VIX Futures short interest – czy jest się czego obawiać?

VIX Futures short interest – czy jest się czego obawiać?

przez -
18 4014
Udostępnij na:

Od kilku tygodni media na całym świecie bombardują uczestników rynku informacjami na temat rekordowych poziomów pozycji krótkich wśród spekulantów aktywnych na VIX Futures.

nordea VIX Futures short interest   czy jest się czego obawiać?

Powyższy wykres przedstawia liczbę otwartych pozycji krótkich przez „spekulantów” w stosunku do całkowitej liczby otwartych pozycji. Dane przedstawione 1 kwietnia na podstawie raportu z 26.03.2019 przekazanego do publicznej wiadomości 29.03.2019.

Liczba otwartych pozycji na dzień 26.03.2019 (z pominięciem tygodniowych VIX Futures) wygląda następująco.

VXJ19 (Kwiecień) = 175 187
VXK19 (Maj) = 72 772
VXM19 (Czerwiec) = 30 416
VXN19 (Lipiec) = 24 493
VXQ19 (Sierpień) = 16 422
VXU19 (Wrzesień) = 10 749
VXV19 (Październik) = 5 024
VXX19 (Listopad) = 3 208
VXZ19 (Grudzień) = 4 269

Z racji tego, że jest to kontrakt Futures liczba otwartych pozycji długich musi być zawsze równa liczbie otwartych pozycji krótkich.

Łączna liczba otwartych pozycji wynosi 342 540, czyli 342 540 pozycji długich i tyle samo pozycji krótkich. W takim przypadku, gdyby 42% pozycji krótkich należałoby do tzw. małych spekulantów, posiadaliby oni 143 867 kontraktów.

Gdyby jednak LOP wynosił 701 927 (tak jak w październiku 2017), wtedy % udział 143 866 kontraktów wyniósłby jedynie 20%.

vix lop VIX Futures short interest   czy jest się czego obawiać?
ycharts.com

Przedstawianie pozycjonowania się uczestników rynku jako % ogólnego LOP niekoniecznie jest dobrą praktyką. A z pewnością nie daje nazwijmy to realnego obrazu.

CFTC w ramach raportów Commitments of Traders daje większą przejrzystość w pozycjonowaniu się poszczególnych klas uczestników rynku. CFTC dzieli uczestników rynku na dwie główne klasy Commercials i non-Commercials, w których skład wchodzą pozycje dilerów/brokerów, asset managers, leveraged funds, other reportable i nonreportable positions

vix net VIX Futures short interest   czy jest się czego obawiać?

cftc VIX Futures short interest   czy jest się czego obawiać?

Liczba otwartych pozycji na dzień 23.04.2019 (z pominięciem tygodniowych VIX Futures) wygląda następująco.

VXK19 (Maj) = 242 926
VXM19 (Czerwiec) = 88 183
VXN19 (Lipiec) = 39 779
VXQ19 (Sierpień) = 26 700
VXU19 (Wrzesień) = 17 975
VXV19 (Październik) = 12 253
VXX19 (Listopad) = 9 128
VXZ19 (Grudzień) = 4269

Kim zatem są „speculators” – bohaterowie wykresów? Wbrew obiegowej opinii nie są to retail traderzy. Głównie w ich skład wchodzą duże banki i fundusze kontrolujące hedge VIX Futures w ramach ETN podążających za VIX Futures. Najbardziej znanym bankiem jest Credit Suisse, który wystrzelił w kosmos ETN XIV w lutym ubiegłego roku – Zmienność w mainstreamowych mediach. Oczywiście również znajdą się w nich fundusze niepowiązane z żadnym ETN, które po prostu shortują VIX.

Kim są asset managers? Są to m.in. fundusze emerytalne, fundusze inwestycyjne, czy firmy ubezpieczeniowe.

Leveraged funds z reguły są zawsze w pozycja krótkich VIX Futures, ponieważ tak mają stworzone portfele. Gdy notowania ETN spadają poniżej NAV (wartość netto ETF), zarządzający kupują jednostki uczestnictwa i hedgują się sprzedając VIX Futures. Gdy notowania ETN rosną powyżej NAV, zarządzający sprzedają jednostki uczestnictwa i hedgują się kupując VIX Futures. NAV spada, gdy uczestnicy ETN shortują zlewarowane fundusze oparte o zmienność.

W przypadku odwróconych ETN zasada wygląda odwrotnie. Poniżej NAV kupowane są kontrakty VIX Futures, powyżej NAV sprzedawane są kontrakty.

Kim są zatem uczestnicy ETN? Oprócz retail traderów są to głównie duże instytucje, market makerzy. Wystarczy spojrzeć na TVIX:

tvix VIX Futures short interest   czy jest się czego obawiać?

Jeżeli na VIX Futures występuje contango – leveraged funds będą głównie w pozycjach krótkich.
Jeżeli na VIX Futures występuje backwardation – leveraged funds będą głównie w pozycjach długich.

contango VIX Futures short interest   czy jest się czego obawiać?

Warto pamiętać, że kontrakty nie są nabywane po to, by osiągać zyski. Jest to hedge w ramach umarzania/tworzenia jednostek ETN.

Asset managers są z reguły net long, czyli mają przewagę pozycji długich. Nie oznacza to jednak, że nie posiadają oni w ogóle ekspozycji w pozycje krótkie na VIX Futures. Jak widać z raportu wśród zarządzających, pozycja krótka na VIX Futures jest również okazała.

