Po prostu edukacja….

Po prostu edukacja….

przez -
65 4402
Udostępnij na:

Wielu retaili, amatorów bardzo często uniesionych internetowymi bzdurami twierdzi, że PIT-8C na koniec roku jest jedynym świadectwem zyskowności i umiejętności retaila. No cóż… w świecie amatorskiego retail tradingu można znaleźć przeróżne kwiatki. W tym i tego typu pierdoły. Problem z wynikiem na koniec roku jest jeden, ale o tym za chwilę.

Ostatnio natrafiliśmy na artykuł o dwóch amatorach zarabiających na szkoleniach „Fraktal Trader ile można zarobić na szkoleniach forex?”

Odbiegając już od treści przedstawionej w powyższym artykule i zasadności tego, czy zysk jest rzeczywiście zyskiem z giełdy, czy może powinien znaleźć się w innej rubryce (a powinien!), to mamy świetny przykład.

pit Po prostu edukacja....

Przyjmijmy czysto hipotetycznie, że powyższe jest wynikiem uzyskanym z handlu. Większość powiedziałaby „WOW” niezły wynik. Rzeczywiście, kto by nie pogardził dodatkowymi 300k PLN. Problem w tym, że za rok można być 600k pln na stracie z komornikiem na głowie.

Magia liczb ogłupia nasze maszyny obliczeniowe zamknięte w czaszce i to jest fakt. A my jesteśmy leniwi, by zmusić nasz interfejs białkowy do głębszej analizy. Pisaliśmy o tym wielokrotnie – chociażby tutaj: „Psychologiczne aspekty w tradingu.

Przedstawiony PIT w żaden sposób nie informuje nas, czy wynik został osiągnięty dzięki nadprzyrodzonym mocom analitycznym, czy intuicji, a może umiejętnościom, czy może przelewarowaniu, a może wykorzystaniu bardzo dużego ryzyka, a może jest to wynik zwykłego przypadku. A jak wiadomo, morze jest szerokie i głębokie jak ilość możliwości uzyskania 300k PLN

Jako, że coś tam jeszcze nam pod kopułą brzęczy, spójrzmy na wynik z trochę innej strony.

Sharpe ratio

Co to jest sharpe ratio? Wyjaśnimy w prostych słowach, nie trzeba chipować interfejsów białkowych :-)

Jest to nic innego jak:

Średnia skumulowanego rocznego wskaźniku wzrostu pomniejszona o stopę wolną od ryzyka, a to wszystko podzielone przez procentowy wskaźnik wzrostu skorygowany o ryzyko.

Wiemy, miało być prosto coby nam się nie przegrzało :-) Więc uprościmy to jeszcze bardziej. Większość czytelników handluje derywatami (CFD, futures, FX itd.) także tutaj stopa zwrotu wolna od ryzyka nas nie obowiązuje. Dlaczego? Koszt finansowania instrumentów pochodnych jest wkalkulowany w stratach/zyskach.

Dotrwaliście do tego? My ledwo co :-)

A więc jeśli na początku roku, Drogi Czytelniku, dysponowałeś kapitałem 10 tys. pln, a na koniec roku masz na koncie brokerskim 15k pln, to Twój skumulowany zysk wynosi 50%. Rozumiemy się? :-)

A teraz sprawdźmy jak nasze 50% zysku rozkładało się na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. Czyli jak nasz portfel wyglądał w ujęciu miesięcznym skorygowanym o podjęte ryzyko….

 • Styczeń 10k pln
 • Luty 5k pln
 • Marzec 6k pln
 • Kwiecień 4k pln (mamy już stratę 60%)
 • Maj 9k pln (poszło all-in)
 • Czerwiec 11k pln
 • Lipiec 20k pln (rynek byka, wszystko w longi na DAX)
 • Sierpień 13k pln (Trump wrzucił tweeta, SL jest dla dzieci)
 • Wrzesień 10k pln
 • Październik 12k pln (opamiętaliśmy się z tymi SL dla dzieci)
 • Listopad 13k pln
 • Grudzień 15k pln

Standardowe odchylenie wynosi 49%.
Sharpe ratio dla naszych 15k pln wynosić zatem będzie 12.61 / 49.89 = 0.25

Generalnie im wyższe sharpe ratio, tym większa szansa utrzymania się na tym pokładzie zwanym „Trading”. Sharpe ratio poniżej 1.00 są słabe. Co za tym idzie w tym przypadku możemy mówić o bardzo słabej strategii, gdzie mamy około czterokrotnie większe szanse na utratę całego kapitału i powtarzanie wyniku rzędu 50% w skali roku jest praktycznie niemożliwe.

