Kampania grudniowa – tydzień IX

Kampania grudniowa – tydzień IX

przez -
38 5293
Udostępnij na:

W mediach społecznościowych i wszelkich analizach bardzo często padają porównania historycznych wykresów do teraźniejszości. Od jakiegoś czasu dość często można spotkać porównania SPX do roku 2013 i próby handlu pod historyczne ruchy.

spx 2013 Kampania grudniowa   tydzień IX

Odnalezienie alfy w tego typu podejściu z pewnością jest bardzo ciężkie, o ile w ogóle możliwe. Natomiast dla poruszających się na rynkach po omacku, tego typu porównania mają charakter mocno sugestywny. Posiadacze odpowiednio wyselekcjonowanego portfolio akcji, czy uczestnicy funduszy/funduszy indeksowych podążających za indeksami raczej nie zwracają na to uwagi.

Kampania grudniowa powoli dobiega końca, więc zamiast skupiać się na porównaniach do 2013, warto skupić się na portfelu i maksymalizacji zysków z całego roku.


DAX Futures

Cel dla kampanii grudniowej Mini-DAX Futures nie uległ zmianie i wynosi 10 400 punktów. Tym samym nadal nie uczestniczę w rajdzie niesionym irracjonalnymi zachowaniami retaili. Do pozycji krótkich z ósmego tygodnia kampanii dołącza ostatnia pozycja krótka, która pojawiła się po 20 listopada, gdy doszło do zamknięcia sesji Mini-DAX Futures poniżej poziomu 13 179.

Uśredniony poziom wejścia w ekspozycję wynosi 13 167 (13 212, 13 179 oraz 13 112). Ekspozycja będzie trzymana do końca serii lub gdy dojdzie do realizacji zlecenia stop loss (13 411 – poziom ten będzie obniżany wraz z potencjalnym spadkiem notowań Mini-DAX Futures) lub spadku notowań do poziomu 10 400. Zwiększenia ekspozycji nie przewiduję.

Tygodniowe wsparcia i opory na Mini-DAX Futures
Opory: 13 327, 13 406, 13 534
Wsparcia: 13 072, 12 993, 12 866

Tygodniowy punkt kierunkowy na poziomie 13 200.

Po 5 tygodniach wzrostów indeksu DAX doszło do wyhamowania momentu w ósmym tygodniu, a mijający wywołał niezdecydowanie wśród niemieckich inwestorów. Niezdecydowanie zasygnalizowane jest klasyczną szpulką świecową na wykresie tygodniowym indeksu DAX.

dax Kampania grudniowa   tydzień IX

Dla handlujących intraday jest to dość dobry prognostyk, gdyż daje możliwość uskuteczniania zarówno strategii long jak i short futures. Natomiast bardziej ciekawie wygląda podejście typowo niekierunkowe z wykorzystaniem rynku opcji na indeks DAX.

W tej chwili miesięczna zmienność zrealizowana indeksu znajduje się na bliskich rekordu niskich poziomach.

dax 1 month realized vol Kampania grudniowa   tydzień IX

Zmienność charakteryzuje się mean reversion, dlatego okresy niskiej zmienności są poprzedzone okresami wysokiej zmienności, a okresy wysokiej zmienności poprzedzone okresem niskiej zmienności. A to daje okazję do handlu niekierunkowego.

Kompletnie nie interesuje nas kierunek w jakim poruszy się DAX, czy będzie to poziom 13 500 czy 12 800, w obu przypadkach zmienność zrealizowana (gamma) wyskoczy w górę. Dodatkowo nie będzie miało dla nas znaczenia czy nabędziemy opcję put czy opcję call. Zysk w tym podejściu generowany jest przez hedge Mini-DAX Futures, a raczej to że long gamma go „neutralizuje”. Z racji tego, że Mini-DAX Futures posiadają 1/5 wartości DAX Futures, są idealnym kandydatem do delta hedge dla strategii long gamma opcjami DAX.

