Kampania grudniowa – tydzień VI

Kampania grudniowa – tydzień VI

Udostępnij na:

Jedną ze zmor handlu długoterminowego jest uleganie krótkoterminowej presji cenowej. Uczestnik rynku podążający za długoterminowym trendem bardzo często zapomina, że idea stojąca za podążaniem za trendem wyklucza kupno na dołkach i sprzedaż na szczytach. Price discovery informujące o zmianie trendu nie odbywa się w ciągu minut, godzin, dni. Patrząc z perspektywy długoterminowej trwa to tygodnie, ba nawet miesiące. Ignorowanie tego czy też uleganie wspomnianej presji powoduje porzucenie pierwotnej strategii podążania za trendem.

O ile powyższe przytacza strategie podążania za trendem, opisuje całościowo każde podejście długo, czy średnioterminowe. Szaleństwo spekulacyjne, panika rynkowa, cofnięcie, korekta, czy krach to „momenty” mogące wywierać presję na podejście długoterminowe. Tylko obiektywne podejście w rozumieniu dystrybucji zysków/strat danej strategii pozwoli na unikanie tego typu presji.


VIX Futures

Piątkowy raport pozycjonowania się uczestników rynku futures przygotowany przez CFTC wskazał na największą pozycję krótką netto wśród uczestników rynku VIX Futures (187 948 kontraktów netto short).

vix futures net short Kampania grudniowa – tydzień VI

Co to oznacza w praktyce? Wspominałem o tym 29 kwietnia – VIX Futures short interest – czy jest się czego obawiać?

Warto jednak pamiętać, że raport CFTC ukazuje się w piątek i przedstawia jedynie pozycje z wtorku. Jest to tzw. migawka z danej konkretnej chwili. Nie jest to raport za cały tydzień.

Niemniej jednak patrząc na relacje w mediach, które towarzyszyły rekordowej ekspozycji net short w grudniu 2017, czy kwietniu 2019, obecnie panuje okres ciszy. Może zapomnieli? :-) Czytelnicy spekulant.com.pl będą zawsze dobrze poinformowani w tej kwestii.

Ubiegłotygodniowe anomalie na VIX Futures zostały nieco stonowane przez piątkowe reakcje na SPX. W spreadach na VIX Futures widać wyraźnie rozluźnienie, co może wynikać ze zmniejszonego popytu na kontrakty w ramach zabezpieczeń.

vix futures term structu2 Kampania grudniowa – tydzień VI

Niemniej jednak pozycjonowanie pod potencjalny strzał zmienności pozostaje.

Grudzień – luty poprzez opcje VIX Futures

vix pozycje opcje Kampania grudniowa – tydzień VI

Krótkoterminowy strzał w listopadzie przez spread futuresami. Long na listopad i short na marzec.

vix pozycje kontrakt Kampania grudniowa – tydzień VI


Kukurydza

Na notowaniach grudniowej serii kontraktów kukurydzą bez zmian. Cena oscyluje w okolicach $400. Ekspozycja na wzrost ceny nadal utrzymana.

kukurydza Kampania grudniowa – tydzień VI


FANG+ Futures

Bez pozycji.


E-mini S&P 500 Futures

99% osób powie, że SPX zaliczył silne wzrosty po wrześniowej obniżce FED. W rzeczywistości SPX znajduje się jedynie 60.18 pkt powyżej zamknięcia z 18 września 2019. To cały czas zbyt mało dla wziętych z zaskoczenia głupich pieniędzy. 3066.91 na SPX to nie jest fundamentalny rajd mądrych pieniędzy, to naiwność słabych rąk i głupich pieniędzy.

Generalnie był to dość nudnawy tydzień na amerykańskim rynku. Otwarcia i zamknięcia sesji oscylowały w okolicach 3036. Nie pojawiło się zejście poniżej 3000, które odpaliłoby pozycję krótką, więc zapadła decyzja o wejściu w short z okolic 3036.75 E-mini S&P 500 Futures. SL -1.5x standardowe odchylenie, który będzie dynamicznie dostosowywany w przypadku ruchów cenowych poniżej 3036.75.

vix pozycje kontrakt Kampania grudniowa – tydzień VI

Dodatkowo po otwarciu rynku terminowego w USA pojawi się krótkoterminowa pozycja krótka Micro E-mini ze strategii VXV:VIX. Wejście w poniedziałek, wyjście we wtorek. Chyba, że dojdzie do spadku, który przekroczy zasięg opisany w strategii.

W strategii intraday Micro E-mini bez większego rozmachu. 4 sygnały long (3 zakończone stratami), 4 sygnały short (3 zakończone stratami). Wynik w tym tygodniu to -14.5 pkt. Całościowe wyniki są dostępne tutaj: EOD Stats

Podejście do niewchodzenia z irracjonalnym tłumem w pozycje długie na początku serii było bardzo dobrym podejściem i będzie kontynuowane. Dopóki wzrosty są dyktowane przez rozemocjonowanych retaili, nie będę wchodzić z średnioterminowe pozycje długie. Są zbyt niebezpieczne dla mnie na tę chwilę.


DAX Futures

Jak do tej pory jest to najsłabsza z dotychczasowych sześciu kampanii od ubiegłego roku. O ile kierunek po wygenerowaniu się sygnału został obrany zgodnie z założeniem, to niestety udziwnienie w postaci zmiany ekspozycji z Mini-DAX Futures na DAX Futures wpłynęło na aktualny rezultat. Błąd popełniony, wniosek wyciągnięty, pozostaje powrót do realizacji założeń strategii.

Czwartek przyniósł wejście w pozycję krótką Mini-DAX Futures z poziomu 12 878. Stop Loss na poziomie 2x ATR(21) czyli -302 pkt. Cel dla kampanii grudniowej pozostaje niezmieniony na poziomie 10 100.

Pozycje skalpingowe long Mini-DAX Futures przyniosły -60 pkt straty. Na ten czas zostają odłożone do szuflady.

Tygodniowe wsparcia i opory na Mini-DAX Futures
Opory: 12 991, 13 038, 13 114
Wsparcia: 12 839, 12 792, 12 716

Pivot w punkcie 12 915. Zwiększenie ekspozycji w pozycję krótką w przypadku zamknięcia sesji poniżej 12 839.Kilka zasad obowiązujących na tej stronie odnośnie komentarzy. Automatycznie usuwane są komentarze:
1) Obrażające innych czytelników i autorów strony. Atakuj ideę, nie człowieka.
2) Typu „No to long”, „gruby wywozi”. Zawierające nieuzasadnione sformułowania.
3) Zawierające wulgaryzmy.
Handel na zlewarowanych produktach ETF/ETN jest nieodpowiedni dla osób bez wdrożonego zarządzania ryzykiem/kapitałem oraz obarczony jest ryzykiem wystąpienia bankructwa.
Handel na kontraktach terminowych i zlewarowanych CFD indeksowych jest nieodpowiedni dla osób bez racjonalnego zarządzania kapitałem i ryzykiem. Mogą wystąpić ponadprzeciętne straty.
Na zlewarowanych CFD rekomendowana wielkość pozycji: 0.1 lota na każde zdeponowane 10 000 zł.

