Zakończenie kampanii grudniowej DAX Futures

Zakończenie kampanii grudniowej DAX Futures

przez -
8 2901
Udostępnij na:

Sezon handlowy 2019 można uznać już za praktycznie zamknięty. W czwartek zakończyłem kampanię spadkową DAX Futures. W tej chwili oprócz spread call na VXX (long 26, short 28) oraz 2×1 call spread VIX Futures (grudzień i luty), pozostaje jeszcze jedna spekulacja swing short na Mini-DAX Futures, która bez względu na rezultat nie będzie uwzględniona w końcowym wyniku kampanii DAX Futures. Z racji tego, że jest to blog o spekulacji, nie uwzględniam również długoterminowych pozycji akcyjnych, czy też jednostek uczestnictwa funduszy, które są nieodłącznym elementem zabezpieczenia emerytalnego.

Kolejny sygnał w kampanii pojawi się w przeciągu kolejnych 4 tygodni, a tymczasem krótkie podsumowanie.

20-go września pojawił się sygnał spadkowy na DAX Futures w ramach kampanii grudniowej z celem 9 990. Cel od początku był nieco odległy (przy założeniu, że czynnik zewnętrzny nie będzie decydować o reakcjach rynkowych), toteż nie nastawiałem się zbytnio na większe spadki. Jak wspomniałem na początku kampanii, plan minimum to zejście poniżej poziomu 12 000, co najpewniej będzie jedynym spadkiem na tej kampanii.

DAX sell Zakończenie kampanii grudniowej DAX Futures

Sygnał kolejny raz nie zawiódł. W kolejnych tygodniach presja podażowa została utrzymana i zrealizował się plan minimum. W tym momencie można było już zakończyć całkowicie kampanię – jednak postanowiłem odbiec od założeń.


Błędy w kampanii

Popełniłem kilka małych błędów, które znacznie pogorszyły wynik kampanii DAX Futures w Q4. Małe błędy mają to do siebie, że się nakładają i efekt końcowy może być większy niż oczekiwany. Podsumowując, straciłem kilka % na tych wpadkach.

c36cbb82 d578 4d0a b68d 9300174b1970 Zakończenie kampanii grudniowej DAX Futures

1) Zmiana alokacji kapitału. Była to największa wpadka podczas tej kampanii – temat został opisany 24 października tutaj: Kolejna realizacja założeń kampanii grudniowej. Z uwagi na banalność tego błędu, jest on zarazem najbardziej haniebny.

2) Niedostateczna pewność siebie. W spekulacji ceni się powiedzenie Mirabeau: “Bądź odważny, ciągle odważny, bądź zawsze odważny.”. Nie do końca zaufałem własnym umiejętnościom modelowania, z czego wynika kolejna wpadka.

3) Brak podążania za systemem, który przez ostatnie 1.5 roku sprawdzał się idealnie. Zawieranie transakcji (swing long) wtedy kiedy nie powinienem ich zakładać – podążanie za irracjonalnym tłumem. Niezawieranie transakcji, które powinny być zawarte (swing short). Nie mam zamiaru popełniać tego błędu w 2020. Jeżeli system mówi handel pasywny, nie będę wychodzić przed szereg i łączyć z agresywnymi strategiami. Szczególnie, gdzie beta dla tych strategii była całkowicie odjechana.

4) Rolowanie kontraktów z serii wrześniowej. Kolejny banalny błąd, nad którym nie ma sensu się rozpisywać, a po prostu wyeliminować w przyszłych bataliach DAX Futures.


Pozytywne aspekty kampanii

1) Ryzyko utrzymane pod kontrolą. Zaangażowanie kapitału utrzymane na poziomie snu. Brak przelewarowania. W konsekwencji nawet przy największym z dotychczasowych drawdown’ów nie pojawił się dyskomfort psychologiczny.

2) Dywersyfikacja klas aktywów i strategii. Jest to chyba największy plus tej kampanii w ujęciu całościowym. Przez wiele lat handlowałem głównie DAX Futures (CFD/Futures/Mini-Futures), po kilku latach dołączyłem do tego ekspozycję na SPX (E-mini Futures/CFD). W końcu pojawiły się opcje na VIX Futures (do których przez wiele lat nie byłem przekonany). W ostatnich kwartałach, a szczególnie w bieżącym udało się zdywersyfikować portfel o klasy aktywów i strategie, który sprawiły, że wyniki (w ujęciu ogólnym, czyli wszystkich kampanii) były skorelowane z benchmarkiem SPX/DAX.

