Q1 2020 Portfolio

Q1 2020 Portfolio

Udostępnij na:

Już za parę dni sezon inwestycyjny 2020 rozpocznie się na dobre dla wszystkich uczestników rynku, w tym i dla mnie. Podobnie jak w ubiegłym roku będę skupiać się głównie na portfelach średnioterminowych ze szczególnym nastawieniem na zmienność. Wielu może zastanawiać skąd taka decyzja. Szczególnie starych Czytelników, którzy kojarzą tę stronę głównie z handlem intraday na DAX Futures.

Powody są proste:

#1 Dywersyfikacja klas aktywów i strategii.
#2 Strategie krótkoterminowe na poziomie retail nie są w stanie pobić zdywersyfikowanych portfeli średnio/długo-terminowych.
#3 Lepsza miara i kontrola ryzyka, zarządzanie kapitałem. W strategiach krótkoterminowych zarządzanie ryzykiem/kapitałem jest trudne lub praktycznie niemożliwe w przypadku strategii/rynków o negatywnym współczynniku skośności.
#4 Podejście średnioterminowe ogranicza wpływ czynnika psychologicznego.

Oczywiście nie odchodzę całkowicie od strategii intraday/krótkoterminowych. Jednak będą one stanowić jedynie element dywersyfikacji z jak najmniejszą alokacją kapitału. W 2020 strategia intraday na rynku E-mini S&P 500 Futures pozostaje bez zmian, wielkość pozycji również nie ulega zmianie i jest to 1 kontrakt E-mini.

Założenia co do Q1 2020 praktycznie nie uległy zmianie od tych przyjętych z ubiegłego roku. Otwarte pozycje zostaną zrolowane na kolejne serie jeśli oczywiście nie zmieni się bias lub nie zostaną zamknięte. Z nowości w tym kwartale to kontrakt na srebro oraz wspomniane wcześniej dolary

#1 Long Złoto, Srebro
#2 Long VXX oraz VIX Futures
#3 Short Dax, S&P 500, Nasdaq
#4 Short dolar (long eur/usd lub short DX Futures – kontrakt na indeks dolarowy)


Long Złoto, Srebro

Stało się praktycznie standardem, że srebro gdzieś towarzyszy mi w pierwszych miesiącach danego roku, także i teraz nie jest inaczej. Tak jak pisałem w połowie grudnia, okres świąteczno-noworoczny może być ponownie tym, gdzie pojawią się ciekawe okazje inwestycyjne i rzeczywiście pojawiły się m.in. na rynku złota, srebra oraz na indeksie DAX.

srebro Q1 2020 Portfolio

Na srebrze klasyczne wybicie klina, czyli pojawiła się presja popytowa, która nadal jest kontynuowana.
Cel dla pozycji na srebrze (seria futures luty 2020) to 1932-1950. Po osiągnięciu poziomu 1932, trailing stop na 10 punktów, przy 1950 całkowita realizacja pozycji.
Jeśli się pomyliłem, spekulacja zostanie zamknięta na stopie 1750.

Podobnie jest na notowaniach kontraktu na złoto. Wybicie z klina, presja popytowa i kontynuacja trendu. Cela dla złota to poziomy 1620-1640.

złoto Q1 2020 Portfolio

W tej chwili Stop Loss jest już na +15 pkt (1534).

Pozycje na srebrze i złocie oczywiście na kontraktach E-micro.


Long VXX, VIX Futures

W październiku 2019 r. na podstawie zaobserwowanych anomalii na VIX Futures term structure, VIX oraz SPX zostały zawarte dwie spekulacje na wzrost wzmienności do grudnia 2019 i/lub lutego 2020. Całość opisana tutaj: Shotgun na VIX Futures

Seria grudniowa zakończona, pozostały opcje na serię kończącą się w lutym + dodany w listopadzie spread call na VXX.

vix Q1 2020 Portfolio

Póki co obie strategie są pod kreską i można z całą pewnością powiedzieć, że timing do którego miałem lekkie wątpliwości przy zawieraniu transakcji, z perspektywy czasu okazał się beznadziejny.


