Kampania grudniowa – tydzień III
Trzeci tydzień kampanii grudniowej można zaliczyć do udanego, a w niektórych przypadkach nawet do bardzo udanego. Ale od początku. Na pierwszy ogień leci niemiecki rynek, czyli mój konik.
DAX Futures
W kampanii grudniowej DAX Futures nastąpiła lekka modyfikacja, ale o tym za chwilę. Póki co szybkie podsumowanie.
Zakończyły się dwa etapy kampanii. Wszystkie pozycje na Mini-DAX Futures zamknięte zleceniami stop loss. Dwie pozycje na zysku, jedna na stracie, jedna na break even. Dla pozycji 12 403, 12 240 oraz 11 914 stop loss znajdował się na poziomie 12 100. Dla pozycji #4 12 074 SL znajdował się na +5 pkt, po spadku w okolice 11 900 punktów.
Tym samym kampania grudniowa na DAX Futures jak do tej pory wypracowała zysk +262 pkt przy ograniczonym ryzyku, ale niewykorzystanym potencjale. Analiza MAE i MFE pokazuje to dobitnie.
MAE: 333 pkt.
MFE: 1269 pkt.
Piątkowe podejście dało okazję do wejścia w pozycję krótką na DAX Futures dokładnie z tego samego poziomu, w którym kampania została rozpoczęta, czyli 12 403. I tutaj nastąpiła lekka modyfikacja – alokacja kapitału w DAX Futures. Mini-DAX Futures będą wykorzystywane do około pozycyjnego skalpingu z użyciem maksymalnie 2-kontraktów. Pozwoli to na aktywne zarządzanie kampanią jak podczas kampanii wrześniowej 2018, gdzie wykorzystywane były również do tego kontrakty na różnice kursowe.
Dlaczego takie podejście?
Pasywne trzymanie pozycji na rynku terminowym jest ok, ale gdy w portfelu znajduje się średnioterminowa pozycja długa. W przypadku nastawienia się na spadki i trzymanie pozycji krótkiej niejako nie ma możliwości wykorzystania zmienności, która towarzyszy spadkom, a towarzyszy za każdym razem.
Może zmienność obecnie nie jest jakoś powalająca, ale z pewnością może pozwolić na maksymalizację zysków. Stąd też decyzja o wdrożeniu skalpingu i nie, nie chodzi tu o skalping w myśl definicji promowanej w internecie. Po prostu klasyczny skalping dla aktywnej pozycji poprzez wykorzystanie tego co rynek jest w stanie zaoferować. W moim przypadku będą to oczywiście strategie swingowe, mean reversion, strategie z wykorzystaniem punktów pivot, czy strefy cen uśrednionych 50-SMA na Mini-DAX Futures.
Tygodniowe wsparcia i opory na DAX Futures
Opory: 12 557, 12 710, 12 958.5
Wsparcia: 12 060, 11 907, 11 658.5
Tygodniowy punkt kierunkowy na DAX Futures na poziomie 12 308.5
Tygodniowe wsparcia i opory na Mini-DAX Futures
Opory: 12 548, 12 700, 12 946
Wsparcia: 12 056, 11 904, 11 658
Tygodniowy punkt kierunkowy na Mini-DAX Futures na poziomie 12 302
Najbliższe pozycje skalpingowe na Mini-DAX Futures
Pozycja krótka
Zamknięcie sesji poniżej punktu kierunkowego 12 302 lub/i swing short w przypadku zamknięcia H4 poniżej 12 280.
Pozycja długa
Pozycja dluga w przypadku zamknięcia sesji Mini-DAX Futures powyżej poziomu 12 548. Zamknięcie powyżej 12 548 na podstawie ostatniej transakcji, nie na podstawie ceny odniesienia ustalanej na zamknięciu rynku kasowego.
Cel dla kampanii grudniowej zostaje zmieniony do poziomu 10 190.
FANG+ Futures
Tutaj bardzo proste podejście, tak jak widoczne poniżej. Naruszenie o 1 punkt w trakcie sesji intraday którychkolwiek z zaznaczonych poziomów będzie skutkować pozycjami takimi jak na wykresie. SL dla pozycji długiej 20 pkt poniżej piąkowego dołka. SL dla pozycji krótkiej 20 pkt powyżej piątkowego szczytu.
Należy jednak nadmienić, że pozycja długa w tym przypadku jest bardzo niekorzystna, co będzie wyjaśnione kilka akapitów niżej.
Kukurydza
Pozycje bez zmian.
VIX Futures
Bez pozycji po zrealizowaniu zysków na serii grudniowej w ubiegłym tygodniu.
S&P 500 Futures
W strategii intraday Micro E-mini S&P 500 Futures lekki powiew świeżego powietrza. W trzecim tygodniu kampanii grudniowej, zysk netto wynosi +16.5 pkt i po raz pierwszy od rozpoczęcia sesji grudniowej wychodzi ponad kreskę.
Trącąc nowopolszczyzną, od incepcji rezultat wynosi 655.25 pkt, także tu już tylko jakiś kataklizm musiałby się zdarzyć, by wyzerować wynik wypracowany przez ostatnie 10 miesięcy. Oczywiście na serii grudniowej handel nadal odbywa się 8 kontraktami Micro E-mini S&P 500 Futures. Nie zmieni się to do końca serii.