3) Rozbieżności w poziomie docelowym. Kilka miesięcy temu wspominałem, iż liczę na kampanię, która wygeneruje stratę lub poziom docelowy nie będzie ulegać zmianom w przypadku przeciwnego kierunku notowań. Co pozwoli na ocenę/analizę modelowania i osiągniętych strat/zysków. Czy jest to kwestia przypadku, czy rzeczywiście istnieje korelacja wyniku indeksu DAX z oczekiwaniami innych uczestników z ekspozycją na rynek DAX poprzez opcje na akcje i indeks? Tego typu analiza zajmie trochę czasu, dlatego jest to cel na 2020 rok. Chociaż na podstawie jednego zdarzenia ciężko będzie wyciągnąć miarodajne wnioski, mimo tego warto spróbować.


MAE/MFE

mae mfe Zakończenie kampanii grudniowej DAX Futures

Przez 29 sesji stosunek zysku do ryzyka był powyżej 2.0, przez 30 sesji poniżej 1.0. Jako punkt odniesienia został przyjęty poziom rozpoczęcia kampanii.


Krzywa kapitału

DAX Equity Curve Zakończenie kampanii grudniowej DAX Futures


Cele na 2020

1) Pobicie rynku i uzyskanej stopy zwrotu w kampaniach DAX Futures.
2) Głębsza i dokładniejsza analiza zachowania uczestników rynku wpływających na model rynkowy DAX Futures.
3) Kontynuacja handlu średnioterminowego w oparciu o te same założenia.
4) Wyciągnięcie wniosków z przyszłych pomyłek/wpadek i niepopełnianie aktualnie zidentyfikowanych błędów.
5) Wyszukiwanie nowych modeli rynkowych DAX Futures.
6) Włączenie zmienności i szerokiej klasy aktywów w dywersyfikacji portfela.Na stronie spekulant.com.pl obowiązują pewne określone zasady, z którymi należy zapoznać się TUTAJ. Przestrzeganie ich jest dobrowolne, ale konieczne w przypadku korzystania ze strony.
Handel na zlewarowanych produktach ETF/ETN jest nieodpowiedni dla osób bez wdrożonego zarządzania ryzykiem/kapitałem i w konsekwencji obarczony jest ryzykiem wystąpienia bankructwa.
Handel na kontraktach terminowych i zlewarowanych CFD indeksowych jest nieodpowiedni dla osób bez racjonalnego zarządzania kapitałem i ryzykiem. Mogą wystąpić ponadprzeciętne straty.
Na zlewarowanych CFD rekomendowana wielkość pozycji: 0.1 lota na każde zdeponowane 10 000 zł.

8
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
3 Comment threads
5 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Bartosz

4) Wyciągnięcie wniosków z przyszłych pomyłek/wpadek i niepopełnianie aktualnie zidentyfikowanych błędów.
Tego zrobic sie po prostu nie da… Chyba, ze bys wyciagal wnioski z przeszlych pomylek/wpadek. Pozdr

bartosz

Witam Gospodarza i wszystkich tu piszacych Czytam ten bolg od ok 4 tygodni i dzis postanowilem cos napisac,nie wiem czy cos madrego Draznia mnie niektore wpisy na tym blogu,niektorzy zagrali pod przemyslenia Gospodarza i mieli strate Wielu osobom sie wydaje ze znajda w necie swietego grala i beda zarabiac,to tak samo jakby poszli do wrozki po 6 w lotto.Mam ta swiadomosc ze np 50 osob patrzy na ten sam wykres i kazda widzi cas innego. Ja mam skromna wiedze na ten moment ,dlatego gram malymi pozycjami aby zweryfikowac swoje podejscie do rynku i testowac sposob gry Przyjalem kilka banalnych zasad… Czytaj więcej »

Piottr

Dawid, czy otrzymamy również podsumowanie punktowe ostatniej kampanii (zysk/start w pkt DAX)?
Czy po stronie błędów zaliczysz również zafixowanie sie na S w tym kwartale ?
Obecnie rynek jest ponad 3000pkt od pierwotnie wyznaczonego celu.
To kategoryczne przekonanie o S podkreslane w tygodniowych i codziennych komentarzach przełożyło się jak mniemam na spore ujemne wyniki u osób, które bezmyślnie kopiują wskazania kierunków. Myśle ze warto o tym pomyśleć jeśli blog ma pełnić wartość edukacyjna na przyszłość.