Zakończenie kampanii wrześniowych i rolowanie pozycji

Zakończenie kampanii wrześniowych i rolowanie pozycji

przez -
18 5273
Udostępnij na:

Kontrakty na niemiecki DAX Futures zostały oficjalnie zrolowane podczas czwartkowej sesji, a przy tej okazji zrolowaliśmy pozycję krótką na kolejną serię Mini-DAX Futures. Po raz pierwszy zdecydowaliśmy się na takie coś. Dlaczego pozycja została zrolowana? Z uwagi na wstępny cel na poziomie 10 200 – 9 700 na kampanię grudniową. Oczywiście ten poziom ulegnie zmianie, ale na tę chwilę nie ma żadnych oznak, by kampania grudniowa, która oficjalnie rozpocznie się niebawem, zakończyła się spektakularnym wzrostem przekraczającym 1000 punktów. Czy była to dobre decyzja? Rozstrzygnie się w przeciągu kolejnych 2 tygodni. Do tego tematu jeszcze wrócimy w osobnych wpisach.

bear Zakończenie kampanii wrześniowych i rolowanie pozycji

Przed nami trzydzieste drugie wygasanie kontraktów terminowych od momentu prowadzenia bloga. Kawał czasu. Skoro wygasanie kontraktów to i zakończenie kampanii DAX Futures. Nie byle jakiej, bo piątej! Przez ostatnie 15 miesięcy regularnie opisywaliśmy przebieg naszych średnioterminowych kampanii na DAX, czy Mini-DAX Futures. Trochę poeksperymentowaliśmy z opisami i mnie więcej wiemy jaką ścieżkę obrać na przyszłość, by te opisy były jeszcze lepsze i dawały z siebie maksimum wartości edukacyjnej. Zdecydowaliśmy się również całkowicie zmienić format opisywania przyszłych kampanii, ale nie o tym teraz


Kampania wrześniowa DAX Futures 10 770

Cel 10 770 przy poziomie DAX Futures 12 514 po rekordowych wzrostach na wcześniejszych dwóch kwartałach? Brzmi abstrakcyjnie i takie też pojawiały się komentarze w mediach społecznościowych odnośnie tej kampanii.

Ostateczny sygnał pojawił się po sesji 1 lipca, a wejście w kampanię nastąpiło 2 lipca na otwarciu rynku terminowego z poziomu 12 514 – http://spekulant.com.pl/2019/07/01/kampania-wrzesniowa-dax-futures-10-770/

kampania wrzesien po Zakończenie kampanii wrześniowych i rolowanie pozycji

O ile czasem odczyty mrożą krew w żyłach (jak było to w przypadku kampanii grudniowej 2018 – i teraz może być ponownie :)), podchodzimy do tego z ogromnym dystansem i zimną głową, a przede wszystkim z analitycznym sceptycyzmem. Przy każdej kampanii wyraźnie zaznaczamy, iż sposób liczenia celu po prostu nie jest idealny. Zawsze w głowie mamy wpis sprzed kilku lat – VIX, VXV, VXV:VIX zmienność i S&P 500 Futures

Jeszcze raz przytoczę najlepszy przykład obrazujący ignorancję i brak zrozumienia dla zmienności. W poniedziałek o 8:00 przybywa wasze ja z przyszłości i mówi „Słuchaj w piątek na zamknięciu DAX 10 600” i znika. Co zrobi większość niedoświadczonych, czy aspirujących traderów ? Bez zastanowienia wejdzie w longi punkt 8:00, bo jest „promocja w Lidlu”, bo moje ja tak powiedziało, bo jestem tak chciwy i mam w poważaniu co inni mówią o zmienności, moje ja powiedziało mi 10 600 i chuj.

A poziom 10 600 może być sięgnięty tak:

zmiennosc Zakończenie kampanii wrześniowych i rolowanie pozycji

Niemniej jednak kampania wrześniowa okazała się kolejnym sukcesem w tego typu podejściu i można odhaczyć. Notowania Mini-DAX Futures zbliżyły się na 488 punktów do celu, co osobiście uznajemy za świetny wynik w predykcji średnioterminowego ruchu. Ale żeby nie było tak kolorowo, to nadal nie wiemy, czy jest to wynik zwykłego przypadku, czy przedstawione metody do szacowania kierunku są po prostu dobre. Odpowiedź na to pytanie poznamy za kilka lat.

Czy rozegranie kampanii mogło być lepsze? Oczywiście, że mogło być lepsze. Z perspektywy czasu bez problemu można powiedzieć, że najlepiej byłoby wejść w pozycje krótkie z poziomu 12 648 3 lipca, a wyjść 15 sierpnia na poziomie 11 258 :-) Pytanie, czy dostalibyśmy odpowiednią płynność na tych poziomach by zrealizować zlecenia? Tego już się nie dowiemy.

