Heurystyka reprezentatywności w tradingu

Heurystyka reprezentatywności w tradingu

przez -
3 1941
Udostępnij na:

Inwestowanie na rynkach kapitałowych jest jednym z tych zajęć, gdzie robiąc coś sumiennie na 100% nadal możemy się mylić. Wynika to z faktu, iż wiele osób podejmuje decyzje/analizuje bazując na informacjach, które są nieistotne i pomija te informacje, które są istotne – szczególnie, gdy mamy dostęp do danych statystycznych na temat tychże danych. Jest to niejako parafrazowanie „śmieci na wejściu, śmieci na wyjściu”. W rezultacie ulegamy bardzo niebezpiecznemu błędowi poznawczemu znanym jako heurystyka reprezentatywności.

Heurystyka reprezentatywności polega na dokonywaniu klasyfikacji na podstawie częściowego podobieństwa do klasyfikacji, która działała w przeszłości. Nasza interpretacja znaczenia danych wartości tu i teraz jest oparta o nasze przeszłe doświadczenia. Dochodzi do skrótowego i uproszczonego myślenia. O ile w inwestycjach i tradingu pewien poziom prostoty jest wskazany, to heurystyka reprezentatywności upraszcza wszystko do bardzo niebezpiecznego poziomu.

Uleganie temu błędowi poznawczemu jest często zauważalne u analityków giełdowych, pracowników domów maklerskich i samych traderów handlujących w oparciu o czynniki fundamentalne. Natomiast najbardziej widoczne jest to wśród…. blogerów ekonomicznych traktujących o akcjach (inwestowanie w wartości, spółki wzrostowe, dywidendowe) oraz u prelegentów wszelakiej maści konferencji inwestycyjnych. Jest w Polsce jedno takie wydarzenie, które byłoby skarbnicą badania zachowań pod kątem tychże błędów poznawczych.

Klasyfikowanie spółek wzrostowych w oparciu o takie wskaźniki jak cena do zysku, czy cena do wartości księgowej i na tej podstawie podejmowanie decyzji inwestycyjnej, jest jednym z klasycznych przykładów heurystyki poznawczej. Tylko dlatego, że w przeszłości spółka o atrakcyjnym współczynniku C/Z znajdowała się w trendzie wzrostowym i doszliśmy do oceny, że to właśnie wynik C/Z był za to odpowiedzialny. Nie oznacza, że kolejna spółka z atrakcyjnym C/Z znajdzie się w trendzie wzrostowym. Jeżeli tak uważamy, ulegamy heurystyce reprezentatywności.

3
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
1 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Ogórek Kiszony z Chili

Ja ładuje longi z targetem minimum ATH , sl 1/3 potencjalnego ath i czekam. Mamy zjazd o 550 pkt na który czekałem.

winotaniebardzo.png
Andrzej

Na razie jest silne momentum na spadki. 11925 – ja bym na to poczekał a i to delikatnie. 12000 można lekko dobrać. Ale ogólnie politycznie to myślę że wciąż możliwy jest Big Deal – Trump nie oclił towarów które płyną już do USA tylko te ładowane na statki od piątku, czyli dał tak naprawdę jeszcze kilka tygodni czasu. chińskie retorsje mają wejść w życie od 1.06 czyli jest 2,5 tyg czasu. Trochę się pospieszyli skośni z tymi cłami, mogli poczekać aż ew. pierwszy statek z towarami Made In China będzie oclony i wtedy walnąć „od jutra”. Trump też nie wygra… Czytaj więcej »

Piotr

Tylko że wówczas może zadziałać stara zasada: „kupuj plotki sprzedawaj fakty”
Bo niby pod co od stycznia niemal cały czas rośnie?