Wtorkowa sesja rekordów – TVIX, VIX, VIX Futures

Wtorkowa sesja rekordów – TVIX, VIX, VIX Futures

przez -
67 5691
Udostępnij na:

Rynek ciągle zaskakuje i co rusz padają nowe rekordy. Nie inaczej było podczas wczorajszej sesji. Na TVIX 2x VIX Short Term ETN padł rekord wszech czasów w ilości przehandlowanych jednostek uczestnictwa ETN – ~70 mln! Jest to więc świetna okazja do wytłumaczenia pozycjonowania się kapitału na VIX Futures.

tvix Wtorkowa sesja rekordów   TVIX, VIX, VIX Futures

TVIX to kolejny ETN stworzony z myślą o inwestorach, którym nie wystarczają zwykłe VIX Futures,
a zmiany na indeksie VIX są zbyt powolne. Oczywiście nie jest to nowy produkt, ale dla wielu retail traderów szczególnie w Polsce jest to coś nowego. Producentem TVIX jest wszystkim dobrze znana marka z „Velocity” w nazwie – ta sama, która stworzyła XIV, dzięki której bankructwo ogłosiło wiele osób w lutym 2018.

Czym jest ETN?

Praktycznie tym samym co ETF z tą różnicą, że ETN nie posiada w swoim portfelu żadnych instrumentów. Dla przykładu ETF SPY posiada w swoim portfelu koszyk akcji, które sprzedaje/kupuje w zależności, gdy indeks S&P 500 rośnie/spada. W ETN sprawa wygląda inaczej.

ETN to tak jakby obligacje. Kupując ETN za określoną kwotę, „dajemy” swój kapitał wystawcy ETN, który ten następnie musi nam oddać z nawiązką lub pomniejszony. Jeśli ETN wzrósł i zamykamy pozycję długą, wystawca oddaje nam nasz kapitał powiększony o zysk wynikający z różnic w cenach po jakiej nabyliśmy i zbyliśmy jednostkę ETN. W przypadku spadku wartości ETN nasz kapitał jest pomniejszony o stratę.

W przypadku TVIX wystawcą ETN jest Credit Suisse. TVIX śledzi tzw S&P 500 VIX Short Term Futures index. Jest zlewarowany 2x. Jeśli VIX Short Term Futures index ruszy się o 5% to TVIX ruszy się o 10% – to tak w skrócie.

Jeśli kupujemy TVIX niejako „dajemy” nasz kapitał do Credit Suisse (wystawca TVIX) – Credit Suisse zobligowany jest do zabezpieczenia swojego kapitału. Gdyby Credit Suisse zarządzany był przez retail tradera, skończyłby swoją działalność po pierwszym dniu. Zabezpieczenia na poziomie retail tradingu praktycznie nie istnieją. W jaki sposób Credit Suisse zabezpiecza się? Gdy TVIX rośnie i wyskakuje ponad swoje NAV Credit Suisse biegnie na rynek i kupuje VIX Futures, gdy TVIX spada Credit Suisse musi shortować VIX Futures – schemat działania został opisany niedawno tutaj: VIX Futures short interest – czy jest się czego obawiać. Oczywiście ryzyko może być również przerzucane na inne istrumenty jak np. opcje na VIX Futures. Przykładowo ETF iPath na zmienność zarządzane przez Barclays są zabezpieczane na rynku opcyjnym, czy kontraktów terminowych S&P 500.

Z racji tego, że TVIX podąża za S&P 500 VIX Short Term Futures index Credit Suisse w dniu rolowania kontraktu musi mieć całość kapitału ulokowanego w pozycjach długich na najbliższej serii VIX Futures. W każdym kolejnym dniu po rolowaniu VIX Futures Credit Suisse musi sprzedawać kontrakt na najbliższej serii VIX Futures i kupować kontrakt na kolejnej serii VIX Futures. Gdy TVIX spada Credit Suisse musi mieć przewagę pozycji krótkich VIX Futures. W czasie wzrostów TVIX, Credit Suisse musi mieć przewagę pozycji długiej na VIX Futures. Wynika to z tego, co zostało wspomniane o zabezpieczeniach.

O jak dużych pozycjach VIX Futures mówimy?

Oczywiście ETF/ETN opartych o zmienność jest więcej niż TVIX, a łączna wartość aktywów zarządzanych wynosi niespełna 4 miliardy USD. 25% tej kwoty ulokowana jest w TVIX. Co najlepsze…. te 4 mld USD muszą być zahedgowane na VIX Futures, opcjach VIX Futures, czy za pomocą innych instrumentów finansowych.

etp Wtorkowa sesja rekordów   TVIX, VIX, VIX Futures

Liczba otwartych pozycji VIX Futures na tę chwilę wynosi 426 291. Wartość nominalna wynosi 426 291 x $1000 (mnożnik) x 15.01 (średnia wartość VIX Futures) = 6,398 mld USD.

Jeśli natomiast weźmiemy tylko najbliższą i kolejną serię VIX Futures (maj/czerwiec) liczba otwartych pozycji wynosi 307 279 (VXK 150 185 oraz VXM 157 094). To daje 307 279 x $1000 x 15.01 = 4,612 mld USD!