Pojawia się tutaj pewien problem. Strata, czy zysk 60% będzie zawsze 60% (na plusie) i działać na korzyść zawyżonego sharpe ratio z uwagi na wyliczenia standardowego odchylenia.

Sortino

Z pomocą może przyjść koncept Sortino, który ocenia wynik z inwestycji biorąc pod uwagę tylko i wyłącznie ryzyko utraconego kapitału i coś jeszcze…. Tutaj podobnie jak w przypadku sharpe ratio, im wyższy odczyt tym lepsza strategia.

Ale czym jest ów „coś jeszcze”? Jest to oczekiwana stopa zwrotu w danym okresie. Tutaj przyjęto 10%.

Nie będziemy pisać w detalach o Sortino, bo tę pracę wykonało już wiele osób w swoich publikacjach i nie ma sensu pisać o tym, co już jest napisane. Sortino może sobie każdy bez problemu policzyć korzystając chociażby z gotowych arkuszy dostępnych na http://investexcel.net

Dla scenariusza przedstawionego jak powyżej Sortino wynosi 0.09

Sortino Po prostu edukacja....

Mimo 50% zysku, przy Sortino 0.09 nie będziemy w stanie utrzymać tego wyniku stosując metody, które stały za wypracowanym zyskiem.

Pozostaje sobie zadać pytanie jak kształtuje się Sortino lub chociażby Sharpe ratio dla przedstawionych 300k zysku?

Pozostawiam to pytanie bez odpowiedzi.


Kilka tysięcy procent zwrotu

Młode pokolenie uczestników rynku ogłupione dziwnymi wpisami w Internecie, bardzo często wyobraża sobie zyski wielkości kilku tysięcy procent rocznie. Wpłaci 1000 zł na konto CFD z dźwignią 1:500 i jebs za rok, a najlepiej za miesiąc milion złotych na koncie. Rozumiemy to w 100%, każdy chce zarobić jak najwięcej, ale trzeba patrzeć realnie na wszystko.

Przeszukując czeluści Internetu, natrafiliśmy na takie cudo…

projekt Po prostu edukacja....

Okej…. 5000% rocznie… super… wpłacamy 20k pln i po roku mamy baniaka na koncie. Któż z nas by nie chciał? Bierzemy w ciemno :-) Jest jedno ale…

Jeżeli handlujemy instrumentem, którego dzienna zmienność wynosi 1%, będziemy potrzebować do tego dźwigni 1:314. Oczywiście przy założeniu, że nasze wejście w spekulację jest idealne, a wyjście ze spekulacji na 1% zasięgu. Wykonalne? Być może w pojedynczych przypadkach tak, ale dla większości niewykonalne.

Tego typu projekty jak „dobijamy do miliona z 10k pln”, „5000% rocznie” są jedynie przejawem szaleństwa spekulacyjnego. Nawet jeśli komuś uda się osiągnąć tego typu stopę zwrotu, będzie to jedynie wynik przypadku. Oczywiście ktoś może powiedzieć: „Zarobiłem milion z 20k PLN. Mam milion w portfelu, a wy pieprzycie o jakimś Sortino i Sharpe Ratio. Jestem praktykiem, spekulantem, traderem. Publicznie pokazałem wam frajerzy, że jesteście zerem i się nie znacie”.

Możemy odpowiedzieć w jeden sposób. Jeżeli Sortino i Sharpe Ratio kształtuje się tak jak wcześniej wspomniane, to ten milion stracicie prędzej, czy później. Bez względu, czy jesteśmy frajerami, czy też nie.

Drodzy Czytelnicy, handlujcie świadomie. Twórzcie strategie dopasowane do siebie. Z realnymi stopami zwrotu. Stawiajcie sobie realne cele. Nie dajcie się omamić szkoleniowcom i marketingowcom na Facebook. A jak wam przyjdzie do głowy osiągnięcie 10% stopu zwrotu poprzez handel kontraktami terminowymi, CFD, czy na FX na dźwigni 1:100, czy 1:30. Walnijcie trzy razy głową w mur.

