$1.8 miliarda zysku w jeden dzień?

$1.8 miliarda zysku w jeden dzień?

przez -
18 2425
Udostępnij na:

I wszystko jasne (no prawie).

13-go września zauważyliśmy dziwne anomalie na amerykańskim rynku E-mini S&P 500 Futures, VIX Futures oraz VVIX (zmienność implikowana zmienności implikowanej – tak, wiemy… ale nic na to nie poradzimy:-) )

Jak wspomnieliśmy w tym artykule: Kampania wrześniowa – tydzień #10 i winszując zasadzie „co dwie głowy, to nie jedna”, udało się ustalić może nie przyczynę, ale uczestników tychże anomalii. Ktoś ostro „obstawił” wzrost zmienności (lub wartości październikowych VIX Futures – jak kto woli). Według naszej analizy i szacunków call na VIX Futures odpowiadał spadkowi indeksu SPX o 140-180 pkt.

spadek spx $1.8 miliarda  zysku w jeden dzień?

Oczywiście pomimo spadku SPX mieszczącego się w oczekiwanych wartościach, nie chcemy z siebie robić Mesjaszów Giełdy. Jeśli ktoś chce być Mesjaszem Giełdy, wystarczy że zarzuci sobie odpowiednią ilość LSD i nim zostanie – po prostu.

Jednak co jest najciekawsze w tym wszystkim to „informacja” autorstwa Vanity Fair:

“There Is Definite Hanky-Panky Going On”: The Fantastically Profitable Mystery of the Trump Chaos Trades

W związku z tym artykułem, w amerykańskim CNBC (wiemy, wiemy…. oglądanie TV ekonomicznych, traderskich i innych tego typu programów można porównać do oglądania w przychodniach lekarskich „Szpitala na peryferiach”, ale nie o tym teraz) ukazał się wywiad z Wiliamem Cohan, który twierdzi, że ktoś, coś wie i handluje przed Trumpem. Oczywiście „ktoś coś wie” jest typowym przeświadczeniem nie tylko w USA.

Fishy futures trading? Author of bombshell Vanity Fair report dives in from CNBC.

Oczywiście ludzie uwielbiają tego typu historie, ale nikt kto choć raz zaznajomił się z inżynierią finansową, czy mikrostrukturą rynkową nie uwierzy w tego typu baśnie.

Według Cohena, ktoś 13 września założył pozycję krótką rzędu 120 tys. kontraktów na E-mini S&P 500 Futures.
Serio?

120 000 x 3010 x 50 USD = 18 060 000 000 (18 mld USD).

Ale jeszcze lepsze jest 420 tys. kontraktów na E-mini S&P 500 Futures z 28 czerwca.
420 000 x 2915 x 50 USD = 61 215 000 000 (61 mld USD).

Dobra, największe fundusze na świecie wyglądają tak:

1) Bridge Water ($122 mld USD)
2) AQR ($70 mld USD)
3) JP Morgan Asset Management ($45 mld USD)
4) Renaissance Technologies ($42 mld USD)
5) Two Sigma ($39 mld USD)

Profesjonalistów od amatorów odróżnia to, że nie podejmują zbytniego ryzyka, a w dodatku każdy fundusz hedge ma kogoś odpowiedzialnego za ryzyko. Nikt o zdrowych zmysłach nie dopuściłby do zawarcia transakcji na 420 czy 120 tys. kontraktów E-mini. Patrząc chociażby na wielkość powyższych funduszy, jest to wręcz niemożliwe.

Jeżeli dochodzi do podjęcia jakiegoś ponadprzeciętnego ryzyka, jest to najczęściej spowodowane:

a) Nieautoryzowanymi transakcjami

Przytaczany tutaj przez wiele lat przypadek Societe Generale 12 May 2008 The report by the General Inspection of Societe Generale idealnie pokazuje jak działa „grubas” na rynku.

b) Błędem

Knights Capital (były największy grubas HFT na świecie) w wyniku błędu stracił pół miliarda USD na tickach 1 sierpnia 2012 r.

Duże instytucje nie pakują się w kontrakty E-mini, czy opcje na SPX w takich ilościach w celach handlu kierunkowego. Nie ma żadnych dowodów na taką aktywność. Czy to po stronie EDGAR, czy po stronie raportów CFTC (Commitment of Traders). Nie znajdziemy takich informacji.

A to, że zlecenia na koniec sesji są realizowane w takich, a nie innych ilościach to po prostu wynik działania market makerów realizujących zlecenia z całego dnia w ostatnich minutach handlu. Gdyby było inaczej, już dzisiaj świat by dyskutował na temat zysku $1.8 mld USD oraz podobnej straty.

$2 miliardy straty Credit Suisse po akcji na ETN XIV nie przeszło bez echa. Ostatnia jedna z największych w historii strat na rynku ropy i Japonii ($320 mln) również nie przeszła bez echa Losses from Overseas Subsidiary’s Crude Oil Trading.