Jeżeli przyjąć szacunkowo, że 3,886 mld USD jest zahedgowane właśnie na VIX Futures, to 84% kontraktów VIX Futures należy właśnie do wystawców ETF/ETN na VIX.

Ostatni raport CFTC odnosnie VIX Futures pokazuje rekordowe pozycje krótkie wśród „non-commercials”. Komentarze do tego są wymowne, ale oderwane od rzeczywistości.

Co będzie w piątek w raporcie CFTC? Ano w piątek zobaczymy znaczny spadek pozycji krótkich wśród „non-commercials”, ale nie dlatego że index VIX wystrzelił. Powodem będą wystawcy ETF/ETN, którzy pobiegli na rynek kupować VIX Futures.

Bohater dzisiejszego artykułu, czyli Credit Suisse pobiegł sprintem na rynek widząc to co wydarzyło się wczoraj.

tvix nav Wtorkowa sesja rekordów   TVIX, VIX, VIX Futures

Dodatkowo pojawiające się backwardation sprawia, że cała reszta musi kupować VIX Futures tym samym zmniejszając swoją pozycję netto short.

vix futures term structu Wtorkowa sesja rekordów   TVIX, VIX, VIX Futures

Także jeśli jakiś dziennikarz, makler, analityk czy ktokolwiek inny powiem wam, że za ostatnie spadki na S&P 500, czy wyskok indeksu VIX odpowiedzialny jest rekordowy poziom pozycji krótkiej VIX Futures, odeślijcie go do tej strony. Myślę, że temat został mocno wyczerpany, wyjaśniony w 100% i rozwiał wszelkie wątpliwości.

Tak to działa, nie inaczej.

67
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
18 Comment threads
49 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
37 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Patrycjusz

chlopaki z ferii zimowych wrócili.

download.png
Patrycjusz

65% wzrostu ceny w 40 dni. ale co to jest na rynku kryptowalut, na waciki nie starczy :)

do przeczytania https://www.investopedia.com/terms/p/paintingthetape.asp .
perpetuum mobile bedzie dzialac tak dlugo, jak dlugo znajdą się nowi kupujący.

Filip

Na wczoraj tylko 40% spółek z dax jest powyzej 50dma, podobna sytuacja chodź w mniejszym stopniu była przy formowaniu dołka z końca marca. Albo więc to dołek kolejny, albo może większa dolina :)
Ciekawe :)

Andrzej

Ci cła to i tamci cła….. i tak sobie negocjują. Chińczyk chce zatopić Trumpa żeby przegrał wybory. I zrobi wszystko żeby tak się stało. Czyli będzie mu grać na nerwach, łagodnieć i zaostrzać ton, przeciągać wszystko w czasie. Oni nie zatańczą jak im Trump zagra. Myślę też że do akcji włączy się też niebawem jakaś chińska fabryka trolli. Będą szerzyć hasła typu: drodzy Amerykanie, przez politykę Waszego prezydenta wszystko drożeje, to Wy płacicie te 100mld ceł a kasa idzie do rządu etc. Jaki to będzie wpływ na rynek ? Chyba rollercoaster, czyli góra jak rozbudzi się nadzieja, dół jak będzie… Czytaj więcej »

Deser

Hamburgery wyciągają SPXa jak Tottenham wczoraj wynik :-)

Marzena

No prosze, Donald łagodnieje :) Robi z rynkami co chce :)

czytelnik

Trump powinien dostać nobla, bo wie jak wyciągnąć rynek o 25% dzięki wpisom na aplikacji w telefonie i to używając tylko kilkunastu magicznych słów typu: America great again, deal, no deal, well, good, nice, no, tariffs, China >:)

Czorcik

Te cła to jakaś wymówka. Co to jest 50-70 mld przy wartościach największych spółek wartych grube biliony. To wszystko po to żeby znowu taniej odkupić akcje.

Andrzej

Witam, no niezła jazda w dół…. niestety trochę mi tegoroczne zyski stopniały. Pytanie główne to czy mamy do czynienia z pułapką na Miśki i zaraz wystrzał do góry czy jedziemy w dół. Wszystko chyba w rękach DT i Chińczyków. Technicznie jest ciekawie: DAX właśnie pocałował 12072 i zaczął odbijać, DJ 25760 (coś może na kształt podwójnego dna), nieco głębsze zejście na SP i NQ100 ale też jakby chciały się pozbierać. Ogólnie to jakoś nie widać paniki i to mi daje lekki optymizm, ale za dużej rezerwy finansowej żeby to dalej trzymać to nie mam. Zobaczymy, wszystko zalezy od negocjacji USA-ChRL,… Czytaj więcej »

Czarny

Przecież napisali że ChRL zrywają negocjacje

Marzena

Andrzej , to prawda …ruch jest raczej spokojny jednak na południe . Trzeba brać tez pod uwagę czy Trump mówi poważnie czy pogrywa sobie na zasadzie szantażu. Uważam, ze rynki nie do końca wierzą w jego groźby . Brak porozumienia z Chinami złe wpłynie na jego notowania , a przecież czas już myśleć o kolejnych wyborach ;) moim zdaniem ….będzie up. Trochę się pod to pozycjonuję jednak z wielka ostrożnością bo jak widać ostatnio …strzały po 100 Pkt w modzie ;)

Radek

A jakbyś była na miejscu Chińczyków i partner handlowy by Cie szantazowal nie zmieniła byś postrzegania i podejścia do niego. W pamięci zostaje i nie będzie juz predko tak jak było do tej pory. Takie moje psychologiczne podejście do sprawy.