Przestudiujcie dział Edukacja na tej stronie. Dlaczego? Bo w tradingu osiągnęliśmy wszystko, co tylko można było osiągnąć. Od spektakularnych porażek, po racjonalny i świadomy handel. Dzielimy się z wami wiedzą pro bono publico.

Dlaczego o tym piszemy? Bo świadomość inwestycyjna w Polsce jeszcze nigdy nie była na tak niskim poziomie. Jest to zasługa tych wszystkich podmiotów, które wykorzystują marketing i współpracują ze złodziejskimi brokerami.

Ps. PIT ze wstępu to nic innego jak marketingowy bullshit dwóch amatorów.

Ps.2 Lubimy kreatywnych ludzi i to promujemy. Dla nas w tej chwili numerem jeden w kwestii najbardziej wartościowych materiałów w Polsce jest systemtrader.pl, gdzie przedstawiane są w sposób kulturalny i bardzo przystępny wszelakie metody handlowe. Śledźcie tego osobnika na twitterze i czytajcie jego wpisy. A jak ktoś u niego zada pytanie w stylu, gdzie będzie DAX jutro to ma wpierdol od kolegi, co siedzi obok :-) Niech was nie obchodzi, gdzie będzie DAX jutro, a gdzie wasz portfel będzie jutro, za miesiąc, rok, 10 lat.

Pozdr.Kilka zasad obowiązujących na tej stronie odnośnie komentarzy. Automatycznie usuwane są komentarze:
1) Obrażające innych czytelników i autorów strony. Atakuj ideę, nie człowieka.
2) Typu „No to long”, „gruby wywozi”. Zawierające nieuzasadnione sformułowania.
3) Podawanie sygnałów bez poziomu wejścia, SL oraz bez uzasadnienia.
4) Promujące handel instrumentami CFD.
3) Zawierające wulgaryzmy.
Handel na zlewarowanych produktach ETF/ETN jest nieodpowiedni dla osób bez wdrożonego zarządzania ryzykiem/kapitałem oraz obarczony jest ryzykiem wystąpienia bankructwa.
Handel na kontraktach terminowych i zlewarowanych CFD indeksowych jest nieodpowiedni dla osób bez racjonalnego zarządzania kapitałem i ryzykiem. Mogą wystąpić ponadprzeciętne straty.
Na zlewarowanych CFD rekomendowana wielkość pozycji: 0.1 lota na każde zdeponowane 10 000 zł.

65
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
21 Comment threads
44 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
30 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Wiciu

Czy sharpe radio w wysokości 12.61 jest stała wartością? Czy wynika ona z jakiś obliczeń?

Szymon

Także przyłączam się do pytania nie wiem może źle liczę mają np. 150% zysku z okresu 12 miesięcy Sharp ratio wychodzi 12.61/150=0.08. Czyli im się więcej zarobi tym mniejszy sharp ratio tym gorzej? Te 150% można było osiągnąć mając co miesiąc regularne zyski 5-15% stąd wynik końcowy 150%. Żeby osiągną sharp ration 1.0 to trzeba mieć zysk na poziomie 13% za cały rok. A może to być dziełem przypadku bo 9 miesięcy strat małych żeby pod koniec roku osiągnąć ostatecznie 13% zysku.

Paweł

Risk free friday czy moze falszywe wybicie nad strefe cen srednich 200 i piwnca? Jestem ciekawy.

Paweł

Oczywiscie mowa o h4

Andrzej

Witam, ponieważ dziś raczej nie dojdzie do wyjaśnienia tematu ew. zawieszenia ceł to myślę że trzeba trzymać się jutro nast. strategii (dla indeksów USA i DAXa):: trzymać cały czas zlecenie Buy Stop i Sell Stop w odległości ok. 0,4% od bieżącego kursu np 50 pkt dla DAXa (trochę roboty będzie przy płynnym falowaniu). Jak będzie strzał (w jedną albo drugą w zależności od rozwoju wypadków jutro) to powinien być jakieś 2%. Wtedy jest szansa „wejścia” w pozycję z ok. 1,5% zyskiem „na dzień dobry”. Potem tylko zostanie zarządzanie pozycją ew. dokładanie. Ja tak zrobię, zresztą tak robiłem dziś po zaksięgowaniu… Czytaj więcej »

Andrzej

to by trzeba Gospodarza pytać, ja aż taki mocny nie jestem :) moim skromnym zdaniem dziś jest kosmicznie ważny dzień i wciąż pachnie mi short squeezem. Wciąż uważam że może być strzał do góry – np. odłożenie ceł planowanych na 1.09. Tak mi to pachnie. Dziś tylko przesuwam Buy Stopy i Sell Stopy. Osobiście z pistoletem przy głowie to dziś może być np. 12100 na Daxie.
Speka też chyba wystrzeliło na stopie, ale pewnie ponowi w odp. momencie.