173
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
50 Comment threads
123 Thread replies
6 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
98 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Max Initio

Tak sie zastanawiam czy juz powoli powoli nie polowac na jakas krotka pozycje na indeksy (taki scenariusz z malym prawdopodobienstwem). Ale ogolnie to na futures to mozna zostac lekko mowiac rozjechanym – np zostawiajac pozycje na weekend albo jak nagle wybije do gory. Lub zalapac sie na gotowanie zaby w wolnym trendzie wzrostowym. Kupilem sobie dzis pare opcji put buy na QQQ – na straiki 199/198 USD takie tam grosze – na tydzien (krotki czas). Jak w nastepnym tygodniu bedzie zwala to sobie kupie jeszcze za tydzien na adekwatne poziomy (zakladajac ze nie trafie i bedzie roslo). Tymczasem na futersach… Czytaj więcej »

Kocioł z ziołami

aa +40 now (doczytane) hihihi

Kocioł z ziołami

Dawid… dla mnie to tu trzeba długie monologi walić,żeby coś napisać… bo zaraz za krótka wiadomość wychodzi.. ( wiem wiem) ale.. miałam nie gadać :D

Syriusz Wolski

Nie widze niestety na ten moment możliwości angażowania się w S dla DAX . Dziś ładnie się zaczęło i prawie weszła mi S ale podnieśli się od 9 rano . Ludzie naprawdę wierzą w tylko wzrost. Czy realizacja zysków w taki dzień jak dziś tj Piątek na wysokim koniu nie jest dobrym momentem na małą realizację zysków? Powoli widać znieczulenie na super wiadomości odnośnie dealu USA i CHINY ja wietrze tu szansę ale ręce pod tyłkiem .

Marzena

Syriusz, ja od wczoraj mam ręce pod tyłkiem ;) tak jak pisałam ….czekam na armagedon ;) chociaz kusi czasami , oj kusi żeby wyjść . Przy moim sporym zaangażowaniu ( po kokardy ) te 80 pkt to już był fajny zysk. Ćwiczę silna wolę ;) Sl podciągnęłam na +40 pkt . Jak będzie …okaze się :)

Mar1000

Czekasz na armagedon ale rozważasz wyjście po spadku o 80 punktów. Bez sensu. Po za tym co miałoby spowodować ten armagedon, bo wałkowany deal z Chinami to chyba nie. Ja się zastanawiam czy te wzrosty to nie są spowodowane jednak dyskontowaniem ożywienia gospodarczego na horyzoncie plus oczywiście inne czynniki jak choćby nieustający dodruk kasy i niskie stopy procentowe.

Marzena

Mar…..to co dla Ciebie jest bez sensu dla mnie ma sens . Każdy z nas ma prawo mieć swoj owy sens ;);) A kto mi zabroni czekac ? Powiem więcej. Dla mnie 100 pkt , które wzięłam jest super, zważywszy , ze to w euro na dużym lewarze i z dużym zaangażowaniem . Oczywiście szukam okazji do odnowienia pozycji i sobie dalej poczekam na armagedon :) wyluzuj troszkę , a świat będzie fajniejszy :)

Mar1000

Już wyluzowałem i świat jest tak samo fajny jak przedtem :) jak nie bedzie recesji to Armagedonu tez nie bedzie :) prawdziwego dealu z Chinami tez nie bedzie bo to gra o przyszłą dominację na świecie sie rozgrywa.

Marzena

No dobra ;) …..podpowiem . Po „ Armagedon” masz uśmieszek . To świadczy , ze nie przewiduję kataklizmu, końca świata , ostatecznej bitwy między siłami dobra i zła , a tylko korekty. Przyzwoitej na kilkaset przynajmniej punktów korekty :) to tyle .
Miłego weekendu :)

Mar1000

To rozumiem, korekta piękna rzecz ;) czuję w kościach ze jeszcze na nią poczekamy. Elaboraty trzeba pisać zeby zamieścić komentarz :) powiedziałem co wiedziałem ;)
Miłego weekendu :)

Marzena

Nie ma edycji postu wiec napisze oddzielnie. A niby dlaczego deal z Chinami ma nie być iskra zapalna . Właśnie ten deal i Trump sprezentowali mi w gratisie 50 pkt .Ostatni news…. Trump narazie nie godzi się na zejście z taryf wiec mimo, ze karmią nas pozytywami wcale te rozmowy łatwe i cacy nie są. Powtórzę….Chińczyk nie idiota , nie zrezygnuje łatwo . Czas pokaże .

Pan Tofel

Dokładnie. Trump jest uparty jak osioł i nie ustąpi, a Chińczycy będą go chcieli skruszyć biorąc na przetrzymanie. Przystawiony do muru zacznie kąsać i zmieni retorykę na agresywną. To spowoduje zwałkę. Pewnie zanim to nastąpi będzie jeszcze kilka njusów, że jest all right i kilka wyskoków, ale dużo wyżej, na tym paliwie, już się po prostu nie da polecieć. Szczególnie, że to nie żaden deal, a jedynie próba powrotu do tego co było. Nie jest to bynajmniej umowa o wolnym handlu. Korzyści zatem, dla rynku, z podpisania tego tymczasowego zawieszenia broni nie będzie żadnych. Dlatego nawet jeśli się dogadają, to… Czytaj więcej »

Kocioł z ziołami

Lepiej powiedz gdzie tam stopa postawiłaś w tym zaangażowaniu kokardowym ^^ ..nauka od starych daxowców dla nowych się przyda ?;p ole ;p (gdzie na wejściu, a gdzie teraz stoi ( be ) wykluczone :)

Marzena

Malgoś, u mnie to standardzik ;) przy tak dużym zaangażowaniu nie może być początkowo większy niż 10 pkt/tikow na Dax. Wiec wklepalam 10 pkt nad 13300. Później jak zeszli sporo niżej podciagnelam na +40 , a i tak nie wierząc do końca zejściu na newsie, wyszłam dokładnie na +101 pkt :) Przed zamknięciem o 22.00 zaryzykowałam znowu shorta. Tym razem niewielkiego żeby w razie luki w górę mnie nie pozamiatali. Co z tego będzie …zobaczymy .

Fan bloga

Ot, taka ciekawostka:
https://twitter.com/XetraDax30/status/1192712061190594560
Same planetary alignment (an opposition of 2 specific celestial bodies) today/tomorrow as it was in:

*Sept 2000
*Oct 2002
*Oct 2007
*March 2009

Did some research on that years ago, see an old chart with those days marked as X

Czarny

Żadko się tu wypowiadam, za jakiś czas wrzucę tutaj swoje zagrania. Będzie opisane ile straciłem, ile zarobiłem. Wrzucę także jedno zdanie, które utkwilo mi w głowie, jakie napisał kiedys speku i które można przeczytać w książce Edwina Lefevre Wspomnienia gracza giełdowego.

Marcin

Tak obserwuję rynek daxa i widzę, że na 26 ostatnich sesji 21 było wzrostowych a 5 spadkowych. Widać więc że w ostatnim miesiącu mamy silna tendencje wzrostową. Ale też te wzrosty sa praktycznie bez żadnej korekty. A to się chyba rzadko zdarza. Czy waszym zdaniem obecne wzrosty są wywołane bankami centralnymi czy też zakupami tak zwanej ulicy? Dawida zdanie znam, wiem, że uważa że banki centralne nie mają wpływu. Jednak czy nie jest tak, że obecnie rynek uważa, że ten dodruk to namiastka tego ile EBC może zacząć drukować w momencie większych kłopotów, a wówczas będą mogli nadrukować tyle, że… Czytaj więcej »

HGW

Ja uważam.ze mają wpływ i to duży . Przynajmniej jeśli nie pośrednio przez instytucje finansowe to na euforii handlujących że nie spadnie. Jest trend.w górę jestem bez pozycjonbo faktycznie , EBC zaczyna mówić o zagrożeniach. Efekcie Ujemnych stóp , luzowania i zagrożeń jakie mogą przyjść kiedy naprawdę będzie problem np strefy Euro. Ktoś pisał ostatnio o Deutche Bank – dobra dodruk ale popiskują już, że nie zarabiają przez ujemne stopy. To niestety maraton i coś moE potrwać to dłużej aż do wyborów DT , a tu teraz jest potrzebny zdrowy impuls albo gora albo dół ale po solidnej konsoli albo… Czytaj więcej »

