Punkt kulminacyjny – czego boją się Amerykanie? Okazja do wielkich wzrostów?

Punkt kulminacyjny – czego boją się Amerykanie? Okazja do wielkich wzrostów?

przez -
0 3241
Udostępnij na:

Przy okazji anomalii w zachowaniu uczestników rynku bardzo często podkreślam, iż sentyment rynkowy nie musi być racjonalny, aby przełożył sie efektywnie na wycenę danego aktywa. W tym przypadku oczywiście nawiązuję do irracjonalnego zachowania krótkoterminowych retaili na amerykańskim rynku SPX, którzy ulegając emocjom podejmują pochopne decyzje.

W 2019 roku miało miejsce 29 sesji z irracjonalnym zachowaniem retaili, z króktoreminowym horyzontem inwestycyjnym.

rydex short term Punkt kulminacyjny  czego boją się Amerykanie? Okazja do wielkich wzrostów?

Krótkoterminowi retaile mają to do siebie, że w momentach kulminacyjnych podejmują pochopne decyzje. Dokonują euforycznych zakupów na szczytach lub panicznie shortują na dołkach. Niestety w swoim 5-dniowym oknie inwestycyjnym ciężko im o wygenerowanie zysków, a co więcej najczęściej kończy się to stratą.

Przyglądając się chociażby ostatnim euforiom zakupowym, nie mam większych złudzeń, iż obecna zakończy sie podobnie.

spx euforie Punkt kulminacyjny  czego boją się Amerykanie? Okazja do wielkich wzrostów?

Na czerwono została oznaczona paniczna ekspozycja na spadki. Na zielono euforia zakupowa. Pierwsza świeca w zaznaczonym obszarze to moment pojawienia się euforii/paniki.

Krótkoterminowe decyzje za każdym razem kończyły się podobnie. Jednak do krótkoterminowych retaili dołączyli również średnioterminowi.

rydex mid term Punkt kulminacyjny  czego boją się Amerykanie? Okazja do wielkich wzrostów?

Co jest jednak w tym wszystkim najciekawsze, to zwiększonej ekspozycji w pozycje długie towarzyszył wyskok na indeksie SKEW. Indeks SKEW rośnie w momencie, gdy pojawia się duży popyt na out-the-money put dla indeksu SPX.

skew Punkt kulminacyjny  czego boją się Amerykanie? Okazja do wielkich wzrostów?

Czego zatem boją się Amerykanie? Widzą zbyt duży tłum na rynku podążający w jednym kierunku? Czy są to raczej obawy związen z zewnętrznymi czynnikami jak niekończąca się „trade war”, czy Trump impeachment? Tego pewnie nigdy nie poznamy. A być może po prostu pewność dalszych wzrostów jest na tyle wysoka, iż aktywność po stronie put jest jedynie zapewnieniem sobie spokoju psychicznego w przerwie świąteczno-noworocznej?

Jeśli spojrzeć na cotygodniowe raporty CFCT Commitments of Traders w oczy rzuca się spora ekspozycja długa wśród tzw. non-reportable/others – czyli małych spekulantów/hedgersów oraz konsekwentne short wśród największych uczestników tego rynku.

speculators Emini Punkt kulminacyjny  czego boją się Amerykanie? Okazja do wielkich wzrostów?

Oczywiście to tylko tzw. migawka ekspozycji z jednego dnia tygodnia. Niemniej jednak jest to bardzo ciekawe. Jeśli złożyć klocki do kupy to Amerykanie równie dobrze nie muszą się obawiać czegokolwiek. Zakładają pewne prawdopodobieństwo wystąpienia nieoczekiwanego ruchu w dół, jednak zamiast księgować zysk, wolą go zabezpieczyć.

Co jest jeszcze bardziej ciekawe to zachowanie SPX, gdy indeks VIX szoruje po dnie, a indeks SKEW jest na ekstremalnym strachu. Warto się przyjrzeć historycznym wyczynom SPX podczas podobnego sentymentu uczestników rynku.
Tego typu zachowań w ostatnich latach było niewiele, także wnioski z pewnością nie będą miarodajne.

W Ciagu ostatnich 20 lat tylko kilka razy miała miejsce taka sytuacja. Oczywiście w zależności od przyjętych poziomów Ja przyjąłem SKEW index powyżej 150 oraz VIX index poniżej 15.00. Zachęcam każdego do przeprowadzania pseudo-researchów we własnym zakresie.

2017 Punkt kulminacyjny  czego boją się Amerykanie? Okazja do wielkich wzrostów?

2018 Punkt kulminacyjny  czego boją się Amerykanie? Okazja do wielkich wzrostów?

Bez wątpienia krótki horyzont czasowy to zwiększona zmienność. Natomiast w dłuższym terminie wyniki SPX są mocno na plus. Przy czym należy zaznaczyć, iż długoterminowy wzrost SPX nie wynika bezpośrednio z wysokiego indeksu SKEW I niskiego indeksu VIX. Natomiast krótkoterminowe zawirowania mogą już mieć podłoże w euforii zakupowej retaili.

Miesięczna zmienność zrealizowana SPX szoruje po dnie. A jak wiadomo, w kontekście mean reversion nie ma na świecie nic lepszego niż zmienność. Zabezpieczenie przez OTM put oraz brak realizacji zysków, w tym kontekście ma również swoje uzasadnienie.

spx 21 days realized vol Punkt kulminacyjny  czego boją się Amerykanie? Okazja do wielkich wzrostów?

Podsumowując. Kolejne 2 tygodnie będą bardzo ciekawe pod kątem zmienności. Przy czym krótkoterminowi retaile pseudo-handlujący z trendem winni wykazać stratę/bądź niewielki zysk.Na stronie spekulant.com.pl obowiązują pewne określone zasady, z którymi należy zapoznać się TUTAJ. Przestrzeganie ich jest dobrowolne, ale konieczne w przypadku korzystania ze strony.
Handel na zlewarowanych produktach ETF/ETN jest nieodpowiedni dla osób bez wdrożonego zarządzania ryzykiem/kapitałem i w konsekwencji obarczony jest ryzykiem wystąpienia bankructwa.
Handel na kontraktach terminowych i zlewarowanych CFD indeksowych jest nieodpowiedni dla osób bez racjonalnego zarządzania kapitałem i ryzykiem. Mogą wystąpić ponadprzeciętne straty.
Na zlewarowanych CFD rekomendowana wielkość pozycji: 0.1 lota na każde zdeponowane 10 000 zł.

Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
  Subscribe  
Powiadom o