Niemniej jednak jesteśmy zdania, że lepiej nie mogliśmy rozegrać zakładanego scenariusza. Ostatnie tygodnie kampanii to systematyczne wzrosty bez większych cofnięć, gdzie w trakcie tego okresu liczyliśmy na jeszcze jedno cofnięcie w kierunku wyznaczonego celu i aktywację zleceń krótkiej sprzedaży. Tak się jednak nie stało i dopiero na początku tego tygodnia pojawiła się taka okazja. Mimo tego, dorobek punktowy to 1635 pkt z 13 pozycji, co jest wynikiem dostatecznym (nie idealnym), ale lepszym o 43% od handlu intraday dla tego samego okresu.


Czytając sekcje komentarzy, utwierdziliśmy się jeszcze bardziej w napisanych kilka lat temu słowach:

Brak rozróżniania/zrozumienia interwałów czasowych „time frame” przez traderów detalicznych powoduje zaburzenie psychiczne w postaci błędnego postrzegania rzeczywistości.

Nierozumienie interwałów jest zmorą wielu retaili. Po części rozumiemy to. Niejednokrotnie na początku zainteresowania rynkami finansowymi niejeden z nas przez to przechodził. Dla początkującego amatora rozróżnianie inwestycji na przestrzeni krótkich i średnich horyzontów jest niczym fizyka kwantowa.

No nic. Do aktywnego handlu wrócimy w ciągu dwóch tygodni, być może na koniec przyszłego tygodnia lub w okolicach 14 października. Wszystko zależne od tego kiedy i czy zostanie potwierdzony aktualny wstępny cel 10 200 – 9 700.

Podobna sytuacja miała miejsce po sesji 3 stycznia z poziomu 10 421. Gdzie wtedy na DAX Futures pojawił się cel 11 900 – 12 400. W ostateczności cel został ustanowiony na 12 253, a max dla serii marcowej 2019 wyniósł 11 678.Kilka zasad obowiązujących na tej stronie odnośnie komentarzy. Automatycznie usuwane są komentarze:
1) Obrażające innych czytelników i autorów strony. Atakuj ideę, nie człowieka.
2) Typu „No to long”, „gruby wywozi”. Zawierające nieuzasadnione sformułowania.
3) Podawanie sygnałów bez poziomu wejścia, SL oraz bez uzasadnienia.
4) Promujące handel instrumentami CFD.
3) Zawierające wulgaryzmy.
Handel na zlewarowanych produktach ETF/ETN jest nieodpowiedni dla osób bez wdrożonego zarządzania ryzykiem/kapitałem oraz obarczony jest ryzykiem wystąpienia bankructwa.
Handel na kontraktach terminowych i zlewarowanych CFD indeksowych jest nieodpowiedni dla osób bez racjonalnego zarządzania kapitałem i ryzykiem. Mogą wystąpić ponadprzeciętne straty.
Na zlewarowanych CFD rekomendowana wielkość pozycji: 0.1 lota na każde zdeponowane 10 000 zł.

18
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
9 Comment threads
9 Thread replies
5 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Artek

Co tu tak cicho? Czy wszystkie niedźwiedzie poszły spać? Czy pieniądze lubią ciszę? SP500 właśnie żegna się z 3000 więc warto to uczcić dużą S. Oczywiscie nie zapominając o SL na poziome np. ATH. Szaleńców wierzących w wieczną hossę oraz powodzenie ujemnych stóp procentowych aż nad to. Czy w roku 2019 rajd świętego Mikołaja będzie wyglądał jak w 2018? Uff, ale mnie Speku zjedzie za ten nic nie wznoszący wpis! Z moich obserwacji wynika, że idealnym miejscem do zajęcia S po ukształtowaniu szczytu jest pierwsze uderzenie w średnią h4 od dołu. Wtedy albo się odbijemy i polecimy w dół więc… Czytaj więcej »

Max Initio

Szalency wierzacy w wieczna hosse od 10 lat utwierdzaja sie w tym przekonaniu (i jak na razie maja racje). SP500 pozegnalo sie na chwile z 3000 dzieki politycznemu zawirowaniu (Trump impeachement) . Statystycznie wiecej czasu rynek rosnie niz maleje. A obecne wyceny odbiegaja i tak od dawna racjonalnych wartosci. Pewnie kiedys banka peknie (dziwna byla ostatnia historia z overnight repo). Ale jest duza szansa ze pojdziemy na nowe szczyty (FEC, ECB, JAP, Chiny luzowanie – wiecej kasy). Stawiam na wieksza szanse ze raczej pojdziemy do gory. Niemcy maja tez kupe kasy ktorej na razie nie chca uwolni na stymulacje gospodarki.… Czytaj więcej »