Piotr

Witam Gospodarza! Mam pytanie co do strategii. Jeśłi pojawiłby się na DAX future swing short H4, to będziesz realizował zysk na 100 SMA H4,czy będziesz przesuwał SL? jaka jest strategia? Cel 10 100 na DAX future aktualny? Dziękuję za odp. Pozdrawiam

Darek

Dawid pomóż Jak rozliczyć zysk z giełdy za 2019 rok.  Sytuacja przedstawiała się następująco:   – w roku 2014 – strata 55 227,00 zł (50% straty rozliczyłem zyskiem z roku 2018, kwota 27 613,50 zł),  – w roku 2015 – strata 64 997,50 zł (pozostały zysk z 2018 roku rozliczyłem stratę z roku 2015, kwota 11 962,70 zł),  – w roku 2016 – strata 30 614,12 zł,  – w roku 2017 – strata 7 345,25 zł,  – w roku 2018 – zysk 39 576,20 zł,  – w roku 2019 – zysk 70 000,00 zł.  Przez 5 lat do 50% straty rocznie… Czytaj więcej »

Syriusz Wolski

No to się dzieje – bardzo dużo komentarzy . Spróbowałem wczoraj szczęścia z pozycją krótka dla SP 500 , ale dziś ten strzał dla DAX rano mnie zaskoczył zwłaszcza że dane o produkcji przemysłowej w Niemcach m/m były poniżej oczekiwań. Prawdopodbnie pow 13 300 będzie trzeba się oblizać smakiem bo widze że są tacy co widzą i wyżej . Spodziewałem się raczej powrotu do 13 000 niż dalszej wspinaczki. Deutche Bank juz płacze że stopy tną mu zyski i w ogóle że źle dla instytucji finansowych. Czy widzicie tu szanse aby doszło do cofnięcia rynku do 12600 chociaż , jest… Czytaj więcej »

Szymk

Na Twoje pytanie nie znajdę odpowiedzi. Mam za to dużo czasu na urlopie i przeprowadziłem takie ćwiczenie, którego wynikami się podzielę – jak tłumaczą wzrosty mainstreamowe media. Otóż od od 3 października do wczoraj Dow Jones zaliczył wzrost ponad 1,3 tys. punktów tj. 5%. Struktura zmian była następująca: na sesjach wzrostowych indeks zyskał 2,2 tys. pkt., na spadkowych ubyło 945 pkt. Prześledziłem nagłowki medialne z podsumowanie sesji wzrostowych (no niektóre są intraday), czyli klasyczne „Dow jumps xx on yy”. Na obrazku poniżej moja kategoryzacja i dekompozycja wzrostu na źródła podawane w nagłowkach (wynik jest zaokrąglony, ponieważ już nie chciało mi… Czytaj więcej »

Przechwytywanie.JPG
Syriusz Wolski

Super , dziękuje za próbę pomocy. Zaorski opublikował niedawno post z tekstem – kto przepieprzył więcej niż on, a więc i ulica płacze jak się wydaje. Brakuje mi od Spekulanta informacji o SP bo to tam będzie się rozgrywać główna linia frontu moim zdaniem . Dla mnie osiągnięto max na SP na ten moment gdzie pisałem że 3085 był progiem bólu. Wydaje mi się że jest dobry czas na pułapkę na miśki , a może wyjdzie coś więcej :) . Chyba że wpadną na super deal na pniu z Chinami i nas wywiozą . POZDRAWIAM eSki :)

Marzena

Syriusz , napisze tak. Ja jestem od 13300 zapakowana po kokardy w shorty. Mam sensowny oczywiście SL . Dla mnie to wszystko jest tak sztucznie nadymane , ze aż mi trudno w ten irracjonalizm uwierzyć , jednak wykluczyć nie mogę podejścia jeszcze wyżej . Nie wiem ile ….jeśli już . 13500? Być może , jednak ja czekam na tąpnięcie takie, jakiego jeszcze moje oczy nie widziały ;) jak się doczekam to chyba naprawdę to przeimprezuje mimo, ze niezbyt mocny zawodnik ze mnie w te klocki ;)
Na czucie na rynku nie ma nic ….jednak śmierdzi mi ten wzrost niemiłosiernie ;)

Syriusz Wolski

Marzenka jak Marzenie to co piszesz . Jak będzie uczta to chyba trzeba będzie się spotkać? Co ty na to? Może i Spekulant wpadnie ? Pierwsza kolejka ode mnie. … Wujek mocno dopycha nogą sufit chyba jeszcze poczekamy wszyscy bo zero oznak słabości. Zaorski pisał ponoć gdzieś na jakim poście „kto więcej przerżnął niż on (parę mln.) ” więc na pocieszenie innym nie tylko my błądzimy . Na DAX jesteśmy daleko nawet od MA50 – musi coś puknąć w końcu .Indianie mawiają „Dziś dobry dzień na śmierć”.

Marzena

Syriusz :) będziemy się jeszcze śmiać . Tak mi intuicja podpowiada ;) jasne . Impreza jak najbardziej wskazana …i złagodzimy obyczaje , a Dawid ….gwarantuje . Wpadnie bo to super kompan i kumpel do gadania i imprezowania :) konie z nim kraść nawet można :) będzie się działo ….oj ,będzie :) Ten niemiecki dziad zbliżył się do mojego SL …. Poki co, jeszcze pozycja żyje ;)

czytelnik

Fear and Grid index jest na 91, jeżeli można porównać chciwość do strachu to 24 grudnia 2018 roku indeks był na poziomie 9. Może się zbliżamy już do ruchu ponadprzeciętnego, ale pytanie kiedy

Artek

Nowe ATH rozgrzało forum. Czy grać L czy S. Jak S to kiedy? Osobiście uważam, że po ATH najlepiej zagrać S po przebiciu średniej MA50 na H4 w momencie gdy ponownie do niej wracamy i uderzamy w nią od dołu. Tyle z moich obserwacja. Teraz bym chciał to zbadać jak to wyglądało statystycznie, jednak napotykam powinien problem z danymi historycznymi. Nie zbyt wiem skąd można pobrać darmowe dane historyczne notowań np. od roku 1950 dla H5, M30 dla głównych indeksów: SP500, DAX itd. Czy ktoś mi może podpowiedzieć jakieś fajne źródło lub udostępnić takowe dane?

Jedrzej

Speku, moglbys wrzucic link, do tychy sentiment index ktore masz w tweetach ? ( ten o zakupie przez prywatnych inwestorow )
Bo chcialbym to sledzic, a linka w tym nie widac :)

Ps.

Krzysiek

Gospodarzu oriętujesz sie czy jest jeszcze strona obrazująca grafikę : rydex funds nova/ursa ratio sentiment indicator……Strona : market.harmonics coś ostatnio się nie otwiera. Pozdrawiam

Szymk

Przy wpisaniu adresu www market-harmonics w przeglądarce mobilnej przekierowuje na jakąś inną stronę. We kliknięciu w link z google jest ok. Na przeglądarce stacjonarnej nie ma problemu.

Paweł

Czy ja dobrze widze ze informacja o tym ze do zawarcia porozumienia konieczne bedzie obustronne zniesienie taryf, zostala przetlumaczona/odebrana jako DEAL? WTF? Przypadek ze nawet media robią pompe?

Herodot

Witam, wyglada na to ze zamiast wodospadu Niagara (CA) mamy gejzer Lady Knox (NZ) wywolany sztucznie przez wrzucanie mydla. A do ATH coraz blizej, dokladajac S-ki to jak wrzucac mydlo do goracego gejzera. Mysle ze lepiej stac z boku i obserwowac. Pozdrawiam.