Oczywiście trzeba pamiętać, że long gamma wystawiony jest na spadek premii opcji wraz z upływem czasu, dlatego do handlu na wykorzystanie niskiej zmienności i mean reversion posłużą opcję z dalszymi terminami wygasania, gdzie Theta nie ma aż tak dużego wpływu na premię.

Do tematu wrócę przy podsumowaniu tygodnia X.


VIX Futures

20 listopada wygasły listopadowe VIX Futures, tym samym krótkoterminowa spekulacja VIX Futures zakończyła się. Strata z pozycji długiej na VX/X9 została lekko zrekompensowana pozycją długą na VX/H0.

W portfelu nadal pozostają otwarte dwa shotgun’y opcji VIX Futures zakładające wyskok zmienności implikowanej maksymalnie do końca serii grudniowej oraz do serii kończącej się w lutym 2020.

Dodatkowo pojawił się call spread na grudniowej serii ETN VXX.

Long call ze strike 26 oraz short call ze strike 28.


E-mini S&P 500 Futures

Pozycja krótka średnioterminowa pozostaje bez zmian, to samo tyczy się pozycji krótkiej na AMAT.

W strategii intraday na naruszenia strefy popytowo-podażowej w tym tygodniu +24.5 pkt i jest co raz bliżej zamknięcia roku w okolicach +700 pkt, czyli poziomu planowanego z początku stycznia. Wyniki w zakładce „EOD stats”.

We wtorek 19 listopada pojawiła się w raportach CFTC – pierwszy raz od początku serii – pozycja krótka netto wśród tzw. „large speculators”

large speculators Kampania grudniowa   tydzień IX

Od momentu zaobserwowania anomalii rynkowych z przełomu październik/listopad pozycje długie nie są zwiększane w takim tempie jak miało to miejsce chociażby na początku października wśród tej grupy uczestników rynku.

Więcej komentarzy rynkowych oczywiście na bieżąco na Twitterze oraz Facebook.Na stronie spekulant.com.pl obowiązują pewne określone zasady, z którymi należy zapoznać się TUTAJ. Przestrzeganie ich jest dobrowolne, ale konieczne w przypadku korzystania ze strony.
Handel na zlewarowanych produktach ETF/ETN jest nieodpowiedni dla osób bez wdrożonego zarządzania ryzykiem/kapitałem i w konsekwencji obarczony jest ryzykiem wystąpienia bankructwa.
Handel na kontraktach terminowych i zlewarowanych CFD indeksowych jest nieodpowiedni dla osób bez racjonalnego zarządzania kapitałem i ryzykiem. Mogą wystąpić ponadprzeciętne straty.
Na zlewarowanych CFD rekomendowana wielkość pozycji: 0.1 lota na każde zdeponowane 10 000 zł.

38
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
11 Comment threads
27 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
22 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Max Initio

Tak sie zastanawiam. Dzis mamy cofniecie. Zreszta nie gram w Thanksgiving – bo notowania do 13.00 czasu US (volume male). Ale rzeczywiscie cos moze byc na rzeczy (trend jest w gore – i ciezko grac na krotko).
Jednak:
1) Trump podpisal ustawe o Honk Kongu – jak to tam wplynie na te wieczne negocjacje
2) Dane Chinskie slabe
3) Trump Impeachement hearings – 4go

Zaluzmy ze Trumpa wywala. Bedzie niezla zmiennosc. Jak myslicie podzieli los Nixona?
Ja stawiam bedzie Impeachement (statystycznie – to szansa mala/Trump jednak namieszal za duzo)

Jacek

Trump podpisał się właśnie pod poparciem protestów w Hong Kongu. Tak naprawdę to jak naplucie w twarz Chińczykom.
Cała ta zabawa z dealem to gorsze niż telenowela brazylijska. A rynki żyją tylko tymi dobrymi informacjami, które najczęściej mają zero pokrycia w poważnych zapisach …