Adam

odłożenie ceł rynek dyskontował, teraz jesli nie będą bedzie wodospad, tak rozkminiam

Deser

Wrzesień zapowiada się ciekawie, dolar za chwilę po 4zł, coś się święci, myślę że cel Speka nadal realny…

Marcin

Przez ten wpis spałem niespokojnie. Mój Sharpe ratio 0.07 a Sortino 0.21 więc nie wygląda to ciekawie, dotychczas uważałem drawdown jako główna ocenę konta…

Artek

Skoro już tak ładnie SP500 wyskoczył na 2922 (cios dla misi), możemy spadać. Teraz tylko info, że z rozmów nic nie będzie i mamy turbo. Ciekawi mnie czy prognostyk Andrzeja się sprawdzi. Banan spada pierwszy z wyprzedzeniem kilku dni ze względu na płynność.

Dżemik

Witam , trochę o PLN/USD ; czy jest ktoś kto może wyjaśnić z jakiego powodu złotówka leci względem USD mimo iż bezrobocie spada , PKB na plusie , budżet na 2020 ma być zrównoważony , przylatuje TRump. Co się dzieje z PLN ???

Andrzej

Po mojemu to tak: sentyment na świecie – nie tylko PLN, także HUF a nawet tak solidna waluta jak SEK bije rekordy słabości. Ucieczka do „mocnych” walut USD, JPY, CHF. Euro pomimo że jest słabe to i tak teraz wolą Euro niż PLN (patrz też EURHUF, EURSEK) temat frankowiczów – wisi wyrok TSUE i jest popłoch na akcjach banków, Zachód wychodzi z GPW i PLNy zamienia na EUR/USD ew. GBP widmo recesji w DE – a gospodarka PL jest silnie uzależniona od koniunktury w DE Propagandy PiSu w ogóle bym nie brał pod uwagę. Jeśłi w DE siądzie (a siada)… Czytaj więcej »

Dżemik

więc waluty słabsze zależą od sentymentu a nie od stanu gospodarki danego kraju. Myślałem że to występuje w mniejszym % . OK , Dzięki za Twoją odpowiedż.

Andrzej

jeszcze jest coś takiego z PLN, HUF i SEK (i właściwie generalnie z walutami EM, nazwijmy je słabszymi) że jak się EURUSD osłabia to te waluty dostają po głowie zarówno do USD (mocniej) jak i EUR (słabiej ale też dostają).
Z kolei jak EURUSD idzie do góry to ww. waluty umacniają się zarówno do USD jak i EUR.

Andrzej

dochodzi jeszcze Brexit – uciekają od walut „peryferyjnych” do walut tzw bezpiecznych przystani. Po Brexicie może się totalnie odwrócić ( o ile np będzie łagodny Brexit) i osobiście myślę że jak się Brexit wydarzy i uspokoi, wtedy zobaczymy wzrosty na walutach peryferyjnych typu PLN. Dziś np. mieliśmy ATH na EURHUF

Andrzej

mamy tak:
rozmowy USA ChRL bodaj dzis i jutro – myślę że jest szansa na zawieszenie ceł od 1.09 jeśłi rozmowy pójdą dziś i jutro ok. Pod to te wzrosty
EUR – Pani Lagarde powiedziała że on to dopiero „poluzuje”. Euro na śmietnik, wziąłem 4L EURAUD S po 1,6406

Andrzej

4S oczywiście na EURAUD

Paweł

Zabawne, chwile przed otwarciem pojawia sie Tweet, w ktorym padaja slowa ECONOMY oraz GREAT.

waldek

ręczne sterowanie . Brakuje jeszce żeby znajomi wiedzieli co i kiedy bęcie zaćwierkane,
łatwy pieniądz :)

Gryzli

11850 ciągle się broni, ale tak jak pisze Andrzej jeden pozytywny wpis na tweecie będzie katalizatorem do sporego ruchu, przynajmniej taką mam nadzieję z racji zajętej pozycji, SL 11705. Może jestem naiwny jednak myślę, że u DT w końcu zwycięży rozsądek ale trzeba brać pod uwagę każdy scenariusz.