Artykuły o niebotycznych aktywnościach grubasów i wywożenia ludzi to nic innego jak historie niczym baśnie Tolkiena wynikające jedynie z braku znajomości działania rynków.Kilka zasad obowiązujących na tej stronie odnośnie komentarzy. Automatycznie usuwane są komentarze:
1) Obrażające innych czytelników i autorów strony. Atakuj ideę, nie człowieka.
2) Typu „No to long”, „gruby wywozi”. Zawierające nieuzasadnione sformułowania.
3) Zawierające wulgaryzmy.
Handel na zlewarowanych produktach ETF/ETN jest nieodpowiedni dla osób bez wdrożonego zarządzania ryzykiem/kapitałem oraz obarczony jest ryzykiem wystąpienia bankructwa.
Handel na kontraktach terminowych i zlewarowanych CFD indeksowych jest nieodpowiedni dla osób bez racjonalnego zarządzania kapitałem i ryzykiem. Mogą wystąpić ponadprzeciętne straty.
Na zlewarowanych CFD rekomendowana wielkość pozycji: 0.1 lota na każde zdeponowane 10 000 zł.

18
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
6 Comment threads
12 Thread replies
5 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Jutek

Z całym szacunkiem Spekulancie ale trochę mnie śmieszy Twoja naiwność która wierzy w to że my zwykli ludzie otrzymają informacje i jak to nazwałeś dowody na wywożenie ludzi i aktywność grubasów. Nie bądźmy śmieszni cały ten kartel finansowy nie został stworzony po to byśmy zarobili tylko stracili, a o czy się komuś uda czy nie to jest inna kwestia i nie pisz czasem że zle dobrałem słownictwo- dokładnie zmniejszysz lub zwiększysz prawdopodobieństwo-uda się/lub nie. Masz swoje założenia co do kampanii i jak narazie też Cię wywożą co nie znaczy że tracisz dochodzi zarządzanie ryzykiem itp. Są rzeczy/liczby których nie znamy,… Czytaj więcej »

krzysztof krzysio

Brexitu nie bedzie w tym roku … wlasnie odrzucili taka mozliwosc w glosowaniu kolejne kroki zmierzaja do usuniecia Borisa z funkcji i nowy premier rozpisze nowe referendum potwierdzajace wole suwerena . a po tym co widac i slychac w GB to raczej suweren zostanie w EU. w poniedzialek mozemy spodziewac sie luki spadkowej WG fibo do 11500 potem licze na silny wzrost na nowe szczyty .. jesli nie wystapi efekt kuli snieznej to nowy nizszy dolek wyliczam na 11500 i tu stawiam eczekujace B

Marzena

Luka spadkowa do 11500?Krzysztof czy się nie pomyliłeś ? Obawiam się, ze jeśli w ogóle będzie luka spadkowa to bardzo niewielka . Wg syntetyku na IG teraz jest -41pkt. Dax lekko odbija już . Tak naprawdę nic się nie zadziało poza awantura w parlamencie brytyjskim i głosowaniem „ nad głosowaniem „ . Unia pewnie zgodzi się bez problemu na opóźnienie brexitu i już. Ten cyrk jeszcze trochę potrwa i nie wpłynie moim zdaniem już na zachowanie rynków juz tak mocno. Wszystko jest zdyskontowane.

Pan Tofel

Koledze pewnie chodziło o 12500. Wg mnie ta informacja to jest nawet dobra, bo daje nadzieję, że brexitu może nie być wcale, a to jest dobre info dla gospodarki europejskiej.
Inną kwestią są karne cła, na wprowadzenie których nie było jeszcze praktycznie żadnej reakcji.

Rum....

Dostałem ostrzeżenie w związku z Brexitem:

Informuje o możliwości wystąpienia w najbliższych dniach nadzwyczajnych sytuacji na rynkach finansowych w tym ponadprzeciętnej zmienności cen, bądź utraty płynności Instrumentów Bazowych dla Instrumentów Finansowych znajdujących się w ofercie, a także innych Sytuacji Nadzwyczajnych.

Zamykać czy zostawić oto jest pytanie :-)

Syriusz Wolski

Ja zadam trochę inne pytanie co do artykułu do gospodarzy. Czy wg. powyższych danych i obraną strategię na Grudzień (mini DAX – pisze o tym bo widać że się ostatnio DAX kopiuje zachowania) istnieją przesłanki do realizacji na SP500 choć w jakiejś części tych pozycji krótkich o których mowa powyżej.? W moim mniemaniu oczywiście TAK. Pytanie jednak czy zostały zrolowane ? Oraz drugie: ostatnio największe obroty mieliły 10-11 X (tydzień temu) , a więc jest na pewno po realizacji tych zleceń , a tym samym oddala się wizja spadku? Jak oceniasz aktualnie budowany lokalny szczyt SP500 . (Wujek Jest mi… Czytaj więcej »

Rum....

Czy można poprosić o wskazane jakiś wiarygodnych opracowań lub literatury dotyczących mikrostruktury rynków ? Może być po angielsku. Z góry dziękuję. :-))))))))))))))))))))))))

Damian

Gospodarzu, ale przeciez duze fundusze maja bardzo latwa mozliwosc zlewarowania kapitalu, a po drugie nie wiadomo czy taka pozycja nie byla zabezpieczana poprzez rozne derywatywy, wiec nie jest to wcale niemozliwe, choc teoretycznie oczywiscie przez w/w w artykule czynniki nie powinno miec miejsca.

Orno

Jak duży fundusz wchodzi zobaczysz pozycję 8-10k kontraktów. Czasem zdarzają się większe, ale nie takie po 400k. Są lepsze narzędzia do spekulacji dla funduszy jak akcje, opcje, a najbardziej popularne są swapy, gdzie możesz grać na przykład na wzrost Apple bez posiadania akcji Apple :)