Filip

Hello. Sp jest y/y 25% do przodu. Zgodnie z tym co wielokrotnie było poruszane na blogu oznacza to ze portfele zawierajace pule akcji powinny je sprzedać w jakiejs części aby zachować odpowiedni udział. Czy jednak zawsze jest to dokonywane na koniec roku? Wtedy jak rozumiem pojawia im się znaczne podatkowe wydatki. Nie do końca wiem czy obligo musi to być w ciągu roku kalendarzowego czy mogą np w styczniu to zrobić?

Syriusz Wolski

Cały ruch jaki widze przypomina mi raczej nie rok 2013 jak piszesz w blogu o porównaniach do historycznych ruchów, a raczej do 2017 Luty tam miesięczny ruch MN był około 100 pkt na sp500 teraz od początku Listopada mamy około 110 i nie koniec jeszcze miesiąca. Przypominam że Czwartek w USA jest dniem wolnym, w Piątek nie wszyscy mogą chcieć mieć na głowie możliwe wahadło i super neewsy. Jest szansa na małą realizację zysków po dzisiejszej końcówce. I raczej tak to będę chciał rozegrać jutro lub zamykam i poczekam na lepszą okazję . DAX mnie wysmagał psychicznie. Ileż można próbować?… Czytaj więcej »

HGW

Analitycy w pierwszej połowie miesiąca trąbili o wzrostach do 3200 jak dodać co pisał spekulant na bocznych dodatkach blogu gdyby inne branże niż medycznych było by jeszcze plus 60 pkt. Na Sp500. Chyba za wcześnie zacząłeś ale pomysł jest. A Dax radę odpłacić bez wyraźniejszego syganu nie ma co wchodzić . Najwcześniej szukałabym okazji co robię po odbiciu od 13320 a powyżej L . Oby szybko padło zdanie dobra wstępnie umowa USA i Chiny załatwiona . Może opadną gacie i emocje . Bez urazy do trzymających się za serce . Bycie bez pozycji to też pozycja zwłaszcza na CFD

Waldek

tak ciśnienie wzrasta. nerwy i depa puszczają. nadzieja umiera. cała pieprzona giełda w pigułce.
a jak już wszystko się dopełni wtedy spadnie i będziemy sobie robili wyrzuty dlaczego mnie w tym spadku nie było :)

HGW

Waldek Nie do końca. Jak na liczniku Dax padnie 14 000 możesz sobie pogratulować że cię nie było. Lub będziesz zły że nie miałeś L :) Rynek stabilizuje się emocjonalnie i to jest niedobra informacja dla S. Bo nie widzę powodu dla realizacji zysków . Anomalia polega na tym że dane z wczoraj w US były do dupy a i tak leziemy na północ. Bo ?… Poweel się uśmiechnął do DT, jeszcze ma być telefon DT HuWiXim i ta nadzieja podpisania dealu z Chinami który wiadomo że zostanie podpisany ( ale ta część porozumienia nie będzie mieć znaczenia)

marfek21

Najwieksze zyski sa jak sie czyta twoj blog i kopiuje twoje ruchy. Ja wlasnei zamykam pozycje na sp500 ze strata 10 tys PLN dzieki twoim poradom, na dax na szczescie ucieklem wczesniej – a ty dalej trzymasz do 9900 ?? zalosny jestes naganiaczu.