Andrzej

pierwszy strzał rano jest ok. Ale żeby dobrać to cały czas przesuwam do góry Buy Stopa bo chciałbym żeby wszedł „na strzale”. A rynek po trochę do góry teraz i przesuwam zlecenie cały czas o 5 pkt od bieżącego kursu. Na SP500. Trailing „buy’ :)

Jacek

A czy ostatnie wzrosty to nie są właśnie z powodu plotek o ponownych rozmowach?
Poza tym nie widzę aby ktoś wyżej postawiony ze strony Chin to potwierdzał. A zatem rynek 3-4proc wyżej jedynie z powodu plotek. I już zaczyna robić się euforia.
A przypominam, że te przerwane rozmowy to nie największy probkem. Przecież recesja puka do drzwi a UK chce hard brexit. Problemów cała masa.

Andrzej

zobaczcie jakie odbicie ! Był news – Chińczycy przekazali że „są otwarci na rozmowy”. Już wczoraj rynek w USA dziwnie rósł „z niczego”. USA wiedziały co Chińczycy dziś powiedzą ? No tak. A skąd wiedziały ? podejrzewam że się dogadali co do odroczenia ceł od 1.09. Tylko patrzeć jak dziś DT zatwittuje o tym. Wg mnie będzie jeszcze dziś drugi strzał do góry. Czekam na info o odroczeniu ceł ! I to chyba dziś

Andrzej

myślę że warto dać Buy Stop np na 2914 na SP – bo jak news pójdzie to strzał będzie mocny

bo tak

2914 masz juz i jest to spadkowa od szczytu , zarowno na SP jak i nasdaqu

waldek

nie wierze że przeskoczą 2914 , ale oczywiście moja wiara nie ma tu nic do rzeczy zadziąła SL narazie na S na nasdaqu,

waldek

prawie wystrzelił , uff

Paweł

Szczerze mówiąc, 2 fala spadkowa wydawała mi się bardzo prawdopodobna. W tej chwili z dupy news i ciekawe co zrobi murika. Ta mała konsola chyba jeszcze w grze choć nie zdziwi mnie jak z tego pozornie wzrostowego układu (tak sobie nazywam podobne układy świec) poleci pika większa od ostatniej. Coż…will see

Rum

Może masz rację a może nie. Moim zdaniem DT „obraził” chińczyków i oni tak mu po prostu nie odpuszczą. Nie wykluczone, że w tym temacie będą jeszcze gwałtowne zwroty. To co mnie dziwi (może nie powinno) to nadpobudliwa reakcja rynków na wypowiedzi DT.

Andrzej

gdyby USA wczoraj dziwnie nie rosły to wypowiedź Chińczyków można by potraktować z przymrużeniem oka. Ale ponieważ Jankesi nagle zaczęli ciągnąć do góry wczoraj to układa się szerszy kontekst. Poza tym to ciągnięcie USDJPY też dziwne było (nota bene wszystkie banki naganiają na S na UJ z celem 100 :) Ja tam dałem Buy Stopa. Jak będzie strzał to wejdę w pozycję z zyskiem. Jak będzie osuwanie to mi po prostu pozycja nie wejdzie – nie stracę (a to w etej zabawie najważniejsze)

Jacek

Wszyscy grają na czas. To nie w stylu Chińczyków aby teraz deal dogadali. D
Trump ich nazwał oszustami itp. I znowu o kradzieży. Jaki sens w to dalej iść skoro zostanie pokazane jako uległość ze strony Chin. A Chińczycy już nie chcą być chłopcami do bicia

Andrzej

Panowie, jasne że macie rację. Będzie spadać. Ale tu i teraz sentyment się odwrócił (wczoraj po południu).
Czekam na Tweet DT, coś się powinno wydarzyć tak wskazują rynki.
Dax pod oporem, SP też nie tak wiele brakuje do wyjścia z prostokąta.
Jak się wzrostowy sentyment wypali to trzeba będzie czekac na nowe sygnały

Paweł

Oj joj joj co to się stało się, że takie brednie wypisujesz?
Przy takich założeniach potrzebujesz dźwigni 1.65.