Podejście na poniedziałek standardowo bez zmian. Long na 2993.75 lub short na 2966.50. Stop loss 2x ATR(60).
Jeśli chodzi o samo podejście, było ono nie do końca trafione. W mijającym tygodniu zakładałem spadek SPX w okolice poziomu 2850 – 2800.
To może być epicki tydzień na SPX. VIX rośnie w rytmie contango… Poziom 2850-2800 nadal w zasięgu. pic.twitter.com/li6tcVFhrN
— Dawid (@spklnt) October 8, 2019
O ile samo rozegranie podejścia było ok, to tygodniowe minima zostały ustalone na poziomie 2881.75 na kontrakcie E-mini, 2892.66 na SPX. W rezultacie spekulacja (2918.50) wyleciała na SL na poziomie 2954.25 Można by się zastanawiać dlaczego SL nie został przestawiony na break even tak jak w przypadku Mini-DAX Futures. Różnica pomiędzy minimalnym spadkiem, a SL wyniosła zaledwie 1 pkt, co nie nadawało się do przestawienia SL na break even.
Co dalej?
Podejście jest bardzo proste. Nadal szukanie okazji do wejścia w pozycje krótkie. Najbliższą taką okazją będzie wybicie piątkowych dołków. Wybicie czyli zamknięcie sesji poniżej poziomu 2942.
Potwierdzeniem tej pozycji będzie utrzymywanie się przez trzy sesje BKX poniżej 200-SMA.
Dlaczego short, a nie long?
W mojej ocenie piątkowy i czwartkowy wzrost był najprawdopodobniej w głównej mierze wywołany zdezorientowanymi krótkoterminowymi retailami, którzy nastawieniu byli na wzrosty Wall Street od początku serii grudniowej i tylko szukali pretekstu. Piątkowy wzrost niespecjalnie przyczynił się do przejęcia kontroli nad rynkami przez giełdowe byki na szerokim rynku. A jeżeli został przejęty to przez giełdowe cielaki, które 7 godzin wzrostów oddały w 20 minut podczas ostatniej godziny handlowej.
Widać również wyraźny wzrost napływów kapitału do funduszy wzrostowych Rydex wśród short-term retaili
Gdzie mid-term konsekwentnie od wielu tygodni nastawiony jest na spadek i nadal na tym zarabia.
Co jest jednak najważniejsze w podejściu long/short to retoryka i działanie Trumpa. Retail skupia się głównie na porozumieniu na linii USA-Chiny i kompletnie zapomniał o tym, o czym Donald mówił na poczatku sierpnia:
Trump naciska na FED by bardziej przyciął stopy % https://t.co/dEukLf1RPn by zwiększyć zysk w obligach rządowych o około 30% Przy okazji namawia do zakupu akcji. WTF? Jeżeli na bondach będzie można zarobić 30% to nikt nie będzie kupować akcji :-)
— Dawid (@spklnt) August 7, 2019
Jak to wygląda w praktyce? W Q3 inwestorzy wycofali $60 mld USD z rynku akcyjnego!
Investors Pull Money Out of Stock Funds, Squeezing Money Managers
Co jest logicznym, nikt o zdrowych zmysłach, prócz rozemocjonowanych retaili nie będzie kupować w takim okresie akcji.
A jak wiadomo, nie chcemy jechać na jednym wózku z retailami niemającymi zielonego pojęcia co czynią :-)
Tym samym nie widzę żadnych przesłanek by średnioterminowe pozycje długie na kontrakcie Micro/E-mini S&P 500 Futures mogły dać jakąkolwiek satysfakcjonującą stopę zwrotu. Tym samym aktualne podejście to nic innego jak okazja do ponownego wejścia w spekulacje na krótko z lepszych poziomów, aniżeli miało to miejsce w ubiegłym tygodniu.
Kilka zasad obowiązujących na tej stronie odnośnie komentarzy. Automatycznie usuwane są komentarze:
1) Obrażające innych czytelników i autorów strony. Atakuj ideę, nie człowieka.
2) Typu „No to long”, „gruby wywozi”. Zawierające nieuzasadnione sformułowania.
3) Zawierające wulgaryzmy.
Handel na zlewarowanych produktach ETF/ETN jest nieodpowiedni dla osób bez wdrożonego zarządzania ryzykiem/kapitałem oraz obarczony jest ryzykiem wystąpienia bankructwa.
Handel na kontraktach terminowych i zlewarowanych CFD indeksowych jest nieodpowiedni dla osób bez racjonalnego zarządzania kapitałem i ryzykiem. Mogą wystąpić ponadprzeciętne straty.
Na zlewarowanych CFD rekomendowana wielkość pozycji: 0.1 lota na każde zdeponowane 10 000 zł.
Ciekawa sesja intraday w Niemczech. W strategii na wybicia pivota +46 pkt. choć mogło być lepiej. Realizacja na 12 700, max 12 808 dzisiaj. Notowania zbliżyły się na 38 pkt do zlecenia stop na DAX Futures. Na Micro E-mini utrzymuje się pozycja długa z 2997. SL (-10.5) pkt. Nadal otwarta kwestia na FANG+ Futures – czy notowania przeskoczą SL czy też nie.