Marzena Rogalska

Kolejny szczyt i kolejne nietrafione przepowiednie Spekulanta (wczorajsza o ostatniej szansue na S i o 6 dniu…)’
Dzien wcześniej nietrafiiona z Vixami powyzej 1,25 , co zaproponujesz dzisiaj gospodarzu?
Moze coś z fazami ksiezyca, przewaga S , 7ego dnia miesiaca, a może statystyczna przewaga S dzien po ogloszeniu przez Lewandowskiego poczecia potomka ?
Zabawny jest ten twoj upor w pokazywaniu bam wszystkim ,ze jestes najlepszy i wiesz wszystko.
Od dłuższego czasu warto cie czytac jako anty-wskaźnik. Za kazdym razem jak piszesz o spadkach , idzie w przeciwnym kierunku.
Sprawdzcie sami, juz rzut kostką bylby skuteczniejszy niz analizy spekulanta.

Marzena

Takie wpisy powinny być mi obojętne …jednak nie są. Nie potrafię zrozumieć jak można mieć tak ograniczone myślenie i nie rozumieć . Używaj własnych wskaźników …jakich chcesz …bez ograniczeń i ciesz się skutecznością i zyskiem . Nie umiesz z głowa korzystać z innych to skup się na swoich.
Masz takie ładne imię ;) ;) a taki krótki „ wzrok „ …..aż nie pasuje . Ja pierdziele . Ten jad kiedyś niektórych zabije ….skąd taka frustracja ? Jakoś nie moja bajka !!!

Marzena

Matko kochana ….nie widzicie, ze to loteria. Rynkami rządzą breaking newsy. Tak jest i teraz . Sprzeczne informacje podawane od wczoraj powodują takie akcje. Tu nie ma mądrych. Tylko SL chronią przed wycięciem konta i w jedna i druga stronę . Teraz na rynkach to jak ruletka. Trafisz, wbijesz się między newsy i tweety jesteś wygrany. Zgadzam się z Dawidem , ze irracjonalność „małych” jest absurdalna teraz. Uważam, ze jak pieprznie to tylko wiatr wspomnień po szczytach zostanie. Pytanie jak długo jeszcze wytrzymają ciągnąć do góry . Nie udźwigną korekty …na bank . Tu jestem w zgodzie ze Spekiem.

HGW

Dobra zamkną mam nadzieję szybko jeszcze Luke z 11 2017 i może spełnieni zjada na chwilę. Po ostatnim dodruku i luzowaniu szło dosc długo w górę. Co za dużo to nie zdrowo mówiła kiedyś mama. Szał zakupów się zaczął i myślę że nie jest zdrowo jeśli od 5 tygodni walą non stop w górę. Dla jasności trzymać portfele i powodzenia wszystkim . Bez odbioru.

Marzena

Wszystko dzieje się na bazie dealu z Chinami. Wczoraj, ze rozmowy trudne i umowa ewentualna dopiero w grudniu bo Chiny chcą wycofania taryf….dzisiaj , ze godzą się na stopniowe ich wprowadzenie. Żadnych konkretów, a reakcje rynku są natychmiastowe. Bloomberg u mnie odpalony. Kto to łyka ? Plankton . Kupują plotki natychmiast. Nie wierze w te uległość Chin i uważam, ze szybko okaze się, ze Chińczyk nie głupi …zacznie oczekiwać. Łatwo nie jest bo ten deal trwa i trwa. Do tego Pani Kristina juz rządzi, a jej stanowisko odnośnie obniżek stop już znamy . Dodruk ok ale do czasu dopóki banki… Czytaj więcej »

Mike

Z większością wypowiedzi się zgadzam, ale niech Pani zapamięta, że na giełdzie nigdy nie ma nic „na bank” ;) Kiedyś też tak czesto mówiłem, ale z czasem życie zwerfiko że na giełdzie nic nie jest pewne, a jedynie możemy mieć większe lub mniejsze prawdopodobieństwo :)

Marzena

Mike…..masz absolutna racje . Tez uważam , ze nie nic na bank. Zbyt długo jestem w tym szambie by tego nie widzieć . Myślałam , ze to jest oczywiste ….pisząc „ na bank „ oznacza tyle, ze daje ogromne prawdopodobieństwo i już. Ale ok….dzięki za zwrócenie uwagi ;)

Michał

Nie chciałem się wymądrzać, ale zauważyłem, że jest wielu czytelników tego bloga,
którzy hasło na bank odbierają jako: ” pakuj bracie all in ” a póżniej będą tu znowu trolować za to że ponieśli straty;)

Fan bloga

Używajac najprostszej elitowskiej metody, jesli od dolka z grudnia idzie impuls i szczyt 1 był na poczatku maja, po której była korekta , gdzie koniec C bylo w połowie sierpnia, to zakres fali 3 wychodzi z grubsza na okolo 13270. Jesli tak bedzie, to 4 moze zejsc na okolo 12500. ALBO, jak to zwykle przy eliocie, bo tam nigdy do konca nie wiadomo, od grudnia szlo tylko korekcyjne ABC i jedziemy na blogowe 10000 albo i mniej. Podkreślam, ze to to tylko moje gdybanie i bardzo uproszczone. Ale podobno najprostsze metody sa najlepsze.

HGW

Kosiarka kosi Łapci …. Dlaczego nikt nie chce pisać o silnych rękach które wolą L. I poziomach gdzie chcą i mogą dojść? Co chwilę ktoś tu składa wieniec chwały dla Spekulanta a przecież tak jest w życiu albo konkurencja albo nie doświadczeni czytając i widząc stanowcze komentarze łapie się na własną chciwość… Cóż taka jest właśnie sława. Teraz panowie do rynku. Dociśnięcie do ściany S aby się krew polała czyli 13307 a potem jeśli baranków będzie nadal dużo kolejne 100 pkt w górę. Odlecieliśmy od cen średnich więc będę konsekwentny na ten moment najlepsze analizy spekulanta nic nie pomogą. Ten… Czytaj więcej »

ByćjakBuffet

Jak wszystko było dobrze, to myślałem, że wybierzecie Speka na prezydenta nawet wbrew Jego woli. Jak kilka dni zawiało w twarz, to chcecie Go zlinczować. Zachowujecie się, jak trolle na Bankierze. Trzeba było brać 0,1 lota na 10k kapitału, a nie pchacie wszystko, bo chcecie być w miesiąc jak Buffet. Założę się, że jedynie jakieś 10% bywalców rozumie, co na tym blogu jest napisane. Zdecydowana większość patrzy tylko, czy jest long, czy szort i ładuje na maxa. Napiszę jedno – panowie „traderzy” – ruletka jest w kasynie.

Marzena

No i zobaczymy czy banieczkach teraz nie pęknie….rozmowy z Chinami mogą być odłożone do grudnia a pani LeGard powiedziała, ze obniżka stop pompuje bańkę na rynkach . Jest negatywne .
Dawid , trzymam kciuki za kampanie :)

Paweł

Z szacunkiem do autorów, ale takie gówno się zrobiło w komentarzach, że się czytać tego nie da. Może zignorować już kolegów „ból dupy bo straciłem kase” biorąc eSki jak na forum bukmacherskim bo gdzies tu padło hasło kampania i teoretczny zasięg i jednak wrócić do materii? Świetnie się was czyta, a tego betonu i tak merytorycznie nie przebijecie. Z reszta mam dziwne wrażenie ze pojawiają się tu osoby, z nastawieniem czysto hejterskim. Mój komentarz, również nie ma wartości techniczej, ale przy tym szambie, ktore sie tu ostatnimi dniami wylalo, to i tak perfuma.