Marzena

To jest zimna polityka nie jakiś Savoir-vivre. Tu nie do końca grają emocje , a kalkulacja i manipulacja.
Mój target na shorty siegniety , szkoda , ze nie do końca ze mną ;)

baja bongo

„In practice the SKEW index has been a poor indicator of stock market volatility. Financial writer Charlie Bilello observed data from the biggest one-day falls in the S&P 500 and the SKEW Index preceding these falls. „Going back to 1990, none of the worst declines had a SKEW Index in the prior month that was within the top 5% of historical values. So, when actual tail risk was present, SKEW did not predict it,” Bilello said. „

Radek

Amazon, Apple i inne przez ostatnie 10 lat w górę 200 razy od kursy odniesienia. Amazon z 5 czy 10 dolarow na 2000 Apple z 1 na 200. Myśleć pany bo wszystko ma swoje granice i horyzonty co to by nie było….

Radek

Hmm Donald grozi clami…wszyscy myślą że blefuje i rynek ładnie odbija w gore. Ja myślę że czapa ładna będzie. Skoro grozi Chińczykom oni tak to nie zostawia i sytuacja przed jutrzejszymi negocjacji taka spokojna nie będzie napewno. Chińczyk jest honorowy i pamietliwy a Donald uparty. Nic dobrego z tego na dłuższą metę nie będzie dla rynków. I choćby wszystko się ładnie i pięknie skończyło „cukierkowo” to niesmak pozostanie i wysoko już nie podskocza notowania…..

Chodak

Wszystko pięknie, ładnie ale dlaczego w takim razie jest podział na non-comercials i commercials w raportach cftc skoro 84% kontraktów jest w etf? Rozumiem, że non-commercials to właśnie te etf z tego co ostatnio napisałeś….. nie pasuje mi to trochę.

Artek

„perfect short squeeze environment $dax $spx” Dawid czy możesz trochę więcej napisać, co miałeś na myśli robiąc ten wpis (tweet)? Na co patrzysz i dlaczego tak uważasz?

Mimulus

Skorygujcie 4,612 bln USD na 4,612 mld USD; i w zdaniu poniżej bln na mld

Adam

Wszystko super, ale czy ten biliony to na pewno biliony? Jakoś z przelicznika vixo-pozycji mi to nie wychodzi.

Slawek

A jak dzis USA? L czy S?

Marzena

Slawek ….jestem normalnie fanka takich pytań :-D powaliłes mnie na grunt hehehehe

Marcin

He he he konkretne pytanie :) Zbliża się 15.30 więc trzeba coś obstawić.
Sam bym chciał wiedzieć :)

Deser

Buy or sell that is the question :-)

Deser

Tym co się zastanawiają i nie wiedzą co „obstawić” dam radę. Bez pozycji to też pozycja.

Gryzli

Powinno rosnąć, ale możliwy jest spadek. Mam nadzieję, że zrozumiałeś coś z tego. Gwoli ścisłości, to tak kiedyś napisał pewien znany i szanowany analityk.

Gaweł

Każdy kto zagrał wczoraj na wzrost vix przez tvix może mieć duży problem dzisiaj. Wiele lat temu była podobna sytuacja z etn zarządzanym przez Credit Suisse o nazwie goe. Według mnie tvix również polegnie. Bardzo dobry wpis

Wroclove

Świetnie merytoryczny artykuł. A twoje teksty są najlepsze „Producentem TVIX jest wszystkim dobrze znana marka z „Velocity” w nazwie – ta sama, która stworzyła XIV, dzięki której bankructwo ogłosiło wiele osób w lutym 2018. ” „Gdyby Credit Suisse zarządzany był przez retail tradera, skończyłby swoją działalność po pierwszym dniu.” wszystkich z naszego biura rozbawiłeś do łez. Chyba nikt tego lepiej nie ujął!!!Pozdrowienia z Wrocławia :))

Marzena

Dawid , szacun . Naprawdę. Za dociekliwość , mądrość , umiejetność poskładanie tych klocków do kupy. Przyznam , ze musiałam dwa razy przeczytać artykuł żeby zrozumieć i jestem pod dużym wrażeniem :) Nie przestajesz mnie zaskakiwać ……dziękuje ! :)

Seba

Ja dalej czytam :D hehe

drdax

nic dodać nic ująć….. sie podpisuje
poprostu Gratulacje SPEK!!!

karol

ja 3 razy czytałem żeby to ogarnąć. Dawid ma głowę do takich rzeczy