Andrzej

Zdaje sie ze w pon bedzie lekka luka w dół w USA i de. Tak przynajmniej szacuje Ig wg notowań weekendowych. Oprócz banków centralnych i ważnych danych makro to sa jeszcze 3 mocne drivery: USA-Chiny, Iran i Brexit. Oczywiście wątek chiński najważniejszy.
Ten october 16 – vix 24 jest realny. W pon pewnie w dół poleci Azja i przeniesie sie na Europę.
Moze byc tez niespodzianka na eurusd. Zamykanie Carry trade’ow moze popchnąć kurs w gore. Wnioskuje tak z tego ze jak poszedł news o wyjeździe chińczyków to edek ….. zaczal iść w gore. Jak zwykle …. zobaczymy.

Adam

London Bullion Market Association usunęło Michaela Nowaka, szefa handlu metalami szlachetnymi JPMorgan, po tym, jak został oskarżony przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych o„ masowy, wieloletni program ”manipulowania rynkami metali szlachetnych. Znów Morgany i Goldmany. A jednak rynki są manipulowane panie Speku.

czytelnik

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych, na takim szczeblu nie możemy mieć 100% pewności, polityka w tych czasach sięga swoimi mackami wszędzie. Wystarczy ze komuś z „góry” nie pasujesz a mogą jedną decyzją lub oskarżeniem uprzykrzyć życie każdego.

Fan bloga

Moim zdaniem spadków nie będzie do końca kwartału-czyli jeszcze cały przyszły tydzień, który symbolicznie skończą ATH. A potem liczę na klasyczny czerwony październik. Taki plan, zobaczymy jak bedzie.

Marcin

No chyba, ze chinska delegacja zakonczy nagle rozmowy w Montanie i wroci do domu.

CHINESE DELEGATION HAS CANCELED ITS FARM VISIT TO MONTANA, OFFICIALS ARE RETURNING TO CHINA SOONER THAN EXPECTED: MONTANA FARM BUREAU

Max Initio

‚Pytanie, czy dostalibyśmy odpowiednią płynność na tych poziomach by zrealizować zlecenia? Tego już się nie dowiemy.’ Dlaczego autor uwaza ze zabraklo by plynnosci aby zamknac tranzakcje. Z tego co tu piszecie to gracie raczej na drobne – podobinie jak wiekszosc ‚retaili’ lub ‚retardow’ (chyba mozna to juz uzywac naprzemian tego wedlug tego jak sie odnosicie to tego ‚retaila’ – wy tez niestety nalezycie do tej grupy come on). 15 sierpnia na poziomie 11 258 – jezeli by sie nie udalo doklanie na tym poziomie pewnie i tak by sie udalo zamknac kilkanascie punktow wyzej:). W obecnej systuacji przy skali dodruku,… Czytaj więcej »

Ogórek Kiszony z Chili

Forex to maraton nie sprint, każdy kto przeskoczył z intra na kilka dni/tygodni to zrozumie. Są pojedyncze jednostki, które sobie świetnie radzą intra np. Marzena, ale to są wyjątki. Większość polegnie na intra w tym ja.

Marzena

Dzięki Ogórek :) intra to trudna sztuka . To fakt . Niezbędna jest żelazna dyscyplina . Mnie się tez zdarza dostać czasami małpiego rozumu i zaksięgować strate większa niż zakładałam. Ostatnio się tak zdarzyło. Skutkuje to jednak tym, ze sobie przypominam na czym polega trading intraday i wracam do normalności czyli swoich zasad :) taka lekcja …..poza tym ….rynek się zmienia. Trzeba się dopasować. Dopóki jestem dochodowa nie zmienię niczego chociaz szczerze podziwiam Dawida za wynik długoterminowy :)

drdax

Witam mała poprawka na wykresie :) #14 winni być 12359 a nie 11tys,

Zgadzam się z prognoza tylko S na średni i powiem więcej najprawdopodobniej długi termin (3-4 najblizsze kwartały)powinno się sprawdzić! Ameryką nieznacznie szczyty będzie przebijać atakować, ale dax Europa już swoje szczyty miały na najbliższe lata!! Oprócz dodruki pieniądza nic nie przemawia za wzrostami!!!
Miłego dnia zycze

Filip

Nie jestem zachłanny (może odrobinkę ;)) ale powiedzmy równe 10k na gwiazdkę to biorę w ciemno :)
Kampania wrześniowa uwazam bardzo udana i tego samego życzę na kolejna. Pozdrawiam!

Sebastian

Hej, całkiem przyjemny wynik ;) mam tylko pytanie skąd wyliczenie że 43% lepiej niż handlując intraday? No i oczywiście czekamy na kolejny wpis działu edukacja :) Miłego weekendu, pozdrawiam