przed i po świętach wielkanocnych i wykorzystać to na swoją korzyść? W tym celu przebadałem indeks VIX od roku 1992 do 2018 z podziałem na okres od 1992 do 2003 oraz 2004 do 2018. Podział wynika z różnicy w wyliczaniu indeksu VIX przed i po 2003 r.

Dzienne zmiany indeksu VIX w latach 1992 – 2003 (metoda close to close; logarytmiczne stopy zwrotu)

VIX old VIX i Wielkanoc

Indeks VIX liczony starą metodą miał tendencję do zniżkowania w 4-dniowym tygodniu przed Wielkanocą. Natomiast poniedziałek wielkanocny przynosił w uśrednieniu największy ruch w górę.

Dzienne zmiany indeksu VIX w latach 2004 – 2018 (metoda close to close; logarytmiczne stopy zwrotu)

VIX new VIX i Wielkanoc

Indeks VIX po 2004 r. miał z reguły również tendencję do zniżkowania z tym, że w Wielki Czwartek pojawiały się największe ruchy w dół. Tyczy się to również czwartku po świętach wielkanocnych. Poniedziałek wielkanocny w uśrednieniu również przynosił największe ruchy w górę.

Czy tę powtarzalność, szczególnie jeśli chodzi o poniedziałek wielkanocny, można wykorzystać?

Nie ma możliwości bezpośredniego handlu na indeksie VIX. Nie ma też żadnego instrumentu, który by odwzorowywał ruchy indeksu VIX. Najbliższym instrumentem jest VIX Futures. Czy zatem zachowanie indeksu VIX w poniedziałek wielkanocny można wykorzystać na VIX Futures?

vix fut returns VIX i Wielkanoc

Właściwie tylko ubiegły rok przyniósłby zysk na VIX Futures w tym podejściu. Jednak gdyby strategia o takie podejście byłaby uskuteczniana od 2004 r. strata wyniosłaby -1.10%. Gdyby odjąć ubiegły rok, wynik wyniósłby -10%.

Zachowanie VIX jest przewidywalne jeśli chodzi o wielki czwartek i poniedziałek wielkanocny. Jednak dla uczestników rynku VIX Futures jest to bez znaczenia lub jest już wliczone w poziomy VIX Futures. Okres badania zachowania jest zbyt mały, więc powyższe wnioski mogą okazać się całkowicie nieprawdziwe w perspektywie kolejny kilkudziesięciu lat.


Handel na zlewarowanych produktach ETF/ETN jest nieodpowiedni dla osób bez wdrożonego zarządzania ryzykiem/kapitałem oraz obarczony jest ryzykiem wystąpienia bankructwa

Handel na kontraktach terminowych i zlewarowanych CFD indeksowych jest nieodpowiedni dla osób bez racjonalnego zarządzania kapitałem i ryzykiem. Mogą wystąpić ponadprzeciętne straty.
Na zlewarowanych CFD rekomendowana wielkość pozycji: 0.1 lota na każde zdeponowane 10 000 zł.

11
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
3 Comment threads
8 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Łukasz

skąd target 12745 na DAX Futures?

Szymon

Czy jest jakieś uzasadnienie dla analizy okolic Wielkanocy właśnie?

Damian

Witam gospodarzu.
Ja pytanko trochę z innej beczki – skąd wiedzą, że 26 lat transakcyjnych będzie optymalna próbka testowa dla wyników 9 sesji w-około-Wielkanocnych? Ciekawi mnie to w kontekście moich przyszłych osobistych badań do pomiarów statystycznych i backtestingu, oczywiście tylko jeśli nie był to zbiór wyznaczany losowo.