Krzysztof

Mnie interesuje jak się zakończyła krótka 2 dniowa (do wtorku ) „kampania VXV:VIX z sygnałem sprzedażowym” ?
Czy autor bloga może podać wynik i troszkę go skomentować ?
Dlaczego wskaźnik zadziałał lub nie zadziałał ?

Marzena

Tomi, uśmiałam się do łez :) Dawid …wiedziałam , ze spokojny z Ciebie facet ale tej cierpliwości w udowadnianiu, ze nie jesteś osłem Ci zazdroszczę. Mnie by już coś trafiło . Piszesz, podajesz poziomy, fakty, tłumaczysz łopatologicznie ze SL, ze kampania trwa od…..do…., punkty wyłapane, stracone , a tu NIC ….kolejny klient i kolejny ten sam zarzut . Mnie ręce opadły ;( Ile można …..?

Marcus

Dla mnie to wszystko jest niepojęte jak ci wszyscy „wielcy” traderzy, spekulanci i cała reszta jak ich zwał tak zwał, mają czelność mieć o coś pretensje do autora (autorów) tego bloga. Zamiast podziękować za kawał dobrej edukacyjnej roboty, za wiele godzin spędzonych na wyjaśnieniach jak działają rynki finansowe i wiele innych rzeczy, czepiają się czego tylko można. Świadczy to tylko i wyłącznie o lenistwie tych osób, które chciałyby osiągać pewne zyski nic nie dając od siebie, bez pracy nad sobą, nad swoją wiedzą. Nie potrafią te osoby zrozumieć idei tego bloga. Dlatego właśnie zdarzają się takie sytuacje, gdy po dobrych… Czytaj więcej »

Bartosz

Goraco sie zrobilo, to i ja zadam trudne pytanie autorowi. Otoz pytanie brzmi: czy odkad spekulant Dawid spekuluje/inwestuje/klika w buy i sell na mt4 albo na innej bardziej pro platformie, zwal jak zwal, czyli pewnie kilkanascie ladnych lat, jest w ogolnym rozrachunku bez filozofii i dorabiania historii na tzw. plusie? Czyli lopatogicznie pytajac, czy suma (w PLN) jego wszystkich porazek na gieldzie ogolno pojetej jest mniejsza od sumy jego wszystkich sukcesow (w PLN)? czy moze jest tak, ze nie odrobil jeszcze strat z okresu, kiedy mial zolty dziub?… Pytanie trudne, rozumiem jesli odpowiedz sie nie pojawi :-) Pozdrowienia dla wszystkich… Czytaj więcej »

Tomi

Wszyscy już dawno bankruta mają na kontach. Dawid jesteś zbyt pewny siebie. Przyznaj się do porażki i przeproś widzów za kiepską analize pokroju wp.pl czy onetu… Wtedy może internet Tobie wybaczy.

Pozdrawiam serdecznie
Tomi

Max Initio

W US jada na dlugu jak nic. Studia kosztuja kupe kasy. Chcesz byc lekarzem hirurgiem to in 500 k USD moze byc na styk. Jak starzy nie wspomoga masz juz pol banki kredytu na start. Z moich doswiadzczen w US co stan to inna mentalnosc. Ludzie sie naprawde roznia. Kalifornia, Nowy York czy Nowy Meksyk jest duza roznica. Ale mam takie pytanie. Ja ogolnie bylem w miescach gdzie jest high tech. Tak w glab stanow gdzie sa farmerzy to bardziej same red necki? Naprade mozna sie natknac na zroznicowany poziom bytu oraz intelektualny. Mozna ich podzielic na srodkowe stany –… Czytaj więcej »

Kowal losu

A ja pozwoliłem sobie przejrzeć wpisy z poprzednich kampanii Speka i widzę ten sam ból dupki w tych samych ekstremalnych momentach. Mi też Dax podciął skrzydła nie przez Dawida a przez mój brak konsekwencji i chciwość. Nigdy ale to nigdy nawet bym nie pomyślał ,żeby wylać tu swoje żale. Żal mam do siebie i tylko do siebie. Jak się coś stanie na rynku w kilka dni zjedziemy 1000 pkt bo to przecież normalne u tej francy niemieckiej jestem ciekawe czy , ktoś napisze przepraszam lub odniesie się do tego. Logujecie się pod różnymi nickami z , różnych kont. Pewnie połowa… Czytaj więcej »

Tomi

Kampanie. Nagle sami akompanianowcy się pojawiają. Teraz jak sie traduje te magiczne kampanie to jest możliwość zarabiania? Moda na kampanie się jakaś zrobiła?

Podobają mi sie wpisy speka kiedy sam siebie cytuje jak coś kiedyś powiedział. Czyste: „A niemówilem!?” ale jak źle powiedział to cytatów brak… Dawid a obrazy, portrety siebie samego wieszasz w domu na ścianach? Tak tylko…

Adam

Próbujesz przewidywać przyszłość, a dlaczego nie 1000pkt w górę? Graj to co jest na wykresie. Wybijane opory to sygnały zakupowe, to tak z podstaw AT. Jak zaczną się spadki można grać S a teraz to próby łapania spadającego noża wzrostowego. 15000 na dax i 3300 na sp500. No

Marzena

Oj Panowie , Panowie ….bijecie pianę i już. Dla mnie oczywiste jest to, ze wszystkie nawet najlepsze analizy i techniczne i fundamentalne może trafić szlag. Przy tym co teraz się dzieje każdy kierunek jest możliwy. Rozumiem , ze szukacie rozumnego i racjonalnego podejścia ale w takiej otoczce rynkowej to moim zdaniem jest niemożliwe. Dawid robiąc kampanie podpiera się dodatkowymi „instrumentami” i ja mu wierzę. Z pewnością robi to rzetelnie. Taki analiza pokazuje mu kierunek i już !!! Co z tym zrobicie to już wasza bajka. Nie jego odpowiedzialność . On odpowiada za swoją kasę i tylko za swoją. Rozumiem ,… Czytaj więcej »

Piotr

Witam Szanownego Gospodarza !!! Szacun za najlepszy blog w Polsce o inwestowaniu na giełdzie. Od dłuższego czasu regularnie czytam i uczę się. Zauważyłem, od poniedziałku nagonkę na L, więc trzeba już powoli pozycjonować się na S :-) Od dłuższego czasu to się sprawdza. Filtrować SZUM :) Pozdrawiam

HGW

Jeśli ktoś sugerował się że kierunek obrany przez Spekulanta był wystarczającym sygnałem do S to nie ma już znaczącej części portfela lub jest bankrutem . Dax idzie w kierunku szczytów i obawiam się że dodruk kasy zamyka drogę strategiom opartym na zdrowym rozsądku. Poziom szczytu z Lutego strzelił właśnie bo niby dobre dane pmi, albo ktoś to wyceni w końcu na ile jest super albo namiętność będzie trwac. Czylii powód wzrostów jest, ale jak są naprawdę złe dane to jakoś spadków nie widać . Cóż nadal około 68% siedzi w S to oznacza Mocne L z gotowaniem żaby. Na zmienność… Czytaj więcej »

Orno

A że tak zapytam z ciekawości, jak policzyłeś że ktoś zbankrutował lub stracił znączącą część portfela na sugerowaniu się autorem tej strony? Apropos szczytu….. w lutym był na 13301 dzisiaj max na 13181….

habakuk

tak, że Spekulant jest zafiksowany na S i w każdym wpisie jest o tym, że jego kolejne wskaźniki pokazują ,że to już teraz już za chwilę musi jeb,,,,
Nie widzisz tego? nie umiesz czytać?
Irracjonalność retaili itd itp
A może to irracjonalność Spekulanta a nie Retaili ???