Wilk

QUOTE” A co do hedgowania. FW20 jest na indeks, więc jakiekolwiek hedge są robione poprzez koszyk akcji lub swapy (obstawiam, że swapy są tańsze i lepsze). Jeżeli rynek dynamicznie nie rośnie/spada to market maker spokojnie będzie mógł realizować swoje założenia bez ponoszenia ryzyka”QUOTE
Dawid można prosić o wyjaśnienie o co chodzi z tymi swapami ?

infoo

prowizja minimalna za zakup akcji na GPW w xtb to jest: 10pln. chyba bazują na tym że forexiarze nie patrzą na opłaty transakcyjne.. niedawno zmienili bo mieli 2.99pln. dom maklerski ktory chce aby klient stracil

Wilk

@Dawid – czy aby Ty troszkę źle nie tłumaczysz? Napisałeś: „Choćby nie wiadomo co się działo i jak wysoko zajdą notowania czy to SPX, czy DAX to nie ma możliwości, by „wszyscy siedzieli w S”. Jest to technicznie niemożliwe. Na dzień dzisiejszy jest 100 tys.long i 100 tys. short na DAX.” Chodzi mi o „wszyscy siedzieli w S”. Wiadomo że nie wszyscy ale większość już tak. Widziałem przy ostatnim zejściu na bananie (ten na 2050) jak LOP strasznie rósł ale pozycje w większości były otwierane od animatora/ów. Później przy zamykaniu tych pozycji pokrywane również były w większości od animatora (wiedzę… Czytaj więcej »

Marcin

Z tą „większością'” to być może chodzi o to że na przykład:
jeżeli 100 osób ma po 1 locie na S, a 2 dużych graczy ma po 50 lotów na L to większość ma Shorty chociaż ilość pozycji S i L jest taka sama.

Czorcik

Robi się ciekawiej. Coraz więcej osób przestaje wierzyć w spadki. Pamiętamy czym to się kończyło w przeszłości jak prawie wszyscy widzieli wzrosty. Teraz tylko przyspieszenie up i scenariusz staje się prawie idealny. Tylko chwilę przeczekać tą euforię i można ostro się ładować w sell jak zamkniemy poniżej 10SMA na D1. Ale trochę cierpliwości trzeba.

Syriusz Wolski

Donald J. Trump : Another new Stock Market Record. Enjoy! A my nadal z celem dla S. Myśl że DT tego nie wypuści to dla niego jak złotko w oczach przyszłych wyborców co chwilę się tym chwali. Nadal szukamy S ? Obroty , EWUAX w normie, gorączki złota nie widać i nie spada … a więc wzrosty nas chyba czekają . (Nie interesuje się opcjami a strategią na mini SP 500 i DAX ) Jak gospodarze oceniają możliwość powrotu w najbliższych dniach zakładając że ilośc pozycji to tylko liczby. Na tą chwilę dla DAX 11 950 jest jeszcze w zasięgu… Czytaj więcej »

Mirek

Cześc Dawid, mam pytanie czy mógłbyś wytłumaczyć jak należy czytać:
https://www.stockstreet.de/verfallstag-diagramm#/
Tzn. Jak czytać by mieć z tego jakąś przydatną informację, bo szczerze môwiac nigdzie w necie nie jest to opisane szczegółowo jeśli się mylę popraw mnie. A drugie pytanie czy możesz polecić kogoś z opcjami dax, z przejrzystà i czytelną platformą, chce otworzyć tam demo i zagłębić opcje. Dziękuje

Szym

Benutzung / Analyse der DAX-Verfallstagsgrafik Die Analyse der Verfallstagsgrafik ist nicht leicht. Letzten Endes muss man sich fragen, welcher Abrechnungskurs für die Stillhalter am günstigsten wäre. Stillhalter sind meist institutionelle Anleger, welche die Gegenposition der Optionen halten. Das heißt, sie profitieren davon, wenn diese Optionen wertlos verfallen. Und so können sie versucht sein, den Markt zum Verfall auf bestimmte Kursmarken zu manipulieren. Allerdings werden die Stillhalter Positionen, die weit vom aktuellen Kurs entfernt sind, absichern. Hier ist dann die Motivation, diese Kursniveaus noch zu erreichen, nicht mehr vorhanden. Interessant sind große Positionen, die im weiteren Einflussbereich des aktuellen Kurses sind.… Czytaj więcej »