Short DAX, SPX, Nasdaq

W przypadku DAX jest to tzw. kampania marcowa, która jest opisana w przypiętym wpisie.
Dla SPX i Nasdaq to nic innego jak irracjonalne zachowanie retail traderów i euforie zakupowe po sesji 2 stycznia. Klasyczne łapanie szczytu hossy.

SL na SPX na – 27.50 pkt (3272.50). Co prawda można byłoby już tutaj stawiać break even, jednak jest to okres sporej niepewności. Chyba, że w poniedziałek notowania zejdą poniżej poziomu 3200, wtedy już ten break even na +5 pkt będzie w miarę bezpieczny i pewny. Swoją drogą w życiu bym nie powiedział, że kiedykolwiek zobaczę SPX powyżej 3200 pkt.

SL na SPX na poziomie – 75 pkt (8915). Jeżeli zostaną naruszone piątkowe dołki, podobnie jak na SPX postawiony zostanie break even +15 pkt.

Z uwagi na ekspozycję 3 kontraków Mini-DAX Futures, zaangażowanie w SPX i Nasdaq jest minimalne. 1x E-mini S&P 500 Futures i 3x Micro E-mini Nasdaq Futures.


Short dolar

Teoretycznie pozycja długa na rynku złota to już niejako ekspozycja krótka na dolara. Jednak w tym przypadku będę szukać okazji na rynku walutowym EUR/USD bądź poprzez kontrakt na indeks dolarowy. Decyzja podyktowana jest tym, że zmienność zrealizowana na EURUSD szoruje po dnie, a na indeksie dolarowym zmienność weszła w etap mean reversion.

Mam dwie możliwości: long EURUSUD 1.1181 lub short DX (seria marcowa 2020) 96.45. Co będzie pierwsze?Na stronie spekulant.com.pl obowiązują pewne określone zasady, z którymi należy zapoznać się TUTAJ. Przestrzeganie ich jest dobrowolne, ale konieczne w przypadku korzystania ze strony.
Handel na zlewarowanych produktach ETF/ETN jest nieodpowiedni dla osób bez wdrożonego zarządzania ryzykiem/kapitałem i w konsekwencji obarczony jest ryzykiem wystąpienia bankructwa.
Handel na kontraktach terminowych i zlewarowanych CFD indeksowych jest nieodpowiedni dla osób bez racjonalnego zarządzania kapitałem i ryzykiem. Mogą wystąpić ponadprzeciętne straty.
Na zlewarowanych CFD rekomendowana wielkość pozycji: 0.1 lota na każde zdeponowane 10 000 zł.

5
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Joker

Witaj wodzu w nowym roku ! Pytanie brzmi czy juz zajoles pozycje na daxie ? Na jakim poziomie oscylujesz sl . Fajnie mozna zobaczyc na Twoim blogu ile warci sa czytelnicy oczywisce poniektorzy w wciaz beda Cie nasladowac , lecz sa I tracy ktorzy nie maja zielonego pojecia o inwestowaniu w naukke najprostrzych zasad np ustawic sl. A pozniej wylewaja tu zale , ludzie zaiwestujcie w nauke I siebie bo jesli myslicie ze nauka jest droga to nawet nie wiecie jaka droga moze byc glupota, ktorej jestescie przykladem oczywiscie mam namysli osoby obrazajace Speka . Pozdrawiam.

Marcin

Witam Mam takie pytanie do Gospodarza. Otóż co myślisz o tym, że indeks dax jest po raz trzeci wyciągany ze spadków w okolice 12900-950 i praktycznie za każdym razem odbywa się to w podobnym stylu a więc najpierw dax spada a następnie po wejściu do handlu amerykanów indeks jest wyciągany w górę. Dzisiaj była bardzo dobra okazja na to aby po zejściu poniżej 13 tyś indeks dalej spadał – mam na myśli zamieszanie na lini Usa -Iran. Tymczasem po 15.30 wchodzą amerykanie, wyciągają swoje indeksy w górę i dax idzie za nimi. Czy nie jest to robione po to aby… Czytaj więcej »

Deser

Witam, literówka w tytule ;-). U mnie podobne założenia na ten kwartał, jedynie na spadek dolara bym nie grał…niby technicznie wygląda pro spadkowo ale jak dojdzie do zawieruchy na rynkach to może dojść do jego umocnienia…pozdrawiam