Orno

Czytam i widzę, że nie otwiera lipcowego na sapinie bo jest irracjonalne zachowanie i woli szukać S niż siedzieć z tłumem w pociagu. Nigdzie nie widzę, żeby pisał „to już teraz za chwilę musi jeb”. Jego analiza ma sens i ma rację. Jak na razie nikt nie zarobił kto wszedł w longa od razu po wrześniowym FED.

HGW

Przepraszam oczywiście chodzili mi o Maj 2018. No i ten szczt 13 150 . Co do sugerowania się Spekulantem etc. Spójrz raz jeszcze co napisałem. Że chodzi mi o tych co załapali sobie obrany kierunek jako już sygnał. Czy zbankrutowali nie wiem ale wiem że się czują źle a są bo widzę po komentarzach. Ale nie o tym. Uważam że obecne narzędzia jakie się sprawdzały mogą się nie sprawdzać z uwagi na powyższe.

Wixa

Gdyby ktos sie zasugerowal twoim wpisem to gdzie masz stop lossa, bo na razie jestes w torbe i spada jak tylko napisałes o wzrostach. Musisz wziac pod uwage to, ze ktos sie zasugerowal obranem przez ciebie kierunkiem. speku podal swojego sl’a gdzie jest twoj?

HGW

A ty gdzie mas swój Do. Czemu powolujesz się na Speka. Nie umiesz mieć swojego zdania? To jest właśnie problem .Większość stara się kopiować gospodarza bo sama nic od siebie nie umie. Czy nie zauważyłeś gotowania żaby? Jestem poza rynkiem i patrzę trzeźwym okiem bo nie czytam żadnej strony. Część wycofuje się powoli z S lub roluje. Mając 13 780 przez chwilę zbadano reakcje i teraz wiadomo ile kasy trzeba aby znów spłoszyć resztę dlatego decydujący dżin do wejścia w pozycję będzie dziś po danych z USA .

Wixa

Powołuję się na speka, bo rozliczasz go, a raczej rozliczasz innych ktorzy sugerowali sie wpisami speka i rzekomo zbankrutowali. Podales cel, ale nie jestes na rynku hahahahah to jest juz szczyt hipokryzji. wiec sie pytam gdzie masz sl dla tych ludzi co sugerowali sie twoim wpisem o 13210 i 14000. czy rozliczysz siebie rowniez, ze przez ciebie ktos mogl zbankrutowac?

HGW

Chłopczyku nie rozliczam Speka ale ty powolujesz się na niego jak byś nie miał swojego zdania. Widzę że w Torbie to ty jesteś bo już spadli mówię ci …. . Proponuję ci melissa itp. A szczytem hipokryzji jest pytanie o pozycję innych nie podając swoich. Ja uczciwie napisałem że czakam na dane po południu i zdecyduje . A ty podasz swoje wreszcie ???

Łukasz

„Słabe ręce”, które były tu już kilkukrotnie przywoływane do tablicy, nie dość, że nie panikują to jeszcze potrafią skubać kolejne wyższe poziomy… w tym także poziom stop loss, kolejne pozycji krótkiej…

Paweł

Teraz cos tam piszczy Tweeter ze Ch nic nie bedzie podpisywac jeśli US utrzyma cla. Tak sie zastanawiam, zakladajac scenariusz ze Donaldowi zmieknie pała( o ile jest zainteresowany reelekcja-bo tutaj nie jestem pewny) i podpisze, zniesie, i frytki do tego da, to taki deal to nie deal i tak czy siak bedzie zwała.

Syriusz Wolski

Kolego Twój wpis należy do tzw mojego pkt 4 regulaminu którego jeszcze tu nie wdrożono. Chłopie może masz rację ale chcesz mieć racje czy pieniądze ? Tez mam rodzinę w SU i co z tego tam zawsze tak było. Bieżesz kredyt i zapieprzasz do końca życia chyba że masz żone k ****** i na jakimś poziomie żyjąc dajesz radę . Jak to się ma do poziomów S lub L i pozycji wejscia/wyjścia !”?????????? Samo życie . W tym momencie dodruk kasy robi swoje i nikt nie umie i nie odważy się tego wyceniać. Jechanie na L to ok z perspektywy… Czytaj więcej »

adam

Panowie jestem osobą początkującą, i mam takie pytanie, co jest najkorzystniejsze na inwestowanie długoterminowe?? tzn w jaki sposób techniczny. Bo teraz np. wchodząc w pozycje krótką np. dax czy też gbpusd płacę swap i po kilku miesiącach to jest spora kwota, jak te koszty można ograniczyć? opcje?

HGW

Jak mogę ci coś od siebie poradzic. Musisz zacząć od działu edukacja i informacji na temat normalnego brokera. Jeśli zaczynasz otwieraj konta demo i próbuj, a nie inwestuj zwłaszcza przez blogi z zaawansowaną metodologia jak tu. Okazje będą zawsze nie musisz teraz myśleć o krótkiej pozycji na Dax. Bo technicznie już powinniśmy spadać i jak widzisz po komentarzach nigdy to nie działa do końca jak jest w założeniach. Powodzenia

Adam

Rozumiem co masz na myśli cały czas uczę się, to już nie chodzi o to czy teraz chce shorta tylko jaki sposób otwierania pozycji na długi czas zmniejsza koszty. Mój broker to admiral markets i za kazdy dzień naliczany jest swap, rozumiem że np opcje jak w saxo bank, prowizje płacimy raz za otwarcie i do cAsu wygasniecia opcji.

Max Initio

Do tego to ETF na index. Możesz użyć też lewarowanych ETF. ETF (equity trading found). Na dlugi termin to jest rekomendowane. Są ETF które są na Short nie tylko long. Opcje też są pewnych przypadkach dobre na short ale płacisz za długi termin. Jak nie trafisz to wartość czasowa opcji będzie maleć. Na początek nie polecam.

Andrzej

Witam, w lutym 2018 zaczęło się zacinać w hossie na świecie z powodu rozpoczęcia przez DT ataku na ChRL. Prawie 2 lata przepychanek, ceł, straszenia etc. No ale w końcu deal na horyzoncie (?). Czyli wracamy do mniej więcej grudnia 2017/stycznia 2018. jakie poziomy wtedy były ? Dax 13500 dziś 13150 SP 2880 dziś 3080. Chińczyk 14000 dziś 10900. Nikkei 24100 dziś 23300 (spory potencjał) Stopy procentowe przez 2 lata mocno w doł (z wyjątkiem USA). Deal da (już powoli daje) euforię rynków. Przy takich stopach % jak teraz to rynki mogą pójśc do góry do np: Dax 15000 (jeśłi… Czytaj więcej »

Syriusz Wolski

WItaj. Ciekawe porównanie , aby tak było w moim przekonaniu (po połączeniu kresek między szczytami ) i aby miało to charakter zdrowy, a nie owczego pędu – bo to szybko kończy się klapsem – Opory na SP 500 czy DAX z jakimi mamy do czynienia obecnie, powinny być przełamane korektą na wzór pułapki na miśki. DAX do 12 375 a SP wyceniam na 2 907. Na ten moment wydaje mi sie że wszyscy mają świadomość recesji w przemyśle , i pustego pieniądza. Każdy mądry boi się baniek etc. dlatego mamy ostrożne ale ciągłe L. Więc pozostaje poczekać na zmienność i… Czytaj więcej »

Pan Tofel

Dobrze rozkminiasz, tylko zapominasz o bardzo ważnym szczególe. To nie jest żaden Deal, tylko zawieszenie broni, a zawieszenie broni jak wiadomo, ma zawsze charakter przejściowy.
Nie bierzesz też pod uwagę realnej gospodarki, zwłaszcza niemieckiej, która delikatnie mówiąc, nie jest w najlepszej formie.
W jednym natomiast zgadzam się w 100%, po podpisaniu rozejmu będziemy sprzedawać fakty.
15 tysi zaś jeszcze długo nie zobaczymy.