zwrot.png
Filip

Tak jeszcze po chwili, faktycznie obiecanki setek % zysków są wyssane z palca i obiecują to samo co Amber Gold swojego czasu ;) Jednakże nadal jeśli by się nad tym zastanowić możemy sobie wyobrazić scenariusz taki, że: – ktoś szukający info o tradingu trafia na tego bloga. Wykorzystuje zawarte w nim informacje, które kierują go na plan następujący: – Otwiera transakcje nie większe niż 0,1 lota na posiadane 10 tys depozytu. Załóżmy, że dysponuje 100k, może więc zawierać pozycję maksymalnie 1 lota. Jako, że trwa kampania DAX pozostańmy na DAX. Osoba taka widzi dzienną zmienność tego instrumentu i zakłada powiedzmy,… Czytaj więcej »

Rudy Zeus

A kto CI broni :) Zrób. Od razu Ci mówię, nie będziesz pierwszy, który poniesie porażkę:) Ostatnia konsolidacja na Dax spowodowała, że wchodzę w rynek nawet 2 razy w tyg od początku roku wychodzi, że raz na 2 tygodnie ( statystyka) Ty planujesz 5 razy w tygodniu i planujesz mieć racje 5 razy w tygodniu. Przykład we wtorek wchodziłem po 11703 na S, Stop wywalił mnie kasując zysk na 11600 wczoraj. Idąc Twoim tokiem myślenia mam 100 pip czyli 10 x10pip – spokojnie mogę przeanalizować. Tylko raz ryzykowałem stratę. Ty chcesz wejść 10 razy 10 razy mieć rację. Jestem tego… Czytaj więcej »

Filip

Hej. Nie napisałem ze każde wejście ma być dobre :) Jeśli jednak mielibyśmy zajmować się takim zajęciem dla zysku poniżej 10% rocznie to dla mnie bez sensu :) łatwiej to zrobić inaczej i z mniejsza ilością stresu

Rudy Zeus

To jak wtedy ustawisz Sl skoro myślisz o 10 pip. Tu ci się nie spina skakanie po 10 pip.

Filip

Chodziło mi o to, ze na koniec miesiąca uzyskamy wynik około 10-15 pipsów dziennie czyli np 300 pkt zysku w miesiącu. Szczerze mówiąc zakładając transakcje wielkości 1lota to nawet 10 pkt miesięcznie przy dźwigni 1:25 daje po roku ponad 10% zysku od kapitału przekazywanego na trade. Przyznasz ze 10punktow na dax w miesiącu to realna ilość ;)

Rudy Zeus

Dalej uważam, że jest to niebezpieczne. Posiadając taką wiedzę nie musisz stosować lewaru. Od zysku odejmujesz jeszcze podatek czyli zostaje 8%. Nie jesteśmy funduszami, które maja masy kapitału do ogarnięcia. Taki wynik można zrobić przy znikomym ryzyku poza etf.

Filip

No to się zgadzamy :)

Wiciu

A jaki w takim razie % jest realny dla Ciebie? Jeśli 10% to za dużo?

Filip

Dzięki! :) Zawsze z zaciekawieniem czytam.

krasik

nie wiem jak to robisz ale w tych wszystkich wrzutkach na blogu masz cos takiego tajemniczego co przyciaga. podziwiam

Mateusz

Szacunek. Pamiętam jak ktoś napisał kiedyś o Tobie „A teraz wystąpi Pan Dawid, szerzej znany jako cham. Nie musicie mu bić brawa i tak jest mu to obojętne” :) :)

Deser

No w końcu jakiś wpis w starym dobrym stylu :-)

Kowal Losu

Dziękuję z ten wpis. Nie ma to jak lektura do poduchy.

Ogórek

Świadomość inwestycjna to klucz do sukcesu. Ja dzięki spekulantowi gram raz na tydzień/miesiąc. Czuje się fantastycznie i kasa się zgadza. Tylko musicie zrozumieć że ft doji n swapach

Pawel

Dobry wpis. Co do fraktali to mają o wiele więcej za uszami niż ten pit z du**y. Dziwię się że jeszcze nadal udaje im się nakręcać naiwnych bez konsekwencji.

Rudy Zeus

Z tym jest problem – tyle mówi się o niebezpiecznych instrumentach a get back sukces, jakieś gwarantowane 25%. Ludzie są głupi i chciwi a przede wszystkim mało wyedukowani. O krypto królach już nie będę pisać bo mi się spacja wyciera :)