Asset managers rolują pozycje długie na VIX Futures poprzez sprzedaż kontraktu front month i zakupując kontrakty z dalszym terminem wygasania 2-5 miesięcy.

Można by więc powiedzieć, że assets managers są w ciągłych stratach, a leveraged w ciągłych zyskach. Asset managers oferujący swoim klientom – mówiąc ogólnie produkty short volatility – robią to w ramach sprzedaży zabezpieczeń.

Wyniki funduszy short i long volatility mówią same za siebie:

eureka long VIX Futures short interest   czy jest się czego obawiać?

eureka short VIX Futures short interest   czy jest się czego obawiać?

Czy zatem grozi nam powtórka tego, co miało miejsce w lutym 2018?
Niestety wszystkich lubujących się w czarnych scenariuszach muszę zmartwić. Szanse są małe.

Po pierwsze z rynku wycofano kilka zlewarowanych, odwróconych funduszy na VIX Futures.
Po drugie lewary na większości ETF zostały obniżone.
Po trzecie produkty ETN „handlujące” typowo na spadek zmienności skurczyły się. Dobrym przykładem jest SVXY, którego assets under management skurczyły się prawie czterokrotnie.

SVXY VIX Futures short interest   czy jest się czego obawiać?

Rekordowe odczyty w pozycjach krótkich „spekulantów” na VIX Futures nie powodują tego, że nagle dojdzie do wystrzału na VIX i każdy kto handluje na spadek zmienności zostanie zmieciony z tego świata. Handel na VIX Futures znacznie się różni od tego, co można zaobserwować chociażby na indeksowych kontraktów terminowych.

18
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
6 Comment threads
12 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Deser

ATH stało się faktem, cel zrealizowany, pewnie jeszcze dow zaliczy ale ja już bez L. Trochę mnie dziwiło Speku, że wychodzileś po 2900, wcześniej pisałeś że będziesz się pozycjonował pod ATH jak fangi utrzymają się nad sma200. Może chciałeś realizować zysk, może miałeś przeczucie że będzie cofnięcie, nie wnikam, jak Dax doleci na 12700 w pierwszej połowie maja to i tak chyba będzie spekulacja roku ;-)

Andrzej

Przewiduję następujące rozegranie FEDu w środę: – USD jest bardzo silny i nie wyobrażam sobie że FED będzie jastrzębi bo zdusiliby w ten sposób eksport i gospodarkę (plus pałowanie całego FEDu przez DT), zatem spodziewam się bardzo miękkiego gołebiego przesłania które skokowo osłabi USD – najsilniejsze wzrosty po FED (trudno prognozować trwałość) mogą być na metalach szlachetnych (Gold, Silver, Platinum – brak perspektywy kolejnych podwyżek w USA będzie paliwem dla wzrostu cen metali szlachetnych), może wreszcie podskoczy Copper, osłabienie USD po całej linii (w tym szczególnie do EM, zyska oczywiście PLN) i wzrosty indeksów w USA, Europa nie za bardzo.… Czytaj więcej »

Andrzej

Sp500 – ATH dziś strzeliło, a może być jeszcze wyżej. Big Deal i….. jeśłi zacznie się „urzędowe” (poprzez FED) osłabianie dolara to 3000 może być lada chwila. Korekta/spadki ? Dopiero po kapitulacji Misiaków a ta nastąpi gdzieś przy 3020-3050. Jest takie poziom Fibo na poziomie ok. 111% zniesienia fali spadkowej. Tej od paźdź do grudnia 2018. To pierwszy poważny opór i tam może dojść do zwrotu. Ważny będzie FED (po FEDzie „lubi” spaść ale jak rozmiękczą USD to różnie może być tym razem). Pozdr

Marek

Dzięki za Twoje zdanie na temat rynku Andrzej bardzo lubię jak się wypowiadasz widać że masz wyczucie rynku i doświadczenie.

Andrzej

Dzięki Marek za dobre słowo, ten rok rzeczywiście jest ok z czuciem rynku. Bywało różnie kiedyś ale po to jest blog Speka żeby wymieniać się poglądami. I obyśmy wszyscy „plusowali” :)

Wiara

Zastanawiam się nad tym dolarem, czy będzie tak jak piszesz. To co speku ostatnio napisał o 3400 trochę do mnie nie przemawia, bliżej Twój poziom 3020-3050. Ale 12745 speka na dax też do mnie nie przemawiało, a już prawie 1000 punktów wyżej. Głowa nie pozwala na branie elki, a eska jest niszczona codziennie i też strach bać.

Max Initio

Raport kwartalny Saxo – pasuje do wizji powyzej.
https://www.home.saxo/-/media/documents/regional/pl/quarterly-outlook/q2_full-report-2019-pl.pdf

Dzis pod koniec Google ladnie spadlo po wynikach. Ale i tak wyniki wiekszosci spolek powyzej oczekiwan.

karol

Czy dalej będziesz trzymał tą strategie opcyjną na vix. czy raczej zastanowisz się nad zamknięciem z małą stratą ?

Obcy

Dzięki Dawid – super wpis.

Tomek

„jak były zlewarowane 1:100 to miały ogromny wpływ… teraz jak jest 1:30 to jest 6x mniejszy obrót u brokerów i będzie zanikać dalej” rozmowa dotyczy zmienności na kablu a jak jest Twoim zdaniem czy faktycznie obniżenie lewaru na cfd ma taki wpływ na zmienność walutach, w tym przypadku GBP/USD?