Marcin

Koledzy przecież Usa i Chiny wcześniej czy później (ale raczej wcześniej ) będą musiały zetrzeć się ze sobą. Nie ma innej możliwości. Ich interesy są rozbieżne.
Usa do tej pory były hegemonem a teraz Chiny będą chciały przejąć tę rolę, przynajmniej w gospodarce. Ile to porozumienie wytrzyma? Co nagle Chiny staną sie potulne?

Juri

Powiem Panowie tak, czasem sobie tutaj zerkam w czasie gdy nie ma co robić i pozwalam rozwijać się pozycją . I powiem z pełną odpowiedzialnościa , że cena która była dzisiaj na daxie , szybko ponownie jej nie zobaczymy, mało tego cena którą zakładał sobie Pan Dawid zostanie przebita czyli 9900 ale małe prawdopodobieństwo ze uda się to do końca grudnia. Zakładam 9700 na luty-kwiecień 2020.Możecie mieć mnie za szarlatana ale zapamiętajcie od dzisiaj tylko w dół( może być delikatne przebicie dzisiejszego szczytu,ale delikatne), nie pytajcie dlaczego, zweryfikujcie i przypomnijcie sobie kiedy będzie ww.cena. A autorowi dajcie spokój, każdy ma… Czytaj więcej »

Marek

Juri mozesz napisac cos więcej na ten temat z czego wynika taka projekcja ? Faktycznie cena 10 100 w polowie grudnia wydaje sie abstrakcyjna na ten momemnt ale jeszcze niedawno okolice 13 200 tez wydawały sie nieosiagalne a kazdy kto o takiej cenie pisal byl wyśmiewany.

Max Initio

Jakieś argumenty na spadki US/Niemcy? Ciezko wejść w shorta w dobrym momencie. Rynek idzie do góry. Tak w każdej chwili może być obsowa coś się wyłoży – dlatego bez względu na zgadywanki co do kierunku MM jest najwazniejsze. Te problemy z overnight repo w US są podejrzane. Co do Niemiec taryfy – eskalacjia US-Ch oraz mozliwe US-EU. Niemcy idą w kierunku Rosji-Chin, US stopniowo traci kontrole. Taryfy na auta niemieckie mogą być zapalnikiem do spadków. Ale na razie to raczej idzie w innym kierunku. Jak dalej z polityką EBC z nowym niemieckim szefem? Wiecie o rezerwach kasy niemieckiej których nawet… Czytaj więcej »

Marek

Juri i to by bylo na tyle tej Twojej teorii:

„Możecie mieć mnie za szarlatana ale zapamiętajcie od dzisiaj tylko w dół( może być delikatne przebicie dzisiejszego szczytu,ale delikatne), nie pytajcie dlaczego, zweryfikujcie i przypomnijcie sobie kiedy będzie ww.cena. ”

napisane w okolicach 13 130 chyba ze przebicie tego o prawie 200 pkt to jest wlasnie to delikatne nadbicie.

Fatboy

Gdyby niektórym samoocena przychodziła z taką łatwością z jaką oceniają autora strony, statystyki KNF byłyby znacznie lepsze. Ktoś pyta dlaczego autor nie jest zarobiony jak Sokołow czy Karkosik. Ludzie serio? Każdy kto gra na rynkach musi być jak Sokołow lub Karkosik? Zagrania autora musiały być niezwykle skuteczne skoro takie wyobrażenia się pojawiają tutaj i w innych miejscach. Są duże emocje u niektórych komentujących, są duże emocje na rynkach. Idzie przesilenie.

Rum....

Mam pytanie do Speka i Andrzeja:
Czy pozycjonowanie retaili ma lub może mieć jakikolwiek wpływ na decyzje dużych graczy?
Czy ci duzi gracze przejmują się jakimś planktonem ?
Im więcej się nad tym zastanawiam tym więcej mam wątpliwości.
Wydaje mi się, że duzi gracze mają swoje długoterminowe cele i je realizują nie oglądając się detaliczny detal.

Szymk

Ten blog to oprócz potężnej dawki wiedzy merytorycznej również ciekawe źródło obserwacji społecznych. Kompletnie nie rozumiem, osób które próbują udzielać porad autorowi. Czytelnicy, którzy śledzą wpisy mają chyba zrozumienie, że autor nie wchodzi losowo w pozycje. Co więcej, na blogu prowadzona jest również analiza historycznych prowadzenia historycznych pozycji i analiza popełnionych błędów (vide: zmiana podejścia do MM w ramach kampanii DAX). Zalecam chłodną analizę wpisów i próbę odniesienia (przełożenia logicznego sposobu analizy) do własnego tradingu. Tymczasem co chwila wyskakują tutaj ludzie z komentarzami typu: „zafiksowałeś się”, „walczysz z trendem” czy klasyczne, choć kulturalniej podane: „dobrze Ci tak chuju przemądrzały”. Jeśli… Czytaj więcej »

czytelnik

sytuacja na rynku sięga ekstremalnych emocji, przypomina przełom stycznia-lutego 2018. To ostatnie momenty tracących na S i najkorzystniejsza cenowo możliwość zamykania starych pozycji L. Im więcej dzieje się na rynku zachowań irracjonalnych to więcej jest komentarzy i odświeżeń wszystkich stron związanych z rynkami celem szukania wytłumaczenia obecnej sytuacji, wskaźnik Fear and Grid CNN Money wskazuje 85!, czyli ekstremalną chciwość rynku (przewyższył szczyt w styczniu 2018).
Dax S po cenie rynkowej cel 11400 Sl 13210
S&P500 S po cenie rynkowej cel 2807 SL 3102

Pan Tofel

Zgadzam się i jestem ciekaw jak irracjonalność wpływa na tą stronę – jeśli chodzi o ruch? Czy mocno odbiega od normy? Wpisów dzisiaj mamy całą masę, z tym, że połowa głupia lub bardzo głupia. Jakieś pretensje, albo prześmiewczy ton, albo prognozy 14-15 tysi na Dax (jeszcze pewnie do końca miesiąca). Ja gram swoje i widzę dzisiaj szczyty, więc S ka jak ta lala, ot pod korektę choćby. Jeśli będzie żwawo spadać, to dobiorę. Szanse na wzrosty oczywiście jeszcze jakieś są, ale nie widzę szans nawet na 13500. Cel ze strategii Speka teraz też wydaje mi się nierealny, dlatego TP kładę… Czytaj więcej »

Adam

Jestem początkujący i dla mnie też jest logiczne że jeśli większość handlujących jest na sela musi iść long bo w innym wypadku nie byłoby pokrycia dla tych pozycji. Andrzej gdzie można sprawdzać pozycjonowanie retaila na różnych instrumentach?

Andrzej

XTB – na XStation jest zakładka Market Analysis / Market sentiment
IG -https://www.dailyfx.com/sentiment tam nawet to analizują pod kątem podejścia kontrariańskiego
Oanda – tu masz linka ale do indeksów się nie dokopałem https://www1.oanda.com/forex-trading/analysis/open-position-ratios
Ważne jest nie tylko „napakowanie” pozycjami przez retaila ale też jak się to napakowanie zmienia

Oczywiście ww nie jest złotym gralem ale raczej wskazówką pozycjonowania się retaila który w większości traci, zatem trzeba grać odwrotnie niż „większość”. Sygnał jest najczytelniejszy gdy pozycjonowanie retaila rośnie wbrew trendowi (jak np. ostatnio w przypadku DAXa). Nie tak dawno temu było na Daxie 55% na S teraz to ponad 80%

Cezary

Ja już zgłupiałem. Jedne statystyki mówią, że są net long, inne mówią że są net short. Wierzymy tylko tym statystykom, które w wybranym okresie sprawdzają się? Jaka jest wiarygodność tych wszystkich statystyk?

Marek

Andrzej z tego co kojarze to tam jest wieszkosc w szortach (XTB) chyba od dwoch lat – zakladam ze te dane tez moga byc zmanipulowane – dodatkowo nie ma to przeciez zadnego wplywu na realny rynek.

Rum....

Szacun dla Speka, że nie ulega prowokacjom i stara się spokojnie odpowiadać.
Nikt nikogo do niczego nie zmusza. Nikt nie podał do tej pory racjonalnej analizy i argumentacji alternatywnej do tego co prezentuje gospodarz. Co wy ludzie tutaj tak krzyczycie ? Trzeba było brać L !!! Czemu nie braliście ? Bo ktoś napisał, że S ? Gdzie wasze argumenty i analiza ?
Jedynie któryś z Andrzejów podawał logiczne argumenty za wzrostami.
Speku wiele razy powtarzał, że każdy musi mieć SWÓJ WŁASNY SYSTEM !!!
Z tego co widzę to Speku nawet jak się myli to krzywda mu się nie dzieje.
Pozdrawiam

Andrzej

ja opierałem się na pozycjonowaniu retaila wg XTB i IG i tzw. ogólnym sentymencie („wszyscy” na S). Wyszło zatem na wzrosty. Podobnie USDCNH spadał co też przemawiało za wzrostami choć indeks chiński nie bardzo chciał rosnąć…. do dziś. Ostatni argument to DT – kampania wyborcza „musi” przebiegać pod hasłem „look at our economy” – wszędzie ATH. Ale rynek jest nieobliczalny i np. Chińczyk może jednym ruchem przekreślić wzrosty (na złość DT). Dopóki jednak nie będzie WYRAŹNIE widać że leci na dół (i musi być znany powód) to ja Sek nie tykam. Miałem L na DAX dziś zamknąłem ze sporym urobkiem.… Czytaj więcej »

Andy

Zobaczymy tym razem który z Andrzejów będzie miał rację. Ten poniżej twierdzi, że dalej L. Ja uważam, że w tym tygodniu (o ile już nie dziś) będziemy mieli szczyt i to na dłużej. Wszystkie pozytywne informacje już się wyczerpały, jedyne co może obecnie spłynąc na rynek to negatywy, wyniki spółek najgorsze od dwóch lat, indeksy koniunktury słabe, deal niepewny. Nie ma już za bardzo pod co rosnąć oprócz emocjonalnych wpisów DT.
Także wg mnie czas na S – zweryfikujcie prognozę jak zwykle za miesiąc.

Kassad

Widzę zmasowany atak na „speka” , gdzie aktualnie inwestor detaliczny jest wycinany w pień z pozycją S. Te wzrosty obecne na rynkach wyglądają irracjonalne w kontekście ostatnich negatywnych odczytów, chociażby wskaźników PMI. Są inni handlujący, również z długoterminowym nastawieniem, którzy do teraz optowali za zgoła innym scenariuszem do do gł. indeksów. Nie mam pewności czy jeszcze , ale do niedawna Paweł Szwajcar trzymał pozycję S na DAX z okolic jak się nie mylę, ok. 12400. Nie ma co piany bić, ale trzeba wyciągnąć wnioski , dlaczego rynek mógł zaskoczyć takich tuzów rynkowych jak wcześniej wymieniony czy speku ! Aktualnie wszyscy… Czytaj więcej »

Syriusz Wolski

Rynek łapie jak pelikan wszystkie newsy ok… a więc Każdy chcący zarobić na S ma dziś na pewno ciężkie śniadanie „bo ktoś pierdnął że nawet częściowe taryfy na samochody z UE mogą nie być konieczne”. Jeśli ktoś miał S z SL jest ciężko wkurzony. Duża kasa poszła w ruch z banków centralnych i wyrysowanie jakiegokolwiek wykresów przez Spekulanta nie zmieni tu rzeczywistości Przypomina mi się ten ton komentarzy i wpisów z 2016.11. Trump teraz jeszcze dodatkowo musi mieć czym się pochwalić i to robi (DT tweeter) . Irracjonalność jest duża tylko teraz pytanie po czyjej stronie tak naprawdę . Wygląda… Czytaj więcej »

Andrzej

„US may not need to introduce autotarriffs on EU cars” – komunikat z USA (Wilbur Ross). DAX w kosmos.
Trzeba obserwować kiedy spadnie pozycjonowanie retaila na S.
Deal też coraz bliżej, patrz wykres indeksu chin

Syriusz Wolski

Andrzej. Tak to prawda DAX jest w kosmosie, ale czy na pewno. Zawsze uważałem że rynki przez powiązania gospodarek są w sobie skorelowane również na rynkach kapitałowych. DAX idzie za SP i nie dziwi mnie to , ale myślałem że jednak Spekulant przez informacje jakie udostępniał do tej pory widzi realną szansę na mocne S. Nie wiem dokąd to zmierza ale tak długi okres hossy ?? Zakładając że się dogadają (daję 95%) to wyniki spółek na koniec roku zrobią nam raj świętego mikołaja. Szybkie odreagownaia w Sierpniu i Październiku z możliwych spadków tego roku zrobiły Pa pa S-kom . Twoim… Czytaj więcej »

Aqaticus

Tak dla przypomnienia, kolega perfekcyjnie pokazał kierunek kiedy shortowcy liczyli zyski. Spadkowe marubozu pod rząd, a On nowy szczyt. Rasowy spekulant. Jakby ktoś miał żal co do promocji TYLKO shortów. Przypomnijcie sobie tamtą dynamiczną sesję.
Pozdrawiam

F39EDD51-2DF5-457A-B3DD-859FC21371A5.jpeg
Syriusz Wolski

Dzięki ale dokładnie pamiętam ten wpis i dlatego tez zadałem to pytanie. Mamy DAX powyżej 13 100 pkt w tym momencie ale nie widzę tej zmienności o której wszyscy piszą i tylko obrany jest jeden słuszny kierunek – do góry . Jak ocenia Andrzej również rekord śladami SP ?

Chleb powszedni

1000 pkt wyżej na dax a Ty nadal w shortach. Ty zbankrutujesz z takim podejściem do rynku i MM. Zobacz lepiej co robi rynek a on tylko idize do góry. Speku czytam Cie od lat ale widze że się pogubiłeś chłopie. Nie zatrać się w tym traceniu szmalu. Dużo osób Cie czyta i teraz traci pewnie przez Ciebie. Pozdrawiam Daniel

Wixa

Ale to wirtualny, czy zrealizowany zysk 1000 pkt? Gdyby od dzisiaj do końca roku spadliby 1000 pkt jak byś wyłapał 1000 pkt spadku? Dzisiaj przecież nie można otwierać longa, bo rynek idzie do góry :D Kiedy można mówić, że jest się w longach a rynek idzie w dół?

Andy

Kolego Daniel, w przypadku wzrostu oprocentowania – spadku cen, na obligacjach też można stracić, i to sporo. Ale ja nie o tym – mamy kolejny tydzień szukania pozycji krótkich i tak jak pisałem kilka tygodni temu, że idziemy na ATH, co się sprawdziło, tak teraz mogę powiedzieć, że tym razem chyba w końcu niedźwiedziom się uda. Rozmowy handlowe idą słabo, nie spodziewam się żadnego porozumienia, bo Chińczycy wiedzą, że tym razem Trump jest pod ścianą i to oni mogą stawiać warunki, a Trump póki co pozostaje uparty. Ale pewnie zacznie być bardziej elastyczny im bliżej będzie do wyborów. Także rynki… Czytaj więcej »